0

خارج کردن جرم گوش با روش های مختلف

فهرست عناوین


از جمله مشکلات شایع که بیشتر افراد با آن مواجه می شوند، می توان به گرفتگی گوش و کاهش قدرت شنوایی اشاره کرد، ساده ترین راه برای رهایی از این مشکل تمیز کردن مجرای گوش و خارج کردن جرم گوش می باشد، که با روش های ساده خانگی امکان پذیر است. در این مطلب با روش های درمان خانگی برای جرم گوش آشنا می شوید.

علاوه بر آزار دهنده بودن بودن گرفتگی گوش ممکن است، این امر بر زندگی روزمره تاثیر بگذارد و حتی در برخی موارد آسیب هایی را نیز به همراه داشته باشد، بنابراین آشنایی با روش های مطمئن برای رفع این مشکل کمک خوبی محسوب می شود. این نکته را به خاطر داشته باشید، که برای رفع جرم گوش ابتدا باید به پزشک مراجعه شود و در صورتی که پزشک استفاده از روش های خانگی را جایز بداند، می توانید از این روش ها استفاده نمایید.

آشنایی با جرم گوش و خالی کردن آن

خارج کردن جرم گوش

ماده ای زرد و قهوه ای رنگ در داخل گوش تولید می شود، که که با نام جرم یا واکس گوش شناخته می شود، جرم گوش توسط سلول های کانال گوش ساخته می شود و دارای حالتی چرب و چسبناک است، دلیل این امر مواد تشکیل دهنده آن می باشد، چرا که جرم گوش از چربی و سلول های ریزش پیدا کرده ساخته می شود.

واکس گوش در نتیجه فرایند دفاع گوش در برابر ورود میکروب ها و عوامل خارجی به داخل کانال گوش می باشد، بنابراین باید بدانید، این ماده تاثیر محافظتی از این عضو مهم را دارد و مضر نمی باشد، البته این موضوع تا جایی صادق است، که میزان آن از حد معمول فراتر نرود.

جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی افراد در تمام سنین یکی از موضوعات مهم در زمینه سلامت گوش می باشد و همین امر موجب می شود، تا اهمیت اطلاع از نکات تمیز کردن گوش فاش شود و رعایت این نکات به امری جدی بدل گردد.

علائم تجمع جرم گوش

با بروز برخی از علائم متوجه این موضوع می شوید، که به خارج کردن جرم گوش نیاز دارید، اولین علامت معمولا کاهش قدرت شنوایی می باشد، با افزایش میزان جرم گوش بیشتر از اندازه معمول آن مسیر پرده صماخ گرفته می شود و ارتعاشات صدا به درستی به آن نمی رسد.

علاوه بر این برخی از افراد نیز ممکن است، با علائمی چون وزوز گوش یا احساس گرفتگی درگیر شوند، در صورتی که میزان جرم انباشته شده در گوش زیاد باشد، یا عفونت نیز در کار باشد، این احتمال وجود دارد، که فرد تورم و التهاب را نیز تجربه کند و در گوش احساس ناخوشایند درد را تجربه نماید. در مواردی نیز جرم گوش می تواند، سردرد و سرگیجه را به همراه داشته باشد.

  شلوار مام استایل مردانه با ست های زیبا و شیک

ساکشن جرم گوش

ساکشن جرم گوش که توسط متخصصان انجام می شود، به عنوان یکی از ایمن ترین راه ها برای معاینه و درمان گوش در دسترس می باشد، این درمان بدون درد و خطر صورت می گیرد و انجام آن توسط پزشکان ماهر صورت می گیرد، تا هیچگونه آسیبی به وجود نیاید.

ساکشن گوش برای خارج کردن جرم از گوش

در طی انجام ساکشن گوش از بیمار خواسته می شود، تا ثابت و بدون حرکت باشد، تا فرایند تمیز کردن گوش با دقت و ایمنی لازم صورت بگیرد، در این روش نیازی به استفاده از بیهوشی یا بی حسی نمی باشد، بنابراین می توانید، اطمینان داشته باشید، که این روش کم خطر و انجام آن بسیار آسان است.

ساکشن جرم گوش از مطمئن ترین روش ها برای خارج کردن جرم گوش از طریق روشی ایمن و بدون درد می باشد و تمام افراد می توانند، از این روش برای پاکسازی گوش خود بهره ببرند، برای این کار تنها نیاز است، به پزشک مراجعه کنید، تا پس از بررسی های لازم فرایند ساکشن گوش انجام شود.

راهکار هایی برای درمان کیپ شدن گوش با روش های خانگی و دارویی وجود دارد، همچنین می توانید، با نحوه جرم گیری گوش کودک و پیشگیری از تجمع جرم گوش کودک آشنایی پیدا کنید، تا از چنین مشکلاتی رهایی یابید.

جرم گیری گوش با پیاز

روش های خانگی متنوعی برای رفع مشکل انباشته شدن جرم گوش در دسترس می باشد، از جمله این روش ها می توان به استفاده از پیاز اشاره کرد، پیاز که دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهاب می باشد، این توانایی را دارد، که باکتری های موجود را نیز از بین ببرد، استفاده از پیاز برای رفع جرم گوش با دو روش امکان پذیر می باشد، که در ادامه ذکر شده است.

در روش اول برای استفاده از روش خانگی پاکسازی گوش با کمک پیاز، باید یک عدد پیاز تازه را به دو نیم تقسیم کنید و آن را درون پارچه ای تمیز بپیچید، سپس پارچه حاوی پیاز را برای مدت زمان پانزده دقیقه روی گوش خود نگه دارید.

در روش دیگر می توانید، دو یا سه قطره آب پیاز را در داخل گوش بریزید، تا جرم گوش پاکسازیشود، دقت داشته باشید، که هیچ تکه ریزی از پیاز در داخل گوش نرود.

آب اکسیژنه

استفاده از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید یکی از درمان های خانگی موثر برای خارج کردن جرم گوش می باشد، در این روش میزان برابری از هیدروژن پراکسید و آب را با یکدیگر مخلوط کنید و چند قطره از آن را به داخل گوش بریزید، جرم گوش این محلول را به آرامی جذب خود می کند و پس از مدت اندکی به شکل مایعی روان از گوش خارج می شود.

  نگاهی به تأثیر جوش شیرین در لاغری

استفاده از این روش دنبال کردن راهکاری بی خطر  و خانگی برای رهایی از جرم های سفت و قدیمی گوش می باشد، با این وجود تاکید می شود، در صورت نگرانی در مورد استفاده از روش های خانگی یا بروز علائمی مانند درد یا ناراحتی در گوش ابتدا به پزشک مراجعه نمایید، تا درمان مناسبی برای رفع مشکل در نظر گرفته شود و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید.

سرکه سیب

یکی از راهکار های موثر برای پاکسازی جرم گوش استفاده از سرکه سیب می باشد، استفاده از این روش هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان قابل استفاده می باشد، زیرا سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و تمیز کنندگی است و همین امر در کاهش عفونت و نابودی جرم گوش مفید می باشد.

در صورت ببروز علائمی چون درد در گوش یا احساس گرفتگی چند قطره سرکه را به آرامی درون گوش بریزید و اطراف آن را ماساز دهید، پس از پنج دقیقه سر خود را به آرامی خم کرده و با کمک گوش پاک کن جرم نرم شده را به آرامی از گوش خارج کنید.

استفاده از سرکه سیب عوارضی برای شنوایی به همراه ندارد، اما با این وجود توصیه می شود، پیش از هر اقدامی ابتدا به پزشک مراجعه شود و از راهکار های خانگی با مشورت پزشک استفاده کنید، در صورت وجود علائمی مانند وزوز یا گرفتگی پایدار باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه شود، تا مشکل بررسی و درمان شود.

جوش شیرین

برای خارج کردن جرم گوش سفت شده و انباشته شده در گوش در برخی مواقع از جوش شیرین نیز استفاده می شود، در این روش ابتدا مقداری جوش شیرین در آب حل می شود و با استفاده از قطره چکان چند قطره از محلول ساخته شده را به درون گوش می ریزند.

روش های خانگی برای خارج کردن جرم انباشته گوش

ترکیب جوش شیرین و آب جرم های سفت شده در گوش را نرم می کند و امکان خروج آن ها فراهم می سازد، پس از این مراحل از یک دستمال تمیز و خشک برای پاکسازی قسمت بیرونی گوش استفاده می شود. به یاد داشته باشید، ایمن ترین روش ها همواره از سوی پزشکان توصیه می شود و در صورت بروز هر یک علائم یا مشکلات شنوایی تنها باید به پزشک مراجعه نمود.

شمع گوش پاک کن

استفاده از شمع برای خارج کردن جرم گوش یکی از روش های قدیمی برای پاکسازی گوش می باشد، در این روش از یک شمع مخروطی و توخالی استفاده می شود، که معمولا با پارچه یا پارافین پوشیده است، بدین صورت که شمع در کانال گوش قرار می گیرد و سر دیگر آن روشن می شود.

  آشنایی با مزایا و معایب عمل لیفت داخل ران

حرارتی که در نتیجه سوختن شمع حاصل می شود، می تواند به تخلیه جرم و عفونت گوش کمک کند، مکش ایجاد شده در این روش برای خارج کردن عفونت گوش مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند این روش محبوبیت بسیاری در میان سایر روش های خانگی دارد، اما پزشکان استفاده از آن را ممنوع کرده اند.

پزشکان معتقد هستند، این فرایند می تواند، خطرات و عوارض جانبی برای افراد به دنبال داشته باشد و احتمالا منجر به عواملی چون سوراخ شدن پرده گوش و از دست دادن قدرت شنوایی شود، بنابراین به دلیل احتمال بروز آسیب باید از انجام چنین روش هایی پرهیز کرد و به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کرد، تا درمان مناسبی صورت بگیرد.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =