0

آشنایی با 7 مقصد سفر تابستانی در ایران

مسافرت تابستانی | 7 مقصد زیبا در ایران برای مسافرت در فصل تابستان

فهرست عناوین

سفرهای تابستانی به مکان های خوش آب و هوا بسیار انرژی آور و دلچسب است. همچنین در فصل تابستان به دلیل طولانی تر بودن طول روز زمان بیشتری برای گردش دارید و مکان های دیدنی بیشتری را مشاهده می کنید.

اگر شما هم قصد یافتن بهترین مقصد سفر تابستانی را دارید. در ادامه مکان های زیبای و دیدنی ایران را طبق سلیقه های مختلف معرفی کرده ایم. با ما همراه باشید.

 

دیدنی ترین مقصد سفر تابستانی در ایران کجاست؟

شما می توانید در مسیر تهران، کاشان، اصفهان و شیراز سفر کنید. در مسیر هنر و تمدن که ده ها جاذبه ی گردشگری نصف جهان و شهر شیراز را به شما می دهد.

می توانید راهی مشهد مقدس شوید و در طول مسیر از غار نمکی گرمسار، دروازه های گرمسار، دروازه ی ارگ سمنان، مسجد تاریخانه، چشمه علی و تپه ی حصار دامغان، جنگل ابر شاهرود، آرامگاه عطار و مسجد جامع در نیشابور بازدید کنید. در مشهد هم پس از زیارت حرم، تماشای کلات نادری، آرامگاه نادرشاه افشار، زندان هارون الرشید و… را از دست ندهید.

مسیر طبیعت گردی حاشیه ی دریای خزر هم در این روزها مورد انتخاب بسیاری از مردم است.

میتوانید از تالاب انزلی شروع کنید و بعد به خشکبیجار، لاهیجان، لنگرود، رودسر و سیاهکل بروید. بعد از این شهرها، سیاحت در رامسر، کلاردشت، سلمان شهر و چالوس هم می تواند مقصدهای بعدی شما باشد.

آذربایجان نیز مقصد سفر تابستانی خوبی برای این روزهاست. سفر به اردبیل، تبریز و ارومیه، بازدید از مقبره ی شیخ صفی، دریاچه ی شورابیل، بازار تبریز، مسجد کبود، ارگ علیشاه، تپه ی حسنلو و خود دریاچه ی ارومیه را به شما می دهد. با توجه به آب و هوای خنک این مناطق سفر تابستانی لذتی دو چندان دارد.

سفر به شهر های حاشیه ی خلیج فارس، مسیر کردستان، کرمانشاه، همدان و سفر به استان های غربی هم می تواند گزینه های دیگر سفر تابستانی شما باشد. در ادامه هفت مقصد سفر تابستانی متنوع برای شما انتخاب کرده ایم که می توانید در نیمه ی دوم تابستان به آنها سفر کنید.

 

1- غار دانیال، کسانیکه هیجان غارنوردی را دوست دارند


غار دانیال، مقصد سفر تابستانی

  غار دانیال یکی از غارهای‌های آبی و رودخانه‌ای ایران است که در رشته کوه البرز قرار دارد. این غار زیبا یکی از بهترین مقصد سفر تابستانی است. در غار آبی دانیال با آب یخ، دسته های خفاش ها و شکل های عجیب و غریب چند میلیون ساله رو به رو هستید.

  مقایسه آنکارا و استانبول برای سفر در بهار

غاری که خنکی هوایش جان می دهد برای یک سفر تابستانی. اینجا باید پنج ساعت در آب و تاریکی پیاده روی کنید. گاهی ارتفاع سقف تا 50 متر هم می رسد و گاهی باید از زیر سقفی نیم متری نیم خیز حرکت کنید. دمای آب حدود 17 درجه است و دمای داخل غار هم در تمام فصل ها بین 20 تا 25 درجه ی سانتی گراد است.

نشانی غار دانیال: از چالوس باید به سمت رامسر و تنکابن بروید. بعد از گذشتن از شهر نمک آبرود، به متل قو می رسید. از آنجا باید پنج کیلومتر از شهر دور شوید تا به روستای دانیال و غار برسید.

 

2- روستای کندوان، گشت و گذار در مناطق روستایی

مقصد سفر تابستانی به روستای کندوان

روستای کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است. همین امر موجب جذابیت بی‌نظیر این روستا شده است. کندوان تنها روستای صخره ای و مسکونی جهان است. روستایی که خیلی از سال خورده هایش می گویند فقط زیر همین سقف های سنگی، یا به قول خودشان «گایا» خوابشان می برد. احتمالا سابقه ی سکونت در اینجا به زمان حمله ی مغول ها بر می گردد که اهالی روستا به آن پناه آورده اند و همین جا ماندگار شده اند.

تقریبا همه ی خانه های این راستا شبیه سکونت گاه های اولیه ی انسان هاست و همه آنها مخروطی شکل هستند. اینجا یک موزه ی کوچک مردم شناسی هم دارد که بعضی از اسباب مرتبط با زندگی مردم کندوان را در آن به نمایش گذاشته اند. حدود یک کیلومتر روستا هم در سمت چپ جاده خانه هایی شبیه خانه های کندوان به نان «هیله ور» وجود دارد.

نشانی روستای کندوان: از تبریز باید وارد جاده آذرشهر شوید و بعد از گذراندن شهرک سهند، به روستای کندوان برسید.

 

3- موزه فرش، برای کسانی که به تهران سفر میکنند

بازدید از موزه فرش تهران

موزه فرش، یکی از موزه‌های استان تهران است که دارای معماری جالبی است. بالق بر 1500 تخته فرش اینجاست، اما فعلا 150 تخته از آنها امکان نمایش دارند.

مقصد سفر تابستانی بی نظیر، بازدید از موزه های ایران

فرش هایی که داستان هایی شنیدنی دارند. بسیاری از آنها سال ها کاخ نشین بوده اند و زیر پای پادشاهان و امرا و درباریان سلسله های دوره های مختلف تاریخ ایران. در موزه ای که غیر از دوشنبه ها و ایام سوگواری هر روز از ساعت 9 تا 17:30 باز است ! با سرزدن به اینجا، علاوه بر تماشای گره های چشم نواز تبریزی ها و کرمانی ها و کاشانی ها و قمی ها، می توانید پیرترین فرش جهان «پازیریک» را هم ببینید، البته نسخه ی کپی اش را! چون اصل فرش در موزه آمریتاژ سن پترزبورگ نگهداری می شود. طرح و نقش پازیریک 2500 ساله نشان می دهد یک فرش کاملا ایران است.

  بهترین زمان سفر به سنگاپور کدام است؟

نشانی موزه فرش تهران: تقاطع خیابان های فاطمی و کارگر، موزه فرش

 

4- شهر سوخته، دیدن یکی از عجایب تاریخی ایران

شهر سوخته مقصد سفر تابستانی خاص

شهری پنج هزار ساله در جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان. «شهر سوخته» یکی از پیشرفته ترین شهرهای دوره ی باستان محسوب می شود. ارزش محوطه ی باستانی شهر سوخته به یافته های منحصر به فرد آن است: مثل آثار کهن جراحی جمجمه، چشم مصنوعی، نخستین پویانمایی (انیمیشن) جهان، نمونه های معرق کاری، ظروف سنگ مرمری و… که اوایل قرن بیستم کشف شد. در کنار این سایت باستانی موزه ای قرار دارد که اشیایی به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در آنجا نگهداری می شود. این موزه شامل چندصد شی باستانی است که می توانید رایگان آنها را تماشا کنید.

نشانی شهر سوخته: از زاهدان تا شهر سوخته 140 کیلومتر و از زابل 55 کیلومتر راه دارید.

 

5- کوه گل دنا، سفر و دیدن از منطقه ای بکر و زیبا

کوه گل دنا منطقه ای بکر و بی نظیر برای سفر

کوه گل دنا یکی از بکرترین مناطق ایران برای سفر و گردشگری است. از بکرترین مناطق ایران از نظر گیاهی و جانوری، منطقه ای در دامنه ی قله دنا و نزدیکی شهر «سی سخت» استان کهگیلویه و بویراحمد. با سفر به اینجا می توانید جنگل های بلوط و گیاهان متنوعی را تماشا کنید و اگر شانس بیاورید، می توانید گونه های جانوی مثل خرس قهوه ای، گرگ، کل و بز کوهی، کبک دری، انواع چکاوک ها و کلاغ نوک سرخ را از دور و نزدیک تماشا کنید.

نشانی کوه گل دنا: از شهر یاسوج به سمت شمال غرب که حرکت کنید، بعد از حدود 34 کیلومتر به شهر توریستی دنا یا «سی سخت» می رسید. از آنجا تا کوه گل هم فقط هشت کیلومتر راه دارید.

 

6-تله کابین گردنه حیران، انتخاب خاص و پر هیجان برای مقصد سفر تابستانی

تله کابین گردنه حیران مقصد سفر تابستانی جذاب

انتخاب تله کابین حیران به عنوان مقصد سفر تابستانی می توانید زیبایی های دره حیران و کوهستان زیبایش را لمس کنید. «حیران» را با اقلیم سرسبز و جاده ی پرپیچ و خم و خطرناکش می شناسند. گردنه ای که با پرواز تله کابین می توانید زیبایی و هیبت آن و دره و کوهستان زیبایش را تماشا کنید و لذت ببرید. طول خط تله کابین حیران حدود 1.6 کیلومتر است و وقتی سوار آن می شوید، بسته به اینکه با چه سرعتی حرکت کند، بین 11 تا 20 دقیقه در راه خواهید بود تا به ایستگاه آخر برسید.

نشانی تله کابین حیران: ایستگاه تله کابین در میانه شهرهای آستارا و اردبیل قرار دارد و از هرکدام حدود 35 کیلومتر فاصله دارد.

  مناطق دیدنی و بهترین زمان سفر به فرانسه

 

7- قلعه فلک الافلاک ، سفری بی نظیر برای تاریخ دوستان

سفر تابستانی به قلعه فلک الافلاک

قلعه ی تاریخی فلک الافلاک یکی از چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری خرم آباد است. قلعه ی تاریخی فلک الافلاک اولین جایی است که به محض ورود به خرم آباد خودش را به رخ می کشد. . قلعه ای که از دوران ساسانی به یادگار مانده. این قلعه را مرد خرم آباد به 12 برجی و قلعه سپهر هم می شناسند.

قلعه را بر خرابه های دژ معروف به «شاپور خواست» متعلق به دوره شاپور اول ساسانی ساختند. از دوره ی صفوی به بعد، فلک الافلاک مرمت شد تا به شمایل امروزی اش برسد که داخل آن موزه های مردم شناسی و باستان شناسی وجود دارد.

نشانی قلعه فلک الافلاک: اگر مبدا سفر تهران باشد، بعد از قم و اراک و بروجرد و 500 کیلومتر سواری به لرستان و خرم آباد می رسید.

 

انتخاب بهترین مقصد سفر تابستانی در ایران

در این مقاله سعی شد تا راهنمایی و اطلاعاتی جهت انتخاب بهترین مقاصد سفر در ایران برای شما عزیزان فراهم شود. تابستان وقت مناسبی برای سفر کردن و لذت بردن در کنار خانواده است. این فرصت طلایی برای سفر را از دست ندهید. شما هم اگر جای دیدنی برای سفر های تابستانه میشناسید برای ما بنویسید تا همگی از آن استفاده کنیم.

 

منبع: www.topnaz.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 18 =