0

روش های خانگی طبیعی رفع میخچه پا با طب سنتی

روش های خانگی طبیعی رفع میخچه پا با طب سنتی

فهرست عناوین

معمولا خودتان می توانید میخچه های کوچکی که در کف پاهایتان ایجاد می شود را به راحتی درمان کنید اما زمانی که این میخچه ها بزرگتر و دردناک تر از حد معمول بودند باید با استفاده از دارو و درمان به رفع میخچه پا پرداخت.

روش های موثر برای رفع میخچه پا در خانه

همانطور که گفتیم میخچه ها از پوست های مرده تشکیل می شوند و اکثرا در قسمت خالی از پوشش مو مانند کف پا، کناره های پا، قسمت پنجه و یا قسمت پاشنه پا و یا حتی در کف دست ایجاد می شود به طور کل در قسمت هایی که پوستی ضخیم دارد میخچه به وجود می آید.

اصلی ترین علت ایجاد میخچه بر روی پا و دست فشار زیاد و اصطکاک است، به نوعی این فرایند جهت محافظت از پا اتفاق می افتند که البته میخچه موضوع نگران کننده ای نیست. ایجاد میخچه پا در بین خانم ها بیشتر رایج است.

رفع سریع میخچه دست و پا در خانه

اصلی ترین دلایل ایجاد میخچه دست و پا چیست؟

مهم ترین علت های اصلی ایجاد میخچه پا و دست که در این موضوع دخیل هستند. از جمله این موارد:

 • رعایت نکردن بهداشت ناخن ها
 • پوشیدن جوراب تنگ
 • کج بودن انگشتان
 • تماس مدام انگشتان با کفش
 • استفاده از کفش های پاشنه دار
 • پوشیدن کفش بدون جوراب
 • داشتن قوس کف پا
 • نامتعادل نبودن وزن بر روی پاها

میخچه معمولا با علائمی همچون درد شدید در بین انگشتان و کف پا، برآمده شدن پوست، ضخیم و سفت شدن پوست و خشک شدن پوست همراه است.

13 روش موثر و درمان خانگی جهت رفع میخچه پا و دست

13 روش موثر و درمان خانگی جهت رفع میخچه پا و دست

قبل از از بین بردن و رفع میخچه پا اگر میخچه شما دچار التهاب و قرمزی و همچنین ترشح بود به هیچ عنوان از درمان های خانگی استفاده نکنید و فورا به پزشک خود مراجعه کنید. اگر سلامت پا در خطر باشد استفاده از راه های خانگی رفع میخچه پا جایز نیست و حتما باید به پزشک مراجعه شود و به کمک دارو برای رفع میخچه پا اقدام شود.

استفاده از روغن کرچک جهت رفع میخچه پا

این روغن گیاهی یکی از بهترین و قدیمی ترین راه های درمان و رفع میخچه پا است، که با استفاده مداوم از آن در عرض ۳ الی ۴ روز پوست ضخیم میخچه را نرم کرده و به راحتی پوست های مرده از پا جدا می شوند. برای استفاده از روغن کرچک باید در طول روز ۳ مرتبه روغن را روی میخچه بمالید، این کار را تا زمانی انجام دهید که پوست آن قسمتی که دارای میخچه بود نرم شود.

  روش های خانگی برای قطع سریع خونریزی زخم

استفاده از روغن کرچک جهت رفع میخچه پا

درمان خانگی میخچه پا با سرکه سیب

سرکه سیب قدرت لایه برداری زیادی دارد که با استفاده از آن کف پاها نرم و به دلیل خاصیت ضد باکتریایی بودنش باعث از بین رفتن باکتری های مضر و درمان سریع میخچه پا می شود.

برای استفاده از سرکه سیب جهت از بین بردن و رفع میخچه پا ابتدا باید پاهای خود را در آب صابون داغ بگذارید و سپس به اندازه ۱ فنجان سرکه سیب به آن اضافه کنید سپس بگذارید تا پاهایتان به مدت یک رب در این مخلوط باقی بماند. سپس بعد از آن پاهایتان را با روغن درخت چای و یا روغن کرچک چرب کرده و بعد از آن مانند جوراب پلاستیک به پاهایتان کنید و بگذارید کمی در این حالت باقی بماند.

تاثیر خواص نمک اپسوم در رفع میخچه پا

نمک اپسوم با خاصیت لایه برداری شناخته می شود و از به وجود آمدن مشکلات پوستی و عفونت های پوستی جلوگیری می کند به همین دلیل برای برطرف کردن و رفع میخچه پا کمک زیادی می کند.

تاثیر خواص نمک اپسوم در رفع میخچه پا

برای استفاده از نمک اپسوم باید یک فنجان کوچک از این نمک را در آب گرم حل کرده و پاها برای مدت ۱۵ دقیقه در داخل این آب گذاشته شود، بعد از اینکه پا ها نم خورد با استفاده از سنگ پا پوسته های مرده را از کف پا جدا می کنیم.

درمان طبیعی و سنتی و رفع میخچه پا با سیر

از جمله راه های درمان خانگی میخچه پا استفاده از خواص بی نظیر سیر جهت رفع میخچه پا و دست است، برای استفاده از سیر بهتر است شب در هنگام خواب از آن استفاده کنید. ابتدا یک حبه سیر را پوست بکنید و آن را به ۲ قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس نیمی از آن را به خوبی روی میخچه پا بمالید و نیمه دیگر سیر را روی میخچه بگذارید.

با کمک یک باند روی آن را بپوشانید تا مستقیما بر روی میخچه قرار بگیرد. روز بعد باند را باز کرده و پاهایتان را بشویید. از این روش برای بهبود و رفع سریع تر میخچه پا می توانید هر شب استفاده کنید.

مزایای روغن نارگیل در از بین بردن انواع میخچه

یکی از بهترین مرطوب کننده هایی که برای سلامت پوست و مو استفاده می شود روغن نارگیل است که به سادگی می توانید بهترین پاسخ را از آن بگیرید. فقط باید مقدار کمی از روغن نارگیل را روی قسمتی از پا که میخچه ایجاد شده ماساژ دهید این کار باعث می شود تا بافت ضخیم میخچه نرم شود و راحت تر از بین برود.

  خدمات کلینیک دندان پزشکی

مزایای روغن نارگیل در از بین بردن انواع میخچه

درمان میخچه پا با پوست لیمو در خانه

همانطور که می دانید لیمو دارای خاصیت اسیدی است که در جهت رفع میخچه پا می تواند قدرتمند عمل کند. اگر میخچه در هر قسمتی از پایتان ایجاد شود کافیست یک تکه از پوست لیمو را جدا کنید و روی میخچه قرار دهید و روی آن را با باند بپوشانید و بگذارید یک شب بر روی پاهایتان قرار بگیرد بدین ترتیب شاهد از بین رفتن میخچه و علائم آن خواهید بود.

تاثیر جوش شیرین در رفع میخچه پا

جوش شیرین با لایه برداری کردن، قسمت مورد نظر را از وجود هر گونه پوست مرده و اضافه عاری می کند. فقط باید به اندازه ۲ قاشق غذا خوری جوش شیرین را با کمی آب لیمو اضافه کرده تا به صورت خمیر در بیاید و سپس روی میخچه مالیده شود، بهتر است بگذارید این مخلوط برای چندین ساعت روی پایتان قرار داشته باشد، سپس خواهید دید که چگونه میخچه پایتان خشک می شود.

تاثیر جوش شیرین در رفع میخچه پا

درمان سریع میخچه با آسپرین

برای استفاده از آسپرین جهت از بین بردن میخچه پا باید ۶ عدد قرص آسپرین را با مقدار بسیار کمی آب و سرکه جهت خمیری کردن قرص ها مخلوط کنیم سپس خمیری را بر روی میخچه قرار می دهید، روی خمیر را با استفاده از یک باند ببندید، بعد از گذشت چند دقیقه میخچه آنقدر نرم شده است که به راحتی با سنگ پا از بین می رود.

راه رفع میخچه پا به کمک سنگ پا

یکی دیگر از راه های طبیعی و سنتی رفع میخچه پا استفاده از سنگ پا که یک روش بسیار ساده و قدیمی است، استفاده از سنگ پا کمک زیادی به زدودن پوست های مرده از کف پا می کند، در اصل این روش یک روش سنتی است.

راه رفع میخچه پا به کمک سنگ پا

برای استفاده از سنگ پا بهتر است که در حمام باشید تا پاها به طور کامل خیس بخورند و یا اینکه پاهایتان را درون یک ظرف پر از آب به مدت ۱۰دقیقه نگه دارید تا پوسته های مرده راحت تر از بین بروند و بعد از آن با استفاده از سنگ پا به آرامی کف پایتان را ماساژ دهید.

از بین بردن میخچه پا به کمک پیاز

پیاز به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی که دارد به سرعت به بهبود و رفع میخچه پا کمک می کند. برای استفاده از پیاز جهت رفع میخچه پا ابتدا باید یک برش از پیاز را در داخل یک ظرف بگذارید و مقدار بسیار کمی به آن سرکه اضافه کنید، سپس برای مدت ۱ روز باید در این حالت باقی بماند بعد از باید قبل از خواب پیاز را از ظرف در آورده و روی میخچه بگذارید و سپس با باند و یا جوراب روی آن را بپوشانید و بگذارید تا صبح به همین حالت باقی بماند.

  راه های درمان و علت بوی بد عرق کودکان چیست؟

زردچوبه و عسل جهت درمان میخچه دست و پا

برای این منظور یک قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با یک و نیم قاشق عسل با هم مخلوط کنید و روی میخچه بزنید، سپس بگذارید تا این ترکیب در معرض هوا خشک شود، سپس آن را با آب گرم بشویید.

بهترین روش های جلوگیری از بروز میخچه پا چیست؟

 • پاهایتان را هر شب با آب گرم و صابون بشویید و سپس خشک و بعد از آب با مرطوب کننده به خوبی پاهایتان را ماساژ دهید.
 • بهتر است برای جلوگیری از عرق کردن پا از پودر تالک استفاده کنید.
 • استفاده از جوراب برای پوشیدن کفش بسیار ضروری است
 • جوراب های خود را هر روز بشویید.
 • از پا برهنه راه رفتن خودداری کنید.
 • زمان زیادی روی پاهایتان نایستید.
 • پاهایتان را در معرض تعریق و گرمای زیاد قرار ندهید.

نکته: به هیچ عنوان از وسایل تیز و آسیب زننده برای رفع میخچه پا استفاده نکنید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =