0

مزایا و معایب آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست

مزایا و معایب آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست

فهرست عناوین

فصل تابستان که می‌شود؛ بسیاری از مردم دوست دارند پوست خود را برنزه کنند. یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای برنزه کردن؛ خوابیدن زیر آفتاب است. با این‌ حال اگر نکات مهم در آفتاب گرفتن را ندانیم؛ خیلی زود پوست‌مان می‌سوزد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر شما هم قصد دارید که آفتاب بگیرید و پوست خود را تیره کنید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا راه‌کارهای مهمی را برای‌ برنزه کردن بدن بگوئیم.

ترفند های برنزه کردن پوست که در این مقاله می‌خوانید: 

  • زیاد ماندن در آفتاب چه خطراتی دارد؟
  • بهترین راه برای آفتاب گرفتن و خوش‌رنگ شدن چیست؟
  • چگونه سریعتر برنزه شوید؟
  • استفاده از ضد آفتاب با SPF 30
  • مرتباً موقعیت بدن‌تان را تغییر دهید
  • غذاهای حاوی بتاکاروتن بخورید
  • غذاهای غنی از لیکوپن بخورید
  • زمان آفتاب گرقتن را هوشمندانه انتخاب کنید
  • لباس شنای مناسب بپوشید
  • مراقبت های پوست قبل آفتاب گرفتن
  • خطرات آفتاب گرفتن برای پوست را از یاد نبرید
  • شدت رنگ پوست بعد از آفتاب گرفتن

نکات مهم برای آفتاب گرفتن پوست چیست؟

زیاد ماندن در آفتاب برای پوست بدن چه خطراتی دارد؟

با این‌که آفتاب گرفتن پوست را خیلی زیبا می‌کند اما زیاد در آفتاب ماندن، سبب ابتلا به سرطان پوست می‌شود. این واقعیت به طور قطعی در علم پزشکی به اثبات رسیده است. حتی وقتی ضد آفتاب هم بزنید؛ آفتاب گرفتن در فضای باز خطرات خودش را دارد. با رعایت این نکات به بهترین شکل بدن خود را برنزه و تیره کنید.

بهترین روش برای آفتاب گرفتن و خوش‌رنگ شدن پوست

اگر می‌خواهید هم آفتاب بگیرید؛ هم خوش‌رنگ شوید؛ بهترین راه این است که در فضای باز زیر نور آفتاب باشید اما تکنیک‌هایی را پیاده کنید که زودتر رنگ‌ پوست تان تیره شود. به این ترتیب مضرات اشعه خورشید هم کم‌تر به پوست‌تان می‌رسد. اگر نکات آفتاب گرفتن را رعایت نکنید این کار میتواند خطرات زیادی برای پوست بدن شما داشته باشد و سلامت پوست و مو شما به خطر بیفتد.

بهترین روش های آفتاب گرفتن برای بدن

راهکار هایی برای برنزه کردن سریع بدن

باید توجه داشت که اگر به شکا اشتباه و غیر اصولی نسبت به برنزه کردن پوست خود اقدام کنید، امکان ایجاد بیماری پوستی زیاد است. برای پیش‌گیری از سرطان پوست هنگام آفتاب گرفتن، این کارها را انجام دهید؛ سریع‌تر و بهتر برنزه می‌شوید. با ما همراه باشید.

برنزه کردن با استفاده از ضد آفتاب SPF 30

از کرم ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. همیشه از ضدآفتابی با طیف وسیع محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش حداقل 30 SPF استفاده کنید. هرگز از روغن برنزه کننده‌ای که حاوی ضد آفتاب نیست روی پوست‌تان نزنید. این تصور غلط است که روغن پوست را بهتر می‌سوزاند. به علاوه حتماً 20 دقیقه پس از بیرون رفتن، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

  بهترین ویتامین های رشد مو و تقویت موی سر

SPF 30 به اندازه کافی قوی است که اشعه های UVA و UVB را مسدود کند، اما نه آنقدر قوی که برنزه نشوید. بدن خود را حداقل با 30 گرم کامل کرم ضد آفتاب بپوشانید بعدا اقدام به تیره کردن پوست خود کنید.

بصورت مرتب در افتاب بدن تان را تغییر موقیت دهید

وقتی چندین ساعت زیر آفتاب بخوابید و به یک حالت باشید؛ پوست‌تان می‌سوزد این یکی از مهم‌ترین نکات آفتاب گرفتن است و به شما کمک می کند تا از سوختن یک قسمت از بدن خود جلوگیری کنید. باید به شکل منظم همه ی قسمت های بدن را در معرض آفتاب قرار دهید تا پوست بصورت یکدست برنزه شود.

برنزه کردن با کرم ضد آفتاب spf 30

غذاهای حاوی بتاکاروتن برای برنزه کردن

غذاهایی مانند هویج، سیب‌زمینی شیرین و کلم پیچ می‌توانند کمک کنند که بدون سوختگی برنزه شوید. برخی مطالعات نشان می‌دهند که بتاکاروتن می‌تواند به کاهش حساسیت به نور خورشید در افراد مبتلا به بیماری‌های حساس به نور کمک کند.

سعی کنید از روغن هایی با SPF طبیعی استفاده کنید. در حالی که این روغن‌ها نباید جایگزین ضد آفتاب معمولی شما شوند، روغن های خاصی مانند آووکادو، نارگیل، تمشک و هویج را می توان برای آبرسانی و محافظت از SPF استفاده کرد.

پوست بدن را بیش از حد در آفتاب نگه ندارید

برخی افراد فکر می‌کنند؛ هرچه بیشتر بیرون بمانند پوست‌شان سیاه‌تر می‌شود. در حالی‌که ظرفیت تولید ملانین در طول روز حداکثر 2-3 ساعت است. به این زمان محدود نقطه برش ملانین می‌گویند. اگر این زمان بگذرد؛ در آن روز به خصوص، پوست تیره‌تر نمی‌شود. اگر از این زمان بیشتر در آفتاب بمانید؛ پوست در معرض آسیب قرار می‌گیرد و سلامت شما به خطر می افتد.

بهترین روش برای برنزه کردن پوست بدن

در تابستان مواد غذایی غنی از لیکوپن مصرف کنید

گوجه فرنگی، گواوا و هندوانه حاوی لیکوپن هستند و پوست را از اشعه نور خورشید حفظ می‌کنند. اهمست استفاده ازین مواد غذایی در تابستان برای همه افراد مهم است. جهت محافظت پوست در برابر اشعه های خورشید حتما مواد لیکوپن دار مصرف کنید.

انتخاب هوشمندانه زمان برای آفتاب گرفتن و تیره کردن پوست بدن

یکی از نکات مهم برای آفتاب گرفتن، توجه به زمان روز برای برنزه شدن است. اگر قصدتان این است خیلی زود بسوزید و وقت‌تان هدر نرود؛ بهتر است ساعت 12 تا 3 بعد از ظهر را انتخاب کنید. در این ساعت آفتاب قوی‌ترین حالت خود را دارد. با این‌حال اگر پوست خیلی روشنی دارید؛ باید ساعتی را انتخاب کنید که آفتاب کم‌قدرت‌تر است؛ مثلا صبح‌ها یا بعد از ساعت 3 بعد از ظهر آفتاب بگیرید.

  آموزش کراتینه مو با سس مایونز در خانه و نکات آن

بهترین زمان برای آفتاب گرفتن

اهمیت مناسب بودن لباس شنا

هنگامی که می‌خواهید آفتاب بگیرید نباید با هر مایویی، زیر آفتاب بخوابید؛ زیرا پوست‌تان درست مانند شکلی که مایو دارد؛ خط می‌‎افتد و زیر پارچه لباس، روشن می‌ماند. می‌توانید از مایوهایی که بندی هستند استفاده کنید. مایوهای آستین حلقه‌ای را بگذارید برای استخرهای روبسته. اگر هم در آب نیستید؛ تاپ‌های بدون بند انتخاب کنید که خط لباس دو طرف شانه‌تان نیافتد.

نکاتی مراقبتی قبل از آفتاب گرفتن پوست

یکی از نکات مهم برای آفتاب گرفتن این است که پوست خود را برای برنزه شدن، آماده کنید. یعنی این‌که قبل از رفتن به زیر آفتاب؛ پوست را لایه‌برداری کنید. به این ترتیب پوسته‌های پوست می‌ریزند و پوست جدید برنزه می‌شود و رنگش تا مدتی روی پوست می‌ماند. در غیر این صورت،زمانیکه بزنزه کنید؛ با ریختن اولین لایه پوست، رنگ‌تان هم با آن می‌ریزد.

مهم ترین خطرات برنزه کردن و آفتاب گرفتن برای پوست چیست؟

آفتاب گرفتن برای پوست عوارض زیادی دارد؛ از جمله:

  • ملانوم و سایر سرطان های پوست
  • کم آبی بدن
  • آفتاب سوختگی
  • بثورات حرارتی
  • پیری زودرس پوست
  • آسیب چشم

همواره قبل از انجام این کار باید معایب و مزایای برنزه کردن با آفتاب را در نظر بگیرید.

میزان تیرگی رنگ پوست بعد از افتاب گرفتن

پوست هر کس در نور آفتاب رنگ خاصی به خود می‌گیرد؛ برخی افراد تقریبا بلافاصله می‌سوزند و برخی افراد خیلی دیر رنگ می‌‌گیرند. علت این امر را می‌توان به دلیل ملانین دانست. این رنگدانه مسئول برنزه کرده پوست است. اشخاصی که پوست روشن دارند؛ ملانین کمتری دارند؛ کسانی هم که پوست تیره دارند؛ ملانین در آنها بیشتر است.

ملانین به طور طبیعی توسط بدن برای محافظت از لایه های عمیق پوست در برابر آسیب ایجاد می‌شود. به خاطر داشته باشید که حتی اگر نسوزید، آفتاب همچنان به پوست شما آسیب می رساند.

خطرات افتاب گرفتن و برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست بدن در تابستان

در 3 ماه تابستان بهترین زمان در اختیار شماست که بتوانید از این نکات برای آفتاب گرفتن استفاده کنید. با انجام این راهنما ظرف 1-2 هفته رنگی خوب می‌گیرید که تا چند ماه ماندگار است. به علاوه دیگر پوست‌تان هم آسیب نمی‌بیند. در ضمن خوراکی‌هایی که نام بردیم و آب کافی را فراموش نکنید تا بدن‌تان دچار کم‌آبی نشود.

منبع: niniban.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =