0

آشنایی با مراقبت های بعد از کاشت مو

شناخت مراقبت های بعد از کاشت مو

فهرست عناوین

شناخت مراقبت های بعد از کاشت مو، همان‌قدر اهمیت دارند که خود عمل کاشت مو دارد. این یعنی ما باید همان‌قدر که نسبت به مرکز درمانی، پزشک معالج و هزینه‌های کاشت مو حساسیم، نسبت به مراقبت های بعد از کاشت مو هم حساسیت به خرج دهیم. درواقع وقتی شما عمل کاشت مو را انجام می‌دهید باید بدانید که مراقبت از مو بعد از این عمل، از مهم‌ترین کارهایی است که باید در زندگی خود انجام دهید.

در این مقاله درباره فرآیند کاشت مو و مراقبت‌هایی مثل شستشو، نحوه خوابیدن، نحوه بازکردن بانداژ و قرص‌هایی که باید بخورید حرف زده‌ایم و در آخر هم چند نکته کاربردی و مهم را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. با بانوی پارسی همراه باشید.

مراحل انجام عمل کاشت مو

برای فهمیدن این‌که مراقبت‌ های بعد از کاشت مو چقدر اهمیت دارد اول باید بفهمیم که اصولاً در حین عمل کاشت مو چه اتفاقی برای سر و موی ما می‌افتد. در ساده‌ترین توضیح می‌توان گفت در قسمت اصلی کاشت مو، پس از تمیزکردن کامل پوست سر، جراح از یک سوزن کوچک برای بی‌حس‌کردن ناحیه‌ای از سر استفاده می‌کند و بعد دو تکنیک اصلی برای به‌دست‌آوردن فولیکول استفاده می‌شود: FUT و FUE.

در پیوند واحد فولیکولی (FUT) جراح از یک چاقوی جراحی برای بریدن نواری از پوست سر از پشت سر استفاده می‌کند. برش معمولاً چندین سانتی‌متر طول دارد. سپس ناحیه برش با بخیه بسته می‌شود. بعد از آن جراح قسمت برداشته‌شده پوست سر را با استفاده از یک لنز و چاقوی جراحی تیز به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند. این بخش‌ها به رشد طبیعی مو کمک می‌کند.

در استخراج واحد فولیکولی (FUE) فولیکول‌های مو مستقیماً از پشت سر از طریق صدها تا هزاران برش کوچک بریده می‌شوند. جراح سوراخ‌های ریزی را با تیغ یا سوزن در ناحیه‌ای از پوست سر شما که کاشت مو را دریافت می‌کند، ایجاد می‌کند و بعد آن‌ها به آرامی موها را در این سوراخ‌ها قرار می‌دهند. حالا که تا حدودی فهمیدیم که کاشت مو به چه شکلی ایجاد می‌شود آماده‌ایم که به شناخت انواع مراقبت های بعد از کاشت مو بپردازیم.

بعد از عمل کاشت مو چه داروهایی باید مصرف کرد؟

مراقبت های بعد از کاشت مو شامل مراقبت‌های دارویی هم می‌شود و مهم این است که شما داروها را به‌موقع و بر اساس دستورالعمل پزشک بخورید. پس از فرآیند کاشت مو برای کاهش خطر تورم و عفونت، دارو دریافت خواهید کرد. مهم است که دارو را طبق دستورالعمل‌هایی که در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو از پزشک معالجه‌تان دریافت کرده‌اید، مصرف کنید پس در مورد نحوه مصرف دارو پزشک شما تعیین کننده است. سه مورد از داروهایی که در اغلب موارد می‌توان از آنها استفاده کرد را معرفی کرده‌ایم: آلودون (پاراستامول)، دالاسین (آنتی بیوتیک) و بتاپرد (کورتیزون).

  تصاویر انواع مدل های بافت موی فرانسوی جذاب و شیک

اگر بعد از عمل کاشت مو کمی سردرد داشتید، در صورت نیاز می‌توانید 1 تا 2 قرص آلودون را برای تسکین درد مصرف کنید. تا 48 ساعت پس از کاشت مو از خوردن داروهایی مانند ایبوپروفن یا اسید استیل سالیسیلیک خودداری کنید. آن‌ها حاوی موادی هستند که به‌عنوان رقیق‌کننده خون عمل می‌کنند و خطر خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. اگر در ناحیه‌ای که فاقد خون‌رسانی است، مانند جای زخم، پیوند انجام داده‌اید، در عوض می‌توانیم به شما اسید استیل سالیسیلیک را پیشنهاد کنیم تا خون‌رسانی به آن ناحیه را تحریک و فولیکول‌های مو را به رشد ثابت تشویق کند.

بعد از عمل کاشت مو باید چطور خوابید؟

در روزهای اول مهم است که هیچ چیزی با موهای تازه کاشته شده تماس نداشته باشد تا به فولیکول‌های موی تازه کاشته‌شده آسیب نرسد. موقع خواب باید در حالت نشسته دراز بکشید تا ناحیه پیوندی، با چیزی تماس نداشته باشد. این ممکن است برای برخی افراد عجیب و ناراحت‌کننده باشد اما به‌قول معروف زیبایی دردسر دارد. البته در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو ، این درد خیلی خیلی جزئی است. به‌هرحال شما باید دو نکته را رعایت کنید:

 

برای به‌حداقل‌رساندن خطر عفونت مرتبط با جراحی، باید 3 روز اول پس از کاشت مو، آنتی‌بیوتیک دالاسین مصرف کنید؛ روز اول 1 قرص در کلینیک و 1 قرص شب، روز دوم 1 قرص صبح و عصر و روز سوم 1 قرص صبح و عصر. همچنین به‌منظور کاهش خطر تورم بعد از عمل، چند روز اول کورتیزون دریافت خواهید کرد؛ روز اول 6 قرص در کلینیک، روز دوم 4 قرص در نوبت صبح و روز سوم 2 قرص در نوبت صبح.

 • 1. از تماس با ناحیه پیوندی مو خودداری کنید: تاکید کنیم که مهم‌ترین چیز در مورد خواب این است که ناحیه پیوندی نباید با چیزی تماس پیدا کند. اینکه موقع خواب به چه شکل باید بنشینید بستگی به این دارد که کدام قسمت از سر عمل شده است. برای مثال اگر کاشت مو را روی تاج سر انجام داده‌اید ما به شما بالش گردن را توصیه می‌کنیم. اگر کاشت مو را روی شقیقه‌ها انجام داده‌اید، گذاشتن چند بالش روی هم می‌تواند کافی باشد.
 • 2. اگر در خواب زیاد حرکت می‌کنید: اگر در خواب زیاد جابجا می‌شوید، توصیه می‌کنیم حوله‌ها را بغلتانید یا بالش‌هایی را در کنار خود در هر طرف به‌عنوان تکیه‌گاه قرار دهید.

یادتان باشد که مراقبت های بعد از کاشت مو، به‌اندازه خود کاشت مو اهمیت دارد. پس درست خوابیدن بعد از این جراحی سبک یک لطف در حق موهای تازه به میدان آمده شماست پس کافی است چند روزی تحمل کنید.

  آشنایی با بهترین تکنیک های احیای مو حرفه ای

داروهای که بعد از کاشت مو باید مصرف کنید

روش تعویض بانداژ سر بعد از عمل کاشت مو

پس از عمل کاشت مو، زخم‌ها در ناحیه اهداکننده بزرگتر از ناحیه پیوندی هستند چون در ناحیه پیوندی فقط یک سری برش کوچکی ایجاد شده است. بنابراین، ناحیه اهداکننده را با وازلین چرب می‌کنیم تا یک لایه محافظ اضافی در برابر کثیفی ایجاد کنیم، سپس روی وازلین بانداژ می‌زنیم. در این بین ممکن است برای هر کدام از ما دو سؤال اساسی پیش بیاید:

 • 1. بانداژ سر چه زمانی باید برداشته شود؟ بانداژ نباید بیش از 24 ساعت پس از روز کاشت مو روی سر بماند، پس روز بعد از عمل باند را بر می‌داریم.
 • 2. بانداژ چگونه برداشته می‌شود؟ با احتیاط بانداژ را با دست‌های تمیز بردارید. پس از برداشتن باند، می‌توانید پوست را با کاغذ یا حولۀ تمیز پاک کنید. همچنین شستن با دقیق آن ناحیه اشکالی ندارد.

در ضمن هر دو سؤال را حتماً از پزشک خودتان هم بپرسید چون ممکن است بر اساس نوع جراحی شما توصیه‌های دیگری وجود داشته باشد. پس به صورت خودسر هیچ کاری انجام ندهید.

موهای کاشته شده باید چگونه شست؟

شستشوی موی سر، یکی از حیاتی‌ترین مراقبت های بعد از کاشت مو است. 72 ساعت پس از کاشت مو، باید روزانه موهای خود را بشویید. مهم است که موهای خود را هر روز طبق دستورالعمل بشویید تا ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید و همچنین به نرم‌شدن پوسته‌ها کمک کنید. دلمه‌ها معمولاً در عرض 7 تا 10 روز می‌ریزند. وقتی دلمه‌ها از بین می‌روند، فولیکول‌های مو سریعتر شروع به رشد می‌کنند. بعد از 4 روز می‌توانید موهای خود را به‌آرامی با شامپو بشویید. در ادامه چند نکته کوتاه اما خیلی مهم را با هم مرور می‌کنیم:

 • به‌محض برداشتن باند، می‌توانید شستن ناحیه اهداکننده در پشت سر خود را شروع کنید.
 • 72 ساعت پس از کاشت مو، باید شستن موهای تازه کاشته شده را با آب ولرم شروع کنید. ناحیه مورد نظر را با آب ولرم به‌مدت 10 دقیقه زیر دوش بگیرید تا سر کاملاً آبکشی شود. این کار به ریزش پوسته‌ها کمک می‌کند و موها می‌توانند سریعتر رشد کنند.
 • پس از شستشو، ناحیه موردنظر را با یک حوله کاغذی خشک کنید. بعد از چند روز می‌توانید از یک حوله تمیز پارچه‌ای استفاده کنید.
 • بعد از 4 روز از شامپو استفاده کنید، در دستان خود کف ایجاد کنید و روی ناحیه پیوندی بمالید. اجازه دهید شامپو چند دقیقه بماند و بعد آن را بشویید.

در ضمن یادتان باشد که فشار آب اصلاً نباید زیاد باشد و تمام این مراحل باید با دقت انجام شود، بی‌آنکه عجله کنید. در ضمن خراش‌دادن پوست سر در مراقبت های بعد از کاشت مو ابدا جایز نیست.

  ترفند های خانگی رفع تیرگی زانو با طب سنتی

 

نکات مهم برای مراقبت‌ های بعد از کاشت مو

غیر از نکات بالا چند ریزه‌کاری دیگر در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو وجود دارد که حتماً باید رعایت کنید و ابداً نباید آنها را پشت گوش بیندازید چون ممکن است پوست سر و موی شما حساس باشد و زحمت و هزینه شما برای کاشت مو با رعایت‌نکردن چند دستورالعمل ساده به باد برود. پس در ادامه این نکات را مرور می‌کنیم:

 • کلاه: بعد از 5 روز، استفاده از کلاه در صورتی که تنگ نباشد و فقط برای دوره کوتاهی روی سرتان قرار بگیرد، اشکالی ندارد.
 • سونا: تا 4 هفته پس از کاشت مو از حمام‌کردن در سونا خودداری کنید. داخل سونا بسیار گرم است و گرما می‌تواند به فولیکول‌های موی تازه کاشته شده آسیب برساند.
 • حمام: باید از رفتن به استخر، جکوزی و استخرهای عمومی در 4 هفته اول اجتناب شود چون در این مکان‌ها تعداد زیادی باکتری، کلر و مواد پاک‌کننده وجود دارد. همچنین تا 4 هفته پس از عمل باید از آب‌تنی در دریا خودداری شود.
 • ورزش: برای تمرین و انجام فعالیت‌هایی که ضربان قلب و فشار خون را به‌شدت افزایش می‌دهند، 14 روز صبر کنید. همچنین از بلند‌کردن اجسام سنگین خودداری کنید. پیاده‌روی آرام خوب است و حتی برای حفظ گردش خون توصیه می‌شود.
 • رابطه جنسی: سعی کنید هفته اول پس از کاشت مو، رابطه جنسی را در سطح بسیار آرام نگه دارید. درست مثل ورزش‌کردن، تغییر فشار خون می‌تواند به موی رگ‌های فولیکول‌های مو آسیب برساند و همین باعث مرگ فولیکول مو می‌شود.
 • محصولات حالت‌دهنده مو: پس از 14 روز، فولیکول‌های مو به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که به شما اجازه می‌دهند از محصولات حالت‌دهنده برای موهای خود استفاده کنید.
 • سیگار: استعمال دخانیات تأثیر زیادی بر روند بهبودی دارد و بنابراین باید تا حداقل یک هفته پس از کاشت مو، مصرف دخانیات را کاهش دهید. در 48 ساعت اول، بیمار باید مصرف دخانیات را قطع کند.
 • مشروبات الکلی: تا 48 ساعت پس از جراحی کاشت مو باید از مصرف الکل خودداری کرد.
 • آفتاب‌گرفتن: تا 6 ماه پس از جراحی باید از نور شدید خورشید اجتناب شود.

پیشنهاد می‌دهیم یک چک لیست یادآور درست کنید و هر کدام از کارهای بالا را در لیستتان یادداشت کنید و بعد هم که کار انجام شد آن را از لیست خارج کنید تا خیالتان راحت شود.

تجربه کاشت مو

اگر شما نیز برای بهبود زیبایی خود عمل زیبایی کاشت مو را انجام داده اید تجربیات و نکات خود را با خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

منبع: mag.snapp.express

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =