0

روش های مقابله و پیامدهای فرق گذاشتن بین فرزندان

روش های مقابله و پیامدهای فرق گذاشتن بین فرزندان

فهرست عناوین

کدام فرزندتان را بیشتر دوست دارید؟ احتمالا والدین پاسخ دقیقی به این سؤال نمی‌دهند. بر اساس بررسی ۳۸۴ خانواده که فرزندانشان ۳ تا ۴ سال تفاوت سنی داشتند، ۷۴درصد مادران و ۷۰درصد پدران به یکی از فرزندان بیشتر علاقه داشتند. به‌اعتقاد دکتر پل هوک مایز، فرق گذاشتن بین فرزندان کاملا طبیعی است، اما به این معنی نیست که اشکالی ندارد، این عامل ممکن است منجر به آسیب های ماندگار به فرزندان شود.

8 ترفند جهت جلوگیری از فرق گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر

اگر شما هم درگیر فرق گذاشتن بین فرزندان هستید، نگران نباشید. چون روش هایی وجود دارند که با به کارگیری‌شان مطمئن شوید فرزندان شما به یک اندازه عشق دریافت می‌کنند. در ادامه، تعدادی راهکار ساده و عملی را برای مقابله با فرق گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر  ارائه کرده‌ایم. با ما همراه باشید:

۱. احساستان در مورد فرزندان تان را بپذیرد

اعتراف به فرق گذاشتن بین فرزندان خوشایند نیست، اما تظاهر به علاقه یکسان هم به تغییر وضعیت کمکی نمی‌کند. به اعتقاد دکتر هوک مایر، نکته مهم در فرق گذاشتن بین فرزندان این است که اجازه ندهید اولویت‌های شما بر تربیت فرزندان تأثیر منفی بگذارد.

اصلی ترین پیامدهای فرق گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر

انکارکردن رفتارهای ناشی از فرق گذاشتن بین فرزندان، کمکی به حل مسئله شما نمی‌کند، اما با پذیرش آنها می‌توانید اقدامات مؤثرتری انجام دهید و به یک اندازه آنها را دوست داشته باشید و به آن ها توجه کنید.

۲. اهمیت وقت گذاشتن جداگانه با هر کدام از فرزندان

وقت گذراندن با فرزند مورد علاقه آسان است و والد و فرزند خوب با هم کنار می‌آیند. یعنی درگیری محدودی دارند، از بودن کنار هم لذت می‌برند، علایق و سرگرمی‌های مشابهی دارند و رابطه آنها بدون نیاز به برنامه‌ریزی هم عالی است. مسئله اصلی وقت‌گذراندن با کودکانی است که موردعلاقه والدین نیستند و اغلب تفریحات و سرگرمی های یکدیگر را درک نمی‌کنند. چه باید کرد؟

دکتر هوک به والدین پیشنهاد می‌کند وارد دنیای فرزندان‌ شوند و برای آنها زمان بیشتری بگذارند. در نظر بگیرید فرزندان شما به زمان و توجه یکسانی نیاز دارند. حتی اگر عاشق ورزش کشتی نیستید یا درک نمی‌کنید چرا کودکتان از تماشای قطارها لذت می‌برد، با او همراهی کنید. حداقل ۱ بار در ماه برای هر فرزندتان زمانی ویژه در نظر بگیرید. علاوه‌ بر این، سعی کنید هرروز چند دقیقه با کودکان خود زمان صرف کنید.

۳. در تنبیه و تشویق فرزندان منصف باشید

قوانین تنبیه و تشویقتان برای هرکدام از فرزندانتان را بررسی کنید. برای فرزندان موردعلاقه خود استثنا قائل می‌شوید یا به همه امتیازات مشترکی می‌دهید؟ شاید اگر فرزند موردعلاقه شما کاری را فراموش کند، به‌نظرتان طبیعی باشد، اما وقتی فرزندان دیگر چنین اشتباهی بکنند، بهشان بگویید باید مسئولیت پذیرتر باشند و مدام بهشان تذکر بدهید.

  معرفی ۱۱ کتاب داستان کودکان زیر 5 سال

البته منصف بودن به‌ این‌ معنا نیست که همیشه با آنها یکسان برخورد کنید. انتظارات شما درباره مسائل مختلف باید بر اساس سن و میزان بلوغ فرزندانتان باشد. فقط مطمئن شوید که علت فرق گذاشتن بین فرزندان منطقی باشد و میزان تنبیه و دریافت پاداش آنها نیز قوانین مشخصی داشته باشد.

۴. اهمیت تشویق همه فرزندان بابت کار مثبتشان

شاید بیشتر اوقات در حال تشویق فرزند محبوبتان باشید، در حالی‌ که باید همه فرزندان را بابت رفتار خوبشان تشویق کنید. مثلا از اینکه تکالیفشان را به‌موقع انجام داده‌اند قدردانی کنید یا از میزان صبوری آنها زمانی که مشغول انجام کارهای منزل هستید. اگر دیدید کار خوبی می‌کنند به‌جای تشکر ساده، تشویقشان کنید و دلیلش را به آنها توضیح دهید.

اگر یکی‌دو تا از فرزندانتان بیشتر از بقیه بازیگوش باشند، پیداکردن کارهای مثبت برای تحسین آنها سخت‌تر خواهد بود، اما حتما رفتار خوبی برای تشویق کردن آنها پیدا می‌کنید. تحسین احساس خوبی به آنها می‌دهد و با این کار نشان می‌دهید رفتار آنها برای شما ارزشمند است.

۵. طوری رفتار نکنید که فرق گذاشتن بین فرزاندان توسط کودک احساس شود

تصور کنید برای گردش روزانه با فرزندان خود در‌ حال قدم‌زدن هستید. فرزند کوچک شما بی‌قراری می‌کند و عقب مانده‌ است. شما با گفتن جمله‌ای مانند «اگر برادرت اینقدر عقب نماند، می‌توانیم برویم و بستنی بخوریم»، به کودکی که عقب‌ مانده است احساس مقایسه‌ شدن و درک‌نشدن می‌دهید، در‌ حالی‌ که می‌توانید با تشویق او به حرکت سریع‌تر، سبب نشاط و همراهی او شوید.

طوری رفتار نکنید که فرق گذاشتن بین فرزاندان توسط کودک احساس شود

فراموش نکنید مقایسه فرزندان، آنها را مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. هر کودکی توانایی‌های خاص خودش را دارد و منحصربه‌فرد است. مقایسه توانایی‌ها و نحوه انجام کارهای روزانه کودکان اغلب تشویق کننده نیست و نتیجه معکوس می‌دهد. مقایسه کردن در نهایت منجر به تسلیم شدن کودکان و اجتناب از تلاش بیشتر آنها می‌شود.

کودکان به‌طور طبیعی تلاش می‌کنند والدین را راضی نگه دارند و مقایسه آنها با یکدیگر سبب افزایش اضطراب و استرس‌ فرزندان می‌شود و عزت‌نفس آنها را کاهش می‌دهد. به‌خصوص زمانی که باور کنند خواهر و برادرشان بهتر از آنها هستند. راهنمایی و تشویق خصوصی کودکان اقدام بهتری است.

۶. برای سازگار کردن فرزندان تلاش نکنید

اگر فرزندان شما دائما احساس می‌کنند اجازه دیدن برنامه‌های تلویزیونی خودشان را ندارند، چون خواهر یا برادر کوچکشان می‌ترسد یا نمی‌توانند غذاهای خاصی را بخورند زیرا خواهر یا برادرشان به آنها حساسیت دارد، ممکن‌ است برنجند. سعی کنید برای آنها فضایی فراهم کنید که هرکدام از برنامه‌های موردعلاقه خودشان بهره‌مند شوند. برای فرزندان شرایط دلخواه خودشان را ایجاد کنید و به‌جای مقابله، با آنها همدلی کنید.

  عوامل ایجاد حساسیت در کودک و درمان آلرژی در کودکان

۷. بین فرزندان عادلانه رفتار کنید

ساده‌ترین راهی که نشان می‌دهد دچار فرق گذاشتن بین فرزندان نیستید، رفتار عادلانه است. مثلا موقع خرید هدیه سال نو، مطمئن شوید همه فرزندان شما تعداد یکسانی هدیه با هزینه مساوی دریافت می‌کنند. سعی کنید برای همه فرزندان امکانات یکسانی فراهم کنید. اگر مرتب برای کوچک ترین فرزندتان اسباب‌بازی بخرید و توجهی به فرزندان بزرگتر نداشته‌ باشید، عادلانه نیست. سعی کنید برای فرزندان بزرگ‌تر هم چیزهای کوچکی متناسب با سن و نیازشان بخرید.

خطرات فرق گذاشتن بین فرزندان دختر و پسر

۸. نگرانی فرزندان را جدی بگیرید

ممکن‌ است بچه‌ها به‌خاطر فرق گذاشتن بین فرزندان به شما اعتراض کنند. وقتی فرزندان از شما شکایت می‌کنند، مقابله با آنها بی‌فایده است و هیچ کمکی به‌ رفع نگرانی آنها و عواقب نامطلوب آن در بزرگسالی نمی‌کند. به‌جای نادیده گرفتن نگرانی های فرزندان سعی کنید آنها را برطرف کنید.

در ادامه، به شما روش های کارآمد برای رفع نگرانی کودکان را معرفی می‌کنیم:

۱. به کودکان حقیقت را بگویید

تصور کنید فرزند بزرگترتان تلفن همراه دارد و فرزند کوچک نه. این رفتار از نگاه او عادلانه نیست، پس درباره دلایل تصمیمتان با او صحبت کنید. یا مثلا اگر خواهر یا برادرش زمان بیشتری برای بازی دارد، به او بگویید می‌تواند با انجام به‌موقع تکالیفش به‌اندازه آنها بازی کند. نگذارید رابطه مادر و کودک ضعیف شود.

۲. درباره شباهت ها صادق باشید

ممکن‌‌ است علایق مشابه شما و یکی از فرزندان باعث شود زمان بیشتری برای او بگذارید و این فرزندان دیگرتان را ناراحت کند. می‌توانید با توضیح صادقانه، وضعیت را بهتر کنید. همچنین حتما بگویید وقت‌گذراندن با فرزندی که با او تفریحات مشابهی ندارید هم به همان اندازه برای شما لذت‌بخش است. هرگز در مقابل اعتراض آنها مقاومت نکنید و از پیشنهادها برای بهبود شرایط استفاده‌ کنید.

۳. به کودکان بگویید دوستشان دارید

به همه فرزندانتان بگویید دوستشان دارید و ارتباط نزدیک با برادر یا خواهرشان چیزی از عشق شما به آنها کم نمی‌کند. همچنین دلایل توجه بیشتر خودتان به یکی از فرزندان را بیان کنید و منطقی توضیحش دهید. این کار فرق گذاشتن بین فرزندان را بهبود میدهد.

۴. احساسات کودکتان را تأیید کنید

حتی اگر نمی‌دانید نگرانی‌های فرزندتان ناشی از کدام رفتار شماست، احساسات او را تأیید کنید. به آنها نشان دهید متوجه احساس نگرانی و ناراحتی او هستید و خودتان هم بابت این مسئله نگرانید.

۵. مراقب فرق گذاشتن بین فرزندان توسط دیگران باشید

ممکن‌ است عامل فرق گذاشتن بین فرزندان شما نباشید و همسر، دوستان یا اعضای خانواده شما و همسرتان ناخواسته مرتکب چنین رفتاری شوند. اگر شما متوجه این رفتار شده‌اید، احتمالا فرزندان شما هم متوجه آن هستند. فراموش نکنید با تلاش برای جبران و نشان دادن توجه و محبت به دیگر فرزندان اوضاع بدتر می‌شود. با صحبت‌کردن و بیان دلایل نگرانی‌ با همسر و اعضا خانواده می‌توانید به‌راحتی این مسئله را برطرف کنید.

  نشانه ها و علت بیماری انواژیناسیون در کودکان چیست؟

بهبود مشکل فرق گذاشتن بین فرزندان کوچکتر و بزرگتر

فراموش نکنید فرق گذاشتن بین فرزندان بزرگ و کوچک خیانت به فرزندان دیگر نیست و نباید بابت آن خجالت بکشید. می‌توانید با ایجاد محیط دوست داشتنی برای هریک از فرزندان حامی آنها باشید و نشان دهید برای شما ارزشمند هستند. سعی کنید راه‌های جدیدی برای ارتباط با کودکان خود پیدا کنید. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید که می‌تواند به دیگران برای حل مشکل فرق گذاشتن بین فرزندان کمک کند، لطفا آن را برای ما بنویسید.

منبع: www.chetor.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =