0

همه چیز درباره روش های درمان انواع سرطان سینه

همه چیز درباره روش های درمان انواع سرطان سینه

فهرست عناوین

بیماری سرطان سینه شایع ترین سرطان زنان و سرطانی است که در دنیا بیشتر از سایر انواع سرطان تشخیص داده می‌شود، به‌طوری که در سال ۲۰۲۰ تقریبا ۳٫۲میلیون مورد جدید سرطان سینه در سراسر دنیا تشخیص داده شد که این میزان ۱۱٫۷ درصد از کل سرطان ها بود. شاید از خودتان بپرسید آیا سرطان سینه درمان دارد یا نه. برای آشنایی بیشتر با این بیماری و روش‌های درمان آن، تا انتهای مقاله همراهمان باشید.

بهترین راه های تشخیص نوع سرطان سینه

سرطان پستان دارای انواع مختلفی است که در ابتدا برای دستیابی بهترین روش درمانی آن باید نوع سرطان مشخص شود.در ادامه به معرفی انواع سرطان سینه و ویژگی های هرکدام میپردازیم. با ما همراه باشید.

۱. انواع سرطان های سینه مثبت

سرطان پستان انواع مختلفی دارد، از جمله:

 • گیرنده استروژن مثبت: این نوع سرطان سینه در حضور هورمون استروژن بسیار سریع‌تر رشد می‌کند.
 • گیرنده پروژسترون مثبت: این سرطان در حضور هورمون پروژسترون بسیار سریع‌تر رشد می‌کند.
 • گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال انسانی نوع ۲ مثبت یا هِر۲ (HER2): این نوع سرطان میزان بسیار زیادی پروتئین HER2 تولید می‌کند که سبب رشد سلول‌های سرطانی می‌شود.

معمولا برای سرطان‌های سینه نوع مثبت، هورمون درمانی یا درمان هدفمند پیشنهاد می‌شود.

۲. انواع سرطان های سینه منفی

 • گیرنده استروژن منفی؛
 • گیرنده پروژسترون منفی؛
 • HER2 منفی.

در حال حاضر درمان های کمی برای سرطان سینه نوع منفی وجود دارد.

معرفی ویژگی های مراحل سرطان سینه بانوان

مراحل سرطان سینه بر اساس میزان رشد سرطان و انتشار آن به نواحی دیگر بدن تعیین می‌شوند. به‌طور کلی هرچه سرطان پستان یا سینه در مراحل ابتدایی تر تشخیص داده و درمان شود، شانس زنده‌ ماندن بیمار افزایش می‌یابد.

معرفی ویژگی های مراحل سرطان سینه بانوان

 • سرطان سینه گرید ۰: مرحله قبل از سرطان و بدون سلول‌های سرطانی مهاجم است.
 • سرطان سینه گرید ۱: تومور کوچک است و در سینه قرار دارد. ممکن است مقدار کمی از سرطان در گره‌های لنفی اطراف وجود داشته باشد. در این مرحله روش های درمان تومور پستان بانوان امکان پذیر است.
 • سرطان سینه گرید ۲: تومور همچنان در سینه قرار دارد، اما بزرگ است و ممکن است به چند گره لنفی نزدیک منتشر شده باشد.
 • سرطان سینه گرید ۳: سرطان به پوست، دیواره قفسه سینه یا چند گره لنفی در داخل یا نزدیک سینه منتشر شده باشد.
 • سرطان سینه گرید ۴: سرطان سینه متاستازی است، یعنی سرطان به یک یا چند بخش دور در بدن (معمولا استخوان، ریه یا کبد) منتشر شده است.

در واقع مرحله سرطان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • اندازه تومور؛
 • درگیرشدن گره‌های لنفی با سلول‌های سرطانی؛
 • متاستاز یا انتشار سرطان به بخش‌های دورتر بدن.

موثرترین راه های درمان انواع سرطان های سینه

هنوز درمانی برای سرطان های سینه متاستازی وجود ندارد، اما در سال‌های اخیر درمان‌های جدید طول عمر مبتلایان به سرطان سینه متاستازی را افزایش داده‌اند. همچنین خصوصیات مولکولی و ژنتیکی انواع سرطان پستان بهتر شناخته شده‌اند که ممکن است به کشف درمان‌های مؤثرتر و مختص هر فرد منجر شود.

  درمان سنگینی پلک با روش های امتحان پس داده

در حال حاضر محققان می‌دانند که سرطان سینه یک بیماری واحد نیست. انواع مختلف سرطان پستان با علل و درمان های متفاوت وجود دارند. زمانی که سرطان سینه تشخیص داده می‌شود، پزشک با توجه به سن بیمار، نوع، مرحله و اندازه سرطان مرحله بیماری را تخمین می‌زند.

انتخاب روش درمان سرطان پستان

روش درمان سرطان های سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • مرحله سرطان پستان؛
 • موقعیت و تعداد و اندازه تومور؛
 • ویژگی‌های مولکولی و ژنتیکی سرطان؛
 • اولویت‌های سلامت و درمان فرد.انتخاب روش درمان سرطان پستان

ممکن است تیم پزشکی برای درمان و از بین بردن سرطان سینه در مراحل اولیه از درمان هایی مانند جراحی و گاهی‌ پرتودرمانی استفاده کند. برای درمان سرطان سینه‌ای که به نواحی دیگر بدن منتشر شده است، ممکن است از درمان‌های سیستمیک استفاده شود.

معرفی انواع جراحی سرطان سینه

جراحی سرطان پستان شامل برداشتن تومور و بافت‌های اطراف آن است. همچنین برای ارزیابی گره‌های لنفی زیر بغل از جراحی استفاده می‌کنند. استفاده از روش جراحی روی سایر روش‌های درمانی اثر نمی‌گذارد. به‌طور کلی، معمولا تومورهای کوچک را با جراحی برمی‌دارند. در ادامه، انواع جراحی کنسر سینه را معرفی می‌کنیم.

۱. جراحی لامپکتومی سینه

به این جراحی، جراحی حفظ پستان، ماسکتومی جزئی و کوادرانکتومی هم می‌گویند. این روش شامل برداشتن تومور و بخش کوچکی از بافت سالم اطراف آن است. در این جراحی بیشتر بخش سینه باقی می‌ماند. این روش برای سرطان‌های تهاجمی استفاده می‌شود، به خصوص برای بیماران جوان، بیماران مبتلا به تومور گیرنده هورمون منفی و بیمارانی با تومورهای بزرگ. بعد از جراحی هم برای بافت باقی مانده سینه پرتودرمانی تجویز می‌شود.

۲. عمل ماستکتومی پستان

این جراحی برای حذف کامل پستان است. انواع مختلف جراحی ماستکتومی وجود دارد، از جمله ماستکتومی حفظ پوست یا ماستکتومی حفظ نیپل. پزشک بر اساس اندازه تومور نوع جراحی سرطان سینه را مشخص می‌کند.

۳. برداشتن بخشی از گره‌های لنفی سینه

برای اطمینان از آلوده نشدن گره‌های لنفی به سرطان، ممکن است پزشک تعدادی از گره‌های لنفی نزدیک محل سرطان را برای ارزیابی بردارد. اگر سرطان به این گره‌ها وارد نشده باشد، احتمال انتشار آن به سایر گره‌ها کم است. اما اگر سرطان وارد این گره‌ها شده باشد، ممکن است پزشک سایر گره‌های لنفی زیر بغل را هم بردارد.

طول عمر مبتلایان به سرطان سینه چقدر است؟

میزان زنده ماندن بیماران سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • سن بیمار؛
 • وضعیت گیرنده هورمون یا گیرنده فاکتور رشد اپیدرمال انسانی نوع ۲ در سرطان؛
 • نحوه واکنش سرطان به درمان؛
 • بازگشت سرطان بعد از درمان.
  نشانه ها، تشخیص و درمان آبسه پستان

سرطان پستان در مراحل اولیه و قبل از انتشار به سایر بخش‌های بدن، درمان‌پذیرتر است. زمانی که این بیماری به بخش‌های دورتر بدن منتشر می‌شود، آن را سرطان سینه متاستازی یا ام.بی.سی (MBC) می‌نامند که درمانش سخت تر است.

۱. میزان زنده مانی بیمار با توجه به سن

خطر پیشرفت سرطان پستان یا سینه با افزایش سن بیشتر می‌شود. سرطان سینه بیشتر در خانم‌های ۶۵ تا ۷۴ساله تشخیص داده می‌شود. اهمیت چکاپ منظم سلامت بانوان بسیار زیاد است.

۲. میزان زنده مانی با توجه به مرحله سرطان پستان

نرخ زنده‌مانی ۵ ساله در زنان مبتلا به سرطان های سینه‌ در مراحل ابتدایی ۹۹درصد است و با انتشار سرطان به نواحی دیگر بدن این میزان به ۸۶ تا ۲۹درصد کاهش می‌یابد. البته در سال‌های اخیر با شناخت بیشتر انواع سرطان سینه و کشف درمان‌های جدید، میزان زنده مانی افراد افزایش یافته است.

۳. نرخ زنده ماندن بیمار سرطان سینه با توجه به نژاد

میزان شیوع سرطان پستان و زنده‌مانی زنان مبتلا بر اساس نژاد متفاوت است. مثلا میزان شیوع سرطان سینه عبارت است از:

 • ۱۳۱٫۸ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سفیدپوست؛
 • ۱۲۴٫۷ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سیاه‌پوست؛
 • ۱۰۵٫۱ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر آسیایی؛
 • ۱۰۰٫۳ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر اسپانیایی؛
 • ۸۱٫۷ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سرخپوست آمریکایی یا بومیان آلاسکا.

همچنین میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به سرطان پستان به عواملی مثل فقر، فرهنگ و بی‌عدالتی اجتماعی بستگی دارد، به‌طوری که میزان مرگ‌و‌میر زنان سیاه پوست مبتلا به سرطان سینه از سایرین بیشتر است که احتمالا به‌دلیل دسترسی نداشتن به مراقبت‌های مناسب است. میزان مرگ و میر ناشی‌ از سرطان سینه بر اساس نژاد به این صورت است:

 • ۲۷٫۱ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سیاه‌پوست؛
 • ۱۹٫۴ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سفید پوست؛
 • ۱۳٫۷ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر اسپانیایی؛
 • ۱۵٫۶ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر سرخپوست آمریکایی یا بومیان آلاسکا؛
 • ۱۱٫۶ نفر از هر ۱۰۰هزار نفر آسیایی.

اهمیت غربالگری منظم بانوان جهت تشخیص سرطان سینه

غربالگری منظم سبب تشخیص و درمان زودهنگام سرطان سینه و افزایش نرخ زنده‌مانی می‌شود. بعضی از انواع سرطان پستان تهاجمی تر از انواع دیگر هستند. مثلا سرطان سینه سه‌گانه منفی یا تی.ان.بی.سی (TNBC) تمایل بیشتری به انتشار و وخیم‌شدن دارد.

اهمیت غربالگری منظم بانوان جهت تشخیص سرطان سینه

گزینه‌های درمانی برای این نوع سرطان هم محدود‌تر است. سرطان های سینه التهابی یا آی.بی.سی (IBC) نوع دیگری از سرطان سینه تهاجمی است که معمولا در مراحل پایانی مثل مرحله ۳ تشخیص داده می‌شود. این ۲ نوع سرطان بین زنان سیاه‌پوست شایع ترند. در ادامه به پاسخ رایج ترین سوالات در حوزه سرطان پستان میپردازیم:

۱. آیا درمان قطعی برای سرطان سینه وجود دارد؟

زمانی‌ که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان می‌شود، میزان زنده‌مانی بیشتر است. ترکیب درمان‌هایی مثل جراحی، پرتو درمانی و استفاده از بعضی داروها می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه درمان کند. بااین‌حال، هنوز درمان قطعی برای سرطان سینه منتشر شده وجود ندارد.

  ورم ملتحمه چشم از تشخیص تا راه های درمان

اما استفاده از روش‌های درمانی می‌تواند به افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این نوع سرطان کمک کند. میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان های سینه نیز در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

۲. آزمایش‌های بالینی برای بهبود روش‌های درمانی مفیدند؟

آزمایش‌های بالینی برای بررسی روش‌های درمان‌ سرطان سینه و بهبودشان ادامه دارند. این تحقیقات برای یافتن گزینه‌های درمانی جدید و تشخیص بهترین روش درمانی بر اساس نوع بیماری هستند که به‌مرور زمان موجب می‌شود پزشکان درمان‌هایی مؤثرتر و شخصی‌تر برای هر فرد بیابند.

مثلا شیمی درمانی برای زنانی در مراحل اولیه سرطان پستان نوع هورمون مثبت یا HER2 منفی مناسب نیست. این افراد باید از جراحی یا هورمون درمانی استفاده کنند. هدف دیگر این تحقیقات بهبود غربالگری و تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه است.

۳. آیا درمان طبیعی و خانگی برای سرطان سینه وجود دارد؟

خیر، هیچ درمان سنتی و طبیعی برای کنسر سینه وجود ندارد و برای حذف، کوچک‌کردن و کاهش رشد تومور درمان‌های پزشکی نیاز است. درمان‌های مکمل و تغییر سبک زندگی در کنار درمان‌های دارویی استاندارد موجب درمان سرطان نمی‌شوند، اما می‌توانند به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک کند، از جمله:

 • مهار علائم سرطان؛
 • کاهش عوارض جانبی درمان؛
 • بهبود کیفیت زندگی.

۴. سرطان سینه در مردان چگونه است؟

سرطان سینه در مردان نادر است و کمتر از ۱درصد از سرطان های سینه را شامل می‌شود. این سرطان در مردان به‌آرامی پیش می‌رود، اما معمولا در مراحل پایانی سرطان تشخیص داده می‌شود که به‌دلیل کمبود آگاهی درباره وجود این بیماری در مردان است.

نکات مهم جهت پیشگیری و تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه

بر اساس تحقیقات، بهتر است خانم‌ها از بعد از ۴۰سالگی سالانه برای غربالگری سرطان سینه ماموگرافی انجام دهند. همچنین افرادی که سابقه خانوادگی یا بیماری ژنتیکی مرتبط با سرطان سینه دارند باید از ۳۰سالگی علاوه بر ماموگرافی، ام.آر.آی (MRI) سینه هم انجام بدهند.

همچنین در صورت ابتلا به سرطان پستان، به یاد داشته باشید که روش‌های تشخیص، درمان و میزان زنده‌مانی برای هر فرد متفاوت است و در این باره باید با پزشک صحبت کنید.

شما چقدر با سرطان پستان آشنایی دارید؟ آیا در بین اطرافیانتان کسی به این بیماری مبتلا شده است؟ در صورت تمایل، می‌توانید تجربه و نظرتان را برای ما و خوانندگان مجله بانوی پارسی به اشتراک بگذارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

منبع: www.chetor.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =