0

طرز پخت استیک رستورانی بهترین سرآشپزها

طرز پخت استیک رستورانی بهترین سرآشپزها

فهرست عناوین

استیک یکی از غذاهای پرطرفدار بین المللی است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد. اما طرز پخت استیک این غذای خوشمزه نیازمند دانستن یک سری نکات آشپزی است که در ادامه مهم ترین نکات را از زبان بهترین سر آشپز های بین مللی برای شما گردآوری کرده ایم.

هرگز استیک را بلافاصله پس از اتمام پخت، نبرید. پختن استیک کاملا چاشنی دار و سرخ شده لزوما سخت نیست، اما هنوز هم مشکلات مختلفی وجود دارد که سرآشپزهای غیرحرفه‌ای با آن روبرو میشوند.

بهترین روش و طرز پخت استیک گوشت به سبک رستوران در خانه

با انداختن گوشت استیک در تابه‌ای نیم‌گرم یا استفاده صرف از فر برای خوب سرخ شدن آن، می‌توان استیک خوب را در عرض چند دقیقه خراب کرد. با این حال، هیچ خطایی قابل مقایسه نیست با بریدن استیکی که تازه پختش تمام شده است و دیدن آب پر چاشنی اش که قبل از این که حتی به بشقاب شما برسد از گوشت جدا می‌شود.

برای پیدا کردن بزرگ ترین اشتباه‌های مردم در طرز پخت استیک و اینکه در عوض چه باید کرد، ما با س آشپزهای برتر صحبت کردیم، آن‌ها رهنمودهای خود را در مورد یک تکه گوشت کاملا پخته فاش کردند. از گریل یا تابه استفاده کنید و فقط در شرایط خاصی از فر کمک بگیرید.

ترفند های درست کردن استیک سرآشپزهای بین المللی

به گفته جرمن ریزو (German Rizzo)، سرآشپز و مالک پلادو تیستینگ بار (Plado Tasting Bar)، «پختن یک استیک خوب یک هنر واقعی است» – اگرچه این فرآیند نسبتا ساده است. او به ما گفت: «باید با نمک و فلفل دم منقل آماده باشید. شما واقعا به هیچ چیز دیگری نیاز ندارید، فقط آن را به درستی مزه‌دار کنید و گوشت آماده پختن است.»

ریزو گفت با اینکه معمولا از اجاق برای طرز پخت استیک استفاده نمی‌کند، اما اگر برش گوشت کلفت تر باشد، می‌توان از فر استفاده کرد. او گفت: «من فقط در صورتی استفاده از فر را توصیه می‌کنم که برش استیک بسیار کلفت باشد – در اینجا ابتدا باید آن را گریل (کباب) کنید، اجازه ندهید حرارت به وسط استیک برسد، سپس آن را در فر قرار دهید تا کاملا پخته شود.»بهترین روش و طرز پخت استیک گوشت به سبک رستوران در خانه کلایتون رولیسون، سرآشپز لاکی روستر کیچن پلاس بار (Lucky Rooster Kitchen + Bar)، موافق این است که در هوای گرم گریل بهترین گزینه است – اما «طرز پخت استیک در تابه چدنی داغ روی اجاق از همه چیز بهتر است.»

به گفته داستین ویلت، سرآشپز ارشد انگلیش گریل (English Grill) در هتل براون، هر دو گزینه خوب است، به شرطی که به یاد داشته باشید که «تابه را بیش از حد پر نکنید» یا احتمالا گوشت استیک را بیش از حد نپزید.

  طرز تهیه ماهی سوخاری رستورانی پفکی در خانه

او توضیح داد: «یک برش خوب استیک باید نیم پز متمایل به خام یا یا نیم‌پز باشد تا بهترین طعم و بافت را حفظ کند.» استیک را می‌توان روی اجاق در یک ماهی تابه با کف سنگین (یا روی گریل) پخت، فقط حواستان باشد که تابه را بیش از حد پر نکنید وگرنه گوشت خوب سرخ نمی‌شود. اگر استیک‌ها خیلی کلفت باشند، ممکن است لازم باشد آن‌ها را کمی در فر بگذارید.»

طرز پخت استیک گوساله روی اجاق گاز

اگر ترجیح می‌دهید استیک هایتان را روی اجاق بپزید، یکی از ضروریات این است که قبل از گذاشتن استیک، مطمئن شوید تابه کاملا داغ است.

نیکلاس مارتینز، سرآشپز ارشد اینترسکت بای لکسوس (Intersect by Lexus)، به ما گفت: «متداول ترین اشتباه‌ها هنگام پختن استیک به گرمای ماهی تابه مربوط می‌شود و سرخ شدن متعاقب آن. برای یک استیک نواری معمولی ۱۲ تا ۱۶ اونس (تقریبا ۳۴۰ تا ۴۵۰ گرمی) نیویورکی، که مقدار گوشتی است که بیشتر آشپزهای خانگی می‌خرند، من آن را به مدت چهار دقیقه برای هر طرف روی حرارت بسیار بالا می‌پزم – روغن باید دود کند و سپس می‌گذارم تا حدود پنج دقیقه در دمای اتاق بماند.»

مارتینز توصیه می‌کند استیک را پس از کمی ماندن، برای چاشنی اضافه به تابه برگردانید.

او گفت: «وقتی که استیک به حال خود ماند و تابه کمی خنک شد اما نه این که سرد شود دوباره آن را در تابه می‌اندازم تا با یک تکه کره سالم با سیر و آویشن قهوه‌ای شود و می‌گذارم در مخلوط کره با دمای متوسط رو به بالا ​​بپزد تا اینکه به حد نیم‌پز متمایل به خام ​​زیبا برسد، که برای هر طرف حدود سه دقیقه دیگر لازم است.»

مهم ترین اشتباهات در پخت استیک حرفه ای

به گفته آنی پتری، سرآشپز و صاحب رستوران دکا (Decca)، یک ماهی‌تابه بسیار داغ همچنین برای ایجاد «یک لایه خوب و خوشمزه روی استیک‌تان» ضروری است.

او به ما گفت: «یک اشتباه رایج هنگام پختن استیک، این است که آن را در تابه‌ای بپزیم که کاملا داغ نشده است. یک ماهی تابه بسیار داغ، ترجیحا یک ماهی تابه چدنی یا فولاد کربنی، حتما یک لایه خوشمزه روی استیک شما ایجاد می‌کند.»

هنگام تهیه و طرز پخت استیک، گرمای ماهی تابه تنها دمایی نیست که باید به آن توجه داشت، به گفته سارا بردلی، سرآشپز رستوران فریت هاوس (freight house)، گوشتی موقع پختن بهتر از آب درمی‌آید که در یخچال سرد شده باشد.

او توضیح داد: «آشپزهای خانگی استیک‌هایشان را قبل از سرخ کردن می‌گذارند به دمای اتاق برسد، اما من فکر می‌کنم باید استیک را موقعی که سرد است بپزید، سطح رویی‌اش را در یک تابه چدنی کاملا سرخ کنید، سپس بگذارید به دمای اتاق برسد.»مهم ترین اشتباهات در پخت استیک حرفه ایبردلی گفت که برای تمام کردن پخت استیک و مطمئن شدن از حرارت کامل، از فر استفاده می‌کند. او گفت: «من همیشه استیک را بعد از سرخ شدن برای این که در حرارت مناسب به عمل بیاید در فر می‌گذارم.».

  آشنایی با انواع کباب های ایرانی اصیل و تاریخچه آن

به گفته گلن رولنیک، مدیر عملیات آشپزی گروه رستوران الیکارت (Alicart Restaurant Group) که شامل کارمین (Carmine) و ویرجیل (Virgil) می‌شود، پخت موفقیت آمیز استیک حتی چند ساعت قبل از اینکه گوشت روی حرارت قرار گیرد شروع می‌شود.

او به ما گفت: «هنگام پختن استیک، مهم است که چند ساعت قبل از پخت به آن چاشنی بزنید، به خصوص اگر برش استیک ضخیم باشد.»

او همچنین می‌خواهد به سرآشپزهای خانگی یادآوری کند، هنگامی که گوشت خوب سرخ شد، از فشار دادن آن خودداری کنند- «چون می‌خواهیم تمام آب‌ گوشت در استیک بماند.» همین امر در مورد همبرگر نیز صادق است.

به گفته بسیاری از سرآشپزهایی که با آن‌ها صحبت کردیم، شاید بزرگ‌ترین اشتباهی که مردم هنگام پختن استیک مرتکب می‌شوند، برش دادن آن بلافاصله پس از اتمام پخت است.

آموزش مرحله به مرحله تهیه و طرز پخت استیک در منزل

فورتوناتو نیکوترا، سرآشپز ارشد فیلیدیا (Felidia)، قبل از اینکه روش خود را برای پخت عالی فیله نواری ممتاز فاش کند، به ما گفت: «بزرگ ترین اشتباهی که مردم می‌کنند این است که اجازه نمی‌دهند استیک قبل از سرو و بریده شدن کمی بماند.»

او گفت: «من هر دو طرف [استیک] را دو تا سه دقیقه روی حرارت زیاد در روغن زیتون سرخ می‌کنم تا وسطش نیم‌پز متمایل به خام شود و بیرونش لایه‌ای ترد داشته باشد.» او اضافه کرد: «سپس کمی روغن زیتون مخصوص پخت و پز و نمک دریایی دودی می‌ریزم. برای کسانی که فلفل دوست دارند، باید آن را هم در پایان اضافه کرد.»

رولیسون تایید کرد که برای طرز پخت استیک کاملا پخته و آبدار ضروری است که مدتی آن را بخوابانیم. او به ما گفت: «مردم استیک را به محض اینکه از روی حرارت برداشته شد سرو می‌کنند. باید بگذارید گوشت کمی بماند. بسته به برش استیک، برای برش‌های بزرگتر مانند [گوشت] دنده مرغوب باید تا ۴۵ دقیقه آن را بگذارید تا بماند».

شما نیز تجربه خود را از طرز پخت استیک های مختلف در خانه برای ما و خوانندگان مجله بانوی پارسی کامنت کنید.

منبع: footofan.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 10 =