0

بیماری دیفتری چه نشانه هایی دارد؟ و چطور درمان می شود؟

فهرست عناوین


دیفتری نوعی عفونت باکتریایی خطرناک می باشد، به طور معمول این بیماری غشا مخاط بینی و گلو را درگیر می کند. در صورت ابتلا به بیماری فرد دچار گلو درد شدید، تورم غدد لنفاوی و ضعف عمومی می شود. یکی از نشانه های اصلی بیماری دیفتری وجود یک غشا خاکستری ضخیم بر روی گلو می باشد، که فرآیند تنفس را با اختلال مواجه می کند.

دیفتری توسط باکتری به نام Corynebacterium diphtheriae ایجاد می شود. از حمله عوارض این بیماری می توان به فلج شدن، نارسایی قلبی و اختلال در تنفس اشاره کرد، در موارد حاد این بیماری می تواند، خطر جانی داشته باشد. در صورت عدم درماندیفتری پنجاه درصد کشنده تشخیص داده می شود. واکسیناسیون کاهش چشمگیری در ابتلا به این بیماری در ایالات متحده داشته است. سال های پیش از استفاده از واکسیناسیون یکی از علل رایج مرگ و میر کودکان ابتلا آن ها به دیفتری بود. در صورتی که بر اثر بیماری خاصی یا دیفتری به مشکلات قلبی دچار شدید، باید بدانید درمان نارسای قلبی با چه روش هایی انجام می شود.

تورم غدد لنفاوی در هنگام ابتل به دیفتری

بیماری دیفتری

دیفتری یک بیماری جدی، باکتریایی و بسیار مسری می باشد، این بیماری در بیشتر موارد بر سیستم تنفسی یا سیستم پوششی که شامل سه لایه پوست، هیدرودرم و اپیدرم و غدد و ناخن ها و مو می شود، تاثیر می گذارد. یکی از اصلی ترین علامت های بیماری پوش ضخیم خاکستری رنگ در بینی و گلو است.

در مواردی این بیماری روی پوست تاثیر می گذارد و پوست دچار زخم های باز می شود. برخی از گونه های این باکتری سمی تولید می کنند، که بسیار خطرناک است، این سم اگزوتوکسین نام دارد، تولید این ماده عوارض خطرناکی به همراه دارد، چرا که این سم از تولید پروتئین ها جلوگیری می کند و در نهایت منجر به مرگ سلول ها و بافت های بدن می شود.

در صورتی که این سم وارد جریان خون شود، با کمک جریان خون به اندام هایی چون کلیه ها، قلب و اعصاب دسترسی پیدا می کند و به آن ها آسیب می رساند. ممکن است فرد مبتلا به میوکاردیت که شامل التهاب ماهیچه های قلب می باشد، یا نوروپاتی که نوعی آسیب عصبی می باشد و بی حسی، درد و احساس سوزن سوزن شدن را به همراه دارد مبتلا شود.

نحوه ابتلا

 بیماری دیفتری بسیار مسری می باشد و در صورتی که فرد سالم با یکی از موارد زیر مواجه شود، احتمال بسیاری در ابتلا فرد به دیفتری در نظر گرفته می شود.

  ۱۲ علت گرسنگی مداوم که باعث اضافه وزن تان می شود

تماس فیزیکی مستقیم با قطرات تنفسی ناشی از عطسه و سرفه، ترشحات بینی و گلو مانند مخاط و بزاق و ضایعات پوستی عفونی از موارد احتمال ابتلا به دیفتری می باشد. همچنین عفونت می تواند، از یک فرد مبتلا به عفونت، به هر غشای مخاطی در فرد دیگر منتقل شود.

نشانه های ابتلا به دیفتری

علائم و نشانه ها

در صورت ابتلا نشانه های این بیماری پس از گذشت دو تا پنج روز نمایان می شوند، ممکن است آشکار شدن نشانه ها تا ده روز به طول بیانجامد. در مراحل ابتدایی بروز بیماری ممکن است، به دلیل شباهت علائم، با گلو درد ویروسی اشتباه گرفته شود. علائم اولیه شامل تب خفیف و غدد متورم در گردن می باشد. باکتری مولد بیماری به غشا موکوس بینی و گلو حمله کرده و لوزه ها را با یک غشا می پوشاند، این التهاب احتمال دارد، به طنابهای صوتی و حنجره نیز برسد و با ایجاد تورم، مجاری هوایی را تنگ نماید. سایر نشانه ها شامل موارد زیر می باشد.

  • تب و لرز
  • گلو درد
  • خشونت صدا
  • بلع دردناک
  • غدد متورم دور گردن
  • غشای خاکستری روی گلو و لوزه
  • تنفس سخت و سریع
  • ترشحات بینی
  • بی حالی

عوارض دیفتری

چنانچه سم تولید شده وارد جریان خون شود، قادر است به سایر بافت های مهم و حیاتی صدمات تهدید کننده ای وارد سازد، این آسیب ها می تواند، زندگی فرد را در معرض تهدید قرار دهد. از عوارض احتمالی بیماری دیفتری می توان به میوکاردیت یا التهاب عضله قلب، تو ریت یا التهاب اعصاب، انسداد راه هوایی، نارسایی کلیه و فلج شدن اشاره کرد. این احتمال وجوددارد، که ده تا پانزده درصد افراد مبتلا به عفونت جان خود را از دست بدهند.

افراد در معرض خطر

نرخ مرگ و میر در کشور های توسعه یافته قاره اروپا و امریکا با انجام واکسیناسیون به حداقل رسیده است. با این وجود محققان اعلام کرده اند، در کشور های در حال توسعه کودکان با رده سنی کمتر از پنج سال و افراد در سنین بالاتر از شصت سال در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشند. علاوه بر این احتمال ابتلا متوجه افرادی می باشد، که واکسیناسیون را کامل انجام نداده اند و دارای اختلال سیستم ایمنی مانند ایدز می باشند و یا در شرایط غیر بهداشتی و شلوغ زندگی می کنند.

تشخیص بیماری

برای تشخیص پزشک ابتدا به معاینه غدد لنفاوی می پردازد و بررسی می کند، تا متوجه شود، آیا در گلو و لوزه ها پوشش خاکستری رنگ وجود دارد، یا خیر. این غشا خاکستری می تواند، مهر تایدی برای وجود باکتری کورینه باکتریوم دیفتری باشد. برای اطمینان بیشتر پرونده پزشکی این افرا مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید از دارو برای رفع علائم بیماری استفاده می شود. گذراندن یک دوره کامل واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا بسیار موثر می باشد و پزشک برای تشخیص بهتر از گذراندن دوره کامل واکسیناسیون از شما سوال خواهد کرد.

  درمان میگرن با ورزش و تمرینات مختلف

تاثیر واکسیناسیون در کاهش ابتلا به بیماری دیفتری

درمان

از آن جایی که بیماری دیفتری بسیار خطرناک می باشد، پزشک تمام تلاش خود را می کند، تا هرچه زودتر علائم بیماری را برطرف کند. معمولا اولین قدم درمانی برای افراد مبتلا تزریق آنتی توکسین می باشد، از این دارو برای مقابله با سم تولیدشده توسط باکتری استفاده می شود، در ابتدا دوز های تزریقی کمتر است و با مرور زمان مقدار آن افزایش پیدا می کند.

علاوه بر تزریق آنتی توکسین ممکن است، پزشک آنتی بیوتیک هایی چون اریترومایسین یا پنی سیلین برای از از بین بردن عفونت تجویز کند، در بیشتر موارد فرد بیمار را در بیمارستان بستری می کنند، تا از ابتلا سایر افراد پیشگیری شود و برای اطمینان ممکن است، پزشک برای اطرافیان بیماران آنتی بیوتیک تجویز کند، تا از رشد احتمالی باکتری در بدن آن ها پیشگیری شود.

مراقبت شخصی

برای بهبودی کامل دیفتری نیاز به استراحت طولانی مدت می باشد، این استراحت ممکن است تا ۶ هفته به طول بیانجامد. در صورتی که فرد به مشکلات قلبی دچار شود، اهمیت استراحت دو چندان می شود، قرنطینه شدن فرد مبتلا و شستن دست به شکل مدام برای سایر اعضای خانواده از انتشار بیماری پیشگیری می کند.

فرد مبتلا با گلو درد شدید مواجه می شود و بلع برای او به امری دشوار بدل می گردد، بنابراین برای رفع این موضوع باید از غذا های نرم و مایعات برای تغذیه استفاده شود. در این زمان لازم است دانید، چه نوشیدنی گیاهی برای گلو درد موثر است، پس از درمان شدن نیاز به مراقبت هنوز پا برجا می باشد، این مراقبت شامل استفاده از یک دوره کامل واکسیناسیون می باشد، ابتلا به دیفتری نمی تواند، تضمین کننده پیشگیری از ابتلا دوباره باشد و در صورت عدم واکسیناسیون ممکن است، یک فرد بیش از یک مرتبه به این بیماری مبتلا شود.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شانزده =