0

مصرف روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی ؟

مصرف روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی ؟

فهرست عناوین

امروزه میدانیم که روغن دیگر یک ماده فقط برای پخت و پز نیست بلکه تاثیر مستقیم در سلامت بدنی ما دارد. یکی از علت های اصلی بروز انواع سکته ، مشکلات قلبی عروقی و بیماری های کبدی استفاده از روغن های ناسالم است. حالا سوال اینجاست: روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی ؟

افراد مختلف عقیده های متفاوتی دارند و بعضی از مردم روغن های گیاهی مانند زیتون را سالم تر از روغن های حیوانی میدانند. در این مطلب میخواییم این سوال را از منظر علمی بررسی کنیم که آیا روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی ؟ تا انتها با ما همراه باشید.

 

انواع روغن های مصرفی از نظر مزایا و خواص

امروزه در جهان مصرف روغن های گیاهی و طبیعی بسیار مرسوم است. در سال های اخیر بخاطر اطلاع مردم از خواص و فواید روغن های گیاهی مصرف آن ها نیز افزایش پیدا کرده. از مهم ترین دانه های روغن میتوان به کنجد، زیتون، سویا ، آفتاب گردان و … اشاره کرد. به دلیل وجود اسید های چرب مفید برای سلامت این روغن ها از ارزش غذایی بالایی برخوردارند.

با این وجود همچنان افرادی هستند که نمیدانند روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی . البته مصرف روغن های حیوانی نیز از قدیم در ایران و جهان رایج بوده و نباید ارزش غذایی آن ها را نیز زیر سوال برد. امروزه با تغییر در ساختار روغن های گیاهی و افزودن ویتامین های ضروری به آن ارزش غذایی را بالا بردند.

مهم ترین تفاوت روغن گیاهی و حیوانی برای بدن

از مهم ترین موارد برای انتخاب بهترین روغن توجه به نحوه تولید و کیفیت کارخانه آن است. روغن هایی که با روش پرس سرد گرفته میشوند دارای ویتامین های بیشتری هستند و ارزش غذایی شان حفظ شده است. البته باید توجه داشته باشید که رو.غن را باید از مراکز معتبر خریداری کنید.

خرید روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی برای پخت و پز خانگی؟

انتخاب بهترین روغن به موارد زیادی بستگی دارد. اینکه شما روغن را برای پخت و پز میخواهید یا سالاد یکی ازین موارد است. حتی روغن سرخ کردنی نیز باید متفاوت از روغن خوراکی باشد. برای پاسخ به سوال روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی در ادامه قصد داریم انواع روغن های حیوانی ، گیاهی و جامد را بررسی کنیم. با ما همراه باشید:

۱- از بهترین روغن های گیاهی زیتون و کنجد

مصرف روغن کنجد و زیتون در طب سنتی پیشنهاد شده به دلیل خواص زیاد این روغن ها. این روغن ها علاوه بر فوایدشان عطر و طعم خوبی نیز دارند. روغن های گیاهی به دلیل وجود اسید های چرب غیر اشباع سلامت قلب و مغز را به خطر نمی اندازند و ضرر کمتری به بدن میزنند.

  از عوارض استفاده از تردمیل چه میدانید؟

روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی مثل زیتون و کنجداز جمله دیگر مزایای مصرف روغن های گیاهی میتوان به بهبود عملکرد سیستم گوارش اشاره کرد. روغن زیتون در این مورد خواص زیادی دارد. از دیگر فواید مصرف روغن های طبیعی بهبود سلامت پوست و مو است. البته توجه به کیفیت روغن در درجه اول قراردارد. اگر روغن های گیاهی با روش های غیر استاندارد تهیه شوند خواصشان از بین میرود.

روغن های حیوانی گاوی و گوسفندی چگونه تهیه میشوند ؟

از مهم ترین روش های گرفتن روغن حیوانی ، روغن گیری از لبنیات است. با جوشاندن شیر گاو و گوسفند و گرفتن چربی آن روغن حیوانی به دست می آید. البته در این روش به دلیل درصد کم بازدهی قیمت روغن بسیار گران است و به راحتی در بازار پیدا نمیشود. از دیگر روغن های حیوانی استفاده از چربی دنبه گوسفند است. برای افاردی که فعالیت بدنی و ورزش انجام میدهند روغن مناسبی است.

۲- روغن حیوانی شحم گاو بهتره است یا دنبه گوسفندی؟

روش دیگر برای روغن گیری گرفتن روغن چربی میان بافتی یا همان دنبه است. البته میدانیم که با ارزش ترین روغن حیوانی از لبنیات گرفته میشود که بسیار کمیاب نیز است. روغن شحم گافت همان روغن چربی میان بافتی است و همچنین دنبه گوسفندی. این روغن ها برای مصارف سرخ کردنی مناسب نیستند چون حرارت زیاد خواصشان را از بین میبرد. همین موضوع باعث رونق مصرف روغن های سرخ کردنی شده است.

روغن های حیوانی گاوی و گوسفندی چگونه تهیه میشوند ؟

۳- مضرات مصرف روغن جامد گیاهی

برای پاسخ به سوال مصرف روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی مهم ترین عامل نوع استخراج روغن است. اگر روغن گیاهی به روش استاندارد به دست نیایید مسلما خواص خود را از دست میدهد. در این شرایط حتی میتوان گفت روغن حیوانی مفیدتر است. روغن های جامدی که گیاهی هستند به دلیل فرایند تولیدشان مضر هستند و فوایدی ندارند. این روغن ها را با عمل های شیمیایی جامد میکنند.

تفاوت خواص روغن گیاهی و حیوانی

هضم روغن های گیاهی به دلیل اسید های چربشان برای بدن راحت تر است. به همین دلیل امکان گرفتگی و رسوب در رگ ها و بروز بیماری های قلبی عروقی از طریق این روغن ها کمتر است. به شکل کلی روغن های غیر اشباع ضرر کمتری برای بدن دارند و بهتر است برای آشپزی از آن ها استفاده کنید.

از نشانه های تشخیص روغن غیر اشباع حالت مایع بودن آن در دمای محیط است. البته مصرف روغن های حیوانی به دلیل خواصی که برای بدن دارند تا حدی توصیه میشود. از موارد مهم برای پاسخ به سوال روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی میتوان به سبک زندگی اشاره کرد. میزان فعالیت بدنی شما تاثیر مستقیمی در سوزاندن چربی روغن ها دارد.

  خواص توت خشک و ارزش غذایی آن

در زندگی امروزی روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی ؟

افراد زیادی واقعا نمیدانند که با سبک زندگی امروزی و مدرن خوردن روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی . بر اساس باور بسیاری از مردم در گذشته مصرف روغن های حیوانی نه تنها مشکلی ایجاد نمیکرد بلکه باعث سلامت افراد نیز بود. ولی باید نکته ای را در نظر بگیرید. روغن های حیوانی انرژی زیادی دارند. اگر فعالیت بدنی زیادی دارید مصرف این روغن ها برای شما مفید است.

حالا باید توجه داشت که اگر شما مشکلات قلبی دارید یا سکته قلبی کرده اید و چربی خونتان بالا است و همچنین فعالیت بدنی پایینی دارید مصرف روغن گیاهی انتخاب بهتری برای شماست. در غیر این صورت رسوب چربی در رگ های شما بیشتر میشود.روغن کنجد و زیتون و … انتخاب مناسبی است.

در این مقاله سعی کردیم به این سوال قدیمی (روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی) به صورت علمی پاسخ دهیم. امیدواریم شما نیز برای مصارف خانگی بهترین روغن را انتخاب کنید. از نظر شما خوردن روغن حیوانی بهتر است یا گیاهی؟ برای ما کامنت کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دو =