0

همه چیز درباره عمل جراحی تیروئید

فهرست عناوین


عمل جراحی تیروئید یک نوع جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از غده تیروئید است. یکی از شیوه های درمان اختلالات تیروئید، عمل تیروئیدکتومی است که برای درمان سرطان تیروئید صورت می گیرد. با این نوع عمل، پرکاری تیروئید و بزرگ شدن آن درمان می شود. باید خاطر نشان ساخت که این عمل یک عمل رایج محسوب می شود. مطالعات نشان می دهد که در سال بیشتر از ۱۴۰ هزار جراحی تیروئیدکتومی انجام می شود. لازم به ذکر است بدانید غده تیروئید پروانه ای شکل است که در پایین گردن قرار می گیرد و می تواند هورمون هایی را تولید کند که متابولیسم را کنترل می کنند. در ادامه مطلب  قصد داریم همه چیز را در مورد عمل جراحی تیروئید توضیح دهیم.

عمل جراحی تیروئید به چه دلایلی انجام می شود؟

عمل جراحی تیروئید برای کسانی که دارای پرکاری تیروئید، تومور تیروئید و ندول های تیروئید هستند بسیار مناسب است. این عمل هنگامی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تیروئید تولید کند. پر کاری تیروئید می تواند نتیجه تومور خوش خیم در غده هیپوفیز، یک مشکل خودایمنی، مصرف بیش از اندازه داروهای تیروئید، تورم در غده تیروئید و ید زیاد در رژیم غذایی باشد. فرآیند التهابی نیز می تواند موجب پرکاری تیروئید شود. توجه داشته باشید اگر شخص با مشکلات زیر روبرو شود باید عمل جراحی تیروئید را انجام دهد:

مراقبت های بعد از جراحی

 • ندول های مشکوک: سرطانی یا غیر سرطانی بودن برخی گره های تیروئید را بعد از نمونه برداری سوزنی می توان به آسانی تشخیص داد. ممکن است متخصصین پیشنهاد کنند که شخص مبتلا به این مدل ندول ها باید عمل جراحی تیروئید را انجام دهد. این نوع گره ها می توانند خطر سرطانی شدن را به همراه داشته باشند.
 • پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید به شرایطی گفته می شود که غده تیروئید بیش از اندازه هورمون تیروکسین تولید کند. اگر با داروهای ضد تیروئید مشکل دارید، عمل تیروئیدکتومی ممکن است یک درمان فوق العاده برای شما محسوب شود.
 • گواتر یا بزرگ شدن غیر سرطانی تیروئید: در صورتی که گواتر بزرگی دارید که برایتان بسیار آزار دهنده بوده و یا در تنفس و بلع شما مشکل ایجاد کرده است، می توانید بخشی از غده تیروئید را بردارید. گواتر می تواند موجب پرکاری تیروئید شود، به همین خاطر بهترین راه حل درمانی، جراحی است.
 • سرطان تیروئید: شایع ترین علت تیروئیدکتومی سرطان است. اگر فردی سرطان تیروئید دارد، باید عمل جراحی انجام دهد.

انواع شیوه های انجام عمل جراحی تیروئید

 • تیروئیدکتومی آندوسکوپی: در این شیوه جراحی، برش های کوچکتری در ناحیه گردن ایجاد می شود. یک دوربین کوچک و ابزارهای جراحی از طریق برش ها وارد گلو می شوند. دوربین جراح را راهنمایی می کند.
 • تیروئیدکتومی از راه دهان: در این شیوه جراح با استفاده از یک برش در درون دهان مانع از برش گردن می شود.
 • تیروئیدکتومی معمولی: در این روش برش ریزی در مرکز گردن برای دسترسی مستقیم به غده تیروئید انجام می شود. بیشتر افراد می توانند این عمل جراحی را انجام دهند.
  چربی سوزی تا تقویت قلب، با ورزش ایروبیک !

بعد از برداشتن تیروئید، تعداد کمی از افراد ممکن است درگیر گردن درد شوند و صدای آنها ضعیف یا به شدت خشن می شود. این عارضه به این معنا نیست که عصب کنترل کننده تار صوتی می تواند به گردن آسیب بزند. این نشانه ها کوتاه مدت هستند و ممکن است به علت تحریک لوله تنفسی بوده و یا در زمان جراحی به نای آسیب وارد شده باشد.

عمل جراحی تیروئید چگونه انجام می شود؟

آشنایی با انواع عمل جراحی تیروئید

تیروئیدکتومی جزئی

توجه داشته باشید اگر قسمتی از تیروئید شما برداشته شود، بخشی که باقی مانده به طور معمول فعالیت های تمام غده تیروئید را بر عهده می گیرد. به همین دلیل ممکن است به هورمون درمانی تیروئید هیچ گونه احتیاجی نداشته باشید.

تیروئیدکتومی کامل

اگر تمام تیروئید شخص برداشته شود، بدن نمی تواند هورمون تیروئید تولید کند. به یاد داشته باشید بدون جایگزینی، نشانه های کم کاری تیروئید در شخص ایجاد می شود. به همین خاطر فرد باید روزانه قرص لووتیروکسین مصرف کند. این قرص می تواند جایگزین هورمونی باشد که توسط غده تیروئید ساخته می شود و تمام فعالیت های مشابه را انجام می دهد. معمولا با آزمایش خون و بررسی نتیجه آن توسط متخصص غدد مشخص می شود که بدن فرد به چه میزان هورمون تیروئید نیاز دارد.

نحوه انجام عمل جراحی تیروئید

بعد از عمل جراحی تیروئید چه مواد غذایی باید مصرف شود؟

اگر خوردن غذا برای شما سخت و دشوار است، می توانید نوشیدنی های خنک مانند بستنی میل کنید. پس از این مرحله مصرف غذاهای نرم مثل کنسرو لوبیا، ماست و پودینگ به شما پیشنهاد می شود. تخم مرغ آبپز، املت، پوره سیب زمینی و میوه های پخته شده نیز برای افرادی که عمل جراحی تیروئید انجام داده اند، بسیار مناسب است.

از مصرف غذاهای خشک مثل سبزیجات خام و چیپس که موجب خراشیده شدن گلوی شما می شوند، پرهیز کنید. مصرف غذاهای اسیدی نظیر گوجه فرنگی یا نوشیدن پرتقال ممکن است موجب آسیب رساندن به گلو شوند. به همین خاطر بهتر است از مصرف آنها پرهیز شود.

اگر پس از نوشیدن مایعات سرفه می کنید، بهتر است مایعات غلیظ تری نظیر اسموتی مصرف کنید. ممکن است بعد از عمل جراحی تیروئید متوجه شوید که روده شما خوب کار نمی کند و درگیر یبوست شده باشید. به همین خاطر می توانید برای برطرف کردن این مشکل از مکمل های فیبردار استفاده کنید. اگر پس از گذشت چند روز یبوست شما بهبود نیافت، می توانید درباره مصرف ملین ملایم با متخصص خود مشورت کنید.

دوران نقاهت پس از عمل جراحی تیروئید

 • زمانی که احساس خستگی دارید حتما استراحت کنید.
 • خواب کافی می تواند کمک کند تا مسیر بهبود را سریع تر طی کنید.
 • در زمان دراز کشیدن سعی کنید دو یا سه عدد بالش زیر سر خود بگذارید. سر شما باید بالا قرار بگیرد.
 • سعی کنید پیاده روی کنید. هر روز چندین قدم بیشتر از روز قبل راه بروید.
 • راه رفتن موجب بالا رفتن جریان خون می شود و مانع یبوست و سینه پهلو خواهد شد.
 • آرام آرام قدم بردارید و مدت زمان راه رفتن خود را افزایش دهید.
 • اگر برش ایجاد شده در عمل جراحی هیچ گونه ترشحی نداشته باشد، می توانید استحمام کنید.
 • از متخصص بپرسید چه زمانی می توانید مجددا رانندگی کنید.
 • تا دو هفته پس از عمل جراحی، به هیچ عنوان گردن خود را به طرف عقب نکشید.
 • از انجام فعالیت های بدنی بپرهیزید. علاوه بر این تا سه هفته اجسام سنگین را بلند نکنید.
  نشانه های تعریق بیش ‌از حد و بررسی علل و روش های درمان

چگونگی عمل جراحی تیروئید

رعایت چه نکاتی قبل از انجام عمل جراحی تیروئید ضروری است؟

 • پیش از عمل جراحی تیروئید رژیم غذایی شما باید سرشار از پروتئین و کربوهیدرات باشد.
 • از مصرف قهوه، چای و دیگر مواد محرک پرهیز شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی تیروئید باید چگونه باشد؟

 • حتما پس از عمل مسکن استفاده کنید. مسکن باید با مشورت پزشک مصرف شود.
 • می توانید پس از عمل جراحی تیروئید غذا میل کنید و نوشیدنی بنوشید. ممکن است پزشک از شما بخواهد یک روز را در بیمارستان بمانید.
 • بعد از اینکه از بیمارستان ترخیص شدید، می توانید فعالیت های روزمره خود را ادامه دهید.
 • یک سال طول می کشد تا جای زخم برطرف شود. پزشک ممکن است برای به حداقل رساندن جای بخیه، استفاده از کرم ضد آفتاب را پیشنهاد کند.
 • برای کاهش تورم تارهای صوتی پیشنهاد می شود که آرام صحبت کنید و به هیچ عنوان داد نزنید. داد زدن می تواند فشار زیادی به حنجره شما وارد کند.

عمل غده تیروئید

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات علائم پرکاری تیروئید، درمان پرکاری تیروئید، درمان کم کاری تیروئید و درمان ندول تیروئید را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 3 =