0

روش های طبیعی از بین بردن جای سوختگی پوست

روش های طبیعی از بین بردن جای سوختگی پوست

فهرست عناوین

سوختگی از درد ناک ترین درد ها می باشد که در بیشتر موارد باعث چین و چروک، اسکار و زخم در بدن می شود که رفع و از بین بردن جای سوختگی بسیار دشوار است و به صبر و تحمل نیاز دارد و درمان سوختگی و بهبود جای زخم سوختگی روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مطلب شما را با راه های موثر جهت از بین بردن جای سوختگی از روی پوست آشنا خواهیم کرد.

روش های محو کردن جای سوختگی

بهترین ترفندهای خانگی جهت از بین بردن جای سوختگی پوستی

مواد طبیعی همواره در درمان و بهبود بسیاری از مشکلات پوستی تاثیرات زیادی داشته اند. درمان های طبیعی و طب سنتی همیشه به کمک سلامت بدن آمده است. برای از بین بردن جای سوختگی نیز روش های طبیعی و موثری وجود دارند که باعث بهبود جای سوختگی می شوند در این مقاله به این روش ها می پردازیم.

بهبود جای سوختگی با روغن بادام

به منظور رفع و از بین بردن جای سوختگی می توانید روغن بادام را بر روی زخم ماساژ دهید برای رسیدن به نتیجه مطلوب و کوچک تر شدن زخم دو بار در روز از ماساژ روغن بادام استفاده کنید، البته ناگفته نماند بادام برای سلامت پوست و مو نیز بسیار مفید است.

بهبود جای سوختگی با روغن بادام

تاثیر روغن اسطوخودوس در از بین بردن جای سوختگی

استفاده از روغن اسطوخودوس به کم رنگ و کوچک تر شدن زخم سوختگی کمک شگفت انگیزی می کند بنابراین روغن اسطوخودوس را بر روی پارچه یا یک گاز بمالید سپس هر چند ساعت یک بار بر روی محل سوختگی پوست قرار دهید.

تاثیر روغن اسطوخودوس در از بین بردن جای سوختگی

جودوسر جهت محو کردن جای سوختگی پوست

استفاده از جودوسر هنگامی که محل سوختگی رو به بهبود است و دچار خارش شده است بسیار مناسب است، بنابراین به آب وان حمام یک فنجان جو اضافه کنید سپس به مدت بیست دقیقه داخل آن دراز بکشید تا تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کنید اما اگر قسمتی کوچکی از پوست تان دچار سوختگی شده است به یک کاسه آب مقداری کمی جو اضافه نمایید سپس ناحیه آسیب دیده را در آن قرار دهید.

جودوسر جهت محو کردن جای سوختگی پوست

خواص روغن نارگیل و لیمو در درمان جای سوختگی

در صورتی که ناحیه سوخته روی پوست تاول زده است به منظور درمان تاول سوختگی بهتر است مقداری روغن نارگیل و آب لیمو با هم مخلوط کنیدسپس ترکیب حاصل را بر روی  نواحی آسیب دیده بمالید. بهتر این کار را منظم و مدام انجام دهید.

خواص روغن نارگیل و لیمو در درمان جای سوختگی

تاثیر استفاده از ماست برای محل سوختگی پوست

از موثر ترین مواد طبیعی برای از بین بردن جای سوختگی ماست می باشد بنابراین دو قاشق غذا خوری ماست، یک قاشق زردچوبه و یک قاشق چای خوری پودرجو را با هم مخلوط نمایید و بر روی محل سوختگی اعمال کنید همچنین به منظور عملکرد بهتر می توانید به ترکیب حاصل آب لیمو نیز اضافه کنید استفاده از این ماسک به صورت منظم به مدت پانزده روز به حذف و از بین بردن جای سوختگی کمک شگفت انگیزی می کند.

  موثرترین روش های خانگی رفع جوش باسن

تاثیر استفاده از ماست برای محل سوختگی پوست

تاثیر شگفت انگیز ژل آلوئه ورا در از بین بردن جای سوختگی

آلوئه ورا سبب بهبود زخم های ناشی از سوختگی پوست می شود و به از بین بردن سلول های مرده و بازسازی پوست کمک شایانی می کند همچنین آلوئه ورا دارای خواص ضد عفونی کننده نیز است، می توانید ژل آلوئه ورا بر روی پوست آسیب دیده به مدت پانزده دقیقه قرار دهید و به منظور رفع جای سوختگی به شکل کامل این روش را تا زمان بهبود انجام دهید.

تاثیر شگفت انگیز ژل آلوئه ورا در از بین بردن جای سوختگی

بهبود جای سوختگی با زردچوبه

از دیگر روش های طبیعی موثر جهت درمان و از بین بردن جای سوختگی استفاده از زردچوبه می باشد از این رو به نسبت یکسان و مساوی زردچوبه، ماست و جو را با هم مخلوط کنید سپس خمیر به دست آمده از آن را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا اثرات آن را مشاهده کنید. این کار را تا چند مدت تکرار کنید.

بهبود جای سوختگی با زردچوبه

ترکیب آب لیمو و گوجه فرنگی برای بهبود سوختگی پوست

ترکیب آبلیمو و گوجه فرنگی می تواند به جوانسازی پوست کمک کند، لیمو به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، موجب روشن شدن جای زخم می شود، همچنین آب گوجه فرنگی نیز یک ماده سفید کننده طبیعی می باشد و می تواند علائم سوختگی را برطرف کند، از این رو برای از بین بردن جای سوختگی می توانید به صورت زیر عمل کنید :

در ابتدا ناحیه سوختگی را با آب سرد (متناسب با دمای اتاق) شست و شو دهید و سپس یک دستمال تمیز مرطوب را به مدت چند ساعت بر روی محل سوختگی بگذارید و بعد کمی آب لیمو تازه روی آن برزید، یک دستمال مرطوب دیگر را با آبلیمو تازه مرطوب کرده و روی ناحیه سوختگی قرار دهید.

بعد از خشک شدن ناحیه سوختگی، مقداری آب گوجه فرنگی تازه را بر روی آن بزنید، همانطور که گفتیم این مواد خاصیت سفید کنندگی قوی دارند به این وسیله می توانید از آثار سوختگی رهایی پیدا کنید، انجام این روش دو بار در روز و به طور مرتب می تواند علائم سوختگی را برطرف نماید.

ترکیب آب لیمو و گوجه فرنگی برای بهبود سوختگی پوست

رفع جای سوختگی پوست با عسل

عسل به عنوان یک درمان خانگی عالی برای بسیاری از بیماری ها می باشد، حال استفاده از این ماده طبیعی برای بهبود و از بین بردن جای سوختگی نیز می تواند کاربرد داشته باشد، زیرا دارای مقدار زیادی آنتی بیوتیک است و می تواند از عفونت زخم سوختگی جلوگیری نماید، ضمن اینکه ph متعادل دارد و از ورود باکتری ها به زخم جلوگیری خواهد کرد.رفع جای سوختگی پوست با عسل

  مزایا ،معایب و عوارض اصلاح صورت با تیغ برای زنان

روش از بین بردن جای سوختگی با وازلین

وازلین از جمله روغن های ارگانیک می باشد که از تصفیه نفت خام به وجود آمده است، از این رو استفاده از آن در ناحیه سوختگی مانع از تبخیر رطوبت می شود و در نتیجه خیلی سریع منجر به بهبود جای زخم و ترمیم پوست سوخته خواهد شد.

استفاده از وازلین به دلیل خاصیت رطوبت رسانی فوق العاده ای که دارد به عنوان یک روغن مناسب برای رفع و از بین بردن جای سوختگی کاربرد دارد.

روش از بین بردن جای سوختگی با وازلین

مهم ترین عوارض ناشی از سوختگی پوست

همانطور که می دانید سوختگی جزئی خودش خوب می شود و به مراقبت های پزشکی هم نیاز ندارد اما محو کردن جای سوختگی درجه دو و سه و یا سوختگی های شدید تر به مراقبت های پزشکی نیاز دارد زیرا ممکن است عوارض زیر را در پی داشته باشد:

عفونت سوختگی :سوختگی ممکن است سبب ورود باکتری و آلودگی ها به بدن شود هر چند عفونت ناشی از سوختگی ممکن است جزئی باشد اما در برخی موارد به عفونت های شدیدتری مانند سپتیسمی یا گَندخونی تبدیل می شود و سپتیسمی زمانی ایجاد می شود که عفونت وارد خون شده است که می تواند کشنده باشد.

از دست دادن آب بدن: سوختگی باعث می شود بدن با کم آبی مواجهه شود و زمانی که بدن آب از دست می دهد بر میزان خون جاری در بدن تاثیر میگذارد.

پایین رفتن دمای بدن : زمانی که پوست دچار سوختگی می شود از دست دادن دمای بدن به هیپوترمی منجر خواهد شد که در هیپوترمی دمای بدن به شکل ناگهانی به حدی پایین می آید که وارد مرحله خطرناکی می شود.

جمع شدن پوست : در زمان بهبودی بافت زخم شکل گرفته می شود و در نتیجه پوست را سفت و جمع می کند و باعث می شود مفصل ها یا استخوان ها سخت حرکت کنند.

آشنایی با انواع سوختگی بدن

سوختگی درجه یک : سوختگی در این نوع به لایه بیرونی پوست آسیب می زند و قرمزی و درد برجای می گذارند که معمولا در مدت شش روز بهبود می یابند و بر روی پوست اثری از جای زخم نمی ماند.

سوختگی درجه دو: این نوع سوختگی علاوه بر لایه بیرون پوست به لایه های زیرین نیز آسیب می زند و پوست این دسته از افراد علاوه بر درد و قرمزی تاول نیز می زند و معمولا در طی دو تا سه هفته خوب می شود و البته به احتمال زیاد زخم ایجاد می کند.

  علت و درمان موی زیر پوستی با روش های خانگی

سوختگی درجه سه : این دسته از سوختگی در حقیقت شدید ترین و دردناک ترین نوع سوختگی است و به هر دو لایه آسیب می زنند و امکان دارد به تاندون یا زردپی ها، استخوان ها و حتی اعصاب هم آسیب وارد کند و پوست این دسته از افرادی که به این نوع سوختگی گرفتار می شوند ممکن است سفید یا سیاه بشود و بهبود آن نیاز به زمان طولانی دارد و زخم هم ایجاد می کند.

آشنایی با انواع سوختگی

تاثیر درمان های خانگی و طبیعی در از بین بردن جای سوختگی چقدر است؟

شدت سوختگی و همچنین سرعت عمل در رسیدگی به سوختگی ایجاد شده در بهبود و از بین بردن جای سوختگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوختگی درجه اول خود به خود بهبود می یاید و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارد اما سوختگی درجه دوم و سوم امکان اینکه زخم هایی ایجاد کند بسیار زیاد است که درمان هایی مانند: پوشک متراکم و پیوند پوست سبب کاهش دید آن ها می شود و فرایند بهبود را سرعت می دهد و به منظور از بین بردن جای سوختگی از نوع درجه دو یا سه حتما به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =