0

آشنایی با مراقبت های لازم بعد از کراتینه کردن مو

اصول هفت‌گانه مراقبت های بعد از کراتینه مو

فهرست عناوین

اگر اخیراً موهایتان را کراتینه کرده‌اید، حتماً می‌خواهید بدانید مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو چه هستند. شاید هم دارید در مورد کراتینه کردن مو تحقیق می‌کنید. اگر ظاهر شما از اولویت‌های شماست، طوری‌که بدون صاف‌کردن و سشوارکردن موهایتان به بیرون از خانه یا سر کار نمی‌روید، کراتینه همان چیزی است که نیاز دارید.

درست است که اگر موهایتان را کراتینه کنید، وقت زیادی برای مرتب کردنشان نیاز ندارید، اما باید بدانید که مراقبت از مو بع از کرایتن کردن مو همچنان به قدرت خودش باقی است و نمی‌توانید موها را به حال خودش رها کنید. در این مقاله شما را با مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو آشنا می‌کنیم.

انواع روش های کراتینه کردن مو چیست؟

کراتینه کردن مو چیزی نیست جز یک فرآیند شیمیایی که در آن آرایشگر شما تارهای مویتان را با پروتئینی به‌نام کراتین می‌پوشانند تا آن‌ها را صاف و براق کند. کراتین پروتئینی است که به‌طور طبیعی در موهای شما وجود دارد. این ماده طبیعی 88 درصد از موهای شما را تشکیل می‌دهد. با گذشت زمان، ممکن است کراتین موها توسط هر چیزی آسیب ببیند، از یک روال معمولی آرایش مو، مثل سشوارکشیدن و صاف‌کردن گرفته، تا فرآیندهای شیمیایی مثل رنگ‌کردن و دکلره مو ها

کراتینه درمانی، شکاف‌های موجود در موهای شما را که به کراتین آسیب زده است، پر می‌کند. انواع مختلفی از درمان‌های کراتینه وجود دارد، اما اساساً، همه آن‌ها شامل تزریق کراتین (نگران نباشید، هیچ آمپولی در کار نیست!) به نواحی متخلخل برای سالم‌تر کردن مو هستند. بعضی از درمان‌های کراتینه شامل فرمالدهید هم هستند. این فرمالدهید است که موهای شما را صاف‌تر از آن‌چه که واقعاً هست می‌کند.

انواع روش کراتینه کردن مو چیست؟

درمان‌های جدیدتر کراتینه هم وجود دارند که فاقد فرمالدهید هستند و به جای آن از اسید گلیوکسیلیک استفاده می‌کنند. کراتینه‌های بدون فرمالدهید از نظر ایمنی و کارایی در درمان مو، گزینه بهتری هستند، اما به اندازه آن‌ها موها را صاف نمی‌کنند و ماندگاری کم‌تری هم دارند. اگر شما بیش‌تر اوقات موهای خود را صاف می‌کنید، کراتین به شما کمک می‌کند در زمان آماده شدنتان 40 تا 60 درصد صرفه‌جویی کنید! البته به‌شرطی که مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو را انجام دهید.

مراقبت های لازم بعد از کراتین کردن موها

بیایید صادق باشیم، کراتینه کردن مو کار ارزانی نیست. برای این‌که پول خود را به هدر ندهید، باید با جدیت مراقبت های بعد از کراتینه مو را انجام دهید. در اینجا چند راهکار برای مراقبت از موها بعد از کراتینه آورده شده است. به این ترتیب می‌توانید مزایای کراتینه مو خود را طولانی‌تر کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

بعد از کراتین موهای خود را خشک نگه دارید

آب و رطوبت می‌تواند باعث ازدست‌رفتن مقداری از کراتین مو شود و موها را متخلخل و مستعد وز کند. وقتی برای کراتینه کردن مو ها به سالن می‌روید، یادتان باشد که از آرایشگر خود بپرسید تا چند ساعت بعد نباید به حمام بروید. برای شستن موها بعد از کراتینه معمولاً باید سه روز صبر کنید. با این‌حال، به‌دلیل وجود انواع مختلف کراتینه، ممکن است مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو با هم متفاوت باشند.

  9 ترفند خانگی افزایش ضخامت و رشد ابروها

دور شنا و فعالیت بدنی شدید را هم برای سه روز خط بکشید، چون عرق‌کردن هم همان تأثیر حمام‌رفتن را دارد. در سه روز اول مراقبت های بعد از کراتین مو، باید موهای خود را کاملاً خشک نگه دارید. این شامل تعریق هم می‌شود. اگر موقع ورزش موهایتان عرق می‌کند، خیلی مهم است که به محض تمام‌شدن تمرین، موهایتان را با سشوار خشک کنید. این کار کمک می‌کند که رطوبت عرق شما به کراتینه موهایتان آسیب نزند.

موهای کراتین شده را باید باز بگذارید

موهای شما تا سه روز بعد از این‌که موهایتان را کراتینه کردید، بسیار آسیب‌پذیر خواهند بود. از آنجایی که کراتین در ابتدا شکل‌پذیر است، دم اسبی یا گوجه‌کردن موها یا بافتن آن می‌تواند روی موها فرورفتگی ایجاد کنند. بعد از حدود سه روز می‌توانید از کش موی نرم برای بستن موهای خود استفاده کنید. با این‌حال، موهای خود را برای مدت طولانی تری نبندید. برای این‌که روی موهایتان فرورفتگی مثل جای کش ایجاد نشود، باید تا سه روز موهایتان را آزاد، شل و بدون گره نگه دارید. حتی بهتر است موهایتان را پشت گوشتان هم نزنید!

بعد از کراتینه کردن مو از روبالشی ابریشمی استفاده کنید

مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو جذابیت‌های خاص خودش را هم دارد! ممکن است قبلاً شنیده باشید که استفاده از روبالشی ابریشمی می‌تواند به جلوگیری از ایجاد چین و چروک روی پوست صورت کمک کند. در مورد مو هم همین‌طور است. اصطکاک کم‌تر ابریشم نسبت به نخ، موهای شما را صاف‌تر و محفوظ‌تر نگه می‌دارد. لطفاً در سه روز اول بعد از صاف کردن مو با کراتین، سر بر بالشت ابریشمین بگذارید!

برای موهای کراتین شده از شامپو و نرم‌کننده بدون سولفات استفاده کنید

مهم‌ترین چیز این است که بعد از کراتینه کردن مو هایتان، از شامپوهایی که خشن هستند، مثل شامپوهای شفاف‌کننده، خودداری کنید. قبل از شستن موها، شامپو و نرم‌کننده‌ای را انتخاب کنید که فاقد سولفات باشد. استفاده از محصولات مراقبت از مو که حاوی سولفات هستند، هر چه رشته‌اید، پنبه می‌کند.

اکثر برندهای تولیدکننده مواد کراتینه، محصولات مراقبت بعد از کراتینه مو خانگی خاص خود را دارند که مکمل فرایند آرایشگاهی است. معمولاً ترکیبات کلیدی (مثل اسیدهای گلیوکسیلیک) و نوع کراتین مورد استفاده در فرایند آرایشگاهی، در محصولات مراقبت های بعد از کراتینه مو خانگی هم وجود دارند تا اثربخشی و دوام آن را بیش‌تر کنند.

از شامپو و نرم‌کننده بدون سولفات بعد از کراتینه کردن مو استفاده کنید

پس از کراتینه کردن، موهای خود را کم‌تر بشویید

بعد از این‌که ممنوعیت حمام سه‌روزه تمام شد، باز هم باید سعی کنید موهای خود را روزانه شامپو نکنید. پیروی از مراقبت های بعد از کراتینه مو، به ماندگاری اثرات آن تا حد امکان کمک می‌کند. اگر موهایتان زود چرب می‌شود، یک‌روز درمیان و فقط یک‌بار موهایتان را شامپو کنید. اگر هم از افراد خوش‌شانسی هستید که  روزها موهایشان تمیز به‌نظر می‌رسد، موقع دوش‌گرفتن از کلاه حمام استفاده کنید.

  روش های رشد مجدد مو ریخته شده ممکن است؟

تا 3 هفته دست از سر موهایتان بردارید

اکثر مواد شیمیایی که در آرایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، سطح pH بالاتر از pH طبیعی موهای ما که 4.5 – 5.5 است، دارند. این یعنی در فرایندهایی مثل رنگ‌کردن یا دکلره‌کردن، کوتیکول موهای شما باز می‌شود. اگر موهایتان را کراتینه کرده‌اید، باید حداقل 3 هفته برای این‌جور کارها صبر کنید، وگرنه باز هم هر چه رشته‌اید، پنبه خواهد شد!

تعادل رطوبت و پروتئین موها را برقرار کنید

هر بار که موهایتان را کراتینه می‌کنید، تعادل رطوبت و پروتئین در موهای شما به‌دلیل غلظت بالای پروتئین،  به‌هم می‌ریزد. اگر کاری برای تنظیم دوباره آن انجام ندهید، در نهایت باعث می‌شود موهایتان زبر، خشن و شکننده شوند. استفاده از ماسک مو در روتین مراقبتی موهایتان تا حد زیادی به برقراری مجدد این تعادل حیاتی کمک می‌کند.

موارد مهم بعد از کراتینه کردن مو

دلیل چرب شدن مو بعد از کراتینه چیست؟

آیا می‌دانید چرا بعد از انجام کراتینه، موهای سر چرب می‌شود؟ در کل این صحبت چرب شدن موها به‌خاطر کراتینه، فرضیه‌ای غلط است. ابتدا باید این نکته را بدانید که سطح سر هر انسانی بسته به خصوصیات ژنتیکی آن فرد، مقداری چربی ایجاد می‌کند. در بعضی انسان‌ها میزان تولید چربی کف سر کمتر و در بعضی دیگر بیشتر است.

چرب شدن مو بخاطر صاف شدن موها

یکی از دلایل چرب شدن موهای سر، به این خاطر است که موها بعد از کراتینه، صاف و لخت می‌شوند و تماس بیشتری با کف سر برقرار می‌کنند؛ بنابراین بخشی از ساقه موها که به کف سر و ریشه نزدیک است چربی بیشتری به خود می‌گیرد. در حقیقت این چربی مو، متعلق به کف سر است، نه موهای کراتین شده. همان طور که اشاره کردیم، یکی از دلایل چربی کف سر، مربوط به مسائل ژنتیکی است. به همین خاطر است که این میزان در تمام افراد یکسان نیست. البته با رعایت سلامت پوست و مو میتوان تا حد زیادی چربی سر را معتدل کرد.

شستن کمتر موها

یکی دیگر از دلایل چربی موهای سر بعد از کراتینه کردن مو، کمبود شامپو است. به این دلیل که شما نباید مانند گذشته موهایتان را شستشو دهید و همین امر منجر به ایجاد چربی ناشی از تجمع سموم در مو می‌شود. این اتفاق در افرادی که به طور ذاتی دارای موهای چرب هستند بیشتر نمود پیدا می‌کند.

دلیل چرب شدن مو بعد کراتینه کردن

عوارض شستن بیش از حد موها

شاید این نکته با مورد قبلی به نظرتان کمی متناقض باشد؛ اما این طور نیست. بیشتر افراد تصور می‌کنند شامپوهای سر به شکلی تولید شده‌اند که برای شستن موها عالی هستند. به همین خاطر برخی افراد در این زمینه دچار وسواس می‌شوند. سپس برای از بین بردن چربی‌های سرخود بعد از کراتینه کردن مو، بیش از گذشته موهای خود را شستشو می‌دهند. این کار علاوه بر کاهش ماندگاری مواد کراتینه، باعث بروز عوارض بدی مانند شوره سر و حتی عفونت‌های قارچی نیز بر روی موهایتان می‌شود.

  تکنیک های کلیدی برای آرایش در روزهای گرم

مزایا و معایب کرایتنه کردن مو

  • کراتینه‌کردن مو کار پرهزینه‌ای است. اگر موهایتان را کراتینه کرده‌اید، باید مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو را موبه‌مو انجام دهید. درغیراین‌صورت دوام و اثربخشی فرایند کراتینه را کم می‌کنید.
  • در مورد کراتینه‌های حاوی فرمالدهید، کمی بیش‌تر فکر کنید. قرارگرفتن در معرض فرمالدئهید خطر واکنش‌های آلرژیک و مشکلات تنفسی را به‌همراه دارد. قرار‌گرفتن طولانی‌مدت در معرض فرمالدهید هم با سرطان مرتبط است. از آنجایی که فرمالدهید یک گاز است، استنشاق آن بیش‌ترین خطر را دارد. به‌همین دلیل آرایشگر شما در طول مدت کراتینه‌کردن موی شما، از ماسک استفاده می‌کند. بهتر است شما هم ماسک بزنید.
  • قرارگرفتن بیش از حد در معرض فرمالدهید و صاف‌کردن بیش از حد مو، می‌تواند منجر به خشک‌شدن، ضعیف‌شدن، شکستگی و ریزش موهای شما شود.
  • بلافاصله پس از کراتینه مو ممکن است موهایتان به‌طور عجیبی صاف به‌نظر برسد. اگر مهمانی یا برنامه مهمی درپیش دارید، چند روز قبل از آن به آرایشگاه بروید تا موها طبیعی به‌نظر برسند.
  • اگر موهای نازک و کم‌پشتی هم دارید، درمورد کراتینه‌کردن موهایتان بیش‌تر فکر کنید. ممکن است پس از کراتینه حجم موهای خود را از دست بدهید، چون موهای شما براق و صاف می‌شوند و روی هم می‌خوایند. علاوه‌براین، ممکن است از این به بعد، موهایتان سریع‌تر چرب شوند.

تا چند روز بعد از کراتینه کردن موها، نباید حمام کرد؟

بعد از این‌که موهایتان را کراتینه کردید، باید 72 ساعت، یعنی 3 روز موهایتان را کملاً خشک نگه دارید. چون کراتینه انواع مختلفی دارد، مراقبت بعد از کراتینه مو هم می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است از آرایشگرتان مدت‌زمان دقیق را سؤال کنید.

اگر موها بعد از کراتینه خیس شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر به‌طور تصادفی موهایتان خیس شد، بلافاصله موهایتان را با سشوار خشک کنید و سپس از اتوی مو برای صاف‌کردن مجدد آن استفاده کنید.

چقدر بعد از کراتینه کردن مو می‌توانیم موهایمان را شانه کنیم؟

72 ساعت صبر کنید و بعد به آرامی و با ملایمت موهایتان را شانه کنید. اگر در 72 ساعت اول موهایتان گره خورد از اسپری گره بازکن استفاده کنید و بعد از بازکردن گره موها، با اتو موهایتان را صاف کنید.

منبع: mag.snapp.express

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پنج =