0

روش های عالی برای درمان خانگی چشم درد

فهرست عناوین


چشم ها از عضو های حساس بدن به شمار می آیند، که بروز کوچکترین ناراحتی در ان ها می تواند، به سرعت موجب کلافگی و آزردگی شود. درد چشم به دو شکل سطحی و عمقی برو پیدا کند. درد های سطحی معمولا به دلیل خیره شدن برای مدت طولانی به صفحه های نمایشگر و یا قرار گرفتن در محیط های باز و آلوده می باشد. در بیشتر موارد بروز درد در این عضو نمی تواند، نشانه بیماری خطرناک باشد و معمولا با روش های آسان درمان خانگی چشم درد بهبود می یابند.

در صورتی که درد چشم با مراقبت و روش های خانگی رو به بهبود نبود، باید به پزشک مراجعه شود، تا بررسی های لازم در این زمینه انجام گیرید. عواملی چون جراحی، مطالعه و کار طولانی مدت با سیستم از دلایل بروز درد در این ناحیه می باشند، که در ادامه با روش های مفید و خانگی برای رهایی از این درد آشنا می شوید.

معرفی چند نمونه درمان خانگی چشم درد

درمان خانگی چشم درد

چشم درد در زمره مشکلات شایع جای می گیرد و احتمالا در مراحل مختلفی از زندگی خود با آن مواجه می شوید، روش های پزشکی بسیاری برای التیام این نوع از درد وجود دارد، اما در مقابل آن ها درمان های خانگی با تاثیر خوب و بدون عوارض وجود دارند، که می تواند انتخاب مناسبی برای مقابله با این عارضه باشند.

در صورتی که چشم درد با کاهش بینایی همراه باشد، باید سریعا به دکتر مراجعه شود و تنها در صورتی که چشم دچار التهاب و درد غیر خطرناک ناشی از درد میگرنی، کم خوابی، درد مربوط به گوش، خشکی چشم و ورود ذرات ریز گرد و غبار باشد، می توانید از درمان های خانگی استفاده نمایید.

چنانچه درگیر عفونت چشم شده باشید، تنها راه مراجعه به پزشک می باشد و هیچ روش جایگزینی برای آن وجود ندارد، راهکار هایی که در ادامه بیان می شود، برای کاهش درد و تورم  قرمزی چشم مرد استفاده می گیرد، اما اگر استفاده از این روش های درمان خانگی چشم درد به تسکین ناراحتی کمک نکرد، باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

مراجعه به پزشک

در صورتی که هر یک از موارد زیر به وجود آمده بود، باید سریعا به پزشک مراجعه شود، تا بررسی های لازم صورت گیرد، موارد زیر می تواند، سلامت چشم ها را به خطر  بیاندازند و یا نشانه بیماری های خطرناک باشد.

  • درد شدید و مداوم
  • سردرد و تب
  • تغییر دید ناگهانی
  • تورم اطراف و داخل چشم
  • ترشح خون و چرک از چشم
  • دیدن هاله نور
  • حساسیت به نور
  • سختی در حرکت دادن و باز نگه داشتن چشم
  چربی سوزی تا تقویت قلب، با ورزش ایروبیک !

پلک زدن

در صورتی که احساس می کنید، ورود نوعی جسم خارجی ریز در چشم موجب این درد شده است، شروع به پلک زدن کنید، با استفاده از این روش ساده می توانید، به درمان خانگی چشم درد بپردازید و جریان اشک را بهبود ببخشید، جاری شدن مقدار کمی اشک ، جسم خارجی را حذف می کند و گردش خون در چشم اصلاح می شود، تا از فشار چشم کاسته شود.

برای مراقبت از سلامتی چشمان خود در حین استفاده از رایانه و یا تلفن همراه بیشتر پلک بزنید. برای تمرین پلک زدن ابتدا باید چشمانتان را برای دو ثانیه ببندید و بعد از آن پلک ها را برای مدت دو ثانیه دیگر بر روی هم فشار دهید، در نهایت چشم خود را باز کرده و تا دو بشمارید و برای چند مرتبه پلک زدن را تکرار کنید.

ماساژ چشم

برای رهایی از درد چشم از ماساژ نیز استفاده کنید و دست خود را با مقداری روغن چرب کنید، به آرامی پشت پلک ها و عضلات بالای ابروی خود را مالش دهید، پس از آن برای ده ثانیه نواحی اطراف پلک پایین را ماساژ دهید. همچنین ماساژ شقیقه ها و استخوان بالای گونه نیز در تسکین درد های چشم موثر می باشد.

ماساژ چشم راهی برای درمان چشم درد

سرکه سیب

خواص ضد باکتری و ضد میکروبی سرکه سیب کمک می کند، تا بتوان از آن به عنوان یک داروی خانگی موثر برای رفع درد چشم یاد کرد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با دو قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و پنبه آغشته به آن را برای ده دقیقه بر روی چشمان خود بگذارید.

شستشو با آب نمک

یکی از راه حل های آسان دیگر که در دسترس همگان می باشد، استفاده از محلول آب نمک به عنوان درمان خانگی چشم درد است . در صورتی که جسم خارجی و مواد شیمیایی با چشم ها تماس داشته باشند، این عضو حساس دچار درد و ناراحتی می شود، استفاده از آب مقطر ولرم و نمک به شستشوی چشم و تمیز شدن آن کمک می کند.

برای این کار از آب مقطر استفاده کنید، زیرا آب لوله کشی ممکن است، دارای مواد و ناخالصی هایی باشد، که چشم را آزرده سازد، یک چهارم قاشق چایخوری نمک را با یک فنجان آب مقطر مخلوط نمایید، محلول را بجوشانید و اجازه دهید، تا سرد شود، از این محلول روزی دو بار برای شستشوی چشم استفاده کنید.

خیار

خیار طبع سردی دارد و می تواند، با سرمای خود به آرامش عضلات چشم ها و رهایی از خستگی چشم کمک کند، بنابراین روزانه از برش های خیار بر روی چشم ها استفاده نمایید و از این روش آسان برای کاهش درد و خستگی چشم بهره ببرید. همچنین استفاده از خیار علاوه بر درمان چشم درد برای رفع تیرگی زیر چشم با انواع راهکار های طبیعی و امتحان پس داده در منزل موثر می باشد.

  چه خوراکی هایی منبع چربی های مفید هستند؟

کمپرس سرد و گرم

درمان خانگی چشم درد شامل استفاده از کمپرس گرم نیز می شود، این روش درد ناشی از بلفاریت یا گل مژه را تسکین می دهد، گرما حاصل از کمپرس گرم کمک می کند، تا غدد چربی مسدود شوند، کمپرس گرم را برای یک دقیقه بر روی چشم خود قرار داده و پس از آن بردارید، از این روش برای چند مرتبه استفاده کنید. همچنینی می توانید، نحوه تشخیص و درمان گل مژه با سایر روش های دیگر را بشناسید، تا در روند بهبود این عارضه موثر باشید.

استفاده از کمپرس سرد راهی موثر برای تسکین خارش های ناشی از حساسیت می باشد و می تواند، درد های ناشی از عفونت را کاهش دهد ، سرما در از بین رفتن درد پشت چشم تا حد قابل قبولی موثر است و کمک شایانی به حساب می آید.

گلاب

گلاب درمان شناخته شده ای برای درد های چشمی می باشد، می توانید از این روش برای بهره بردن از خواص ضدعفونی کننده و ضد درد گلاب بهره ببرید و با استفاده از یک قطره چکان دو قطره گلاب را برای دوبار در روز در چشم های خود بریزید، یا از مخلوط چهار قطره گلاب و مقداری آب مقطر برای شستشوی چشم چند بار در روز استفاده نمایید.

تاثیر گلاب در درمان چشم درد

افرازیا

افرازیا گیاهی برای درمان عفونت چشم می باشد و اثر ضد التهابی بر قرنیه چشم دارد، می توان گفت این گیاه در درمان ورم ملتحمه بسیار موثر می باشد و از بهترین درمان های خانگی برای کاهش ورم است. شناسایی نشانه های التهاب چشم و راه های درمان تورم چشم ها در پیشگیر از ابتلا به التهاب و درد ناشی از آن کمک خواهد کرد.

چای کیسه ای

اسید تانیک موجود در چای موجب می شود، تا چای کیسه ای را به یک درمان خانگی چشم درد بدل سازد، چرا که این ماده خاصیت ضد درد دارد و می تواند، التهاب را به شکل موثری کاهش دهد، روزانه برای مدت زمان پانزده تا بیست دقیقه از این روش استفاده کنید و چای کیسه ای را پس از استفاده در یخچال قرار دهید، تا خنک شود و در آرامش دادن به جشم ها مفید تر باشد.

دمنوش گل خوش

گل خوش توانایی بالای برای مبارزه با عفونت های چشم دارد، برای استفاده از این گیاه تنها باید یک قاشق از این گیاه را در یک فنجان آب برای ده دقیقه بجوشانید و با دمنوش به دست آمده چشم های خود را بشویید، چند بار در روز از این دمنوش استفاده نمایید، تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

  معرفی بهترین هتل های چابهار

سیب زمینی

سیب زمین اثر خنک کنندگی دارد و قادر است، التهاب اطراف چشم را کاهش دهد و همچنین با استفاده از سیب زمینی که درمان موثری برای چشم درد می باشد، می توانید خارش و سوزش چشم را نیز از بین ببرید، آنزیم کاتکولاز در کاهش احتباس آب زیر چشم موثر می باشد، البته این مورد هنوز به طور قطعی ثابت نشده است، یک عدد سیب زمینی پوست گرفته را رنده کنید و آب اضافی آن را بگیرید.

سیب زمینی های رنده و آب گرفته را به شکل دو عدد گلوله نرم روی یک دستمال تمیز و نرم با فاصله دو سانتی متری قرار دهید، دستمال را دور گلوله ها پیچیده و در یخچال قرار دهید، پس از آن که سیب زمینی برای مدتی در یخچال ماند و سرد شد می توانید، آن را ۱۵ دقیقه روی چشم های خود قرار دهید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 10 =