0

بهترین روش های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

بهترین روش های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و خانگی

فهرست عناوین

برق انداختن و تمیز کردن برگ گیاهان خانگی و آپارتمانی یکی از دغدغه های اکثر افراد می باشد. مراقبت های لازم برای گل و گیاهان آپارتمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با این مطلب همراه باشید تا با بهترین و ساده ترین روش های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی آشنا شوید.

7 راه ساده برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی و تزیینی

فواید تمیز شدن برگ گیاهان خانگی چیست؟

تمیز کردن برگ گیاهان فواید زیادی برای آن ها دارد. اول این که شادابی و نشاط برای رشد آن ها فراهم می شود. تمیز نگه داشتن برگ گل و گیاهان تزئینی به تنفس بهتر آن ها کمک می کند. همچنین از آنجا که آلودگی های هوا روی برگ ها تجمع می یابد اجازه نمی دهد برگ نور را به راحتی دریافت کند از این رو با تمیز کردن برگ گیاهان خانه، میزان نور دریافتی آن افزایش پیدا می کند.

فواید تمیز شدن برگ گیاهان خانگی چیست؟

نور کمتر برای گیاه یعنی ساخت کلروفیل کمتر که این به نوبه خود سبب بیماری گیاهی می شود. از این رو تمیز سازی گیاهان خانگی که آب کافی باران را هم دریافت نمی کنند شدیدا اهمیت پیدا می کند. به طور کلی گرد و غبار موجود روی برگ گیاه، سبب مسدود شدن منافذ آن شده و گیاه نمی تواند به خوبی تنفس داشته باشد و به سمت زرد شدن پیش می رود. ضمنا اجازه نمی دهد گل و گیاه شما به اندازه کافی اکسیژن در محیط تولید کند.

7 راه ساده برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی و تزیینی

یکی از دغدغه های افرادی که به پرورش گیاهان آپارتمانی و خانگی علاقمند هستند این است که چطور برگ های گیاهان را تمیز و براق نمایند. بعضی برای این کار از اسپری های براق کننده شیمیایی بهره می گیرند که تاثیر سویی دارد. از این رو بر آن شدیم در این مقاله شما را با بهترین روش های خانگی تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی آشنا نماییم.

بی خطر ترین روش های تمیز کردن برگ گیاهان تزئینی

همانطور که پیشتر ذکر شد تمیز نمودن برگ گیاهان سودمندی های زیادی هم برای گیاه آپارتمانی و هم مراقبت کننده از آن به همراه دارد. در این بخش با کم خطر ترین راه های تمیز کردن برگ گیاهان خانگی آشنا می شویم.

بی خطر ترین روش های تمیز کردن برگ گیاهان تزئینی

۱. تمیز کردن برگ گیاهان با استفاده از آب

هر چند دانستن این که آب یک منبع مناسب برای تمیز کردن برگ گیاهان است به تخصص نیاز ندارد اما ساده ترین راه است. می توانید برگ های گیاه را با آب ملایم شستشو دهید. با این کار گیاه می تواند به جای جریان شدید و ناگهانی آب، قطره قطره و به آرامی آن را روی برگ ها دریافت کند و صدمه نبیند.

  روش نگهداری، پرورش و طرز کاشت گل لادن در خانه

تمیز کردن برگ گیاهان با استفاده از آب

همچنین می تواند به کمک یک شیلنگ یا اسپری هم این کار را اجرا کرد. در صورتی که گیاه خیلی کثیف است، می توان اندکی ژل دوش و یک لیتر آب را مخلوط نموده و توسط آن برگ های گیاه را تمیز کنید. مراقب باشید که برگ گیاهان کرک دار مدت زیادی در آب نماند زیرا سبب خفگی و زرد شدن گیاه می شود.

۲. مسواک یا برس نرم جهت پاک کردن برگ گیاه

برای پاک کردن برگ گیاهان مخملی با موهای ریز می توان از مسواک کمک گرفت. کار ساده ای است. یک مسواک کهنه را برداشته و بعد برگ گیاه را روی دستان گرفته و به آرامی آن را تمیز نمایید.

مسواک یا برس نرم جهت پاک کردن برگ گیاه

از پایین برگ شروع و به آهستگی تا نوک برگ مسواک را بکشید. دقت کنید مسواک را هر مرتبه بعد از استفاده شستشو داده و تا پیش از استفاده بعدی آن را خشک نموده باشید. برای این کار می توانید از برس های نرم نیز کمک بگیرید.

۳. مزایای استفاده از براق کننده طبیعی برگ گیاهان

برای انجام این کار استفاده از یک براق کننده طبیعی موثر خواهد بود به جز گیاهانی که برگ و موهای ریز دارند. یک اسفنج را در محلول آب و صابون قرار داده و آن را خیلی آهسته روی برگ ها بکشید. همچنین برای براق شدن از روغن زیتون نیز می توانید استفاده کنید. پاک کردن برگ گیاهان به کمک این براق کننده ها کار راحتی است.

مزایای استفاده از براق کننده طبیعی برگ گیاهان

۴. ترفند پاک کرذن برگ گیاهان و گل های خانگی با استفاده از پارچه

یک پارچه تمیز، دستمال نازک یا توری مرطوب را برداشته و گرد و غبار روی برگ ها را تمیز کنید. دقت کنید برای پیشگیری از عدم شکسته شدن برگ ها یک دست را زیر برگ قرار دهید تا به عنوان تکیه گاهی محکم باشد و با دست دیگر برگ را تمیز کنید. در هنگام تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی باید دقت لازم را داشته باشید تا به گیاه آسیبی وارد نشود.

ترفند پاک کرذن برگ گیاهان و گل های خانگی با استفاده از پارچه

۵. پاک کردن برگ گل و گیاه خانگی با شیر

برای تمیز نمودن برگ گیاه با شیر ابتدا گرد و غبار روی برگ ها را با پارچه نمناکی تمیز کنید و بعد ترکیب یک چهارم پیمانه آب ولرم را با مقداری شیر بدون چربی درون آب پاش ریخته و روی برگ ها اسپری و به کمک اسفنج آن را تمیز کنید. شیر خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی داشته و شپشک آرد آلود و آفات آپارتمانی را بهبود می دهد و راه موثری برای تمیز کردن برگ گیاهان خانگی است.پاک کردن برگ گل و گیاه خانگی با شیر

  درمان ، رفع و علت زرد شدن برگ زاموفیلیا چیست؟

در ضمن پروتئین شیر باعث درخشندگی و روشن شدن برگ هم می شود. و اسپری شیر روی برگ گیاهان مانع حمله شته به آن ها می شود. همچنین اضافه کردن شیر خالص نپخته و کم چرب پای خاک و کمپوست گیاهان، سبب بهبود خاک و سودمندی رشد گیاه می شود. به این ترتیب به جای استفاده از اسپری های تمیز کننده گیاهی تجاری هزینه بر، به سادگی و توسط شیر برگ های گیاهان را براق می شود. می توان به جای شیر از گلیسیرین هم استفاده کرد.

۶. استفاده از پوست موز جهت پاک کردن برگ گیاه های آپارتمانی

یک روش ساده دیگر برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و تزئینی استفاده از پوست موز می باشد. بعد از این کار درخشندگی و شادابی را در گیاه مشاهده خواهید کرد. در ضمن پوست موز از فسفر و پتاسیم غنی است از این رو به عنوان کود هم برای رشد گل و گیاه خانگی و اپارتمانی موثر است.

استفاده از پوست موز جهت پاک کردن برگ گیاه های آپارتمانی 

۷. مزایا استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن برگ گیاه

می توانید محلولی رقیق از آب و مایع ظرفشویی را درست کرده و داخل آپ پاش ریخته و روی برگ ها اسپری نمایید. بعد به کمک یک پارچه تنظیف آن را پاک کنید. دقت داشته باشید که غلظت محلول نباید زیاد باشد زیرا باعث آسیب به برگ گیاهان میشود.

مزایا استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن برگ گیاه

نکات مهم هنگام تمیز کردن برگ گیاهان اپارتمانی:

  • برای تمیزسازی گیاهان آپارتمانی که برگ های کرکی دارند مانند بنفشه افریقایی بهتر است از یک قلم موی نقاشی یا مسواک کمک بگیرید و به آرامی آن را از ته تا نوک برگ بکشید.
  • به ساقه و خاک پای گیاه نیز در فرایند تمیزسازی دقت کنید. پس از تمام شدن کار، برگ های خشک شده و زرد شده را از ساقه و روی خاک جمع کنید.
  • مطابق با خصوصیات گیاهان برگ های آن ها تمیز کنید. مثلا گیاه کاکاتی و ساکولنت ها را باید بدون آب تمیز نمود.

نکات مهم هنگام تمیز کردن برگ گیاهان اپارتمانی:

ممنون که تا انتهای مقاله راه های خانگی تمیز کردن برگ گیاهان تزیینی آپارتمانی با ما همراه بودید. اگر شما نیز ترفندی برای پاکسازی برگ گیاهان خانگی دارید با ما و خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

 

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =