0

قرص ملوکسیب و نکات مهم پیش از مصرف آن

فهرست عناوین


قرص ملوکسیب در کاهش التهاب و درد موثر می باشد و به همین جهت برای درمان دردهای مزمن چون روماتوئید آرتریت و سایر درد های مفصلی با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. ملوکسیب « MELOXIB » نام تجاری داروی ملوکسیکام می باشد، که متعلق به دسته دارو های ضدالتهاب غیر کورتونی است و در دراز مدت موجب فروکش کردن درد و التهاب می شود و در کوتاه مدت درد های استخوانی و مفصلی را بهبود می بخشد، در ادامه با سایر فواید و اطلاعات دارویی این قرص آشنا می شوید.

ملوکسیکام داروی ضد التهابی غیر استروئیدی تجویزی می باشد، که در درمان درد های مختلف آرتریت مورد استفاده قرار می گیرد، به طور معمول این دارو به شکل قرص های ۷.۵ و ۱۵ به بازار ارائه می شود و تاثیر آن سه تا شصت دقیقه بعد از مصرف آغاز می شود.

قرص ملوکسیب

داروی ملوکسیکام به صورت قرص، کپسول و شربت برای بیماران موجود می باشد و برای بیماران بستری در بیمارستان به شکل تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد، البته این دارو مانند سایر NSAID ممکن است، با خطر خونریزی معده همراه باشد. تمام اشکال این دارو تنها با تجویز پزشک در اختیار بیماران قرار می گیرد.

آشنایی با کاربرد های قرص ملوکسیب

مسکن های ضد التهابی مانند ملوکسیکام گاهی اوقات دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs) یا تنها ضد التهاب نامیده می شوند و در تسکین درد، حساسیت، تورم و سفتی ناشی از استئوآرتریت که به معنای آرتریت ناشی از شکسته شدن پوشش مفل می باشد و آرتریت روماتوئید ناشی از تورم پوش مفصل کاربرد دارند.

ملوکسیکام به عنوان مهار کننده آنزیم های سیکلواکسیژناز شناخته می شود و با مسدود کردن عمل آنزیم های سیکلواکسیژناز کار خود را انجام می دهد. آنزیم های سیکلواکسیژناز در تولید مواد شیمیایی که محرک پاسخ به بیماری هستند، نقش دارند و با مسدود کردن عمل آنزیم های سیکلواکسیژناز، مواد محرک نیز ترشح نمی شوند، در نتیجه با مسدود کردن اثر آنزیم COX علائم درد و التهاب در آرتریت کاهش می یابد.

نکات پیش از مصرف

در صورت داشتن سابقه بیماری هایی چون آسم، حساسیت، زخم معده، دوازدهه و بیماری های گوارشی مانند کرون، بیماری های قلبی و عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی و کلیوی و سایر موارد حتما باید ابتلا به این بیماری ها را به پزشک اطلاع دهید. همچنین پزشک از ابتلای شما به فشار خون بالا و یا وجود لخته در عروق، فشار خون و کلسترول بالا باید اطلاع داشته باشد.

از آنجایی که قرص ملوکسیب می تواند، در عملکرد دارو ها دیگر اختلال ایجاد کند، ضروری است، پیش از مصرف آن لیستی کامل از دارو های مورد استفاده را تهیه و در اختیار پزشک خود قرار دهید و آن را در اختیار دارو ساز نیز بگذارید، در صورت سابقه حساسیت به دارو های ضد درد مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن و سایر دارو های دیگر باید این قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید و یا در صورت سیگاری بودن شرایط خود را برای پزشک شرح دهید.

  راهنمای بازدید از محله‌های ابوظبی امارات

نحوه مصرف

مصرف ملوکسیب باید مطابق دستور پزشک باشد و برای آشنایی بیشتر توصیه می شود، دستورالعمل و راهنمای بروشور دارو را به دقت مطالعه نمایید، قرص یا کپسول را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید و از قرار دادن آن در مکان های در دسترس کودکان خودداری فرمایید.

عموما مصرف دارو طبق تجویز پزشکان یک قرص ۷.۵ یا ۱۵ میلی گرم در روز می باشد، که در صورت فراموشی یک نوبت، از مصرف نوبت فراموش شده باید اجتناب شود و نوبت بعدی را طبق برنامه استفاده نماید و به هیج عنوان مقدار دارو را در یک نوبت دو برابر نکنید. مصرف این قرص با یک لیوان آب کامل باید باشد و مصرف آن همراه با غذا به کاهش عوارض گوارشی کمک خواهد کرد.

بارداری

مصرف ملوکسیکام در دوران بارداری ممنوع می باشد، چرا که مصرف هر نوع داروی ضد التهابی غیر استروئیدی در ۲۰ هفته آخر بارداری ممکن است، باعث ایجاد مشکلات قلبی یا کلیوی در جنین و عوارض احتمالی بارداری برای مادر شود. همچنین قرص ملوکسیب ممکن است، منجر به تاخیر در تخمک گذاری شود، بنابراین افرادی که تحت درمان باروی می باشند و یا قصد باردار شدن دارند، نباید از این دارو استفاده نمایند.

مصرف ملوکسیب در بارداری

عوارض

از عوارض شایع مصرف این دارو باید به علائم گوارشی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل و معده درد اشاره کرد، که از علائم شایع دارو های NSAIDs می باشد، برای کاهش احتمال این عوارض مصرف دارو پس از غذا پیشنهاد می شود، در صورت ادامه دار بودن چنین عوارضی با پزشک خود مشورت کنید و این موضوع را با او در میان بگذارید.

احساس حالت تهوع ناشی از مصرف دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذا های پرچرب و پرادویه کاهش می یابد، برای بهبود اسهال ناشی از مصرف ملوکسیب مصرف وعده های غذایی ساده و مایعات به مقدار کافی توصیه می شود و در صورت بروز یبوست رژیم غذایی سرشار از فیبر که شامل میوه و سبزیجات است، توصیه می شود.

در صورت بروز مشکلات تنفسی و علائم حساسیت دارویی مانند ورم صورت و دهان به پزشک مراجعه نمایید. با بروز علائمی چون دفع خون یا مدفوع تیره، استفراغ حاوی خون و یا شکم درد شدید مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه فرمایید. بروز علائمی چون سردرد، سرگیجه یا گیجی شدید، تغییر خلق وخو، اختلال در خواب یا زنگ زدن گوش در زمان مصرف این دارو را به اطلاع پزشک برسانید.

  نکات سلامتی و درمانی برای مهاجران جدید

تداخل دارویی

چنانچه از دارو های ضد افسردگی، اسکلیتو پام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون یا ویلازدون استفاده می کنید، پیش از استفاده از ملوکسیب این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا مصرف همزمان این دارو ها ممکن است، باعث ایجاد کبودی یا خونریزی شود، استفاده همزمان ملوکسیکام با دارو های زیر می تواند، منجر به تداخل دارویی فرد.

سیکلوسپورین، لیتیوم، متوترکسات، پلی استایرن سولفات سدیم (کای اگزالات)، رقیق کننده های خون مانند وارفارین، کومادین، داروهای قلب یا فشار خون چون دیورتیک یا قرص آب، داروهای استروئیدی، همچنین مصرف همزمان قرص ملوکسیب با آسپرین ممکن است منجر به بروز زخم های گوارشی شود، مصرف همزمان وارفارین و سایر دارو های ضد انعقادی نیاز به دقت فراوان دارد، مصرف همزمان با ACEI احتمالا اثرات ضد فشار خون را کاهش و ریسک نارسایی کلیوی را افزایش می دهد، برای مصرف همزمان ملوکسیب با لیتیوم به بررسی های دقیق نیاز است.

تداخل دارویی ملوکسیب

افراد آسیب پذیر

افراد دارای بیماری های زیر افراد آسیب پذیر در برابر مصرف این دارو می باشند، در صورتی که به این بیماری ها مبتلا می باشید، باید پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

  • بیماری قلبی
  • فشار خون بالا
  • کلسترول بالا
  • دیابت
  • مصرف سیگار
  • سابقه زخم یا خونریزی معده
  • بیماری کلیوی
  • بیماری های کبد
  • آسم

نکات مهم

از این دارو نباید بلافاصله یا قبل و بعد از عمل جراحی قلب استفاده شود زیرا برای این افراد خطرناک میباشد. آشنایی با خطرات بعد از سکته قلبی و نکاتی که باید جدی بگیرید در این زمینه بسیار سودمند خواهند بود. به یاد داشته باشید، ابتلا به بیماری های قلبی یا مصرف زیاد دارو ملوکسیب می تواند احتمال سکته قلبی کشنده را افزایش دهد.

در صورت بروز درد در قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، لکنت زبان، مشکلات دیداری یا مشکل در حفظ تعادل در اثر مصرف خود فورا باید با اورژانس تماس گرفته شود.

قرص ملوکسیب ممکن است، خونریزی معده یا روده را به همراه داشته باشد و این امر می تواند، کشنده باشد، احتمال بروز این عارضه بدون علائم در افراد مسن زیاد است.

در صورت داشتن علائمی چون مدفوع سیاه، خونی یا قیری رنگ به همراه بالا آوردن خون یا استفراغ شبیه به دانه های قهوه فورا با دکتر تماس بگیرد.

مصرف الکل می تواند، خطر خونریزی معده را افزایش دهد و بسیار خطرناک می باشد.

پیش از مصرف هرگونه داروی سرماخوردگی، آلرژی یا مسکن با مسئول داروخانه مشورت کنید، داروهای شبیه به ملوکسیب ، در برخی دارو ها وجود دارد،  برچسب هر دارو را بررسی کنید، که ببینید آیا داروی مورد نظر شامل داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ملوکسیکام) هست یا خیر؛ برای مثال می‌توان به داور هایی از قبیل آسپیرین، ایبوپروفن، کتوپروفن یا ناپروکسن اشاره کرد.

  روش های خانگی برای قطع سریع خونریزی زخم

به یاد داشته باشید، حساسیت نسبت به این دارو یا تجربه آسم و واکنش های آلرژی شدید نسبت به مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی داشته باشید، نباید از ملوکسیب استفاده نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پانزده =