0

داروی تاموکسیفن و دانستنی های مهم مصرف این دارو

فهرست عناوین


داروی تاموکسیفن در مراحل درمان بیماری سرطان سینه کاربرد دارد و برای افرادی که احتمال ابتلای به این بیماری را دارند، نیز تجویز می شود، این دارو با تداخل در اثرات استروژن بافت پستان، رشد سرطان سینه را مسدود می کند و در کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مفید واقع می شود. در واقع تاموکسیفن نوعی هورمون درمانی برای درمان سرطان پستان گیرنده هورمونی مثبت می باشد و از میزان خطر عود بیماری می کاهد. در ادامه اطلاعات بیشتری از فواید و عوارض و شیوه مصرف این دارو در اختیار شما قرار می دهیم.

قرص تاموکسیفن از جمله دارو های خوراکی روزانه برای درمان سرطان و پیشگیری از عود سرطان پستان است، که سلول های سرطانی را از استفاده استروژن و پروژسترون برای رشد باز می دارد. از این دارو برای درمان ژنیکوماستی نیز استفاده می شود، این بیماری به دلیل بی نظمی یا عدم وجود هورمون های استروژن و تستوسترون به وجود می آید و احتمال دارد، در صورت کاهش تستوسترون و افزایش استروژن نیز بروز پیدا کند.

بررسی عوارض مصرف تاموکسیفن

داروی تاموکسیفن

قرص تاموکسیفن (Tamoxifen) از جمله داروهای هورمونی تعدیل کننده، انتخابی گیرنده استروژن برای درمان سرطان پستان و نازایی وابسته به الیگومنوره یا آمنوره ثانویه می باشد. این دارو به شکل قرص خوراکی در بازار موجود می باشد، این قرص در فعالیت استروژن که هورمون زنانه می باشد، مداخله می کند، زیرا استروژن احتمال پیشرفت سرطان در پستان را افزایش می دهد. سازمان غذا و دارو تاموکسیفن را از سال ۱۹۹۸ تایید کرد و از همین زمان این دارو به یکی از پرمصرف ترین داروها جهت درمان سرطان سینه برای زنان و مردان تبدیل شد.

این دارو برای افراد پرخطر در این زمینه نیز تجویز می شود، اما افراد پرخطر چه کسانی هستند؟ اشخاصی که در خانواده آن ها سابقه ابتلا به سرطان سینه وجود داشته است، افرادی که بیوپسی سینه انجام داده اند، افرادی که تا کنون باردار نشده اند و یا اولین بارداری در سنین بالا بوده است، اشخاصی می باشند، که احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها بیشتر از سایرین است و اصطلاحا در ابتلا به این بیماری افراد پرخطر می باشند.

خوشبختانه امروزه آگاهی مردم نسبت به سرطان سینه افزایش یافته است و در بیشتر موارد در مراحل ابتدایی تشخیص درست انجام می گیرد و این امر در درمان بسیار موثر می باشد. همچنین استفاده از تاموکسیفن در اشخاصی که سرطان سینه آن ها به سایر بافت های بدن نیز انتشار یافته یا با جراحی رادیاسیون درمان شده اند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

  علایم بیماری آنمی فانکونی و روش های درمان این بیماری

نکات مصرف

مطالعه بروشور داخل جعبه داروی تاموکسیفن اطلاعات مفیدی از دارو را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید، با عوارض احتمالی دارو آشنا شوید، باید از مصرف خودسرانه این دارو پرهیز شود، دوز مصرفی در افراد مبتلا و تحت درمان متفاوت می باشد و به نظر پزشک معالج بستگی دارد، زمان و دوز مصرفی دقیقا باید طبق تجویز پزشک باشد.

موارد استفاده از داروی تاموکسیفن

مصرف این دارو باید در زمان مشخصی از روز صورت گیرد، در صورتی که مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری ان را مصرف کنید، اما اگر زمان کمی به نوبت بعدی مانده بود، از مصرف آن اجتناب کنید و طبق برنامه مصرف قبلی پیش بروید، به یاد داشته باشید، که نباید دوز دارو را خودسرانه دوبرابر کرد، چرا که این امر می تواند عوارض به همراه داشته باشد.

دوره مصرف تاموکسیفن باید دقیقا مطابق دستور پزشک معالج باشد، در صورتی که در حین مصرف شاهد بدتر شدن علائم مانند بروز توده های جدید در پستان بودید، فورا این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. می توانید در هنگام غذا یا بدون آن این دارو را مصرف کنید، چنانچه از انواع مایع دارو تاموکسیفن استفاده می کنید، همیشه دوز مصرفی را با پیمانه یا ابزار مخصوص آن مصرف کنید و برای مصرف از قاشق استفاده نکنید، تا میزان صحیح دوز دارو را دریافت کنید.

موارد احتیاط و منع مصرف

از مصرف داروی تاموکسیفن تاریخ مصرف گذشته اجتناب کنید، تا سلامتی شما به خطر نیفتد. هرگز این دارو را برای افرادی که علائمی مشابه شما دارند، پیشنهاد نکنید، تجویز دارو فقط باید با دستور پزشک صورت گیرد. در صورتی که بیماری زمینه ای دارید، باید پیش از مصرف تاموکسیفن آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورت وجود هر یک از شرایطی که در ادامه ذکر می شود، باید پیش از مصرف، این موارد به پزشک اطلاع داده شود، انواع حساسیت های دارویی، بارداری یا قصد باردار شدن، قرار داشتن در دوران شیردهی، لخته شدن شدن خون مانند سابقه سکته مغزی، آمبولی ریه، ترومبوز ورید عمقی، داشتن محدودیت یا عدم توانایی برای راه رفت و تحرک، بیماری های کبدی، کلسترول یا تری گلیسرید بالا، فشار خون بالا، دیابت، آب مروارید و استعمال دخانیات.

تداخل دارویی

فبل از شروع به استفاده از این دارو باید تمام داروهایی که با تجویز یا بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، به اطلاع پزشک معالج برسانید و از شروع یا قطع مصرف دارو ها بدون اطلاع متخصص خودداری کنید. رایج ترین دارو هایی که می توانند، با تاموکسیفن تداخل داشته باشند، آناستروزول مانند وارفارین، استروژن، لتروزول، دارو های جلوگیری از بارداری هورمونی، داروهای شیمی درمانی مانند سیکلوفسفامید و ریتوکسیماب می باشند.

  همه چیز درباره روش های درمان انواع سرطان سینه

فواید مصرف داروی تاموکسیفن برای افراد در معرض ابتلا به سرطان سینه

عوارض جانبی

مصرف دارو های شیمیایی عوارضی به دنبال دارد، که می تواند در برخی افراد بروز کند و در برخی به قدری کم باشد، که متوجه بروز آن نشوند، از شایع ترین عوارض مصرف داروی تاموکسیفن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. ایجاد حالت تهوع
 2. بروز کرامپ در پا
 3. بروز درد در ماهیچه ها
 4. از بین رفتن ضخامت مو
 5. بروز سردرد
 6. ایجاد احساس گرگرفتگی
 7. بی حس شدن پوست
 8. ضعف و خستگی شدید
 9. افزایش درد در اطراف تومور
 10. کاهش توانمندی جنسی

علائمی که در ادامه ذکر می شوند، از عوارض جدی مصرف این دارو می باشند.

 1. تاری دید و درد در چشم
 2. خونریزی
 3. تغییرات روانی
 4. ورم مچ پا
 5. نشانه های عفونت
 6. گلو درد
 7. بیماری های کبدی
 8. استفراغ های مکرر
 9. کاهش اشتها
 10. درد در شکم و معده
 11. زرد شدن پوست و چشم
 12. تیره شدن ادرار
 13. تشنگی زیاد

بروز عوارض جانبی آلرژیک به این دارو بسیار نادر می باشد، اما در صورت بروز و مشاهده علائمی چون راش، خارش، ورم صورت و گلو، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس باید فورا با پزشک تماس گرفت و این علائم را به اطلاع او رساند.

ذکر یک نکته

پیشنهاد می شود، در هنگام مصرف داروی تاموکسیفن از آزمایش های خون و آزمایش عملکرد کبد غافل نشوید و معاینه لگن نیز به شکلی مرتب انجام شود، همچنین مصرف این دارو ممکن است، شانس ابتلا به کاتاراکت را افزایش دهد و نکته دیگر اینکه مصرف این دارو ممکن است، باعث اختلال در بعضی از تست های آزمایشگاهی مانند آزمایش تیروئید شود و نتایج آن را تغییر دهد.

اوردوز

چنانچه علائم خطرناکی ماند بیهوشی یا مشکل در تنفس داشتید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید، مهم ترین علائم نشان دهنده اوردوز در اثر مصرف تاموکسیفن موارد زیر می باشد.

 • بیهوش شدن و از حال رفتن
 • اختلال در حرکت
 • لرز
 • سرگیجه
 • اختلال در ضربان قلب

تداخل غذایی

مصرف برخی مواد غذایی با دارو ها ممکن است، در تاثیر دارو تداخل ایجاد کند و اثر گذاری دارو را کاهش دهد، در رابطه با این موضوع باید گفت آب گریپ فروت ممکن است، متابولیسم تاموکسیفن را کاهش دهد، برای افزایش اثر دارو بهتر است، از مصرف همزمان آن با آب گریپ فروت پرهیز شود.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =