0

نشانه های بیماری سارکوئیدوز و روش های درمان این بیماری

فهرست عناوین


بیماری سارکوئیدوز نوعی بیماری التهابی می باشد، که منجر به تشکیل سلول های ملتهب در اعضای مختلف بدن می شود. تاکنون هیچ علتی برای ایجاد این بیماری پیدا نشده است، با این حال واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل خارجی مانند باکتری، ویروس و مواد شیمیایی از علت های بروز این بیماری محسوب می شود. این بیماری گاهی به صورت خاموش بروز پیدا می کند و تشخیص علائم تا زمانی که سارکوئیدوز شدت بگیرد قابل تشخیص نیست، در ادامه با علائم، درمان و نحوه تشخیص این بیماری آشنا خواهید شد.

سارکوئیدوز یا سارکوئیدوزیس با نام لاتین (Sarcoidosis) یک بیماری نادر التهابی به شمار می رود، که در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن بروز پیدا می کند. بروز این بیماری باعث تشکیل خوشه هایی از بافت ملتهب منسوب به گرانولوما در اندام های مختلف بدن می شود. مبتلایان به این بیماری محدود به یک سن خاص نمی باشند، اما بیشتر مبتلایان در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال قرار دارند و می توان گفت تقریبا ابتلا به این بیماری در کودکی امری نادر می باشد.

اندام های مورد هدف سارکوئیدوز

بیماری سارکوئیدوز چیست؟

سارکوئیدوز اندامهای مختلف بدن به ویژه غدد لنفاوی و ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، با این وجود می تواند چشمها، پوست و سیستم عصبی و مفاصل را نیز درگیر کند. این بیماری در آقایان و خانوم ها دیده می شود و در میان خانوم ها رایج تر است. چنانچه این بیماری موجب بروز بیماری های قلبی یا ریوی شدید شود، می تواند نوعی تهدید کننده زندگی به شمار رود.

این بیماری باعث ایجاد توده در اعضای درگیر می شود و عملکرد این اعضا را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری بر اثر واکنش سیستم ایمنی به یک ماده ناشناخته می باشد، این ماده ناشناخته ممکن است، مواد شیمیایی یا حتی گرد و غبار باشد. در مواردی نیز پاسخ غیرعادی به پروتئین های بدن هم موجب التهاب در بدن می شود، این واکنش غیر طبیعی بدن برای افرادی به وقوع می پیوندد که پتانسیل ژنتیکی داشته باشند.

علائم بیماری

در صورتی که بیماری به شکل خاموش در فرد بروز پیدا نکند، دارای علائمی چون خستگی، تب، ورم شکم، کاهش وزن، درد مفاصل،  خشکی دهان کهیر و ضایعات پوستی می باشد. با توجه به این که کدام عضو ها درگیر بیماری می شوند، این علائم متغیر خواهند بود. برای داشتن اطلاعات دقیق تر و بیشتر باید در این زمینه با یک متخصص صحبت کنید. کلی ترین علائم در صورت درگیری هر عضو در ادامه ذکر شده است.

  داروی تاموکسیفن و دانستنی های مهم مصرف این دارو

سارکوئیدوز ریه: در صورت ابتلا به بیماری سارکوئیدوز ریه فرد دارای علائمی چون سرفه های خشک، تنگی نفس، خس خس و درد قفسه سینه می باشد.

سارکوئیدوز پوستی: زمانی که پوست درگیر این بیماری شود علائم آن راش پوستی، زخم پوست، ریزش مو ها و زخم های برجسته می باشد.

نشانه های سارکوئیدوز پوستی

سارکوئیدوز سیستم عصبی: در مواردی که سیستم عصبی درگیر این بیماری شود، فرد نشانه هایی چون تشنج، سردرد و از دست دادن شنوایی را تجربه خواهد کرد.

سارکوئیدوز چشمی: با تحت تاثیر قرار گرفتن چشم فرد مبتلا دچار خشکی چشم، خارش و سوزش چشم، درد در چشم، ترشحات غیر طبیعی و از دست دادن بینایی خواهد شد.

سارکوئیدوز قلبی: با هدف بودن قلب در ابتلا به این بیماری فرد بیمار دارای درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی بیش از حد، غش کردن و تپش قلب خواهد بود.

سارکوئیدوز مفصلی: هنگامی که مفصل ها درگیر این بیماری شوند، احتمالا فرد دچار درد، تورم در مفاصل، سفتی مفصل و التهاب عضله خواهد شد.

علت بروز بیماری چیست؟

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، علت دقیق ابتلا به بیماری سارکوئیدوز مشخص نمی باشد، سیستم ایمنی بدن با هر عامل خارجی ناشناخته که وارد بدن شود، مقابله می کند و آن را از بین می برد، این کار با کمک گلبول های سفید انجام می گیرد، درگیر شدن سیستم ایمنی با عامل ناشناخته التهاب و قرمزی ایجاد خواهد کرد.

یکی از دلایلی که برای علت این بیماری محتمل می باشد، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی و ایجاد واکنش نسبت به اندام های داخلی می باشد. ممکن است، در نهایت التهاب حاصل از این واکنش سیستم ایمنی به شکل گرانولوم بروز پیدا کند، این بیماری شباهت بسیاری به آرتریت روماتوئید و لوپوس دارد و دلیل این شباهت این است، که تمام این بیماری ها نوعی بیماری خود ایمنی می باشند.

از آن جایی که این بیماری عفونی نمی باشند، قابلیت سرایت به دیگران را ندارد، عواملی مانند جنسیت، نژاد و ژنتیک می توانند در افزایش ابتلا به این بیماری دست داشته باشند. سارکوئیدوز در میان خانم ها و سیاه پوستان شایع می باشد. با اینکه سابقه خانوادگی در ابتلا به این بیماری نقش دارد، اما خوشبختانه این بیماری ارثی نمی باشد.

روش های تشخیص

تشخیص بیماری سارکوئیدوز آسان نیست و پزشک باید از سایر آزمایش ها و روش های تشخیص برای اطمینان از ابتلا به این بیماری استفاده کند. در معاینه بالینی پزشک به بررسی ورم و جوش های پوستی، تورم غدد لنفاوی، صدای ریه و قلب و بررسی وضعیت کبد و طحال می پردازد. ممکن است از آزمایش های چون اشعه ایکس از قفسه سینه برای معاینه گرانولوما و قفسه سینه، سی تی اسکن قفسه سینه، تست کارکرد ریه جهت بررسی ظرفیت ریه، آزمایش خون برای بررسی وضعیت کبد و کلیه و بیوپسی استفاده کند.

  طرز تهیه نوشیدنی کلروفیل و فایده های نوشیدن آن

درمان سارکوئیدوز

در بیشتر موارد این بیماری خود به خود و با گذشت زمان رو بهبود می رود، برای بهبودی کامل افراد مبتلا باید تغییرات کوچکی در زندگی خود ایجاد کنند، در این افراد بیماری در طی چند ماه یا چند سال بدون نیاز به دارو از بین خواهد رفت.

آشنایی با بیماری سارکوئیدوز

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری درد ناشی از این بیماری را با استفاده از مسکن های بدون نسخه پشت سر می گذارند، چنانچه بیماری زمینه ای دارید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگز علائم ناراحت کننده این بیماری توسط پزشک مورد درمان قرار نگیرد احتمال دارد، صدمات جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.

نقش دارو های استروئیدی

درمان دارویی برای این بیماری در بیشتر مواقع شامل استفاده از قرص های استروئیدی می باشد. دلیل استفاده از این دارو این می باشد، که از آسیب به اندام ها و ایجاد اسکار جلوگیری می کند و در کنترل و کاهش علائم بیماری موثر می باشد. استفاده طولانی مدت از این قرص ها عوارضی چون اضافه وزن، نوسانات خلقی و یا حتی پوکی استخوان یا نارسایی کلیه و سنگ کلیه در پی خواهد داشت.

در صورتی که پزشک دارو های استروئیدی برای فرد مبتلا به بیماری سارکوئیدوز تجویز کند، استفاده از مکمل های ویتامین D را نیز توصیه می کند. استفاده از مکمل های ویتامین دی از خطر ابتلا به پوکی استخوان می کاهد.

دارو های سرکوب کننده

اگر استفاده از دارو های استروئیدی برای فرد مبتلا امکان پذیر نباشد، احتمالا پزشک از دارو های دیگری به نام دارو های سرکوب کننده، برای درمان استفاده خواهد کرد. این دارو ها در کاهش فعالیت های سیستم ایمنی بدن موثر می باشند و باعث کاهش علائم در فرد می شوند، همچنین در کاهش آسیب به اندام های داخلی کمک کننده می باشند.

دارو های مورد تجویز برای بیماری سارکوئیدوز

هنوز درمان گیاهی برای سارکوئیدوز وجود ندارد، اما استفاده از ادویه زردچوبه که خواص ضد التهابی دارد، در کاهش التهابات این بیماری مفید می باشد. دیگر گیاهان مفید در این زمینه رزماری و زنجبیل هستند. می توانید از روغن های اکالیپتوس، کاج و رزماری برای ماساژ استفاده کنید، که در بهبود علائم بیماری کمک کننده می باشند.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی و جایگزین کردن عادات مفید با عادت های مضر در افزایش سلامت عمومی و بهبودی بیماری موثر می باشد. ترک دخانیات، پرهیز از قرار گرفتن در هوای آلوده، ورزش و خواب منظم، هیدراته نگه داشتن بدن و رژیم غذایی دارای مواد مغذی و سالم از جمله تغییرات موثر در تغییر سبک زندگی برای داشتن زندگی سالم تر می باشد.

  بیماری دیفتری چه نشانه هایی دارد؟ و چطور درمان می شود؟

پیشگیری

در زمینه پیشگیری از این بیماری راه هایی وجود دارد، اما روش قطعی پیشگیری از این بیماری هنوز مشخص نیست. با وجود این که هزاران نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند، اما به دلیل اینکه بیشتر این افراد شاهد علائم و نشانه های خاصی نمی باشند، روش دقیقی برای پیشگیری نیز پیدا نشده نشده است.

احتمال می رود علت اولیه بیماری سارکوئیدوز ژنتیکی و محیطی باشد. از میان فاکتور های مختلف ابتلا به سارکوئیدوز، استرس یکی از اصلی ترین عوامل می باشد. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از شروع این بیماری دوری از استرس، خواب کافی و سبک زندگی سالم می باشد. آشنایی کافی با بهترین روش ها برای کاهش اضطراب و استرس می تواند، تاثیر قابل توجهی در مدیریت و کاهش استرس در زندگی داشته باشد.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پنج =