0

مهم ترین دلایل ریزش مو چیست؟

مهم ترین دلایل ریزش مو چیست؟

فهرست عناوین

ریزش روزانه تعداد معینی از مو ها، پدیده ای طبیعی است. با این حال، در صورتی که این ریزش در مقادیر چشم گیر اتفاق افتد، می تواند سبب ناراحتی و نگرانی فرد شود. در حالی که ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه عامل اصلی ریزش مو به شمار می آید، اما عوامل و دلایل ریزش مو دیگری نیز می توانند در بروز این پدیده نقش داشته باشند.

آشنایی با انواع مدل ریزش مو زنانه و مردانه و علت آن

ریزش مو نیز دارای نوع های مختلفی است که قبل از درمان ریز مو باید نوع آن مشخض شود. پزشک پوست و مو قبل از پیشنهاد درمان مناسب، احتمال وجود این عوامل را بررسی می کند. در این مقاله، قصد داریم دلایل و عوامل اصلی ریزش مو، درمان های ریزش مو موجود و نکاتی جهت پیشگیری از ریزش مو را بیان کنیم.

علائم ریزش مو سکه ای یا ناحیه ای

ریزش موی ناحیه ای یا بیماری آلوپسی آره آتا ، یک بیماری خود ایمنی است که سبب ریزش ناگهانی موها می شود. در این بیماری، سیستم ایمنی علاوه بر اندام های سالم بدن، به فولیکول های مو نیز حمله ور می شود. ریزش مو های نواحی کوچکی از سر، ابرو، ریش و مژه ها، از علائم بیماری ریزش مو سکه ای است.

ریزش موی آندروژنیک چیست؟

ریزش موی آندروژنیک نام دیگر ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه است. این عامل بسیار رایج بوده و در اثر ژنتیک در هر دوی مردان و زنان بروز می دهد. در حالی که ریزش موی مردان معمولا در ناحیه کف و بغل سر رخ می دهد، ریزش مو در زنان اغلب با کم پشت شدن مو ها در تمام سر شناخته می شود.

علت درمان و دلایل ریزش موی سر زنان شدید

ریزش موی آندروژنیک معمولا با افزایش سن پدیدار شده اما می تواند در هر سنی پس از بلوغ نمایان شود. بسیاری از زنان این نوع ریزش مو را پس از ورود به دوره یائسگی تجربه می کنند. این بدان معناست که هورمون ها در این پدیده نقش ایفا می کنند. ماینوکسیدیل یک داروی رشد مو بوده که در درمان ریزش مو ژنتیکی و هورمونی می تواند به کار رود.

تشخیص درمان و دلایل ریزش مو در بارداری

برخی از زنان بلافاصه پس از زایمان، ریزش شدید موهای خود را تجربه می کنند. این پدیده به صورت موقت و در اثر کاهش سطح استروژن به وجود می آید. اغلب با گذشت یک سال یا کمتر، موها به صورت خود به خود رشد کرده و مشکل فرد برطرف می شود. جهت کمک به رشد سریع تر موها، می توان نکات زیر را انجام داد:

 • استفاده از شامپوها و حالت دهنده هایی که به پر پشت شدن موها کمک می کنند.
 • استفاده از محصولات مخصوص موهای نازک
 • اجتناب از شامپوها و حالت دهنده های قوی
 • همچنین، می توان جهت اجتناب از کشیده شدن موها به پایین، محصولات حالت دهنده را به جای کف سر به انتهای موها اعمال کرد.
  تقویت مو با دارچین با انواع ماسک طبیعی خانگی

دلایل ریزش مو تلوژن افلوویوم چیست؟

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش مو است که موها در حالت تلوژن (ریزش طبیعی) باقی می مانند. این وضعیت سبب ریزش موها حتی به صورت دسته ای می شود. تلوژن افلوویوم یک وضعیت موقت است که معمولا با گذشت زمان برطرف می شود. مراجعه به پزشک جهت یافتن علت دقیق ریزش مو، به مبتلایان توصیه می شود. برخی عوامل احتمالی ریزش مو تلوژن افلوویوم شامل موارد زیر هستند:

 • استرس شدید
 • عمل جراحی
 • زایمان
 • کاهش وزن شدید
 • مشکلات تیروئیدی
 • مصرف برخی دارو ها

در صورتی که مصرف برخی دارو ها در ایجاد و دلایل ریزش مو تلوژن افلوویوم مشکوک باشد، پزشک دستور تغییر یا قطع مصرف آن ها را  برای بهبود سلامت پوست و مو خواهد داد.

مهم ترین عوامل و دلایل ریزش مو چیست؟

علت و نشانه های ریزش موی آناژن افلوویوم

آناژن افلوویوم وضعیتی است که در آن مقادیر بسیار زیادی از موها در دوره آناژن (رشد) دچار ریزش می شوند. این پدیده علاوه بر سر، می تواند ریزش موهای دیگر نواحی بدن همچون مژه و ابرو ها را نیز ایجاد کند. عوامل آناژن افلوویوم به شرح زیر هستند:

شیمی درمانی

پرتو درمانی

عفونت های قارچی

بیماری خود ایمنی

درمان این بیماری ریزش مو به علت ایجاد کننده آن بستگی داشته اما مصرف محلول های موضعی همچون ماینوکسیدیل تاثیر گذار خواهد بود. در صورتی که فرد در اثر شیمی درمانی به دلایل ریزش مو آناژن افلوویوم دچار شده باشد، خنک کردن سر در حین فرایند، می تواند مفید باشد. مو های یاد شده ظرف ۳ تا ۶ ماه پس از قطع شیمی درمانی دوباره رشد خواهند کرد.

علت اصلی ریزش موی کششی در دختران

ریزش موی کششی، نوعی ریزش مو است که در اثر کشیده شدن بیش از حد موها در مدل های مختلف به وجود می آید. بیش از حد محکم بستن مو ها اصلی ترین دلایل ریزش مو کشی است. از جمله این مدل ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

دم اسبی یا گوجه ای

بافت

بافت آفریقایی

اکستنشن ها

در صورتی که ریزش موی کششی ادامه یابد، امکان پدیدار شدن نواحی کم پشت یا خالی از مو در سر فرد وجود خواهد داشت. اجتناب از مدل مو های یاد شده می تواند نوعی درمان خانگی ریزش مو کششی به شمار آمده و از آسیب بیشتر به مو ها جلوگیری کند.

مهم ترین دارو ها با عوارض ریزش موی سر

برخی دارو ها دارای عوارضی جانبی از جمله ریزش مو هستند. در پایین چندین نمونه از دارو های ایجاد کننده ریزش مو بیان شده اند:

 • دارو های رقیق کننده خون همچون وارفارین
 • دارو های درمان آکنه همچون آکوتان
 • دارو های ضد افسردگی از جمله پروزاک و زولوفت
 • دارو های بتابلاکر
 • دارو های کاهنده کلسترول خون همچون لوپید
  راهکارهای از بین بردن و درمان چین و چروک لب ها

موترترین دارو های ریزش مو سر

دلایل ریزش موی سر بخاطر کمبود مواد مغذی

کمبود مواد مغذی می تواند دلایل ریزش مو را رقم زند. تغذیه و رژیم های غذایی سخت و دارای مقادیر اندک پروتئین، ویتامین و آهن، گاهی اوقات ریزش موی شدیدی را در فرد به وجود می آورند. پزشک جهت بررسی کمبود مواد مغذی در بدن فرد، انجام یک آزمایش خون را برای او تجویز خواهد کرد.

ریزش مو زنانه به دلیل مصرف دارو های ضد بارداری

افراد ممکن است در اثر مصرف دارو های ضد بارداری ریزش مو را تجربه کنند. همچنین، برخی افراد این نوع ریزش مو را چند هفته تا چند ماه پس از قطع مصرف دارو های یاد شده مشاهده می کنند. در صورت مصرف دارو های ضد بارداری، می توان جهت کاهش احتمال ریزش مو، انواع دارای شاخص آندروژن کم را انتخاب کرد. موارد زیر چندین نمونه از این دارو ها هستند:

 • دزوژن
 • اورتوسپت
 • اورتوسایکلین
 • اوورال و لوئسترین دارای شاخص آندروژن بالاتری هستند. دیگر روش های ضد بارداری موثر بر هورمون ها همچون ایمپلنت و برچسب های پوستی نیز، می توانند سبب دلایل ریزش مو شوند.

رابطه عفونت کرم حلقوی با ریزش مو

کرم حلقوی نوعی عفونت قارچی است که می تواند سبب ریزش مو شود. کرم حلقوی پوست سر یا تینئا کاپیتیس، طاسی موقت برخی نواحی سر را ایجاد خواهد کرد. برای درمان ریش مو سر کرم حلقوی باید به پزشک مراجعه کنید. برای درمان این بیماری ابتدا باید دلایل ریزش مو را بدانید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 8 =