0

دلایل، علت و درمان خارش و قرمزی پوست سر چیست؟

دلایل، علت و درمان خارش و قرمزی پوست سر چیست؟

فهرست عناوین

یکی از نگرانی های اصلی در زمینه سلامت پوست و مو قرمزی و خارش پوست سر است. اگر با خارش و قرمزی پوست سر روبرو شده اید و به دنبال علت بروز این عارضه هستید با این مطلب همراه ما باشید تا با دلایل و درمان خارش و قرمز شدن پوست سر آشنا شوید.

10 علت اصلی خارش و قرمزی پوست سر

خارش و قرمزی پوست سر به دلایل مختلفی از جمله بیماری های پوستی ممکن است ایجاد شود. اگرچه بسیاری از آن ها درمان خاصی ندارند ولی طیف گسترده ای از درمان ها می توانند علائم قرمز شدن پوست سر را تسکین بدهند. در این مطلب به برخی از دلایلی که ممکن است سبب بروز لکه های قرمز روی پوست سر شده، شکل ظاهری و درمان هایی که به بهبود خارش و قرمزی پوست سر کمک می کند، اشاره می شود.

10 علت اصلی خارش و قرمزی پوست سر

 ۱. بیماری پسوریازیس علت قرمزی پوست سر

بر اساس داده های بنیاد ملی پسوریازیس، بیشتر از ۶۰ درصد افراد مبتلا به این عارضه به پسوریازیس پوست سر نیز مبتلا می باشند. این عارضه می تواند روی پوست سر ، خطوط رویش مو، پشت گردن، پشت گوش و پیشانی تاثیر داشته باشد. از علائم آن می توان به خارش، خونریزی، لکه های قرمز روی پوست سر، ریزش موقت مو، احساس درد و سوزش، پلاک های ضخیم و پوسته ای ، فلس های ریز و سفید نقره ای که مشابه شوره سر هستند اشاره کرد.

لازم به ذکر است دمای پایین هوا، استرس و هوای خشک می تواند بیماری پسوریازیس پوست سر را تشدید کند.

۲. خطرات باقی ماندن شامپو روی پوست سر

گاهی عدم آبکشی صحیح شامپو از بین موها، سبب حساسیت، خارش و  قرمزی پوست سر می شود . همچنین این موضوع سبب خارش فراوان پوست سر نیز می شود. برای رفع این مشکل باید در روش شستشوی سر با شامپو و نرم کننده دقت بیشتری داشته باشد.

خطرات باقی ماندن شامپو روی پوست سر

۳. خشکی هوا علت خشکی، خارش و قرمزی پوست سر

گاه خشکی پوست سر می تواند به علت خشکی هوا و تغییرات آب و هوایی باشد. که نتیجه آن قرمزی و خارش فراوان پوست سر می باشد. از این رو برای برطرف شدن مشکل بهتر است از سرم مو، لوسیون و روغن زیتون برای پوست سر استفاده نمایید تا خشکی پوست را کاهش دهد و سلامت پوست و مو شما حفظ شود..

۴. علائم عفونت فولیکولیت پوست و مو

بیماری پوستی فولیکولیت یک نوع عفونت پوستی بوده که روی فولیکول های مو تاثیر دارد. این عارضه به جز کف دست و پا می تواند در هر نقطه از بدن از جمله پوست سر نیز روی دهد. به نظر می رسد که شبیه آکنه باشد. لکه های ناشی از فولیکولیت ممکن است حلقه قرمزی در اطراف خود داشته باشند.

  مزایا و معایب کاشت ابرو طبیعی + هزینه و مراحل کاشت

علائم عفونت فولیکولیت پوست و مو

این بیماری به خاطر آسیب به فولیکول مو اتفاق می افتد که در نتیجه آن میکروب ها اجازه ورود به پوست سر را پیدا کرده و سبب عفونت می شوند. در صورتی که فرد به طور مداوم پوست خود را مالش داده یا لمس کند و مرتبا لباس تنگ و کلا بپوشد یا با تیغ موهای بدن را بتراشد آسیب به فولیکول مو روی می دهد.

در صورتی که عفونت فولیکولیت در پوست سر روی دهد ، گاه با درد، سوزش، خارش و قرمزی پوست سر همراه می شود و گاه ممکن است فرد به جز لکه های پوستی علائم دیگری را تجربه نکند.

راه های درمان خارش و قرمزی پوست سر چیست؟

۵. بیماری درماتوفیتوز چیست؟

درمافیتوز نوعی عفونت قارچی بوده که می تواند در هر جای بدن اتفاق بیفتد. شکل ظاهری این بیماری به محل قرارگیری آن روی بدن بستگی داشته و بروز آن در پوست سر با علائمی همچون خارش شدید، نقاط سیاه روی طاس سر، ریزش مو، طاسی وسیع همراه با لکه های ضخیم و پوسته پوسته ریز، زخم های باز حاوی چرک، ملتهب و اسفنجی شدن بخشی از پوست سر و قرمزی آن همراه است.

بیماری درماتوفیتوز چیست؟

۶. عارضه پوستی درماتیت سبورئیک

این عارضه نوعی اگزمای پوستی است که می تواند مشابه پسوریازیس باشد. پوست سر فرد مبتلا به این بیماری معمولا با خشکی، قرمزی، پوسته های ضخیم چرب و سفید یا زرد رنگ همراه است. معمولا این عارضه در بزرگسالان و نوجوانان در محلی از پوست ایجاد می شود که چربی بیشتری تولید می کند. به عبارتی سبورئیک می تواند در کناره های بینی، اطراف ابروها، پوست سر و قفسه سینه مردها نیز ایجاد شود.

عارضه پوستی درماتیت سبورئیک

۷. خارش و قرمزی پوست سر از علائم شوره سر

ممکن است به دلیل خشکی و نبود رطوبت کافی، پوست سر حساس تر شده و با قرمزی و خارش همراه شود. اگر خارش با التهاب و حساست است، پوست سر به شکل لکه های ریز سفید رنگ از سر جدا شده و آثار آن در لباس و موها نمایان باشد. گاهی تصور شده که شوره سر و در پی آن خارش و قرمزی پوست سر می تواند به علت عدم رعایت بهداشت باشد.

ولی صحت این موضوع قطعیت کامل نداشته زیرا خشکی پوست دلیل اصلی شوره و خارش پوست سر گزارش شده است. برای درمان این عارضه از شامپوهای ضد شوره مناسب بهره گرفته یا به پزشک پوست و مو مراجعه شود.

خارش و قرمزی پوست سر از علائم شوره سر

۸. نشانه ها و خطرات شپش سر

شپش سر ، حشرات ریز  قهوه ای یا خاکستری رنگی هستند که روی پوست سر زیست می کنند. آن ها می توانند هر پوست سر با هر مویی را تحت تاثیر قرار دهند. شپش به طور معمول از طریق تماس سر گسترش می یابد. از این رو افرادی که کلاه، برس مو، شانه یا بالش مشترک داشته باشند ، می توانند این حشرات را منتشر کنند.

  موثرترین روش های خانگی رفع جوش باسن

از علائم شپش سر می توان به تخم های کوچک زرد یا سفید رنگ متصل شده به نزدیک پایه مو، شپش قهوه ای یا خاکستری، خراش روی پوست سر، قرمزی، چسبناک شدن پوست سر، غدد بزرگ روی گردن، مدفوع شپش روی بالش که شبیه لکه های تیره بوده، و برجستگی های صورتی خارش دار در اطراف پوست سر و پشت گردن اشاره داشت.

۹. درمان جوش های آکنه پوست و مو

اکثر جوش های آکنه در مناطق صورت، گردن ، کمر ، شانه ها و قفسه سینه بروز می یابند. دلیل دقیق آکنه مشخص نیست ولی کارشناسان عقیده دارند که تغییر در سطح هورمون ها، مصرف داروهای خاص، عوامل ارثی و استفاده از لوازم آرایشی در این موضوع دخیل هستند.

درمان جوش های آکنه پوست و مو

آکنه به روش های مختلفی از جمله جوش های سر سفید، جوش های سر سیاه، جوش های چرکی، ندول ها، برجستگی های صورتی رنگ و حساس و کیست ها بروز می کند. گاهی مواقع ممکن است آکنه به پوست سر نیز سرایت کرده و سبب خارش و قرمزی پوست سر شود.

۱۰. علت بروز و درمان بیماری گال چیست؟

این بیماری مسری و عفونی می تواند دلیل دیگری بر خارش و قرمزی پوست سر باشد. حشره ای به اسم مایت بیماری گال یا جرب را پدید می آورد. برای رفع این مشکل نیاز است به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه تا داروی مناسب تجویز شود.

علت بروز و درمان بیماری گال چیست؟

موثرترین روش های درمان خارش و قرمزی پوست سر

لازم به ذکر است هر بیماری پوست سر کاملا قابل درمان نبوده و درمان ها صرفا جهت تسکین و مدیریت علائم ارائه می شود. برای درمان و از بین بردن قرمزی و خارش پوست سر نیز یک سری درمان ها وجود دارد. از جمله این درمان ها عبارتند از:

۱. درمان های پزشکی قرمزی پوست سر

درمان های متعدد پزشکی می توانند به رفع چندین عامل موثر برای بروز لکه های پوست سر کمک نمایند. از جمله در مورد بیماری آکنه که روی پوست سر ایجاد می شود می توان با شامپوهای دارویی آن را برطرف نمود. همچنین این شامپوها برای بهبود پسوریازیس سر، درماتیت سبورئیک و عفونت های قارچی و باکتریایی پوست سر سودمند باشند.

درمان های پزشکی قرمزی پوست سر

۲. درمان های خانگی خارش و قرمزی پوست سر

به همراه درمان های دارویی، اغلب افراد همواره به دنبال درمان های خانگی و سنتی برای از بین بردن بیماری هستند. خوشبختانه در این راستا درمان های خانگی هم در دسترس می باشند ولی اثر بخشی آن ها زمان بیشتری می برد. افراد می توانند با مرطوب نمودن منظم پوست سر و شست و شوی آن با پاک کننده های ملایم گیاهی درماتیت سبورئیک را کنترل نمایند.

  ۷ ماده غذایی که در افزایش عمر موثر هستند

جهت درمان شپش سر نیز افراد درگیر می توانند مرتبا شانه و برس های خود را در آب داغ شسته تا به جلوگیری از انتشار آن کمک کنند. همچنین از دمکرده برگ یا ریشه برخی گیاهان برای شستشوی سر استفاده نموده تا این آفت را از بین ببرند. ضمنا مربیان بهداشت نیز بایستی مرتبا موهای کودکان را در سنین مدرسه از نظر خارش و قرمزی پوست سر بررسی نمایند.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + شش =