0

اهمیت ایجاد نقش هارمونی در دکوراسیون داخلی منزل

اهمیت ایجاد نقش هارمونی در دکوراسیون داخلی منزل

فهرست عناوین

درست است که نگرش ها و علایق در زمینه چیدمان و دیزاین خانه بسیار مهم است اما پیروی از یک سری قوانین و ترفند ها باعث می شود تا محیط منزل شما آرام بخش شود. در طراحی داخلی خانه رعایت اصول و قوانین بسیار مهم می باشد یکی از این اصول هارمونی در دکوراسیون داخلی خانه است که نقش ویژه ای در زیبایی محیط و فضا دارد. برای آشنایی با چگونگی رعایت هارمونی در دکوراسیون خانه با ما همراه باشید.

اهمیت رعایت هارمونی در دکوراسیون خانه

هارمونی تشابه زیادی با وحدت دارد، مفهوم هارمونی در دکوراسیون به معنی ایجاد وحدت و همبستگی در بین تمام اجسام، اکسسوری ها، رنگ ها، مبلمان و در نهایت تمام انتخاب های شما برای فضای مورد نظر است.

توجه به هارمونی باعث می شود فضای خانه و یا محیط کار و یا هر فضای دیگری که قصد طراحی داخلی آن را دارید از تضادها دور شود و در زیباسازی فضای مورد نظر شما تاثیر بسیاری می گذارد. همیشه رعایت همخوانی در همه زندگی ما دیده میشود، هارمونی در دکوراسیون خانه نیز ازین قائده مستثنی نیست. ست لباس، کیف و کفش نیز دارای هارمونی است.

ترفندهای ایجاد هارمونی در فضای خانه

مهم ترین نقش ایجاد هارمونی در طراحی داخلی فضای خانه

اهمیت رعایت هارمونی رنگ ها در طراحی دکوراسیون منزل

همه شما تجربه ماندن در فضاهای ناهماهنگ را داشته اید، چنین فضاهایی بسیار ناخوشایند و غیرقابل تحمل هستند، همچنین گاهی شما با تلاش فراوان بهترین مبلمان و اکسسوری ها را برای محیط مورد نظر خود انتخاب می کنید اما در نهایت متوجه آشفتگی و زیبا نبودن آن ها در کنار هم می شوید. دلیل همه این موارد ذکر شده کاملا مشخص است. شما به هماهنگی بین مبلمان و اکسسوری ها و همینطور هماهنگی رنگ ها و طرح ها در دیزاین خانه توجهی نکرده اید.

از دیدگاه علمی نیز حضور در یک فضای ناهماهنگ و آشفته باعث می شود تا چشم ها و مغز سریعا آشفتگی را تشخیص دهند، از دیدگاه روانشناسی مغز انسان سعی دارد تمام موضوعات را به ساده ترین روش پردازش و تحلیل کند، بنابراین ایجاد هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون فضای داخلی منزل به مغز کمک می کند تا فرآیند تجزیه و تحلیل را ساده تر انجام دهد و آرامش فکری فرد افزایش پیدا کند.

آموزش نحوه ایجاد هارمونی در طراحی فضای داخلی منزل

مهم ترین دلیل اهمیت هارمونی در طراحی داخلی یک فضا این است که هارمونی در واقع احساسی خاص و متفاوت به فضا می بخشد. به عبارتی دیگر محیط های مختلف با هارمونی های متفاوتی که به خود می گیرند، احساسات متفاوتی را به افراد حاضر در آن مکان القا می کنند. رعایت هارمونی در فضا خانه یا محیط کار پیچیدگی خاصی ندارد، فقط کافی است به رنگ ها، طرح ها و الگوهای انتخابی خود توجه زیادی نمایید.

  ایده های جذاب تزیین دیوار با کاشی شکسته

در حالی که هماهنگی در فضای شما بسیار مهم است اما نباید بیش از اندازه به آن توجه کنید، زیرا محیطی خسته کننده برای شما می سازد. برای ایجاد حس گرمی و صمیمیت در فضای خانه خود از اکسسوری ها و مجسمه ها و لوسترهایی با اشکال متفاوت استفاده کنید.

هارمونی در دکوراسیون منزل باید پایه و اساس چیدمان شما باشد، در نگاه اول باید همه چیز هماهنگ جلوه کند و بخش عمده ای از توجه بیننده را به خود جلب کند، اما شما باید با خلاقیتی هوشمندانه فضا را از سادگی خارج کرده و از اکسسوری های متفاوت و یا طرح و رنگ های متفاوت نیز استفاده کنید به گونه ای که این تضاد ها به هارمونی محیط کار یا خانه شما خدشه ای وارد نکند.

ایجاد هارمونی در سبک دکوراسیون

یکی از هارمونی هایی که می توانید در فضای خود استفاده کنید هارمونی در سبک چیدمان است، بدان معنا که یک سبک خاص را انتخاب کرده و همه چیدمان های خود را بر اساس ویژگی های همان سبک انتخاب می کنید. به طور مثال اگر شما علاقه مند به چیدمان دکوراسیون به سبک کلاسیک هستید باید تمامی مبلمان، اکسسوری ها، پرده ها و… به سبک کلاسیک انتخاب شوند.

هارمونی در دکوراسیون خانه به سبک کلاسیک

رعایت هارمونی خانه با متریال یکسان

ایجاد هارمونی مناسب با استفاده از متریال یکسان نیز یکی از گزینه های هارمونی در دکوراسیون فضای داخلی است. به طور مثال اگر مبلمان شما چوبی است سعی کنید اکسسوری هایی انتخاب کنید که چوبی باشند، پرده ها را ساده و رنگ آن ها را مطابق با رنگ مبلمان انتخاب کنید، لزومی ندارد دقیقا همرنگ باشند فقط رنگی انتخاب کنید که یا خنثی باشند و یا مکمل هم باشند.

هارمونی اشکال هندسی در دکوراسیون داخلیرعایت هارمونی در دکوراسیون خانه و محیط کار مسئله سختی نیست، تنها نیاز به کمی دقت و خلاقیت دارد تا سبک زندگی شما را دگرگون کند.

استفاده ازخطوط و اشکال در ایجاد هارمونی در دکوراسیون منزل

اصول هارمونی دکوراسیون با اشکال هندسی و خطوط

یکی از روش های ایجاد هارمونی بازی با خطوط و زوایا است، خطوط می توانند با نحوه قرار گیری در کنار هم چشمان افراد را به نقاط مختلف هدایت کنند، همچنین خطوط موازی می توانند با امتداد یافتن بر روی دیوارهای مختلف رابطه برقرار سازند و یا حتی یک اکسسوری خاص را مورد توجه ویژه ای قرار دهند. استفاده از شکل های هندسی نیز یک نمونه از هارمونی در دکوراسیون است، به طور مثال می توانید لوستر، میزها و چند اکسسوری کروی شکل را به عنوان هارمونی در فضای خود انتخاب کنید.

  مزایا و معایب پارتیشن اداری و دفتر کار

نحوه ایجاد هارمونی در چیدمان وسایل خانه با رعایت رنگ ها

شما می توانید با انتخاب رنگ های خنثی که شامل سفید، کرم، نسکافه ای و طوسی و تونالیته های مختلف تمامی این رنگ ها می باشد، برای پوشش جداره ها و مبلمان هارمونی زیبایی ایجاد کنید و یا با انتخاب یک اکسسوری کوچک مانند کوسن، مجسمه و… آن را مبنا قرار داده و  سایر اجسام و مبلمان را با توجه به طرح و رنگ آن انتخاب کنید.

همچنین می توانید با دسته بندی رنگ های گرم شامل نارنجی، قرمز، صورتی، زرد و یا رنگ های سرد شامل آبی، سبز و یا انتخاب رنگ های با کنتراست بالا و یا انتخاب تک رنگ هارمونی زیبایی در دکوراسیون داخلی خانه خود ایجاد کنید.

هارمونی تک رنک مبلمان و فضا

ایجاد هارمونی در فضا شاید همان ابتدا کاری آسان به نظر بیاید اما زمانی که شروع به انجام آن می کنید خواهید دید دشواری های خاص خودش را نیز دارد اما نگران نباشید و به این فکر کنید که بعد از پایان کار در محیطی زیبا و خاص استراحت خواهید کرد. اگر شما نیز طرح یا ایده ای در زمینه هارمونی در دکوراسیون و دیزاین محیط خانه دارید با خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =