0

بهترین ترفند های خانگی جهت تمیز کردن فر

بهترین ترفند های خانگی جهت تمیز کردن فر

فهرست عناوین

تمیز کردن فر یکی از کار هایی می باشد که هر خانم خانه داری باید آن را انجام دهد. در واقع می توان گفت که یکی از سخت ترین کار ها به حساب می آید و افراد نمی توانند به خوبی آن را تمیز کرده در نتیجه ممکن است کثیفی ها بر روی آن بماند و موجب بیماری زایی شود. در ادامه راه هایی برای تمیز کردن انواع فر در خانه را با هم بررسی میکنیم.

3 تکنیک کاربردی برای تمیز کردن فر در خانه

اگر نمی خواهید از مواد شیمیایی برای تمیز کردن فر استفاده کنید می توانید راه های دیگری را امتحان کنید که بی خطر تر هستند و می توانند به راحتی فر شما را تمیز کنند. در ادامه روش هایی را برای شما می گوییم که می توانید با استفاده از آن با وسایلی بسیار ساده که در هر آشپز خانه ای یافت می شود فر خود را تمیز کرده و بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر آن را برق بیندازید.

  • روش اول: تمیز کردن فر با استفاده از جوش شیرین

در این روش نیاز به یک ترکیب از آب جوش و سرکه و جوش شیرین دارید. همانطور که می دانید خواص جوش شیرین بسیار زیاد می باشد و بیش تر در پاک کنندگی از آن استفاده می شود. برای استفاده از این ترکیب بهتر است ابتدا همه شبکه هایی که می توان آن ها را از فر جدا کرد را در بیاورید و آن ها را تمیز کنید.

تمیز کردن فر با استفاده از جوش شیرین 

با ترکیب گفته شده باید خمیری از جوش شیرین و آب هم تهیه کنید و درون فر بریزید. باید در نظر داشته باشید که این ترکیب را می توانید روی همه اجزای فر بریزید ولی شعله های آن را با این محلول تمیز نکنید. باید اجازه بدهید این ترکیب ۱۲ ساعت بماند و اجازه بدهید که جوش شیرین تغییر رنگ بدهد. باید بدانید که این تغییر رنگ طبیعی است و نگران نشوید. پس از ۱۲ ساعت می توانید فر را با آب ولرم بشویید.

  • روش دوم: پاکسازی انواع فر با لیمو

تمیز کردن فر گاز با لیمو بسیار ساده می باشد و زمان کم تری نسبت به جوش شیرین و آب نیاز دارد. باید بدانید که لیمو و سایر مرکبات بخاطر خاصیت اسیدی که دارند می توانند به راحتی روغن ها را از بین ببرند.

مواد لازم

  • لیمو ترش
  • آب
  • اسفنج
  • ظرف

روش پاک سازی فر با لیمو ترش

ابتدا بهتر است لیمو را نصف کنید و درون ظرف قرار دهید و یک سوم ظرف را از آب پر کنید. می توانید این محلول را در فر قرار داده و آن را روشن کنید و دمای آن را روی ۲۵۰ درجه تنظیم کنید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. در نظر داشته باشید که با گرم شدن این ترکیب به راحتی می توانید چربی ها را از بین ببرید. باید بگذارید که فر سرد شود و سپس با یک اسفنج روغن های آن را پاک سازی کنید و در انتها می توانید فر را با یک حوله خشک کنید و تاثیر این مواد را مشاهده کنید.

  ایده هایی خلاقانه برای چیدمان تابلو روی دیوار خانه

نکته : باید بدانید که فر در طی این فرایند دود می کند و بهتر است از یک تهویه مناسب استفاده کنید.

  • روش سوم  اسپری کردن سرکه جهت شستن داخل فر

در نظر داشته باشید که برای استفاده از این روش باید فر کاملا خشک باشد. در این روش باید جوش شیرین را بر روی فر بپاشید و سرکه سفید را روی آن اسپری کنید. باید اجازه بدهید که سرکه و جوش شیرین واکنش بدهند و باید بدانید که گند زدایی با این روش بسیار ساده می باشد زیرا به راحتی این ترکیب می تواند چربی ها را نابود کنند. و زمان کم تری نسبت به روش های قبلی نیاز دارد.

نکته : در نظر داشته باشید که اگر کثیفی ها هنوز هم باقی مانده است می توانید از دستمال های مرطوب استفاده کنید. این دستمال ها خاصیت پاک کنندگی بسیار زیادی دارد و می تواند برای تمیز کردن چربی ها نیز مناسب باشد.

موثرترین روش های تمیز کردن در شیشه ای گاز

اگر فکر می کنید که تمیز کردن این شیشه کار بسیار راحتی می باشد سخت در اشتباه هستید. در واقع باید بدانید که اگر راه کار های این نوع تمیز کردن را بلد باشید برای شما بسیار راحت می باشد. برای این کار باز هم به سراغ جوش شیرین بروید زیرا خاصیت پاک کنندگی بسیار زیادی دارد و می تواند چربی ها را بهتر پاک کند.

موثرترین روش های تمیز کردن در شیشه ای گاز

برای تمیز کردن در شیشه ای بهتر است کمی نشاسته را با آب مخلوط کرده و در نهایت با یک اسفنج می توانید در شیشه ای گاز را تمیز کنید و آن را برق بیندازید. جوش شیرین کاربرد های گسترده ای در خانه داری دارد.

راه شستشوی شبکه فر گاز

شما پس از هر بار استفاده از فر این شبکه ها را در سینک ظرفشویی می شویید. برای تمیز کردن بهتر این شبکه ها می توانید کمی صابون را رنده کنید و در آب گرم بریزید البته می توانید از جوش شیرین هم برای تمیز شدن بهتر آن ها استفاده کنید. سپس می توانید با یک اسفنج ساده این شبکه ها را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که می توانید به جای استفاده از اسفنج از یک مسواک کهنه استفاده کنید تا شبکه ها بهتر تمیز شوند.

مراحل شست و شوی فر با تمیز کننده های تجاری فر

در صورتی که به دنبال روش هایی برای تمیز کردن فر بوده و از مواد تمیز کننده تجاری استفاده می کنید، قبل از انجام این کار باید نکاتی را رعایت کنید که در زیر با این موارد آشنا می شوید :

  5 نکته مهم برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

جهت تمیز کردن فر را خالی کنید.

در ابتدا همه قفسه ها، دماسنج و نیز سنگ پخت پیتزا یا ماهی تابه هایی که در داخل فر قرار دارد را خارج کنید.

مراحل شست و شوی فر با تمیز کننده های تجاری فر

تجهیزات حفاظتی استفاده کنید.

اغلب پاک کننده های تجاری شامل ترکیباتی از مواد شیمیایی قوی هستند که ممکن است پوست را بسوزانند و نیز منجر به آسیب دیدن چشم شوند، بنابراین به هنگام استفاده از آنها باید دستکش بپوشید و از عینک ایمنی برای حفاظت از چشم هایتان استفاده نمایید. سلامت شما در اولویت است.

همچنین به منظور حفاظت از کف پوش بهتر است از حوله های کاغذی یا روزنامه ها در اطراف فر استفاده کنید و هود آشپزخانه را روشن کنید تا از تهویه هوای محیط اطمینان پیدا کنید.

اسپری کردن پاک کننده در داخل فر

بعد از مطالعه دستورالعمل موجود بر روی برچسب محصول، پاک کننده را روی سطح های پوششی داخل فر از جمله درب آن، اسپری کنید، البته مواظب باشید آن را بر روی عناصر گرمایش الکتریکی و دریچه های گاز اسپری نکرده باشید، سپس درب فر را ببندید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا محلول عمل نماید.

روش پاک کردن قفسه های فر

برای تمیز کردن فر در صورت امکان قفسه های فر را بیرون آورید، سپس پاک کننده را روی آن اسپری کرده و اطمینان حاصل کنید که دو طرف قفسه ها را اسپری کرده باشید و سپس هر قفسه را داخل کیسه زباله مقاوم بگذارید و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه درب آن را محکم ببندید.

روش پاک کردن قفسه های فر

تمیز کردن فر و قفسه ها

در این مرحله با استفاده از یک پارچه مرطوب یا اسفنج همه سطوح داخلی فر و قفسه ها را پاک کنید، در صورتی که هنوز مواد غذایی به سطوح چسبیده باشند، می توانید با استفاده از پاک کن های ملامینی مرطوب این کار را انجام دهید تا راحت تر جدا شوند، به هنگام کار با اسفنج آن را مرتباً بشویید.

با انجام این روش ها تمیز کردن فر دیگر کار سختی محسوب نمیشود و زیاد وقت شما را نخواهد گرفت.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =