0

برای جلوگیری از یائسگی زودرس چه کارهایی انجام دهیم؟

فهرست عناوین


یائسگی زودرس یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم های جوان با آن رو به رو می شوند و باید بدانید که این مشکل ممکن است تا زیر ۵۰ سالگی برای هر فردی رخ دهد. بعد از دوران بلوغ تولید و ترشح استروژن در بدن خانم ها آغاز می شود و استروژن همان هورمونی است که چرخه قاعدگی را کنترل می کند. در ادامه اطلاعاتی در مورد جلوگیری از یائسگی زودرس را برایتان بیان خواهیم کرد‌.

یائسه شدن زود هنگام

ترفند های جلوگیری از یائسگی زودرس

به صورت طبیعی تا حدود ۵۰ سالگی فرایند تخمک گذاری ادامه پیدا می کند اما با بروز یائسگی عملکرد تخمدان ها دچار اختلال می شود و فرد دیگر نمی تواند باردار شود در شرایط بیماری ها و یا عوامل دیگر ممکن است خانم ها تا قبل از ۴۵ سالگی نیز دچار یائسگی شوند و به آن یائسگی زودرس نیز گفته می شود و این تغییر در زمانبندی ممکن است برای فرد مشکلاتی را به همراه داشته باشد که در ادامه روش هایی را برای جلوگیری از یائسگی زودرس برایتان بیان می کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ها سن یائسگی خود را بالا تر برده و دوران بهتری را در میانسالی داشته باشید.

علت های ایجاد این مشکل

زودرس علل بسیار متفاوتی دارد که باید با آن ها آشنا باشید تا بتوانید در صورت بروز هر کدام از آن ها سریعاً پیگیری کرده و مانع از آن شوید. در نظر بگیرید  که ژنتیک یکی از مهم ترین این علل ها می باشد و اگر در خانواده شما افرادی هستند که در سنین پایین دچار یائسگی شده اند باید بدانید که شما نیز امکان دارد این مشکل را از مادر، خاله و یا عمه ها و مادربزرگ های خود نیز به ارث برده باشید. در ادامه علل دیگر این مشکل را برایتان بررسی می کنیم.

سرطان ها

اگر در سنین پایین دچار سرطان شوید و از شیمی درمانی استفاده کنید می توان گفت که موضوع نیز بر روی یائسگی اثراتی دارد زیرا در مواردی که سرطان در بخش های پایینی بدن باشد و پرتو های شیمی درمانی بر لگن اعمال شود امکان دارد تخمدان ها در معرض خطر و آسیب قرار گرفته و در نتیجه یائسگی شما زود تر از موعد رخ دهد البته تاثیر شیمی درمانی در تخمدان ها موقتی است و فقط طی دوره های شیمی درمانی وجود دارد و بهتر است در این مورد با متخصص خود نیز مشورت کنید.

بروز یائسگی در خانم های جوان

مشکلات تخمدانی

بسیاری از جوانان دچار مشکلاتی در درون تخمدان ها هستند و از جمله این مشکلات می توان به فیبروم ها و یا توده های درون آن ها اشاره کرد. همچنین این موارد می تواند بر روی ترشح هورمون ها اثر گذاشته و در مواردی امکان دارد که ناگریز به برداشتن تخمدان ها نیز بشوید بنابراین می توان گفت این مورد نیز منجر به ایجاد یائسگی زودرس می شود.

  سفر به دور دنیا و بازدید از هفت قاره با کشتی تفریحی

مواد مخدر

استفاده از دخانیات و مواد مخدر مانند سیگار و قلیان و سایر مواد مخدر خاصیت ضد استروژنی دارند و می توانند فعالیت طبیعی تخمدان ها را با مشکل مواجه کنند از این رو اگر از مواد مخدر استفاده می کنید امکان دارد که دچار یائسگی زودرس شوید.

بیماری های خود ایمنی

از دیگر بیماری هایی که می تواند منجر به ایجاد یائسگی زودرس شود می توان به بیماری های خود ایمنی اشاره کرد زیرا این بیماری ها باعث می شود که بدن بافت های خود را عاملی بیگانه تلقی کرده و با آن ها مبارزه می نماید. بنابراین اگر در این شرایط سیستم ایمنی بدن به تخمدان حمله کند و بافت های آن را تخریب کند بدن با کاهش سطح استروژن روبرو می شود و در نتیجه یائسگی زودرس برایتان ایجاد می شود.

درمان و پیشگیری از یائسگی زود هنگام

روش های درمان یائسگی زودرس با کنترل سطح هورمون ها انجام می شود و در ادامه روش هایی که در این زمینه موثر هستند را برایتان بررسی می کنیم و شما می توانید با استفاده از یکی از آن ها به راحتی مانع از بروز یائسگی زودرس و مشکلاتی که با خود به همراه دارد بشوید.

روش های پیشگیری از یائسگی

دمنوش های گیاهی

استفاده از دمنوش‌ های گیاهی مانند رازیانه، تخم کرفس، پونه، بومادران و گیاه پنج انگشت می تواند درد و علائم ناشی از یائسگی را به شدت کاهش داده و استفاده از دمنوش اسطوخودوس گل گاوزبان برای بهبود خلق و خو و اعصاب استفاده می شود. برای استفاده از این موارد کافی است ۲ قاشق غذاخوری از هر گیاهی را درون آب داغ بریزید و بگذارید تا بکشد و بعد ان را میل نمایید. این گیاهان را نباید با یک دیگر ترکیب کنید. همچنین بسیاری از افراد در طب سنتی اشاره کردند که استفاده از گیاه هندی جینسینگ می تواند با بالا بردن سطح کلسیم بدن نشانه هایی مانند گرگرفتگی را در یائسگی زودرس کاهش دهد. برای استفاده از این گیاه کافی است تا ریشه های آن را در آب جوش بریزید و بگذارید ۲۰ دقیقه در آب بجوشد و بعد آن را صاف کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بهبود رژیم غذایی

کنترل سطح استروژن در خون در طب سنتی باید برخی از مواد غذایی را نیز در رژیم غذایی خود اضافه کرده و آن ها را افزایش دهید زیرا آن ها در دفع سموم بدن بسیار موثرند و از مهم ترین این مواد می توان به حبوبات لوبیا و عدس میوه هایی مانند سیب و گیلاس اشاره کرد. همچنین استفاده از دانه سویا و گندم نیز بسیار پیشنهاد می شود و بسیاری از افرادی که در این طب مشغول به کار هستند بیان کرده اند که این مواد نقش پیشگیری کننده نیز دارند و علاوه بر درمان مشکلات این دوران می توانند با این موضوع مبارزه کرده و آن را به تاخیر بیندازند. بسیاری از افرادی که در طب سنتی کار می کنند بیان کرده اند که استفاده از پیاز بسیار مهم است و می تواند با افزایش پرولاکتین و سم‌زدایی از بدن منجر به ایجاد قاعدگی شود و می تواند خونریزی ماهیانه را متعادل نماید و همچنین کیست های تخمدانی را درمان کند. بنابراین یک جوشانده به همراه پیاز به همراه سایر گیاهان به بیماران تجویز می کنند این مورد برای کسانی که باردار هستند یا مشکلات معده و یبوست دارند توصیه نمی شود.

  بهترین روش درمان خروپف مردان چیست؟

مهم ترین علت های یائسه شدن زودهنگام

دارو درمانی

بهترین و موثر ترین راه برای پیشگیری و جلوگیری از زودرس استفاده از دارو هایی است که متخصصان تجویز می کنند و باید بدانید که این دارو ها می تواند برای کنترل خشکی بدن و واژن  و گرگرفتگی می باشند. همچنین درمان هورمون های موضعی نیز بسیار موثر هستند و این دارو ها را تنها باید زیر نظر متخصص مورد استفاده قرار دهید در غیر این صورت امکان دارد که مشکلاتی علاوه بر یائسگی برایتان به وجود بیاید و منجر به بد تر شدن شرایط تان شود.

استفاده بیش تر از میوه ها و سبزیجات

برای جلوگیری از یائسگی زودرس کافی است تا از میوه ها و سبزیجات بیش تری استفاده کنید زیرا این ها مانع از ایجاد اضافه وزن می شوند و در نتیجه داشتن یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات می تواند بر متابولیسم بدن نیز تاثیرگذار باشد استروژن هایی که عملکردی شبیه استروژن دارند در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند و شما با استفاده از آن ها می توانید به هماهنگی هورمون های بدنتان کمک کنید. استفاده مواد غذایی حاوی فیتواستروژن مانند سویا، دانه کتان، دانه کنجد و لوبیا می تواند یائسگی را به تاخیر بیندازد.

استفاده از مکمل غذایی

با شروع یائسگی و کم شدن ترشح استروژن کلسیم استخوان ها به تدریج از بین می رود و همچنین شما با ضعیف شدن بدن و از دست دادن مواد معدنی دچار خواهید شد. برای پیشگیری از این مشکلات در دوران یائسگی متخصص به شما توصیه می کند تا از مکمل های کلسیم دار و ویتامین دی نیز استفاده کنید. در واقع ویتامین دی نقش مهمی در استحکام استخوان ها دارد و می تواند منجر به جذب بیش تر کلسیم در بدن شود بنابراین استفاده از این دو مکمل برای هر فردی که وارد دوران یائسگی می شود لازم و ضروری است. با توجه به اینکه مهم ترین منبع تامین ویتامین دی نور آفتاب می باشد. باز هم باید بدانید که با توجه به زندگی های شهرنشینی و سبک معماری آپارتمانی معمولاً افراد ویتامین دی کم تری را دریافت می کنند از این رو نیاز به استفاده از مکمل ها دارند.

یائسگی زود هنگام

استفاده از پروتئین ها

وقتی خانمی دوران یائسگی را می گذراند عضلات او تحلیل می رود و باید بدانید که در این حالت باید میزان دریافت پروتئین بدن بالا باشد تا بتواند تحلیل رفتن عضله را کند تر نماید و در ازای آن بافت چربی تحلیل رود غذا های سرشار از پروتئینی مانند حبوبات گوشت تخم مرغ و آجیل را افرادی که در دوران یائسگی به سر می برند باید روزانه مصرف کنند.

  علایم بیماری آنمی فانکونی و روش های درمان این بیماری

پرهیز از کافئین

بدترین نوشیدنی هایی که می تواند نشانه های یائسگی را افزایش دهد استفاده از نوشیدنی کافئین دار مثل و چای و نوشیدنی های الکلی و ادویه دار می باشد این موارد می تواند منجر به گرگرفتگی و تعریق شبانه شده و در صورت استفاده مداوم از آن ها و محدود نکردنشان می تواند منجر به تشدید شدن قاعدگی و ایجاد یائسگی زودرس شود.

ورزش کردن

از دیگر مواردی که می تواند منجر به جلوگیری از یائسگی زودرس شود ورزش کردن است. این مورد می تواند منجر به تنظیم سوخت و ساز بدن شده و در نتیجه با حفظ میزان و حجم عضلات و همچنین کاهش چربی های بدن خطر بیماری های قلبی عروقی و سکته ها و دیابت را به شدت کم می کند.

جالب است بدانید که یائسگی زود هنگام ممکن است بین شش ماه تا یک سال ایجاد شده و نشانه های آن ممکن است فرد را در تمام این مدت آزار دهد و باید بدانید که تمامی علائم با یکدیگر ظاهر نمی شوند بلکه به مرور فرد در یک فرایندی از نشانه ها قرار می گیرد و هر ماه ممکن است برخی از آن ها را مشاهده کند. بنابراین اگر قبل از ۴۰ سالگی هر کدام از نشانه های گفته شده را مشاهده کردید باید به متخصص مراجعه کرده و در پی رفع مشکل خود باشید.

جلوگیری از یائسگی زودرس

باید بدانید که اگر در خانه و خانواده شما افرادی هستند که درجه یک می باشند و درگیر این موضوع بوده اند شما نیز امکان دارد به راحتی درگیر این موضوع شوید زیرا ژنتیک در این زمینه حرف اول را می زند. حال که جلوگیری از یائسگی زودرس آشنا شدید در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد نشانه های یائسگی و قاعدگی دردناک نیز مشاهده کرده و آگاهی خود را در این زمینه ها افزایش دهی و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده استفاده نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =