0

ماساژ درمانی برای اوتیسم و نکات و مراحل آن

فهرست عناوین


اوتیسم یکی از بیماری های خاص است و نیاز به درمان حمایت گرانه و کاردرمانی دارد بنابراین اگر می خواهید که ماساژ درمانی برای کودکان اوتیسمی را آغاز کنید بهتر است اطلاعاتی را در مورد این بیماری داشته باشید در غیر این صورت با این افراد به مشکل خواهید خورد در ادامه شما را با ماساژ درمانی برای افراد اوتیسم آشنا خواهیم کرد.

    ماساژ درمانی برای اوتیسم

آشنایی با ماساژ درمانی برای اوتیسم

ماساژ درمانی برای افراد اوتیسم باعث می شود تا آن ها بتوانند احساس امنیت بیشتری را تجربه کنند و همچنین رشد روانی و عاطفی آن ها را بهبود می بخشد و منجر به تکامل آن ها خواهد شد بنابراین این کار نه تنها برای آن ها مفید بوده بلکه می تواند منجر به بهبودی آن ها نیز بشود. ماساژ های معمولی معمولاً برای آرام کردن عضلات افراد استفاده می شود اما ماساژ درمانی برای افرادی که اوتیسم دارند با استفاده از تکنیک‌های خاص حسی و عصبی می باشد.

همچنین می‌تواند به درمان و بهبود اوتیسم کمک کند بنابراین بسیاری از افرادی که دارای اوتیسم هستند ممکن است دچار اختلالات اسکلتی و عضلانی باشند بهترین راه برای آن ها استفاده از ماساژ های خاص می باشد ماساژ درمانی برای این افراد معمولاً یک روش نو آورانه بوده و با لمس مداوم و ایمن اختلال اوتیسم را تا حدودی درمان خواهد کرد.

افرادی که دارای اوتیسم هستند در ماساژ به جای استفاده از نوک انگشتان و ضربه های سفت طولانی باید کف دست درمانگر و تمام سطح انگشتان آن ها روی بدنشان قرار بگیرد البته توصیه ما به شما این است که از ترکیب حسی و ماساژ استفاده کنید تا این افراد در بیابند که حس لامسه، بینایی، شنوایی و بویایی و بینایی را ترکیب کنند و از بروز رفتار های تکراری پیشگیری خواهد کرد.

اهمیت آماده سازی کودک قبل از ماساژ

قبل از اینکه کودک را برای این نوع درمان ببرید بهتر است او را آماده کنید زیرا این کودکان دارای حساسیت های ویژه ای هستند و ماساژور نیز باید با توجه به حساسیت های این کودکان درمان را به صورت درست انجام دهد.  افراد اوتیسمی نسبت به دیگران نسبت به لمس شدن حساس تر می باشند و واکنش های بسیار متفاوت تری را از خود نشان می دهند از ماساژ آن ها را نیز انجام دهید که در ادامه آن ها را برایتان به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

انواع ماساژ درمانی

ابتدایی ترین کار برای این آماده سازی برقراری ارتباط درست با کودک باشد که بهتر است ماساژور ارتباط خوبی با کودک برقرار کند تا کودک در برابر این نوع درمان مقاومت و واکنش های شدید از خود نشان ندهد. همچنین آموزش ماساژ کودکان اوتیسم باید به نحوی باشد که تمرینات حس عمیقی را در کودکان ایجاد کرده و به مرور منجر به بالا رفتن تحمل آن ها شود.

  داروی ریزاتریپتان و مهمترین نکات مصرف این دارو

بالا بردن بدنی در این کودکان اهمیت دارد و برای ماساژ درمانی افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند شیوه کار را به آن ها توضیح دهید تا بتوانند هماهنگی بهتری بین اعضای بدن رک کند همچنین باید بدانید که این کار می تواند منجر به افزایش عزت نفس در کودکان شود دهید این است که به بیمار توضیح داده که چه اتفاقی قرار است بیفتد و چه انتظاری از این فرد وجود دارد همچنین این کار می توانید حساسیت به لمس شدن را در آن ها و واکنش های منفی آن ها را کاهش دهید

شروع ماساژ درمانی افراد مبتلا به اوتیسم باید به صورت تدریجی باشد و با لمس های مختصر دست و پا انجام شود و مدت زمان آن نیز محدود است برای مثال اگر هدف درمانگر جلساتی ۳۰ دقیقه ای می باشد اولین جلسه باید حدوداً ۸ الی ۱۰ دقیقه باشد تا این کودک بتواند کم کم خودش را با شرایط درمانی وفق دهد نیاز کودکان به جلساتی که آن ها را برای ماساژ درمانی آماده می کند با هم تفاوت دارد. برخی از کودکان ممکن است نیاز به زمان بیش تری برای این هماهنگ‌سازی داشته باشند پس لازم است تا درمانگر نیز به این موضوع توجه کند و متناسب با حساسیت های این کودک جلسات آمادگی را از پیش شروع کرده و یک فضای امنی را برای این کودکان ایجاد نماید.

کودکان اوتیسمی و بهبود حرکت ان ها با ماساژ دادن

از دیگر مواردی که درمانگر باید آن را رعایت کند این است که وقتی کودک خسته می شود باید این درمان متوقف شود و مهم نیست که زمان این درمان چه مقداری بوده است بنابراین با توجه به اینکه بسیاری از کودکان اوتیسمی ارتباط کلامی و چشمی ندارند و یا از این کار پرهیز می کنند درمانگر باید بتواند خستگی و کلافه شدن کودک را تشخیص دهد. برای مثال اگر کودک با حرکت دست یا لگد زدن خستگی خود را نشان می دهد وظیفه ماساژور است که احساس امنیت را در کودک ایجاد کرده و درمان را تا زمان مناسب بعدی متوقف نماید.

مشاهده کردن می تواند یکی دیگر از تکنیک هایی باشد که مقاومت اوتیسمی به درمان را کاهش دهد بنابراین این کودک باید بتواند فرایند لمس و ماساژ را مشاهده کرده و چند دقیقه ای از کودک بخواهید که او نیز این حرکات را انجام دهد. در ماساژ درمانی این افراد معمولاً تماشا کردن ماساژ والدین ترس و اضطراب کودک را بسیار کاهش می دهد و از طرف دیگر کودک وقتی والدین خود را ماساژ می دهند می تواند بدون اضطراب با این مورد کنار بیایند. کودکانی که علائمی مانند وابستگی بیش از حد و یا ناتوانی در برقرار کردن ارتباط با دیگران دارند باید تحت نظر متخصص مغز و اعصاب بررسی شده و بعد برای ماساژ درمانی اقدام نمایند.

  معرفی قرص ریزاملت و اطلاعات دارویی آن

انواع ماساژ برای این افراد

برای افرادی که دارای اوتیسم می باشند نیاز است تا شیوه های درمانی خاصی اجرا شود در غیر این صورت امکان دارد که این افراد دچار مشکلات شدید تری شوند و این مورد نه تنها بر روی روان آن ها بلکه بر روی ذهن ان ها نیز می تواند تاثیرات منفی داشته باشد. در ادامه شما را با انواع ماساژ های مخصوص آشنا می کنیم.

ماساژ درمانی در کودکان

ماساژ با فشارهای عمیق

این نوع از ماساژ ها بسیار محبوب می باشند و کودکان دارای این سندروم این نوع از درمان را بسیار دوست دارند. در این نوع از ماساژ ها با فشار های عمیق ضربات با کف دست انجام می شود و حتی در آغوش کشیدن و فشار دادن ساده نیز می تواند جزئی از این درمان باشد که والدین آن ها را در نظر می گیرند. در واقع این کودکان حساسیت های شدیدی به لمس شدن دارند و اگر آماده نشده باشند نمی توان ان ها را در آغوش گرفت از این رو باید این ماساژ را برای بخش شانه آن ها آماده کرد.

ماساژ از نوع چیکونگ

این نوع از ماساژ ها نوعی از ابتدایی ترین ماساژ ها در طب سنتی می باشد و برای این افراد از قدیم تا کنون مورد استفاده بوده است. این روش بسیار ساده و کاربردی می باشد و با دست زدن و فشردن از روی لباس کودک انجام خواهد شد  و حدودا ۱۵ الی ۱۸ دقیقه طول می کشد. این شیوه می تواند باعث کاهش اضطراب در کودک شده و در نهایت باعث می شود تا گردش خون در بدن این افراد بهبود یابد و این کودکان بتوانند خواب بهتری را تجربه نمایند.

ماساژ های داستانی

این نوع از ماساژ ها برای کودکان اوتیسمی توسط والدین نیز انجام می شود و بسیار خوب می باشد و می تواند در برقراری ارتباط بهتر این افراد کمک نماید. در واقع شما با کاهش اضطراب های کودکان می توانید تحمل لمس کودک را افزایش داده و تمرکز او را بهبود بخشید. در این میان شما باید همراه با استفاده از تکنیک های ماساژ درمانی از داستان نیز استفاده کنید و سعی کنید داستانی را تعریف کنید که کودک شما دوست داشته باشد آن ها را بشنود.

بهبود اوتیسم با ماساژ

ماساژ های دستی ساده

از دیگر ماساژ های ساده ای که می توانید برای این کودکان در نظر داشته باشید ماساژ های ساده با دست می باشد و این مورد بسیار ساده است و والدین نیز می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. در واقع این مدل از ماساژ ها را می توانید خودتان در خانه انجام داده و منجر به آرام تر شدن کودک تان شوید و در نهایت از بروز رفتار های تکراری نیز جلوگیری نمایید.

  نگاهی به ورزش بادی پامپ و فواید آن

ورزش های دهانی حرکتی

برای این که قدرت عضلانی را در ساختار های دهانی این کودکان افزایش دهید و مشکلات گفتاری آن ها را به شدت کاهش دهید می توانید از این مدل از ورزش ها استفاده نمایید. این مورد می تواند منجر به افزایش قدرت عضلانی در ساختار دهانی کودکان اوتیسمی شود. همچنین این مورد می تواند منجر به بهبود مشکلات خوردن و گفتار شود. این تمرین ها شامل دمیدن در حباب ساز ها، استفاده از ساز های دهانی، استفاده از شیپور، استفاده از سوت، لیس زدن بستنی، لیس زدن شکلات و حرکت دادن خوراکی در دهان می باشد.

زندگی با اوتیسم

کودکان دارای این مشکل نیاز ب مراقبت های بیش تری نسبت به کودکانی دارند که سالم می باشند از این رو نیاز است تا اطلاعاتی در مورد این کودکان داشته  باشید. در ادامه شما می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی در مورد درمان دیسک کمر و آستانه لاکتات نیز کسب کنید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دوازده =