0

بیماری سارکوم یوئینگ از علایم تا روش های درمان

فهرست عناوین


بیماری سارکوم یوئینگ یک تومور سرطانی استخوانی می باشد، نام این بیماری نادر از پزشکی به نام جیمز یووینگ گرفته شده است. این دکتر برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ به توصیف تومور پرداخت. این عارضه می تواند، در هر قسمتی از بدن به وجود آید، اما بیشتر در استخوان های بلند مانند دست، پا، لگن یا قفسه سینه به وقوع می پیوندد، در موارد بسیار نادر ممکن است، در جمجمه یا استخوان های صاف تنه نیز ایجاد شود.

سارکوم یوئینگ در میان تومور ها دومین تومور استخوانی شایع در میان کودکان و نوجوانان می باشد، این بیماری در پسران کمی شایع از دختران می باشد. ظاهر این سلول های سرطانی باعث شده است، با نام سلول های تومور کوچک و آبی یا سلول گرد نیز شناخته شوند.

بیماری سارکوم یوئینگ

این بیماری نوعی تومور سرطانی بدخیم می باشد، در درجه اول کودکان و پس از آن بزرگسالان جوان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. این بیماری در بیشتر موارد در سنین نوجوانی در انواع استخوان های بدن اتفاق می افتد. در مواردی دیده شده است، که بیماری از ماهیچه ها و بافت های نرم آغاز شده است، در صورتی که این بیماری ماهیچه ها یا بافت نرم را درگیر کند، سارکوم یوئینگ خارج از استخوانی نام می گیرد.

آشنای با علت بروز سرطان سارکوم یوئینگ

این بیماری می تواند، به سایر قسمت های مختلف بدن سرایت کند و بخش هایی چون ریه ها، مغز استخوان و سایر بافت های نرم را درگیر کند، که در اصلاح علمی به این پخش شدن متاستاز می گویند. بر اساس نتایج آماری مرتبط با کودکان در رده سنی کمتر از ۱۵ سال به طور تقریبی در هر یک میلیون کودک ۱.۷ نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

سارکوم یوئینگ را به چهار دسته تقسیم کرده اند که شامل ۱. دسته اول سارکوم یوئینگ استخوان ۲. دسته دوم سارکوم یوئینگ بافت نرم یا خارج استخوانی ۳. PNET که هم در استخوان و هم در بافت نرم تشکیل می شود و ۴. نوع بسیار نادر بیماری که تومور Askin نام دارد و همانند PNET در هر دو بافت نرم و استخوانی تشکیل می شود.

علت بروز

بیماری سارکوم یوئینگ علت مشخصی ندارد. در بیشتر موارد منشا بروز سرطان ها بافت یا اندام خاصی در بدن می باشد، برای مثال سرطان پستان از سلول های بافت پستان شروع می شود، با این وجود، هنوز پزشکان نتوانسته اند، نوع دقیق سلول هایی که به ایجاد سارکوم کوئینگ منتهی می شوند را شناسایی کنند. آنچه در این رابطه مشخص می باشد، این است که سرطان در نتیجه تغییر در کروموزوم سلول به وجود می آید، در سلول های سارکوم یوئینگ ماده ژنتیکی کروموزوم های ۱۱ و ۲۲ دچار ناهماهنگی می شوند و بروز سارکوم یوئینگ اتفاق می افتد. کودکان این نا هم خوانی را از والدین خود به ارث نمی برند و این تغییرات پس از تولد در کودک ایجاد می شود، هنوز علت وقوع این ناهنجاری مشخص نشده است و اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست.

  شلوار مام استایل مردانه با ست های زیبا و شیک

پزشکان هیچ اطلاع دقیقی از عامل خطر در وقوع این بیماری ندارند و موفق به شناسایی عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا بیشتر کودکان شود، ندارند. اطلاعات موجود در این زمینه، این است که این بیماری در نتیجه رژیم غذایی، عادت های اجتماعی یا رفتاری ایجاد نمی شود و هیچ روش شناخته شده ای برای پیشگیری از ابتلا به تومور سارکوم یوینگ وجود ندارد.

علائم بیماری

درد، تورم و تب می تواند، از نشانه های بروز این بیماری در فرد باشد، البته در مواردی این احتمال وجود دارد، تا زمانی که تومور به اندازه کافی بزرگ نشده باشد هیچ یک از این علائم در فرد بروز پیدا نکند. وارد شدن صدمات حتی جزئی ممکن است، وجود تومور را آشکار کند. برای مثال یک آسیب و صدمه جزئی باعث شکستن استخوانی می شود، که در اثر وجود تومور ضعیف شده است.

نشانه های بروز سارکوم یوئینگ

روش تشخیص

برای تشخیص بیماری سارکوم یوئینگ ممکن است، پزشک استفاده از آزمایش های مختلفی را پیشنهاد کند. عکسبرداری از قسمت دردناک استخوان نیز در تشخیص این بیماری موثر می باشد. از آزمایش های مختلفی برای تشخیص بیماری سارکوم و اطلاع از گسترش یافتن آن به خارج از استخوان استفاده می شود، که شامل موارد زیر می باشد.

  1. سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری
  2. ام آر آی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
  3. عکس برداری با اشعه ایکس قفسه سینه
  4. اسکن استخوان

با اسکن استخوان پزشک می تواند، از افزایش یا کاهش متابولیسم استخوان اطلاع یابد و فرآیند های غیر طبیعی مانند بروز تومور در استخوان را شناسایی کند. سایر تست های عکسبرداری غیر تهاجمی و معمولا بدون درد می باشند. در مواردی نیز به بیوپسی نیاز خواهد بود، در این روش که نوعی جراحی می باشد، از تومور نمونه برداری می شود و نمونه را در آزمایشگاه مورد بررسی دقیق قرار می دهند.

انواع درمان

درمان بیماری سارکوم یوئینگ به اندازه و نوع تومور و شرایط بیمار بستگی دارد، در برخی مواقع از چندین روش درمان به طور همزمان استفاده می شود، تا درمان به بهترین شکل انجام گیرد. روش های مورد استفاده معمولا شامل شیمی درمانی، پرتو درمانی، درمان های هدفمند و جراحی می باشند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی روش درمان با کمک دارو می باشد، در این مرحله با استفاده از دارو های ضد سرطان تلاش می شود، تا از گسترش تومور اولیه جلوگیری شود و تا حدی که ممکن باشد، تلاش می شود تا تومور اولیه کوچک شود، کوچک شدن تومور اولیه کمک می کند، تا فرآیند جراحی آسان تر صورت گیرد. تغذیه اصولی در این دوران می تواند، در پشت سر گذاشتن این مرحله و افزایش سلامتی مفید باشد، بنابراین استفاده از راهنمای تغذیه در دوران شیمی درمانی و مواد غذایی مضر و مفید در این دوران کمک خوبی برای حرکت به سمت بهبودی است.

  طرز تهیه سالسای میدل یک پیش غذای متفاوت با استفاده از انواع سبزیجات

جراحی

معمولا جراحی توسط یک جراح که دارای تخصص ارتوپدی باشد انجام می شود، در طی یک عمل جراحی به نام جراحی حفظ اندام، جراح تلاش می کند، تا تومور را بدون این که به سایر اعضا آسیبی وارد شود، از بدن خارج کند. تمرکز در این عمل پس از حذف تومور حفظ سلامتی سایر اندام ها و پیشگیری از ورود آسیب بیش از حد به آن ها می باشد. جراح باید قسمتی از استخوان را که دچار آسیب شده است، حذف کند و یک قطعه مصنوعی به نام پروتز یا تکه ای استخوان از بانک گرافت استخوان جایگزین کند.

بررسی روش های درمان سارکوم یوئینگ

در بیشتر موارد افراد مبتلا به بیماری سارکوم یوئینگ پس از جراحی می توانند، از عضو مورد جراحی نیز استفاده کند. در صورتی که کودکان مورد جراحی قرار گیرند، برای برقراری تعادل شرایط جسمانی ممکن است، نیاز به جراحی های دیگر برای بلندتر کردن استخوان مصنوعی در حین رشد کودک وجود داشته باشد.

در مواردی پزشک ورزش های تماسی را برای فرد پس از جراحی ممنوع اعلام می کند، زیرا احتمال دارد، پروتز دچار آسیب شود و برای ترمیم آن به یک عمل سخت دیگر نیاز باشد. در صورتی که عضو آسیب دیده از استخوان های اصلی بازو یا پا باشد، که توسط رگ های خونی و اعصاب بیشماری احاطه شده اند، ممکن است جراح برداشتن کل اندام را امری ضروری بداند، به این روش آمپوتاسیون می گویند.

قطع عضو برای خانواده ها و بیماران موضوعی نگران کننده به نظر می رسد، اما لازم به ذکر است، که پس از قطع عضو فرد مورد جراحی معمولا می تواند،  سایر فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد و حتی به ورزش ادامه دهد، عضو های مصنوعی به شکل دقیقی برای کودکان طراحی می شود و متناسب با رشد آن ها قابل تنظیم می باشند.

پرتو درمانی

در مواردی استفاده از جراحی برای فرد مبتلا به بیماری سارکوم یوئینگ امکان پذیر نمی باشد، در این صورت از پرتو درمانی با اشعه های نافذ مانند اشعه ایکس که به شکلی هدفمند سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد، استفاده می شود. پس از پرتو درمانی یا جراحی ممکن است، از شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی که احتمال دارد، به سایر قسمت های بدن گسترش یافته باشند، نیز استفاده می شود. معمولا سرطان سارکوم یوئینگ قابل درمان می باشد، حتی در صورت عود بیماری نیز نباید امید خود را از دست بدهید، چرا که با استفاده از سایر روش های اضافی پزشک تلاش می کند، تا بیمار را به خوبی درمان کند.

  رنگ های لوکس در استایل خانم ها و آقایان

انجام جراحی و پرتو درمانی می تواند، بر رشد استخوان ها تاثیر گذار باشد و میزان رشد را تحت تاثیر قرار داده یا متوقف کند، در نهایت ممکن است بعضی از کودکان به عمل های اصلاحی پس از این روش های درمانی نیاز پیدا کنند. با کسب آگاهی بیشتر از مفاهیمی چون پرتو درمانی چیست؟ می توانید اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید.

مراقبت پس از درمان

افراد درمان شده بیماری سارکوم یوئینگ هر شش ماه یک بار تا پنج سال باید از ناحیه تومور اصلی عکسبرداری با اشعه ایکس انجام دهند، تا بهبودی بیماری و ترمیم اندام مورد جراحی تحت نظر پزشک باشد و در صورت وجود مشکل احتمالی سریعا متوجه آن شد و به درمان اقدام کرد. همچنین لازم است، سی تی اسکن منظم ریه و اسکن دوره ای استخوان برای تشخیص عود بیماری انجام شود. برای برخی افراد مبتلا به سارکوم یوئینگ پس از درمان ورزش هایی جهت افزایش عملکرد اندام آسیب دیده توصیه می شود که باید از آن ها پیروی کرد.

آشنایی با مراقبت های بعد از درمان بیماری سارکوم یوئینگ

درمان هدفمند

محققان در حال تلاش برای یافتن روش های جدید جهت درمان انواع سرطان از جمله سرطان سارکوم یوئینگ می باشند، در حال حاضر نیز پیشرفت هایی به دست آمده است، درمان هدفمند ایمونوتراپی برای بیماران مبتلا به سارکوم یوئینگ از این دست پیشرفت ها می باشد.

همچنین پزشکان در حال بررسی انواع پیوند مغز استخوان می باشند و مهندسان و جراحان بیومکانیک همیشه در حال تلاش برای دستیابی به ساخت مفصل مصنوعی پیشرفته تر می باشند، خبر خوب در رابطه با این موضوع این که اکنون پروتز های قابل ارتقا که همراه با رشد کودک طولانی تر شوند، نیز در دسترس است و می توان از آن ها استفاده کرد. تحقیقات عوامل رشد بافت در حال انجام است و با توسعه این تحقیقات ممکن است، پیشرفت های خوبی در زمینه بهبود استخوان های شکسته به دست آید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =