0

درمان، دلایل و علت ادرار خونی در بارداری چیست؟

درمان، دلایل و علت ادرار خونی در بارداری چیست؟

فهرست عناوین

مشاهده ادرار خونی در بارداری می تواند خطرناک باشد از این رو اگر دچار چنین حالتی شده اید بهتر است پزشک خود را مطلع کرده و آزمایش هایی که مرتبط با آن می باشد را انجام دهید. در ادامه اطلاعاتی در مورد علائم و نشانه های بروز ادرار خونی در بارداری را مورد بررسی قرار میدهیم.

ادرار خونی در دوران حاملگی

همه چیز در مورد خطرات مشاهده ادرار خونی در بارداری که باید بدانید

باردار شدن با تمام زیبایی هایی که دارد می تواند مشکلاتی نیز با خود به همراه داشته باشد و یک سری از مادران به دلیل یک سری از بیماری هایی که دارند بیشتر مستعد این مشکلات هستند. بروز ادرار خونی در بارداری می تواند یکی از نشانه های بسیار مهم عفونت باشد و از این رو باید سریعاً مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد در غیر این صورت ممکن است برای جنین و مادر مشکلات بسیار زیادی ایجاد گردد.

مشاهده خون در ادرار به دلیل عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری یکی از انواع مشکلاتی می باشد که ممکن است در دوران بارداری با آن مواجه شده باشید و علت آن تجمع باکتری در مجاری ادراری می باشد. مجاری ادراری در دوران بارداری تحت تاثیر فشار جنین قرار گرفته و از این رو یکی از مشکلاتی که برای شما ایجاد می شود عفونت خواهد بود و همچنین در این دوران مادران بیشتر نشتی ادرار خواهند داشت.

مهم ترین نشانه های عفونت ادراری در حاملگی

عفونت مجاری ادراری یکی از بیماری های بسیار مهم دوران بارداری می باشد و ممکن است جان جنین به خطر بیفتد از این رو بهتر است با نشانه های عفونت ادراری در دوران بارداری آشنا باشید. نشانه های عفونت ادراری در بانوان عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • سوزش در حین ادرار
 • ادرار کم
 • تب
 • ناراحتی های لگن
 • بوی بد ادرار
 • کمر درد های شدید
 • ادرار کدر
 • خون در ادرار

مهم ترین نشانه های عفونت ادراری در حاملگی

تشخیص انواع عفونت ادرار در دوران بارداری

عفونت ادرار در دوران بارداری یکی از شایع ترین مشکلات می باشد بنابراین باید با انواع آن نیز آشنا باشید. در ادامه سه نوع عفونت ادرار که ممکن است در دوران بارداری هر فردی به آن دچار شود و به بروز ادرار خونی در بارداری منجر شود را برایتان بررسی خواهیم کرد.

خطرات عفونت ادرار بی علامت بانوان

عفونت بی علامت یا بی نشانه یکی از انواع عفونت ها می باشد که در دوران بارداری گریبانگیر مادر خواهد شد. این عفونت ها توسط باکتری هایی به وجود می آید که قبلاً در بدن فرد وجود داشته است و هیچ نشانه قابل مشاهده ای برای این نوع عفونت وجود ندارد. اگر این عفونت شناسایی نشود و مورد درمان قرار نگیرد در آینده به کلیه ها و مثانه آسیب های شدیدی وارد خواهد کرد و می توان گفت این عفونت در حدود ۲ الی ۱۰ درصد از بارداری ها رخ می دهد.

  مدت زمان دوام اسپرم در واژن چقدر است؟

درمان و علائم التهاب میزراه چیست؟

میزراه یا مجاری خروج ادرار نیز ممکن است مورد عفونت در دوران بارداری قرار بگیرد. در این بیماری مثانه مورد عفونت شدید قرار می گیرد و در نتیجه باکتری E.coli در مثانه فعالیت خود را افزایش می دهد و نقش بسیار زیادی در ایجاد این عفونت ها دارد. درمان به موقع عفونت ادراری و التهاب میزراه تاثیر زیادی در سلامت مادر و کودک دارد.

علت التهاب شدید لگنچه کلیه در دوران حاملگی

عذاب شدید لگن جی کلی یا پیلونفریت که یک نوع عفونت کلیه به حساب می آید نیز ممکن است منجر به ایجاد ادرار خونی در بارداری شود. این عفونت از طریق باکتری هایی ایجاد می شود که از جریان خون و مجاری ادراری وارد کلیه ها می شود و کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهند. این عفونت می تواند همراه با خون در ادرار نشانه های دیگری نیز مانند تب و درد در حین ادرار کردن، درد پشت، درد پهلو و کشاله ران یا شکم نیز همراه باشد و بنابراین اگر این نشانه ها را دارید حتما باید پزشک خود را مطلع سازید.

علل دیگر وجود خون در ادرار در دوران بارداری

علل دیگر وجود خون در ادرار در دوران بارداری

علل دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد ادرار خونی در بارداری یا غیر بارداری شود و این علل ربطی به باردار بودن یا نبودن فرد ندارد. این علت ها عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • سنگ مثانه
 • گلومرونفریت
 • سرطان مثانه
 • سرطان کلیه
 • جراحات کلیه بر اثر تصادف
 • ناهنجاری های موروثی
 • سندروم الپورت
 • بیماری گلبول های سفید داسی شکل

جالب است بدانید که ادرار خونی در بارداری در بسیاری از موارد بی ضرر می باشد و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند ولی در آینده می تواند منجر به اختلالات شدیدی برای نوزاد شما شود بنابراین اگر در دوران بارداری هستید و در ادرار خون دیده اید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایش هایی که برایتان می نویسد را انجام دهید زیرا این آزمایش ها می توانند روند درمانی شما را تحت تاثیر قرار داده و منجر به ایجاد بهبودی تان گردد.

روش های درمان عفونت و ادرار خونی در بارداری

بهترین روش های درمان ادرار خونی در بارداری

برای درمان عفونت ادراری و ادرار خونی در بارداری نیز از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود ولی باید حواستان باشد که این آنتی بیوتیک ها را به صورت خودسرانه مصرف نکنید زیرا شما در دوران بسیار حساسی از زندگی خود به سر می برید و هر دارویی که مورد استفاده قرار می دهید می تواند بر روی جنین نیز تاثیرات منفی بسیار زیادی بگذارد. یک سری از آنتی بیوتیک ها هستند که در دوران بارداری نیز تاثیرات کمتری برای جنین می گذارند و این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • آموکسی سیلین
 • سفوروکسیم
 • آزیترومایسین
 • اریترومایسین
  علائم غلظت خون و روش های تشخیص و درمان آن

نکته: بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که داروهای آنتی بیوتیک مانند نیتروفورانتوئین و سولفامتوکسازول و همچنین تریمتوپریم در دوران بارداری بسیار خطر زا می باشد و بهتر است به هیچ عنوان از این داروها برای درمان عفونت ادراری و سایر عفونت ها استفاده نشود.

ادرار خونی در بارداری

 

مراقبت های مهم برای پیشگیری از عفونت در دوران بارداری

دوران بارداری برای هر فردی بسیار زیبا خواهد بود و به خصوص مادران از این دوران بسیار لذت می برند ولی یک سری از مشکلاتی مانند انواع عفونت ها نیز ممکن است برای آن ها ایجاد شود و مشکلاتی را برایشان به وجود بیاورد. با دانستن مراقبت های لازم برای پیشگیری و درمان ادرار خونی در بارداری این دوران لذت بخش را به سلامت پشت سر بگذارید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهارده =