0

همه چیز درباره عمل لیفت چشم و چند نکته که باید قبل از لیفت چشم بدانید

فهرست عناوین


منظور از لیفت چشم بالا کشیدن پلک ها می باشد که اثر بخشی اصلی آن به باز شدن چشم ها مربوط است. پزشک متخصص زیبایی برای رفع تیرگی دور چشم و چین و چروک ها عمل لیفت چشم را پیشنهاد می کنند. البته روش های دیگری نیز برای این کار وجود دارد که با مطالعه این مطلب با آن ها نیز آشنا می شوید.

آشنایی با عمل لیفت چشم

یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار در سال های اخیر عمل لیفت چشم می باشد. افراد زیادی به دلیل تیرگی دور چشم، افتادگی پلک ها و رفع چین و چروک ها به دنبال روش های درمانی می باشند. به ویژه با بالا رفتن سن این مشکلات بیشتر می شود و پزشک متخصص زیبایی روش های مختلف لیفت چشم و ابرو را پیشنهاد می کنند.

البته بهتر است پیش از هر نوع اقدام برای عمل لیفت چشم به دنبال علت تیرگی دور چشم یا پف چشم ها بود. در مواردی درمان این مشکلات می تواند نیاز به لیفت را از بین ببرد. لیفت چشم یک تکنیک زیبایی و درمانی برای افتادگی پلک ها می باشد. اگر صورت شما به علت افتادگی پلک حالت خسته و غمگین پیدا کرده لیفت جراحی با جراحی یا غیر جراحی گزینه مناسبی است.

اگر به خاطر افزایش سن یا به علت ژنتیکی پلک های افتاده دارید کاندید مناسبی برای عمل لیفت چشم هستید. این تکنیک درمانی علاوه بر رفع افتادگی پلک ها به رفع چین و چروک(خطوط پنجه کلاغی) و سیاهی دور چشم نیز کمک می کند. گیرایی صورت به اندازه زیادی به چشم ها بستگی دارد و از این طریق می توان احساسات را به درستی منتقل کرد.

بنابراین بیشتر پزشکان زیبایی بعد از بررسی های مورد نیاز برای درمان افتادگی و پف پلک ها روش های مختلف لیفت چشم را توصیه می کنند. این روش ها سبب بالا رفتن پلک و باز شدن بهتر چشم ها می شوند. لیفت چشم از طریق تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست صورت می گیرد.

کلاژن و الاستین در جوان سازی و سفت شدن پوست تاثیر زیادی دارد.

روش های لیفت چشم

در گذشته لیفت چشم از طریق جراحی صورت می گرفت و روش غیر جراحی مرسوم نبود. از این رو افراد بسیاری به علت مشکلات جراحی مانند بستری شدن در بیمارستان و دوره طولانی نقاهت از انجام لیفت خودداری می کردند. ولی در حال حاضر لیفت چشم توسط روش های مختلف تزریقی یا لیزردرمانی صورت می گیرد.

پزشک متخصص زیبایی بر اساس نوع چشم و شرایط چشم بهترین روش لیفت چشم را توصیه می کند.

فیلر زیر چشم

گودی زیر چشم و تیرگی اطراف آن سبب ایجاد ظاهر خسته در چشم ها می گردد. ایجاد گودی زیر چشم با افزایش سن خیلی شایع است. لیفت چشم با تزریق ژل سبب پر شدن این ناحیه می گردد. برای این منظور از ژل دارای اسید هیالورونیک استفاده می شود.

این ژل سبب پر شدن ناحیه زیر چشم، کاهش خطوط ریز و لیفت پوست در ناحیه چشم و ابرو می شود. اسید هیالورونیک به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. این ماده طبیعی موجب تولید کلاژن در محل تزریق و اطراف آن می گردد. در این نوع درمان پوست حالت هیدراته و شفاف یافته و برخی پزشکان در کنار ژل از بوتاکس نیز استفاده تا روند جوانسازی نتیجه بهتری داشته باشد.

  مزایا و عوارض خوردن سس مایونز در بارداری چیست؟

تزریق چربی

اگر در ناحیه اطراف چشم گودی مشاهده می شود می توان با نظر پزشک روش لیفت چشم با تزریق چربی را به کار برد. در این روش از ذخایر چربی بدن فرد استفاده می شود که عموما از باسن، ران یا پشت پا این چربی برداشته می شود. چربی بعد از لیپوساکشن در امتداد ابرو و زیر چشم تزریق می گردد.

تزریق بوتاکس

لیفت چشم با تزریق بوتاکس یکی از روش های درمانی محبوب می باشد. بوتاکس خطوط ریز دور چشم مانند خطوط پنجه کلاغی را از بین می برد. سم مورد استفاده در بوتاکس سم بوتلونیوم نوع A می باشد که این سم سیگنال های عصبی ماهیچه های اطراف چشم را قطع می نماید.

همچنین از بوتاکس در سایر نواحی صورت برای کاهش حرکات عضلات استفاده می شود. برای پیشگیری از افزایش خطوط ریز دور چشم بایستی بوتاکس به صورت مداوم تکرار گردد.

استفاده از نخ

لیفت چشم با نخ یکی از روش های تقریبا جدید می باشد. در این روش به کمک نخ های مخصوص چشم و ابروها به سمت بالا کشیده می شوند. پزشک از یک سوزن برای قرار دادن نخ ها زیر پوست استفاده و عموما از نخ های خاردار برای این کار بهره گرفته می شود. نخ خاردار بهتر در محل خود قرار گرفته و احتمال حرکت آن کم می باشد.

در ضمن قرارگیری نخ ها حدود ۳۰-۴۵ دقیقه زمان می برد. در این روش علیرغم ایجاد کشش با نخ، کلاژن سازی در ناحیه ایجاد زخم بیشتر می شود و موجب پر شدن شکاف های پوست می گردد. بعد از یک سال با جذب نخ ها تاثیر لیفت از بین رفته و به تمدید نیاز است. ولی تاثیر جوانسازی کلی حدود سه سال باقی می ماند.

میکرونیدلینگ

وقتی هدف از لیفت چشم کاهش خطوط و چین و چروک های اطراف چشم است عمل میکرونیدلینگ در بین روش های زیبایی گزینه مناسب تری است. این روش سبب تولید کلاژن و الاستین پوست می گردد. میکرونیدلینگ علیرغم کاهش چین و چروک در رفع لک های پوستی، اسکار و جای زخم هم موثر است.

در این روش از چند سوزن استفاده می شود. این سوزن ها لایه بالایی پوست را تحریک و از این راه سبب جوانسازی پوست می شود. روش میکرونیدلینگ بدون درد بوده و پوست سریعا التیام می یابد. این روش را با سرم های جوان کننده نیز ترکیب می کنند. به طور مثال سرم پلاسمای غنی از پلاکت تاثیر آن را افزایش می دهد.


لیزر فرکشنال

روش دیگر برای عمل لیفت چشم و درمان این ناحیه استفاده از لیزر فرکشنال می باشد. این نوع لیزر سبب رفع جای زخم و چین و چروک در انواع پوست می شود. نور لیزر سبب تحریک پوست شده و ساخت کلاژن را افزایش می دهد. لیزر فرکشنال قابلیت ارتجاعی پوست را به مقدار قابل توجهی بهبود می دهد.

یکی از دستگاه هایی که در این روش به کار می رود لیزر Fraxel است. این دستگاه گزینه عالی جهت بهبود پوست و کاهش خطوط اطراف چشم هستند. حتما برای انجام این عمل زیبایی به پزشک متخصص مراجعه و از رفتن به کلنیک های بدون مجوز یا آرایشگاه ها خودداری کنید.

  بهترین هتل‌هایی که در ایستگاه‌های قطار قدیمی قرار گرفتند

لایه برداری شیمیایی

این روش روی پوست پلک تاثیر زیادی دارد. در لایه برداری شیمیایی تیرگی اطراف چشم و خطوط اطراف آن از بین می رود. برای کاهش تیرگی و تغییر رنگ این ناحیه از اسید آزلائیک و رزورسینول استفاده می شود. در ضمن برای تولید کلاژن و الاستین در پوست اسید لاکتیک،اسید سیتریک، اسید سالیسیلیک و اسید فیتیک به کار می رود.

این درمان موجب تغذیه پوست، جوانسازی و شادابی پوست می گردد. برای ایجاد تاثیر در روش لایه برداری شمیایی و رفع تیرگی پلک بالا و پایین بایستی سه تا ۵ لایه برداری صورت گیرد. کامل شدن این روند برای روشن سازی پوست اطراف چشم و رفع خطوط پنجه کلاغی ضروری است.

بلفاروپلاستی

رایج ترین روش لیفت چشم بلفاروپلاستی یا جراحی آن است. در این عمل بیمار بیهوش شده و جراح در امتداد پلک بالا برشی ایجاد و بعد از آن چربی، عضله و پوست اضافی برداشته و بخیه زده می شود. در پلک پایین نیز این روند تکرار می شود. بعد از عمل بیمار چند روز استراحت دارد و باید از مالش چشم، لنز و قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند.

با توجه به این که عمل لیفت چشم با جراحی عوارض جانبی و هزینه بالایی دارد اکثر افراد روش غیر جراحی را می پسندند. جراحی هر دو پلک دو ساعت زمان می برد. بخیه پلک بالا ۳-۶ روز بعد از عمل کشیده شده و پلک پایین بر اساس تکنیک جراحی ممکن است بخیه نیاز نداشته باشد.

البته بعد از چند سال ممکن است پلک ها کمی افتادگی یابند که در این شرایط احتمالا پزشک زیبایی لیفت پیشانی را توصیه نماید.
جراحی پلک بالا: این روش بلفاروپلاستی عمدتا برای بهبود دید و ایجاد ظاهری مناسب در پلک ها صورت می گیرد. افتادگی پلک بالا ممکن است به دلیل افزایش سن یا مسائل ژنتیکی روی دهد. همانطور که از اسم این جراحی مشخص است، فقط روی پلک بالا تمرکز دارد. این عمل سبب بهبود عملکرد چشم شده و به چشم ظاهر گرد و بازتری می دهد.

جراحی پلک پایین:: این جراحی در اطراف پلک پایین و چشم ها انجام شده که برای رفع چین و چروک پوست و پف زیر چشم استفاده می شود.

بهترین روش لیفت چشم

بهترین روش لیفت روشی است که شامل ترکیب چند روش باشد. در این حالت تاثیر لیفت چشم بیشتر می شود. البته به صورت کلی بهترین روش لیفت چشم بر اساس نیاز بیمار و اهداف زیبایی توسط پزشک تعیین خواهد شد. در مشاوره اولیه با پزشک درباره وضعیت پوست، سوابق پزشکی و مدل لیفت مدنظرتان صحبت کنید.

متخصص زیبایی با توجه به همه این شرایط بهترین روش لیفت را به شما پیشنهاد خواهد داد. در صورتی که به دنبال روشی دائمی بوده و چین و چروک اطراف چشم شما فراوان است، روش‌ جراحی پلک مناسب است. ولی اگر هنوز خطوط اطراف چشم شما زیاد نیست، بهترین روش لیفت چشم روش های غیر جراحی می باشد که دارای مزایای زیر هستند:

 • مدت زمان عمل زیبایی در روش های تزریقی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می باشد.
 • هزینه روش‌های غیر جراحی کمتر است.
 • سریعا بعد از لیفت چشم امکان انجام فعالیت های روزمره وجود دارد.

میزان ماندگاری لیفت چشم

لیفت چشم در روش غیر جراحی با توجه به روش انجام شده بین چند ماه تا یک سال ماندگاری دارد. در ضمن افرادی از لیزر یا بوتاکس برای این کار استفاده می کنند، بایستی به صورت مداوم برای تمدید آن اقدام کنند. معمولا بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. لیفت چشم با تزریق ژل بر حسب نوع برند استفاده شده و شرایط بیمار حدود ۹ ماه تا یک سال ماندگاری دارد.

  آشنایی با تفرجگاه یونیورسال که در سال ۲۰۲۵ افتتاح می‌شود

قابل ذکر است همه روش های لیفت چشم بدون جراحی موقت هستند و بعد از مدتی نیاز به تمدید دارند. ولی نتایج حاصل از آن ها خیلی زود قابل مشاهده است. ر روش لیفت با جراحی نتایج تقریبا دائمی است و حالت آن برای همیشه حفظ خواهد شد. البته باید دانست در هیچ یک از روش های لیفت نمی توان از روند پیری جلوگیری کرد.

عموما جراحی پلک بالایی برای ۵ تا ۷ سال ماندگاری داشته و بعد از آن دوباره شروع به افتادگی می نماید. این روند در مورد پلک پایین به ندرت روی می دهد و ظاهر آن برای مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد.

چند نکته قبل از لیفت چشم

قبل از انجام عمل لیفت چشم به نکات زیر دقت کنید:

 • حتما به پزشک متخصص زیبایی برای این کار مراجعه و سوابق پزشکی خود را ارائه دهید.
 • برخی بیماری ها مانند دیابت یا فشار خون بالا در بهبود زخم و عوارض لیفت نقش دارند. ممکن است پزشک از انجام لیفت چشم در این موارد خودداری نماید.
 • برخی داروهای ضد التهاب و مکمل قبل از انجام لیفت ممنوع است.

در روش های غیر جراحی لیفت چشم به مراقبت های بعد از عمل نیاز نیست. و می توان بعد از لیفتینگ به فعالیت های روزمره اقدام کرد. در روش تزریق ژل نوشیدن آب را افزایش دهید. افزایش میزان آب در بدن سبب حفظ و ماندگاری فیلر زیر چشم خواهد شد.

در عمل بوتاکس برای لیفت چشم در روز اول سر را نباید پایین بگیرید زیرا سبب سردرد شدید می شود. در روش لیفت چشم با جراحی به مراقبت های بیشتری نیاز است. اگر خشکی چشم بروز کرد اشک مصنوعی تجویز می شود. این عارضه به ندرت از دو هفته بیشتر طول می کشد. برای کاهش تورم کمپرس یخ توصیه شده و در این مدت به علت خطر افزایش خونریزی آسپرین استفاده نشود.

عوارض لیفت چشم

در روش های ترزیقی لیفت چشم مانند فیلر عوارضی مانند قرمزی ایجاد می شود. تزریق بوتاکس با عوارضی از جمله سردرد، بی حسی یا در مواردی مشکل بلع همراه است. در لیفت با نخ عوارض از جمله قرمزی، تورم، سوزش در ناحیه بخیه ایجاد می شود. در مورد لیفت چشم با عمل جراحی یا بلفاروپلاستی خشکی چشم و کاهش بینایی تا چند ساعت بعد از عمل گزارش شده است.

همچنین عوارضی مانند کبودی، زخم، و تورم بعد از لیفت طبیعی خواهد بود. ولی در صورت بروز موارد زیر حتما به پزشک زیبایی مراجعه شود

 • خونریزی و عفونت
 • ناتوانی در بستن کامل چشم ها
 • تغییر رنگ غیر طبیعی پلک‌ ها
 • جمع شدن غیر طبیعی پوست پلک
 • کشیدگی در خط مژه پلک پایین
 • از دست دادن بینایی

در پایان امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با رفع پف بالای چشم و درمان تبخال چشمی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =