0

درمان خانگی حمله پانیک با روش ها و توصیه های کاربردی

فهرست عناوین


اختلال هراس یا پانیک عارضه است، که می تواند تمام افراد را با هر جنسیت و سنی درگیر نماید و بیشترین شیوع را در میان اختلالات اضطرابی به خود اختصاص داده است. این اختلال موجب تجربه هراس، نگرانی و استرس می شود به صورتی که در برخی موارد فرد نمی تواند، قبول کند این آشفتگی جسمی به دلیل آرام نبودن ذهن به وجود آمده است، وجود این اختلال ممکن است، زندگی روزمره شخص مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه با روش های درمان خانگی حمله پانیک آشنا می شویم، تا به بهبودی و رفع آن کمک کنیم.علت این اختلال شامل عوامل ژنتیکی، شیمیایی، فردی و محیطی می باشد و درمان آن نیازمند ترکیبی از مشاوره روانشناختی و در صورت نیاز درمان دارویی است، در ادامه این مطلب به معرفی گیاهان، دمنوش ها و راهکارهایی می پردازیم، که در کاهش علائم پانیک و بهبود این عارضه موثر می باشند.

درمان خانگی حمله پانیک

اعتقاد ما بر این است، که در طب سنتی بهترین روش برای درمان پانیک حذف سموم خون می باشد، وجود این سموم در خون موجب می شود، تا مغز دستورات اشتباه به بدن صادر کند، بخشی از این دستورات اشتباه شامل اضطراب، افسردگی و تپش قلب می باشد. داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده از گیاهان دارویی با خواص ارزشمند به درمان این اختلال کمک می کند.

معرفی موثرین درمان خانگی حمله پانیک

استفاده از دارو های گیاهی که دارای خواص موثر برای بهبود این اختلال باشد، عوارضی برای بدن به همراه ندارد، از جمله این گیاهان می توان به افتیمون، منداب و بابونه اشاره کرد، در واقع درمان خانگی حمله پانیک در حال حاضر در زمره تاثیر گذار ترین روش برای بهبودی این اختلال می باشد.

نشانه های پانیک

آشنایی با نشانه های حمله اضطرابی و نحوه تشخیص حمله اضطراب و حمله پانیک بسیار مهم است. حمله پانیک معمولا در مدت زمانی حدود ده تا سی دقیقه طول می کشد و در طول این بازه زمانی اضطراب و نگرانی شدیدی بر فرد چیره می شود و فرد مبتلا به حمله پانیک معمولا نشانه های زیر را تجربه خواهد کرد.

 • احساس نفس تنگی و نفس نفس زدن
 • تپش قلب و یا ضربان نامنظم قلب
 • احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • حالت تهوع یا دل آشوبه
 • احساس بی حسی و مور مور شدن
 • احساس خفگی
 • احساس سرما یا گرمای شدید
 • ترس از مرگ
 • لرزیدن
 • عرق کردن
 • از دست دادن کنترل
 • احساس غیر واقعی بودن یا جدا بودن از محیط پیرامون
  علائم غلظت خون و روش های تشخیص و درمان آن

رفتار آگاهانه

یکی از موثرترین روش ها برای درمان خانگی حمله پانیک رفتار آگانه می باشد، این روش شامل رفتار ها و فکر کردن به الگو هایی می باشد، که محرک حمله پانیک هستند، در این روش تلاش می شود، تا فرد نگاهی واقع بینانه به ترس های خود داشته باشد. برای مثال ممکن است، در حالی که رانندگی می کنید، دچار حمله پانیک شوید، بدترین اتفاقی که احتمال دارد، پیش آید چیست؟

در این صورت ممکن است، کنار بزنید و برای مدتی توقف کنید، اما احتمال تصادف و یا حمله قلبی بسیار ناچیز می باشد. با فکر به این موضوع و نتایج حقیقی آن در می یابید، که اتفاق هولناکی در انتظار شما نمی باشد و قرار نیست، وقایع ناگواری را تجربه کنید، دیگر مانند سابق از بروز حمله پانیک برآشفته نخواهید شد و از وحشت این موضوع کاسته می شود.

دوش آب گرم

بهترین پرسش در این بخش این است، که از فواید پزشکی دوش گرفتن چه می دانید؟ آب گرم اثر آرامش بخش مطلوبی روی بدن دارد و می توانید، از دوش گرم به عنوان یک درمان سریع و غیر دارویی برای پانیک بهره ببرید، علاوه بر این دوش آب گرم به تنظیم خواب نیز کمک می کند. داشتن خواب منظم در کاهش علائم پانیک بسیار تاثیر گذار است.

تاثیر دوش آب گرم در بهبودی حمله پانیک

زنجبیل

زنجبیل (Ginger) یک روش درمانی طب سنتی در کنترل حملات پانیک و کاهش اضطراب می باشد، ترکیبات موجود در این گیاه ارزشمند ضد التهاب و آرام بخش می باشد، تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می دهد، زنجبیل می تواند ناثیر مثبتی بر سیستم عصبی داشته باشد و علائم اضطراب را کاهش دهد.

از این گیاه می توانید، در انواع غذا ها به شکل چاشنی استفاده کنید، یا دمنوش آن را تهیه  و عصاره آن را در آب گرم ترکیب و مصرف نمایید. افرادی که در دوران بارداری می باشند، یا دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنند، بهتر است پیش از در پیش گرفتن این روش ابتدا با پزشک خود مشورت کنند، تا میزان استفاده زنجبیل در غذا توسط دکتر تعیین شود.

علاوه بر استفاده از زنجبیل در برنامه غذایی خود لازم است، تا رژیم غذایی سالمی داشته باشید، استرس خود را مدیریت کنید و روش های کاهش اضطراب را به کار بگیرید و همچنین با اهمیت مراقبه و قاعده تنفس صحیح آشنا شوید.

جو دوسر

جو دوسر (Oats) یکی از انواع درمان خانگی حمله پانیک به شمار می رود، زیرا دارای خواص ضد استرس و آرامش بخش موثری می باشد، ترکیبات موجود در این گیاه کمک می کند، تا  تنش و اضطراب در فرد فروکش کند و در زمان حملات پانیک آرامش فرد را فراهم می کند. بنابراین توصیه می شود، در برنامه غذایی خود از جو دو سر استفاده نمایید و در وعده صبحانه یا عصرانه یا در غذا ها و دسر ها استفاده کنید.

  خواص و فواید شگفت انگیز گریپ فروت برای بدن

بابونه

گیاه بابونه (Chamomile) در طب سنتی به عنوان یک داروی ضد التهاب، آرامش بخش و ضد اضطراب شناخته می شود، به همین دلیل استفاده از بابونه برای کاهش تنش و اضطراب پیشنهاد می شود و می تواند، به بهبود حملات پانیک کمک کند، برای تهیه چای بابونه یک قاشق چایخوری از گل بابونه را همراه با یک فنجان آب بجوشانید، بعد از مدتی کوتاهی آن را صاف کرده و میل نمایید، علاوه بر این می توانید، ار عصاره موجود در بازار نیز استفاده کنید و چند قطره از عصاره را به آب اضافه و آن را مصرف کنید.

شیرین بیان

شیرین بیان از دیگر گیاهان دارویی توصیه شده در طب سنتی برای افزایش آرامش و کاهش استرس می باشد، این گیاه در کاهش تنش مفید می باشد و از همین رو می تواند، درمانی برای پانیک ذرد نظر گرفته شود. می توانید این گیاه مفید را به شکل عصاره، قرص، چای یا کپسول تهیه و مصرف نمایید. بیشتر افراد از چای شیرین بیان برای کاهش اضطراب های معمولی بهره می برند، برای تاثیر بیشتر مقدار مصرف را از پزشک خود جویا شوید.

جینسینگ

جینسینگ یک گیاه دارویی است، که در طب سنتی برای درمان خانگی حمله پانیک مورد استفاده قرار می گیرد، این گیاه قدرت آرامش بخشی زیادی دارد و می توانید، برای درمان پانیک و کاهش استرس موثر باشد، اما لازم است، به این نکته توجه کنید، که جنسینگ نمی تواند بر روی سیسنم عصبی تاثیر بگذارد، برخی افراد نیز ممکن است، به دلیل حساسیت یا تعاملات دارویی نتایج خوبی از مصرف این گیاه به دست نیاورند.

گیاه بادرنجبویه

این گیاه نیز به دلیل خواص مفید در کاهش استرس و آرامش بخشی خود برای افراد مبتلا به اختلال پانیک توصیه می شود و می تواند، به کاهش تنش عصبی و اضطراب کمک کند و موجب می شود، تا شخص این توانایی را در خود پیدا کند، که بر حملات خود کنترل داشته باشد. تاثیرات آرامش بخش بادرنجبویه به تاثیرات تحریک کننده بر مغز گاما آمینوبوتیریک اسید(GABA)  باز می گردد و ممکن است، به کاهش فعالیت عصبی و تسکین اضطراب کمک کند.

بادرنجبویه و تاثیرات آن در درمان خانگی پانیک

می توانید عصاره ، قرص یا چای این گیاه مفید را تهیه و مصرف نماید، برای دستیابی به بهترین نتیجه مدت طولانی از این دارو استفاده نمایید، تا بتوانید بر حملات  پانیک کنترل یابید و اضطراب خود را کاهش دهید. البته پیش از استفاده از همه موارد ذکر شده و گیاه بادرنجبویه باید پزشک خود را در جریان بگذارید و دستور العمل هی پزشک را رعایت کنید، این گیاه می تواند، خواب آور باشد بنابراین بهتر است، از تاثیر آن بر خواب خود آگاه شوید و از مصرف آن در مواقعی که نیاز به دقت و تمرکز کافی است، بپرهیزید. با توجه به تاثیرات مطلوب گیاه بادرنجبویه می توان از این گیاه به عنوان یک درمان خانگی حمله پانیک یاد کرد.

  مهمترین نشانه های حمله ام اس در مردان و زنان

رژیم غذایی

مواد غذایی مختلفی در تشدید و یا کاهش پانیک اتک موثر می باشند، برای مثال مصرف قند می تواند، برای افراد مبتلا به این اختلال مضر باشد و بر جسم و روان تاثیر منفی بگذارد، مصرف قند ها به خصوص قند های تصفیه شده موجب تغییر قند خون و انسولین در بدن می شود و سیستم عصبی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند، کافئین نیز می تواند، فرد مبتلا را مضطرب، عصبانی یا افسره سازد. افراد دارای اضطراب بالا و مزاج سرد باید مزاج خود را با مواد غذایی مختلف کنند،  مصرف چند وعده ارده و شیره انگور می تواند، مفید واقع شود.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =