0

روش جلوگیری از بارداری با قرص پرونتزا و عوارض جانبی

روش جلوگیری از بارداری با قرص پرونتزا و عوارض جانبی

فهرست عناوین

قرص پرونتزا یکی از داروهایی است که برای جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار گرفته می شود و عملکرد آن مانند دیگر قرص های ضد بارداری است که از آزاد شدن تخمک از تخمدان و همچنین از لقاح یک تخمک آزاد شده یا اتصال یک تخمک بارور به رحم جلوگیری می کند و در واقع استفاده از این دارو سبب کاهش شانس بارداری بعد از یک رابطه جنسی محافظت نشده می شود.

همه چیز در مورد قرص پرونتزا

همه چیز درباره نحوه مصرف قرص پرونتزا ضد بارداری

این دارو به عنوان یک داروی جلوگیری از بارداری اضطراری محسوب می شود که می توانید پس از اینکه رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته اید و یا در روش های دیگر جلوگیری از بارداری مشکل ایجاد شده است مانند : فراموش کردن دو قرص ضد بارداری و یا پاره شدن کاندوم  از این دارو استفاده کنید. با انجام طریقه صحیح مصرف قرص پرونتزا تا حد زیادی امکان بارداری کاهش پیدا میکند.

بهترین زمان مصرف داروی پورنتزا جهت جلوگیری از بارداری

در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده می توانید تا ۷۲ ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی از این دارو استفاده کنید در صورتی که هر چه زودتر مصرف شود تاثیر گذاری بیشتری دارد بنابراین، اگر در معرض خطر بارداری ناخواسته قرار گرفته اید می توانید بلافاصله قرص اورژانسی پرونتزا را مصرف کنید که از تمام داروخانه ها بدون دستور پزشک می توانید تهیه کنید.

بهترین زمان مصرف داروی پورنتزا جهت جلوگیری از بارداری

هشدار : در صورت متصل شدن تخمک بارور به رحم این دارو کمکی به جلوگیری از بارداری نخواهد کرد و برخی دارو ها از جمله : داروهای سل و داروهای تشنج سبب کاهش اثرات این دارو خواهند شد بنابراین در صورت مصرف این دارو حتما پزشک یا دارو ساز را در جریان بگذارید.

آموزش روش استفاده از قرص اورژانسی پرونتزا چیست؟

قرص پرونتزا را باید طبق دستور پزشک یا بر اساس دستورالعمل برچسب مصرف کنید که باید در اولین فرصت پس از رابطه جنسی محافظت نشده و حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از آن مصرف شود و اگر پس از مصرف قرص پرونتزا دچار استفراغ شدید حتما با پزشک تماس گرفته و قرص دوم را نیز حتما با مشورت پزشک مصرف نمایید.

سه هفته پس از مصرف قرص پرونتزا به پزشک مراجعه نمایید تا از باردار نبودن خود و نداشتن اثرات سوء دارو اطمینان حاصل نمایید و در صورتی که به مدت یک هفته پریودیتان به تاخیر افتاد احتمال باردار بودن تان وجود دارد بنابراین تست بارداری انجام داده و در صورت بارداری به پزشک مراجعه کنید.

  خدمات کلینیک دندان پزشکی

آموزش روش استفاده از قرص اورژانسی پرونتزا چیست؟

نکات مهم قبل از مصرف قرص پرونتزا

۱. در صورت باردار بودن از مصرف این دارو خودداری نمایید.

۲. در صورت داشتن حساسیت به دارو از مصرف آن اجتناب نمایید.

۳. این دارو نباید در افراد زیر هفده سال مصرف شود.

۴ . قبل از مصرف دارو لیستی از داروهایی که استفاده می کنید را در اختیار دارو ساز قرار دهید.

۵. پرونتزا جهت جلوگیری از بارداری اضطراری می باشد و به منظور کنترل بارداری به صورت روال و در حالت عادی نمی باشد و اگر به دنبال روش هایی مناسب جهت جلوگیری از بارداری هستید می توانید با پزشک تان مشورت نمایید.

۶. پرونتزا به دلیل اینکه سبب کاهش تولید شیر مادر می شود اگر در دوران شیر دهی هستید حتما با پزشک تان مشورت نمایید.

۷. این دارو باعث محافظت شما از بیماری مقاربتی مانند ایدز نمی شود و تنها راه محافظت استفاده از کاندوم است.

نکات مهم قبل از مصرف قرص پرونتزا

مهم ترین خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص پرونتزا چیست؟

 • کهیر
 • تنفس دشوار
 • تورم لب ها، صورت، زبان یا گلو

در صورت درد شدید در ناحیه معده یا تحتانی حتما به پزشک مراجعه نمایید، زیرا می تواند علایم بارداری خارج از رحم باشد که باید سریعا درمان شوید که عوارض جانبی قرص پرونتزا عبارتند از :

 • درد پستان یا حساسیت در ناحیه سینه
 • درد خفیف شکمی
 • حالت تهوع، استفراغ، اسهال
 • احساس خستگی
 • تغییر در دوره های قاعدگی
 • سردرد، سرگیجه

مهم ترین خطرات و عوارض جانبی مصرف قرص پرونتزا چیست؟

در صورت داشتن علایم گفته شده بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

تداخل دارویی پرونتزا

در صورت مصرف دارو های زیر حتما پزشک یا دارو ساز را در جریان بگذارید زیرا سبب کاهش اثر قرص پرونتزا خواهد شد.

 • رفامیین
 • افاویرنز
 • دارو‌های تشنج – کاربامازپین، فلبامات، فسفنیتوئین، فئوباربیتال، فنیتوئین، پریمیدون

داروهای گفته شده لیست کاملی از داروهایی که با پرونتزا تداخل دارند نمی باشند که البته ممکن است این دارو با برخی محصولات گیاهی و ویتامین ها نیز تداخل داشته باشد اما حتما لیستی از دارو هایی که استفاده می کنید را تهیه و در اختیار پزشک تان قرار دهید.

تداخل دارویی پرونتزا

نکته: قرص پرونتزا را دور از گرما، رطوبت و در دمای اتاق نگهداری نمایید.

دلیل لکه بینی بعداز مصرف قرص اورژانسی چیست؟

برخی خانم ها بعد از مصرف قرصهای جلوگیری اورژانسی ممکن است دچار خونریزی یا لکه بینی واژن شوند، البته نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد و اغلب این خونریزی و لکه بینی، سه روز به طول می انجامد، ولی در صورتی که شدت خونریزی بیشتر از حد معمول و طولانی باشد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

  همه چیز درباره دلایل برداشتن رحم عمل هیسترکتومی

در حالت کلی، خونریزی بعد از مصرف قرص های اورژانسی برای جلوگیری، نگرانی ندارد و دلیل اصلی لکه بینی و خونریزی می تواند وجود هورمون استروژن و پروژسترون در این قرصها باشد که بعد از عبور از سیکل قاعدگی این مشکل برطرف خواهد شد. بهداشت جنسی بانوان حتما باید بصورت مکرر بررسی شود.

دلیل لکه بینی بعداز مصرف قرص اورژانسی چیست؟

توجه داشته باشید که در موارد خونریزی های سنگین باید جدی گرفته شود، زیرا امکان دارد که خونریزی ناشی از سقط جنین بوده و یا به دلیل حاملگی خارج از رحم باشد، اگر دوره پریود شما یک هفته بعد از تاریخ پریود به تعویق افتد باید حتما تست حاملگی انجام دهید.

عوارض کلی قرص‌ ضد بارداری اورژانسی پرونتزا

قرص های ضد بارداری تاثیر جانبی خطرناکی ندارند، اما برخی خانم ها با مصرف این قرصها احساس سردرد، سرگیجه و خستگی می کنند، البته این عوارض موقتی هستند و بعداز چند ساعت برطرف می شوند.

ولی عده ای از خانم ها تاثیرات جدی تر و متفاوت تری را بعد از مصرف این قرص ها تجربه می کنند که از جمله این عوارض لکه بینی و خونریزی های غیر طبیعی می باشد و امکان دارد منجر به بر هم خوردن سیکل قاعدگی شده و زمان آن را تغییر دهد.

اگر بعد از مصرف قرص های جلوگیری اورژانسی، خونریزی شدید، سنگین و طولانی مدت اتفاق بیفتد، یک زنگ خطر می باشد، خونریزی بعد از خوردن قرص های اورژانسی جلوگیری اغلب به صورت لکه بینی و بسیار سبک می باشد که بعد از حدود سه روز رفع می شود، از این رو باید خونریزی های شدید مورد توجه قرار گیرد و اگر مدت زمان آن طولانی شود، می تواند به نشانه بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین باشد.

عوارض کلی قرص‌ ضد بارداری اورژانسی پرونتزا

امیدواریم خواندن مطلب همه چیز درباره قرص پرونتزا برای شما دوستان سودمند بوده باشد و به خوبی با این دارو آشنا شده باشید در پایان پیشنهاد می کنیم جهت دریافت اطلاعات بیشتر مقاله کاربرد و عوارض قرص تنسی اورژانسی بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دوازده =