0

نشانه ها و علت بیماری انواژیناسیون در کودکان چیست؟

نشانه ها و علت بیماری انواژیناسیون در کودکان چیست؟

فهرست عناوین

بیماری انواژیناسیون در کودکان: روده های انسان در شکم او مانند لوله هایی بلند و هموار می باشد که وظیفه دارد موادی که دفع می شوند را به خارج از بدن انتقال بدهد. ساختار بدن یک کودک هم به همین شکل می باشد. به همین علت هنگامی که روده ای در روده مجاور خود فرو برود و عملکرد کلی شکم کودک را هم با مشکل روبرو کند، در این زمان انواژیناسیون روده اتفاق افتاده است. در این مطلب درباره علت های بروز و خطرات بیماری انواژیناسیون در کودکان صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

علائم و تشخیص مریضی انواژیناسیون در کودکان

علائم و تشخیص مریضی انواژیناسیون در کودکان

انواژیناسیون روده کودکان نوعی بیماری داخلی می باشد که بیشتر کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند کودکانی هستند که روده ی آن ها ضعیف می باشد یا عملکرد درستی ندارد. در این بیماری یکی از روده های بدن کودک شما وارد روده دیگر می شود و نشانه هایی مانند سردرد، سرفه، اسهال و کم خوابی است. انواژیناسیون در کودکان اغلب اوقات در فصل زمستان و پاییز اتفاق می افتد.

به همین سبب موجب شده است افراد بر این باور باشند که این بیماری همان آنفولانزا می باشد ولی توجه داشته باشید که در انواژیناسیون روده نوزاد ممکن است بدن کودک شما با آسیب های جدی روبرو شود که این آسیب و صدمه ممکن است سلامت کودک شما را هم در آینده دچار مشکل کند.

راه های درمان بیماری انواژیناسیون نوزادان و کودکان

اگر نشانه های انواژیناسیون را در بدن کودک خود دیدید، بهتر است در اسرع وقت او را نزد یک دکتر ببرید تا تحت معاینه قرار بگیرد. انواژیناسیون یا اینتوساسپشن حالت خطرناکی می باشد که در آن قسمتی از روده مثل یک تلسکوپ به داخل قسمت مجاور خود فرو می رود. این «درهم روی تلسکوپی» اکثرا سبب قطع عبور مایعات و محتویات روده در قسمت مبتلا، می شود و حتی جریان خون روده مبتلا را می بندد که ممکن است باعث پارگی روده، عفونت و مرگ بافت روده ای بشود.

راه های درمان بیماری انواژیناسیون نوزادان و کودکان

انواژیناسیون در کودکان رایج ترین دلیل انسداد روده در بچه های زیر ۳ سال می باشد. دلیل اغلب موارد انواژیناسیون در کودکان مشخص نیست. در کودکان اکثرا روده در هم فرو رفته را می توان با یک روند تحت هدایت رادیولوژی به موقعیت طبیعی برگرداند.

مهم ترین نشانه ها انواژیناسیون در کودکان و نوزادان چیست؟

ابتداترین علامت انواژیناسیون در یک شیرخوار که از جهات دیگر سالم می باشد، گریه بلند و ناگهانی در اثر درد شکم است. شیرخوارانی که درد شکم دارند، زمان گریه کردن پاهای خود را به سمت قفسه سینه جمع می کنند. درد انواژیناسیون در کودکان پی در پی می باشد یعنی درد در لحظه ای است باز در لحظه ی دیگر نیست. در شروع معمولا هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه این مشکل رخ می دهد. اما با گذشت زمان فاصله حملات کمتر و مدت آن زیاد می شود.

  پیشگیری و درمان لک بارداری و عوامل موثر ملاسما

برخی از علائم بیماری انواژیناسیون در کودکان به شرح زیر می باشد:

  • استفراغ
  • لمس توده در شکم
  • اسهال
  • بیحالی
  • تب
  • مدفوع آغشته به خون و بلغم (به علت شکل ظاهری گاهی به آن مدفوع «ژله کشمشی» گفته می شود)مهم ترین نشانه ها انواژیناسیون در کودکان و نوزادان چیست؟

همه کودکان تمامی علائمی را که در بالا گفتیم را ندارند. بعضی از کودکان درد آشکاری ندارند و بعضی دفع خون ندارند یا توده در شکم لمس نمی شود. بعضی از کودکان بزرگتر درد را احساس می کنند اما علائم و نشانه های دیگری ندارند. اهمیت توجه به سلامت کودک مخصوصا در سال های اول تولد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اگر شما و کودکان درگیر بیماری انواژیناسیون بودید تجربیات و نکات کاربردی برای پیشگیری و درمان بیماری انواژیناسیون در کودکان را با ما و خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید. با آرزوی سلامتی برای همه کودکان.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =