0

معرفی ۱۱ کتاب داستان کودکان زیر 5 سال

معرفی ۱۱ کتاب داستان کودکان زیر 5 سال

فهرست عناوین

چطور یک کودک کتابخوان و علاقه مند به مطالعه تربیت کنیم؟ این سؤال بسیاری از پدرها و مادرهایی است که دغدغه کتاب خوان شدن بچه هایشان را دارند. شاید ساده‌ترین پاسخ این باشد که برای کودکتان از سن کم و حتی از نوزادی کتاب داستان کودکان بخرید و بخوانید. بدیهی است که نوزاد و کودکان زیر 5 سال ممکن است همه کلمات و مفاهیم کتاب را درک نکنند.

مناسب ترین کتاب داستان کودکان کم سن

اما آنچه اهمیت دارد ارتباط برقرارکردن کودک با کتاب و تصاویرش است، هرچند این ارتباط ساده باشد. معرفی کتاب امروز به کتاب خوان های کوچک اختصاص دارد. اگر شما هم کودک زیر 5 سال در خانه دارید و دنبال بهترین عناوین کتاب داستان کودکان زیر 5 سال هستید، معرفی کتاب داستان کودکان بانوی پارسی را از دست ندهید.

۱. کتاب کی گفته من بداخلاقم؟

کتاب داستان کودکان کی گفته من بد اخلاقم؟

نویسندگان: سوزان لانگ و مکس لانگ
مترجم:
شبنم حیدری‌پور
انتشارات:
پرتقال
تعداد صفحه:
۳۶

بدخلقی، پرخاشگری و عصبانیت از رفتارهای رایج کودکان هستند که ممکن است والدین را بسیار کلافه کنند، بنابراین آموزش مهار خشم و عصبانیت و بیان درست نارضایتی‌ها به کودکان بسیار مهم است. جیم شخصیت اصلی این کتاب است که همیشه عصبانی است و گاهی حتی خودش هم نمی‌داند که چه چیزی او را عصبانی کرده است. کودک با خواندن داستان جیم، بیشتر با عصبانیت و بداخلاقی خود آشنا می‌شود و می‌آموزد خشمش را به‌شیوه‌ای درست بروز بدهد. این کتاب برای کودکان نزدیک به ۲ سال و بزرگ‌تر مناسب‌تر است.

۲. کتاب داستان کودکان متضادها از مجموعه خمیری‌ها

کتاب داستان کودکان متضادها از مجموعه خمیری‌ها

نویسنده: لاریسا هانسِک
مترجم:
آناهیتا حضرتی
انتشارات:
پرتقال
تعداد صفحه:
۲۴

در این جلد از مجموعه «خمیری‌ها»، هدف نویسنده آموزش‌دادن کلمات و مفاهیم متضاد به کودکان است. این تضاد‌ها با تصاویر شخصیت‌های خمیری به کودک معرفی می‌شوند. اگر دنبال یاد دادن کلمه‌ها و مفاهیم تازه به کودک خردسال خود هستید، این کتاب داستان کودکان با تصاویر بامزه شخصیت‌های خمیری انتخاب مناسبی برای فرزند شما است.

۳. کتاب همه می‌روند برای خواب

کتاب همه می روند برای خواب

نویسندگان: آسترید لیندگرن و ماریت تورن کویست
مترجم:
محمدهادی محمدی
انتشارات:
مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحه:
۲۶

بسیاری از کودکان در برابر خوابیدن مقاومت می‌کنند یا قبل از خواب بدقلق و بدخلق می‌شوند. این کتاب داستان کودکان با روایتی جذاب و تصاویری زیبا کودک را برای خواب آماده می‌کند. داستان را گربه‌ای روایت می‌کند که نزدیکی‌های وقت خواب از خانه بیرون می‌زند.

او در مسیر با موجودات مختلفی روبه‌رو می‌شود که همگی با تاریکی هوا برای خواب آماده می‌شوند گربه هم پس از عبور از مسیری زیبا و دیدن این موجودات به خانه برمی‌گردد و می‌خوابد. اگر برای خواباندن کودکتان از کتاب استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم این کتاب زیبا را هم به کتابخانه او اضافه کنید.

  راه های درمان و علت بوی بد عرق کودکان چیست؟

۴. کتاب کودک یک جوجه غاز دو جوجه اردک

۴. کتاب کودک یک جوجه غاز دو جوجه اردک

نویسنده: تد هیلز
مترجم:
افسانه شعبان‌نژاد
انتشارات:
گیسا
تعداد صفحه:
۲۴

شمردن از اولین مهارت‌هایی است که کودک یاد می‌گیرد. تد هیلز در این کتاب داستان کودکان با تصاویری از موجودات پَردار کودکان را به دنیای شمارش می‌برد. اگرچه در این کتاب کودک با رنگ‌ها، واژه‌ها و صفت‌های مختلفی آشنا می‌شود، هدف اصلی نویسنده آموزش اعداد ۱ تا ۱۰ است. اگر کودک شما به جوجه‌ها علاقه دارد، این کتاب می‌تواند تمرینی دلچسب برای او باشد تا اعداد و شمردن را یاد بگیرد. خانم شعبان‌نژاد هم سعی کرده‌اند با تبدیل‌کردن متن به شعر جذابیتش را برای کودکان بیشتر کنند. این کتاب داستان کودکان برای بچه های زیر دو سال مناسب است.

۵. کتاب داستان کودکان کرم ابریشم بسیار گرسنه

کتاب داستان کودکان کرم ابریشم بسیار گرسنه

نویسنده: اریک کارل
مترجم:
مهناز همت‌خواه
انتشارات:
بازی و اندیشه
تعداد صفحه:
۲۴

نویسنده این کتاب با تصاویری زیبا کودک را با شخصیت کرم ابریشم آشنا می‌کند، این آشنایی از روز اولی که کرم ابریشم از تخم بیرون می‌آید تا زمان بالغ شدن او ادامه دارد. گرسنگی و نحوه غذاخوردن کرم ابریشم بهانه‌ای است که کودک با اعداد، روزهای هفته و میوه‌ها و سبزی‌ها آشنا شود. اگر دنبال کتاب قصه برای کودک زیر 2 سال هستید، این کتاب بسیار جذاب و مفید است.

۶. داستان کتاب احساس‌های من

داستان کتاب احساس‌های من

نویسنده: سلیمه باباخان
انتشارات:
مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحه:
۲۰

شناخت احساسات یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که کودک برای بهبود ارتباط خود با اطرافیانش برمی‌دارد. آشنایی کودک با احساساتش سبب می‌شود که آنها را به‌درستی بروز دهد. وقتی کودک احساساتش را درست بروز دهد، والدین می‌توانند رفتار مناسب تری با او داشته باشند. نویسنده در این کتاب با تصاویر و توصیفات مختلف به کودک کمک می‌کند احساسات انسانی را بشناسد.

۷. کتاب آموزش اعداد از ۱ تا ۱۰ برای کودکان

کتاب آموزش اعداد از ۱ تا ۱۰ برای کودکان

نویسنده: میس فون هات
مترجم:
سارا یوسف‌پور
انتشارات:
مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحه:
۲۰

احتمالا از عنوان کتاب حدس زده‌اید که هدف اصلی این کتاب آموش شمارش اعداد به کودکان است. این آموزش از طریق تصاویری از جانوران مختلف انجام می‌شود. این نحوه آموزش علاوه‌ بر آموزش اعداد، حیوانات مختلف و البته رنگ‌ها را هم به کوک معرفی می‌کند. اگر کودکتان رابطه خوبی با حیوانات دارد، خواندن این کتاب داستان کودکان اعداد روشی هیجان‌انگیز برای یاد دادن اعداد به او خواهد بود.

۸. کتاب حرکت‌ها از مجموعه خمیری‌ها

کتاب حرکت‌ها از مجموعه خمیری‌ها

نویسنده: لاریسا هانسِک
مترجم:
آناهیتا حضرتی
انتشارات:
پرتقال
تعداد صفحه:
۲۰

«خمیری‌ها» مجموعه کتابی با هدف آموزش به کودکان رده سنی الف است که شخصیت‌هایش از جنس خمیر بازی‌اند. در این جلد، هر شخصیت خمیری یک حرکت را انجام می‌دهد و کودک شما می‌تواند با تقلید از تصویر آن حرکت را اجرا کند. این حرکت‌ها ضمن بازی، باعث می‌شوند که کودک اعضای بدن را بهتر بشناسد و متوجه شود چه حرکت‌های متفاوتی را می‌تواند انجام دهد.

  طراحی مدرن و شیک دکوراسیون گل فروشی خاص

۹. کتاب داستان کودکان آموزش رنگ‌ها

کتاب داستان کودکان آموزش رنگ‌ها

نویسنده: ویلیام بی
مترجم:
ملیحه یوسفی
انتشارات:
ناریا
تعداد صفحه:
۱۲

رنگ‌ها از اولین مفاهیمی هستند که کودک با آنها آشنا می‌شود و به او کمک می‌کنند تفاوت‌ها را بهتر تشخیص بدهد. شخصیت‌های اصلی کتاب استنلی و موسو هستند که رنگ‌ها را به کودک معرفی می‌کنند. برای آموزش رنگ ها به کودک خردسال خود این کتاب بسیار کاربرد دارد.

۱۰. کتاب باید بروم دست‌شویی

کتاب باید بروم دست‌شویی

نویسنده: خیدوفن خنشتن
مترجم:
ندا کمال‌هدایت
انتشارات:
مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحه:
۲۸

آموختن دست‌شویی رفتن به کودکان از وظایف دشوار والدین است. داستان این کتاب هم به یکی از موقعیت‌های دست شویی رفتن کودکان یعنی رفتن فوری به دست‌شویی مربوط می‌شود. سگ کوچولو در این ماجرا در موقعیتی اضطراری قرار می‌گیرد و نیاز دارد فوری به دست‌شویی برود، اما همه دست‌شویی‌ها پر هستند و بقیه دارند از آنها استفاده می‌کنند و او مجبور می‌شود برای اولین‌ بار از دست شویی آدم‌بزرگ‌ها استفاده کند.

داستان سگ کوچولو می‌تواند کودک را از لحاظ ذهنی برای موقعیت‌های اضطراری مشابه آماده کند. اگر دنبال کتابی با موضوع آموزش دست شویی رفتن به کودکان هستید، این کتاب داستان برای کودکان زیر ۲ سال بسیار مناسب است. خواندن کتاب های مناسب در رشد و تربیت فرزند شما تاثیر شگفتی دارد.

۱۱. کتاب داستان کودکان قورباغه بیمار است

کتاب داستان کودکان قورباغه بیمار است

نویسنده: ماکس فلت هاوس
مترجم:
هورزاد عطاری
انتشارات:
مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحه:
۱۴

اگر بچه‌ها درک کنند که بیمار شدن یعنی چه، دوره بیماری را راحت‌تر می‌گذرانند. در این کتاب قورباغه بیمار شده است، تب دارد و میل به غذا ندارد. دوست او خرسی هم نمی‌داند باید چه‌کار کند که او حالش خوب شود برای همین می‌رود و از بقیه می‌پرسد. کودک در این داستان با خرسی همراه می‌شود و یاد می‌گیرد که در دوره بیماری چه مراقبت‌هایی لازم‌اند. این کتاب تاثیر زیادی در روابط و سلامت مادر و کودک دارد.

بهترین کتاب در حوزه داستان کودک

بهترین کتابی که برای کودک زیر 5 سال خود خریده‌اید چه کتابی بوده است؟ چه کتاب داستان کودکان مفید و مناسبی را برای بچه های زیر 2 سال توصیه می‌کنید؟ لطفا نام یک یا چند کتاب‌ را که کودکتان با آنها بیشتر ارتباط برقرار می‌کند برای ما و مادران مجله بانوی پارسی در قسمت نظرات بنویسید.

منبع: www.chetor.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =