0

آشنایی با فواید و خواص گیاه زبان گنجشک در طب سنتی

آشنایی با فواید و خواص گیاه زبان گنجشک در طب سنتی

فهرست عناوین

خواص گیاه زبان گنجشک بی شمار است. از کاربردهای آن می توان به مصارف پزشکی اشاره کرد و به دلیل وجود ترکیباتی از نظر دارویی دارای مزایای زیادی است. برگ ها، پوست و شاخه های جوان این درخت دارای ماده ای به نام کومارین است که از رشد و نمو باکتری و قارچ جلوگیری می کند. به همین سبب می تواند از این گیاه در درمان زخم و کاهش ورم استفاده کرد.

در ادامه به معرفی مهم ترین خاصیت های برگ و گل و پوست درخت زبان گنجشک میپردازیم. با بانوی پارسی همراه باشید.

مهم ترین خواص گیاه زبان گنجشک برای درمان بیماری

از پوست درخت زبان گنجشک می توان به عنوان تب بر استفاده کرد و نحوه استفاده از پوست درخت زبان گنجشک به این صورت است که ۴۰ گرم از پوست درخت را در یک لیتر آب بجوشانید و بعد میل کنید. خاصیت پوست و برگ درخت زبان گنجشک یا ون به طور سنتی برای درمان اسهال کاربرد فراوانی دارد.

برای درمان اسهال یک مشت از پوست ساقه درخت زبان گنجشک یا برگ هایش را در یک لیتر آب بریزید و بعد از آنکه دم کشید یا دوبار آن را جوشاندید، قبل از هر وعده غذایی از آن بنوشید.مهم ترین خواص گیاه زبان گنجشک برای درمان بیماریاز عصاره گیاه زبان گنجشک و برگ و پوست آن می توانید در افزایش ادرار و رفع بند آمدگی ادرار استفاده کنید به دلیل اینکه این گیاه خاصیت ادرار آوری دارد و باعث افزایش دفع اسید اوریک می شود. برای این کار ابتدا ۳۰ گرم برگ درخت را در یک یک لیتر آب بجوشانید و بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد بعد از آنکه آب آن را صاف کردید یک بار در نوبت صبح و یک بار در نوبت عصر آن را میل کنید.

فواید برگ و پوست گیاه زبان گنجشک

با توجه به خواص گیاه زبان گنجشک، از آن می توان در درمان نقرس در افراد میانسال و مسن استفاده کرد همچنین در تسکین درد های روماتیسمی مثل پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید بسیار تأثیر گذار است. ابتدا مقداری از برگ های این درخت را به صورت چای دم کنید و بعد بنوشید؛ چون باعث کاهش اسید اوریک خون می شود و نقرس را درمان می کند.

البته برای تسکین درد کمی از برگ یا گل این درخت را در یک لیتر الکل به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید و صاف کنید سپس تفاله آن را بر روی محل در کمپرس کنید.

درمان سنگ کلیه با زبان گنجشک

یکی از خواص گیاه زبان گنجشک برای درمان مشکلاتی چون سنگ کلیه و مثانه استفاده می شود، شما می توانید زبان گنجشک را به صورت پودری یا عرقیجات یا جوشانده مصرف کنید و از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید. همچنین پوست و درخت زبان گنجشک خاصیت ملین دارند و برای درمان یبوست خود از آن استفاده کنید.

  علل سندرم قلب شکسته و نشانه های آن

این گیاه حاوی ترکیبی به نام مانیتول می باشد به همین جهت در درمان یبوست و حذف مواد زاید از روده بسیار موثر و کاربردی می باشد. اما نسبت به سایر ملین ها تاثیر کمتری دارد.

درمان سنگ کلیه با زبان گنجشک

تاثیر دمنوش گیاه زبان گنجشک در کاهش وزن

برای افرادی که خواهان تناسب اندام و لاغری هستند و از رژیم غذایی پیروی می کنند با استفاده حداکثر دو لیوان دمنوش گنجشک در روز، متابولیسم خود را بالا ببرید و هرچه سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسید. با توجه به مزایا و خواصی که گفتیم، نکته مهم و قابل ذکری که در اینجا وجود دارد این است که:

مصرف زبان گنجشک در بعضی افراد ممکن است حساسیت های آلرژیک به وجود بیاورد و به همین سبب با فاصله زمان و به مقدار کمی باید آن را مصرف کرد. همچنین از این گیاه می توانید برای تقویت اعضای تناسلی و تحرکی و افزایش نیروی جنسی زن و مرد استفاده کنید. این گیاه معجزه آسا درد پهلو که گاهی اوقات از رطوبت و اعصاب باشد را تسکین می دهد.

مزایا بیشمار خواص گیاه زبان گنجشک

یکی دیگر از خواص گیاه زبان گنجشک رفع لکنت زبان می باشد، به اندازه ۵ مثقال تخم این گیاه را نیم کوب کنید و در یک لیتر آب بجوشانید و بعد از آنکه آب آن را صاف کردید هر نیم ساعت یکبار به اندازه یک قاشق مربا خوری آن را میل کنید.

مزایا بیشمار خواص گیاه زبان گنجشک

از دیگر مزایای زبان گنجشک این است که زنان نازایی که تخم دان آن ها سالم می باشد و عمل تخمک سازی به صورت طبیعی انجام می شود ولی کیسه ی رحم آن ها به علت های مختلفی آمادگی پرورش جنین را ندارد و یا اینکه لوله های اویدوکت که تخمک از آن ها وارد رحم می شود ناراحتی هایی دارد؛ می توانند پودر مغز آن را بعدازظهر به خود جذب کنند، امکان باردار  شدن در آن ها بیشتر می شود.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =