0

روش نگهداری، پرورش و طرز کاشت گل لادن در خانه

روش نگهداری، پرورش و طرز کاشت گل لادن در خانه

فهرست عناوین

بهتر است بدانید که در واقع گل لادن از دسته گل های بسیار زیبا محسوب می شود که در دو نوع رونده و پیچنده مشاهده خواهد شد. معمولا از نوع اول آن در کاشت و تزئین حاشیه آلاچیق ها و سردرهای ورودی و باغچه های کنار استخر استفاده می کنند زیرا پوشش خوب و گل های زیبای آن زیبایی کناره ها دو چندان می کند ولی نوع دوم آن اغلب در مواردی مانند خط دوم کاشت و حاشیه تپه های گل استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا با روش های کاشت گل لادن آشنا شوید.

ترفند ها و نکات روش کاشت گل لادن پیچنده و معمولی

توجه داشته باشید که مبدا گل لادن کشور های آمریکای جنوبی و مرکزی می باشند و معمولا از رشد فراوانی برخوردار هستند و همچنین بایستی در روند رشد گیاه لادن مراقبت های لازم را به درستی انجام دهید. همانطور که متوجه شدید این گیاه دارای ارقام مختلفی مانند بالارونده، پیچنده و پاکوتا می باشد که نوع پیچنده آن با دم برگ های خود به دور گیاهان مجاور می پیچند. به طور کلی این گیاه برای کاشت در فضای گلخانه ها، کنار نرده ها و حاشیه های مختلف مناسب می باشد.

در مناطق جنوبی ایران که دارای زمستان های معتدل می باشد به عنوان گل زمستانه یا بهاره در باغچه منازل کشت می شوند. توجه داشته باشید زمان گلدهی گل لادن در طول فصل زمستان می باشد و برای اوایل بهار نیز می توانید کاشت کل لادن در گلدان را تست کنید.

ترفند ها و نکات روش کاشت گل لادن پیچنده و معمولی

به طور کلی موارد دیگری که در مورد گیاه لادن علاوه بر زیبایی فراوان آن وجود دارد برگ ها و گل های خوردنی آن است زیرا این گیاه دارای برگ های ترد و نازک با طعمی تند و فلفلی می باشد و می توانید از آن ها درون سالاد ها، سوپ ها و غیره استفاده نمایید. توجه داشته باشید که مراقبت از گل لادن بسیار راحت و بدون دردسر است و می توانید آن را به صورت مستقیم درون زمین یا گلدان بکارید.

شیوه پرورش انواع گل لادن دو رگه

یکی از انواع گل لادن، لادن دو رگه نام دارد که از تلاقی بین لادن بزرگ و لادن لوب بدست می آید، این گیاه دارای بوته سبز و خیلی قوی می باشد که اندازه آن به ۴ متر می رسد.

یک نوع از گل لادن دارای گلهای قرمز تیره ای بوده و به شکل شگفت انگیزی گل می دهد، از انواع دیگر گل لادن دو رگه دارای گل های سفید مایل به زرد با لکه های ارغوانی و دو رگه گل زرده تیره با لکه ارغوانی و گل لادن دورگه بنفش تیره می باشد، همه انواع گل لادن از اول بهار تا پایان پاییز گلدهی دارند. کاشت گل لادن در منزل جلوه زیبایی به فضای سبز شما میدهد.

  معنی خواب سفر کردن و تعبیر خواب مسافرت کردن چیست؟

شیوه پرورش گل لادن دو رگه

دو نوع دیگر گل لادن نیز از زیبایی زیادی برخوردار بوده که شامل گل لادن کوچک می باشد که دارای ساقه هایی هستند و اندازه بوته آنها به ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر می رسد، ضمن اینکه برگ ها و گلهای این نوع لادن بسیار کوچکتر از لادن بزرگ است. peregrinum نوع دیگر لادن است که به صورت پیچنده بوده و ارتفاع آن به ۴ متر می رسد، برگ های این نوع لادن به شکل بریده بریده می باشد و گلهای آن نیز زرد رنگ و کوچک است.

دستورالعمل روش کشت گیاه لادن در باغچه و گلدان

بهتر است بدانید که در واقع کاشت گل لادن و تکثیر آن از دو طریق کاشت بذر و قلمه زدن صورت می گیرد و به طور کلی فصل تکثیر گل لادن از طریق کاشت بذر در اواخر اسفند ماه و اوایل بهار انجام می شود و کاشت گل لادن با قلمه زدن در اواخر تابستان می توانید آن را تکثیر نمایید.

دستورالعمل روش کشت گیاه لادن در باغچه و گلدان

روش و فصل مناسب کاشت گل لادن از طریق بذر:

توصیه می شود که بذر های گل لادن را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه نمایید و آن ها را به مدت ۲ ساعت درون آب ولرم بخیسانید و همچنین می توانید برای جوانه زنی سریع تر و بهتر گیاه لادن بذر را در محلول کلشی سین نیز قرار دهید. برای انجام این روش بایستی در ابتدا هر دو بذر گل لادن را در یک گلدان کوچک و در عمق ۱ سانتی متری کاشت نمایید.

مقداری از خاکی که برای بستر تهیه کرده اید را تا حدود یک الی دو سانتی متری بر روی بذرها بریزید و سپس به خوبی آن را آبیاری نمایید. سپس بایستی گلدان حاوی گیاه را در مکانی نیمه سایه و بیرون از منزل و یا در کنار پنجره های جنوبی آپارتمان قرار دهید. بهتر اس بدانید که معمولا بین ۵ الی ۱۰ روز پس از کاشت گل لادن جوانه زنی آغاز خواهد شد.

روش و فصل مناسب کاشت گل لادن از طریق بذر:

آموزش کاشت گل لادن از طریق قلمه زدن در گلدان و باغچه:

توجه داشته باشید که برای انجام این روش در ابتدا بایستی قلمه را از ساقه های سالم، سخت و قوی گل لادن انتخاب نمایید. برگ های آن را توسط یک قیچی باغبانی یا چاقوی تیز که قبلا آن را ضدعفونی کرده اید جدا نمایید. به طور کلی جدا نمودن تنها دو الی سه بند از ساقه گل لادن برای قلمه زنی کافی می باشد. پس از جدا کردن ساقه قلمه ها بایستی آن را درون یک لیوان آب و در پشت پنجره هایی که از آفتاب خوبی برخوردار می باشند قرار دهید.

  رفع مشکل خروج ناگهانی اینستاگرام آموزش حل ارورهای اینستاگرام

بهتر است بدانید که در واقع قلمه گل لادن خیلی زود ریشه دار خواهد شد و پس از مشاهده اولین ریشه ها بایستی قلمه را به گلدان منتقل نمایید و آن ها را درون خاکی مناسب بکارید. مراقب باشید که در این روند به ریشه های نازک و ظریف گیاه در هنگام انتقال و کاشت گل لادن در گلدان آسیبی وارد نشود.

آموزش کاشت گل لادن از طریق قلمه زدن در گلدان و باغچه:

نکات مهم برای کاشتن صحیح گل لادن در گلدان و باغچه

بذر همه انواع گل لادن در فصل بهار و در گلدان های ۱۵ متری در زمین کاشته می شود. کاشت گل لادن بسیار آسان است اما برای اینکه به خوبی رشد کرده و گلدهی زیادی داشته باشد، لازم است تا بذر گل لادن را در خاکی سبک بکارید و مرتبا آبیاری کنید. آفتاب سوزان و آب و هوای خشک برای گل لادن مضر است.

حال اگر به طور مرتب آبیاری شده و خاک آن خشک نشود، به خوبی گل می دهد. از انواع گل لادن پیچنده می توان برای تزئین پنجره ها یا آلاچیق استفاده کرد. بذر این گل را اگر در پاییز و در داخل گلدان بکارید و در زمستان در گلخانه بگذارید، می توانید شاهد گلدهی گل لادن در تمام طول زمستان در گلخانه باشید و در نتیجه از این گلها برای تزئین سالن پذیرایی استفاده نمایید.

نکات مهم برای کاشتن صحیح گل لادن در گلدان و باغچه

شرایط مورد نیاز برای پرورش و کاشت گل لادن

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی انجام دهند نیاز به فراهم کردن شرایطی دارند که در ادامه سعی داریم شما را با اصول و شرایط محیطی لازم برای کاشت گل لادن آشنا نماییم:

آبیاری مناسب برای گل لادن چقدر است؟

توجه داشته باشید که اگرچه برگ های گل لادن به دلیل تغییرات فصلی زرد رنگ می شوند اما زرد شدن برگ ها می تواند نشانه های آبیاری افراطی و بیش از حد نیز باشد. به طور کلی کاشت گل لادن به آب فراوانی نیاز ندارد و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بارندگی فراوانی دارد اصلا نیازی به آبیاری گیاه نمی باشد اما اگر در چنین منطقه ای زندگی نمی کنید بایستی آبیاری عمیق به صورت دو مرتبه در طول هفته را انجام دهید.

توصیه می شود که پیش از آبیاری رطوبت خاک را با گذاشتن تک چوب و یا انگشت خود در آن کنترل نمایید و وقتی که خاک خشک است گیاه خود را آبیاری نمایید.

آبیاری مناسب برای گل لادن چقدر است؟

دما لازم برای پرورش و کاشت گل لادن

بهتر است بدانید که در واقع مناسب ترین دما جهت نگهداری و پرورش گل لادن دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است و معمولا دمای بالا برای این گیاه باعث کاهش عمر آن خواهد شد و به همین دلیل بایستی در مقابل دمای داغ تابستان حفظ شوند.

  آموزش تغییر فونت گوشی اندروید و آیفون تصویری

میزان نور کافی برای رشد گیاه لادن

به طور کلی گیاه لادن در برابر آفتاب کامل بهترین رشد خود را تجربه خواهد کرد و اگر محل کاشت آن در طول روز حداقل ۶ ساعت از نور برخوردار باشد گیاه زنده می ماند و دوام خواهد آورد. همچنین این گیاه می تواند فضای سایه را نیز تحمل نماید اما اگر گیاه را در محلی که اصلا نوری دریافت نکند قرار دهید گل های فراوان آن را به هیچ عنوان نخواهید دید. همچنین توصیه می شود که اگر در منطقه ای گرمسیر زندگی می کنید گیاه خود را از سوزانده شدن توسط آفتاب داغ بعد از ظهر حفظ نمایید.

میزان نور کافی برای رشد گیاه لادن

خاک و کود دهی مناسب برای کاشت گل لادن

بهتر است بدانید که کاشت گل لادن بایستی در خاک شنی و ترکیب پیت ماس و پرلیت انجام گیرد زیرا در این خاک گیاه بهترین رشد خود را تجربه خواهد کرد و همچنین اگر از کودهای کشاوری و یا غنی از نیتروژن در روند رشد گل لادن استفاده نمایید رشد دو چندان را در برگ های آن خواهید دید. توجه داشته باشید که اصلاح خاک موجب کاهش اساسی در تعداد گل ها خواهد شد و به همین خاطر بایستی حتما گیاه خود را در خاکی غنی از نیتروژن بکارید و از تغذیه گیاه در فصل رشد جلوگیری نمایید.

خاک و کود دهی مناسب برای کاشت گل لادن

شناخت بیماری های گیاه و گل لادن:

به طور کلی کپک یا قارچ ها می توانند تاثیر مخربی بر روی گیاه داشته باشند و همچنین این گیاه در برابر حمله شته ها بسیار آسیب پذیر می باشد و شته ها قادرند از طریق شاخ و برگ گیاه تغذیه کنند و در نتیجه بدان آسیب وارد نمایند. به همین خاطر توصیه می شود برای جلوگیری از هجوم این آفات آن ها را به صورت فیزیکی از بین ببرید و یا برگ ها را با آب اسپری نمایید.

ممنون که تا انتهای این مقاله با مجله بانوی پارسی همراه بودید. امیدواریم بهترین روش کاشت گل لادن را فرا گرفته باشید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =