0

داروی ریتوکسیماب چه کاربردهایی دارد؟ نکات مصرف این دارو

فهرست عناوین


یکی از بیماری های التهابی که در آن غلاف میلین سلول های عصبی مغز و نخاع دچار آسیب می شود بیماری ام است. از داروهای موثر برای بهبود این وضعیت داروی ریتوکسیماب می باشد که در ادامه مطلب پیرامون آن بیشتر صحبت می کنیم.

موارد مصرف داروی ریتوکسیماب

ام اس بیماری التهابی است که در آن غلاف های میلین سلول های عصبی مغز و نخاع با آسیب روبرو می شوند. این آسیب می تواند توانایی بخش هایی از سیستم عصبی را مختل نماید. از این رو دارو ریتوکسیماب به عنوان درمان قوی برای بیماری ام اس تجویز می شود.

گزارش شده این دارو علیرغم درمان بیماری ام اس، در بهبود آرتریت روماتوئید هم موثر است و می توان سبب کاهش درد و تورم مفاصل گردد. از ریتوکسیماب در درمان برخی بیماری های عروقی مثل واسکولیت نیز استفاده می شود که می تواند تورم و التهاب رگ های خونی را بکاهد.

ریتوکسیماب برای بهبود و کاهش ضایعات پوستی بیماری پمفیگوس وولگاریس نیز تجویز شده است.

بیماری ام اس

قابل ذکر است که در بیماری ام اس بخشی از سلول های ایمنی بدن که به آن ها لنفوسیت بی و لنفوسیت تی اطلاق می شود به غشا میلین دار سلول های عصبی حمله کرده و باعث تخریب آن می شوند. تخریب این پوسته به صورت پلاک ار ارتباط درست بین مغز و سایر ارگان ها جلوگیری می کند.

تحقیقات انجام شده در مورد بیماران ام اس و تخریب میلین نشان می دهد بیشترین تعداد گلبول های سفید موجود در محل از نوع لنفوسیت تی می باشند. ولی به تدریج نقش لنفوسیت بی هم مورد توجه قرار گرفته و داروهایی همچون اکرلی زوماب و ریتوکسیماب بر این اساس ساخته شدند.

نتایج این داروها نشانگر نقش لنفوسیت های بی در این بیماری بوده به طوری که گفته می شود احتمالا این سلول ها نقش هدایت و رهبری را در تخریب میلین سلول های عصبی عهده دار می باشند.

عوارض جانبی دارو

به طور کلی پزشک معالج این دارو را برای شما بر حسب این که منافع آن بیشتر از عوارض است تجویز می کند. معمولا اکثر افراد با مصرف ریتوکسیماب عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنند. ولی مصرف این دارو احتمال با عوارض خفیف زیر همراه باشد:

  • تهوع و استفراغ
  • سردرد و سرگیجه
  • درد مفاصل و عضلات
  • ضعف
  • گرگرفتگی

البته گاهی ممکن است برخی افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی از جمله تورم دست، تورم مچ پا و پا، افزایش ادرار، بی حسی، گزگز دست و پا و افزایش تشنگی را تجربه کنند. باید اشاره کرد واکنش آلرژیک به ریتوکسیماب نادر است. با این وجود در صورت مشاهده علائم زیر سریعا به پزشک متخصص مراجعه شود.

  • راش پوستی
  • خارش و تورم در صورت، زبان و گلو
  • سرگیجه شدید
  • مشکلات تنفسی
  داروی ریزاتریپتان و مهمترین نکات مصرف این دارو

موارد احتیاط در مصرف ریتوکسیماب

این دارو ممکن است اجزای غیر فعال داشته باشد و منجر به واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. به این ترتیب در صورت حساسیت به دارو یا هر داروی دیگری پزشک را مطلع نمایید. همچنین سوابق بیماری به ویژه بیماری ریوی، قلبی، اختلالات خونی و عفونت های اخیر را به پزشک اطلاع دهید.

این دارو احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر نماید. از این رو از تماس با افرادی که دچار بیماری های واگیر دار مثل سرخک، آنفولانزا یا آبله مرغان هستند اجتناب کنید. ضمنا بدون نظر پزشک واکسیناسیون انجام نداده و از تماس با افرادی که واکسن زنده اخیرا دریافت کرده اند خودداری کنید.

در ضمن به خاطر داشته باشید دارو ریتوکسیماب ممکن است سبب سرگیجه گردد. از این رو توصیه شده از فعالیت هایی مانند رانندگی و … که به هوشیاری نیاز دارد خودداری کنید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − یک =