0

رابطه موسیقی و رشد گیاهان واقعیت دارد؟

تاثیر موسیقی بر روی رشد گیاهان

فهرست عناوین

شاید شما هم از افراد مختلفی شنیده باشید که موسیقی و رشد گیاهان رابطه مستقیم دارد؛ اما آیا تا کنون فرصت کرده اید که مطالبی در رابطه با این موضوع بخوانید و یا کار هایی در رابطه با راست آزمایی آن انجام دهید؟ ما در اینجا قصد داریم که در رابطه با تاثیر موسیقی و رشد گیاهان اطلاعاتی را در اختیار شما علاقه مندان قرار دهیم.

آیا گیاهان احساس دارند؟ تاثیر موسیقی و رشد گیاهان

در ابتدا باید بدانیم که آیا گیاهان دارای احساس هستند یا ما بیش از حد آن ها را مانند انسان ها می دانیم! جواب این سوال به دغدغه ای ذهنی برای گیاه شناسان تبدیل شده بود. در سال ۱۹۷۰ کتابی تحت عنوان زندگی مخفی گیاهان توسط پیتر تامپکینس و کریستوفر برد نوشته شد که با استقبال بی نظیری نیز همراه بود.

در این کتاب مشخص می شود که گیاهان علاوه بر احساسات، دارای حس شهودی و ادراک نیز هستند. آزمایش های مختلفی برای به دست آوردن این نتیجه انجام شد مثلا آن ها برای گیاهان موسیقی پخش کردند با آن ها به گفتگو پرداختند و… اما بعد از گذشت زمانی کوتاه تمام آزمایشات آن ها زیر سوال رفت.

اکنون که ۵۰ سال از بروز آن یافته ها می گذرد هنوز هم دلیل و مدرک علمی برای موسیقی و رشد گیاهان شکل نگرفته است که با استناد به آن، بتوان گفت گیاهان از احساس برخوردار هستند. ما به واسطه داشتن هوش می توانیم احساسات خود را بیان کنیم. گل و گیاهان فاقد مغز و سیستم عصبی هستند و این بدان معناست که هوش برای آن ها تعریف نمی شود‌؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که قدرت درک احساس در گیاهان نیز وجود ندارد.

واکنش های گل و گیاهان هوشمندانه است؟

اگر به رفتار های گیاهان توجه کرده باشید، متوجه برخی رفتار های خاص در آن ها خواهمی شد. به عوان مثال گیاهان ماده به سمت گیاهان نر می چرخند، برخی از گیاهان در اثر لمس شدن واکنش نشان می دهند، گیاهان گوشت خوار حضور حشرات را می فهمند وسایر موارد دیگر. بنابراین یک تضاد میان عدم وجود هوش در گیاهان و رفتار های آگاهانه آن ها شکل می گیرد.آیا گیاهان احساس دارند؟ تاثیر موسیقی و رشد گیاهاندر پاسخ به این تضاد باید گفت موجودات زنده نسبت به محرک های بیرونی واکنش نشان می دهند. گیاهان نیز با وجود نداشتن احساس، از طریق ابزاری چون تنجش و گرایش (گرماگرایی، سرما گرایی، آب گرایی، نور گرایی و…) پاسخ محرک های بیرونی را ارسال می کنند چرا که موجودات زنده ای هستند‌.

  مهم ترین خواص روی برای گیاه چیست؟

آب، نور و جاذبه توسط گیاهان حس می شوند و همچنین آن ها فرکانس هایی دارند که به واسطه آن سایر گیاهان را از خطر های احتمالی با خبر می کنند‌. این همان مسئله ای است که در رابطه با تاثیر موسیقی و رشد گیاهان به چشم می خورد. سوالی که احتمال دارد برای برخی از کاربران پیش بیاید این است که اصلا گرایش و تنجش چیست؟

مفهوم گرایش در گیاهان چیست؟

گرایش همان واکنشی است که گیاه در برابر تغییر شرایط زندگی‌اش نشان می دهد. به عنوان مثال گیاه حساسی را در نظر بگیرید که سریعا پس از ایجاد تغییر در شرایط محیط شروع به بروز واکنش می کند‌. اگر نور کافی به این گیاه نرسد فرآیند ریختن برگ ها آغاز خواهد شد. نور به نوعی غذای گیاه محسوب می شود، هنگامی که میزان نور کم باشد یعنی میزان غذا کم است.

گیاه با ریختن برگ های پایینی، انرژی و غذای خود را صرف رشد برگ های جدید و تازه می کند چرا که تنها به حفظ بقای خود اهمیت می دهد و کاری به جز آن انجام نمی دهد‌. علاوه بر ریزش برگ فرآیند هایی چون خم شدن، پیچ خوردن و خزیدن به سمت نور نیز واکنش های گرایشی گیاه به حساب می آیند.

مفهوم تنجش در گیاهان چیست؟

تنجش نسبت به گرایش از سرعت بیشتری برخوردار است به طوری که ما می توانیم شاهد رخ دادن آن باشیم. گیاه گوشت خوار مثالی کامل برای واکنش تنجش است. این گیاه در برابر لمس شدن واکنش نشان می دهد تا باقی بماند. در انتها می توان نتیجه گرفت که عدم وجود احساسات در گیاهان مانع از درک شرایط اطراف نخواهد شد بلکه موسیقی و دیگر شرایط محیطی بر آن ها تاثیر گذار خواهند بود.

موسیقی چه تاثیری بر گیاهان خواهد گذاشت؟

طبق تحقیقات انجام گرفته، مشخص شد که موسیقی می تواند در رشد و حفظ سلامت گیاه تاثیر گذار باشد. برای اولین بار یک گیاه شناس اهل هندوستان آن هم در سال ۱۹۶۲ شروع به بررسی رابطه میان موسیقی و رشد گیاه کرد و مشاهده نمود که ۲۰ درصد رشد گیاهان در کنار موسیقی بیشتر از سایرین خواهد بود.

علاوه بر گیاهان، این آزمایش برای محصولات کشاورزی درون مزارع نیز انجام شد و باز هم نتیجه رشد آن ها مثبت اعلام شد.موسیقی چه تاثیری بر گیاهان خواهد گذاشت؟آزمایش دیگری در گلخانه ای در کلرودا انجام گرفت که طی آن برای دسته ای از گیاهان موسیقی راک و دسته ای موسیقی پاپ پخش شد. نتیجه ای که از این آزمایش به دست آمد این بود که گیاهان در کنار پخش موسیقی راک سریع تر می مردند اما گیاهان در کنار پخش موسیقی کلاسیک شاداب تر به بقا ادامه می دادند.

  طراحی مدرن و شیک دکوراسیون گل فروشی خاص

آیا احساس درد در گیاهان وجود دارد؟

مغز و سیستم عصبی در گیاهان وجود ندارد، این یعنی آن ها درد را همانند ما احساس نخواهند کرد اما دیده می شود که بسیاری از گیاهان قادر به درک محرک و آسیب جسمی هستند که از تصورات ما به دور خواهد بود. در مثال گیاه گوشت خوار گفتیم که آن ها از توانایی حسی بی نظیری در برابر حشرات برخوردار هستند و خیلی سریع می توانند آن ها را شکار کنند.

گونه دیگری از گیاهان در اثر لمس شدن به سرعت برگ های خود را می بندند که این حرکت، نوعی مکانیسم دفاعی به حساب می آید. مطابق با تحقیقات گسترده در زمینه گیاهان، محققان به این نتیجه رسیده اند که محرک های حسی در سطح سلول گیاه را قادر به درک می کنند‌.

چگونه موسیقی در رشد گیاه اثر میگذارد؟

شاید دانستن این موضوع برای شما جالب باشد که چگونه گیاهی که گوشی برای شنیدن ندارد تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرد؟ امواج، صدا را منتقل می کنند. برای انجام این انتقال نیاز به وسیله نقلیه ای دارند که می تواند هوا یا آب باشد.

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهانطی این عملیات امواج ذره هایی که در هوا وجود دارند را به حرکت و ارتعاش در می آورند که این ارتعاشات به صورت سیگنال الکتریکی در می آیند تا درون مغز تجزیه و تحلیل یابند. گیاهان که قادر به شنیدن نیستند اما آن ها می توانند ارتعاشاتی را که صدا از خود ساطع می کند را دریافت کنند‌. هدایت ریشه ها به سمت آب نیز در اثر دریافت ارتعاشات صدای آب درون خاک خواهد بود.

پس فهمیدیم که موسیقی و رشد گیاه ارتباط مستقیمی با هم دارند. اگر شما نیز از تاثیر موسیقی و رشد گیاهان خانگی خود نتیجه گرفتید، تجربیات خود را با ما و خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

منبع: footofan.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =