0

مهم ترین دلیل زرد شدن برگ شمعدانی چیست؟

مهم ترین دلیل زرد شدن برگ شمعدانی چیست؟

فهرست عناوین

امروزه بسیاری از گیاهان در طول فرآیند رشد خود دچار مشکلات و بیماری هایی خواهند شد که زرد شدن برگ های شمعدانی رایج ترین این مشکلات خواهد بود. علت های مختلفی موجب زرد شدن برگ شمعدانی می شوند که شما برای درمان در ابتدا بایستی نوع علت را شناسایی نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا دلایل و راه پیشگیری از زرد شدن برگ گیاه شمعدانی را با هم بررسی کنیم.

شناخت مهم ترین عوامل زرد شدن برگ شمعدانی

بهتر است بدانید گیاه شمعدانی که با نام ژرانیوم یا Geranium نیز شناخته می شود یکی از محبوب ترین گل های آپارتمانی و باغچه ای است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت گیاه شمعدانی تحمل آن در مقابل خشکی، بی آبی و گل های رنگارنگ زیبای آن است. بسیاری از افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند مراقبت از گیاه شمعدانی را تجربه کرده اند. با وجود مقاوم بودن شمعدانی ممکن است گاهی دچار مشکلاتی از جمله زرد شدن برگ ها شود.

چگونگی جلوگیری از هجوم آفات به شمعدانی

در واقع با وجود اینکه نگهداری از گل شمعدانی کار سختی نیست اما در هر صورت مانند بسیاری از گیاهان دیگر نیازهایی خواهد داشت که بایستی به آن ها دقت کنید. همچنین علاوه بر نادیده گرفتن نیازهایی مانند میزان آبیاری، نور، خاک و کود مناسب عمده ترین مشکلاتی که به سراغ گیاه می آید هجوم آفات گیاهی خواهد بود.

چنانچه به نیاز های گیاهتان توجهی نکنید قطعا سلامت گلدان و گیاه به خطر خواهد افتاد. همچنین مبتلا شدن گیاه به بیماری های قارچی و پوسیدن ریشه گیاه نیز از جمله مسائلی است که به دقت و به سرعت بایستی درمان گردد.

همانطور که متوجه شدید زرد شدن برگ شمعدانی اغلب در اثر عوامل مختلفی رخ خواهند داد که در ادامه سعی داریم به بیان مهم ترین و شایع ترین دلیل های زرد شدن برگ شمعدانی و دیگر گیاهان بپردازیم:

کمبود مواد مغذی خاک

یکی از دلیل های اصلی زرد شدن برگ شمعدانی می تواند ضعف برگ ها باشد که اغلب در اثر کمبود مواد مغذی موجود درون خاک یا میزان کم کود های شیمیایی رخ خواهد داد. چنانچه با این مشکل مواجه شدید حتما از کود کلات آهن و همچنین کود های مخصوص گلدهی برای گیاهتان در طول فصول بهار و تابستان استفاده نمایید.

تاثیر خاک بر زرد شدن برگ گیاه شمعدانی

زرد شدن برگ گیاه با تغییرات آب و هوایی

در واقع زرد شدن برگ شمعدانی می تواند نشان دهنده شوکه شدن آن در اثر جابه جایی و تغییرات آب و هوایی زیاد باشد. این عارضه معمولا به سرعت پراکنده شده و کل برگ های گیاه را در بر می گیرد. البته اگر زردی گیاه همراه با خشک شدن آن باشد علت آن کم بودن دفعات آبیاری است.

  روش خانگی از بین بردن و دفع آفات گیاهان آپارتمانی

در این مواقع مراقب باشید تا سطح بستر گیاه شمعدانی به صورت کامل خشک نشود. برای این کار می توانید سطوح خاک را با دست بررسی کنید و اگر رطوبت آن از دست رفته اقدام به آبیاری نمایید.

ضرر های آبیاری بیش از حد گیاه

همچنین آبیاری بیش از حد گل و گیاه نیز می تواند دلیل زرد شدن برگ شمعدانی باشد که در اغلب موارد با کنترل آبیاری این مشکل رفع خواهد شد. اما اگر برگ ها بدون هیچ تغییری رنگ شان را از دست دادند علت آن می تواند ناشی از جابه جایی گیاه باشد. همچنین از این نکته غافل نشوید که شمعدانی نسبت به تعویض گلدان و تعویض خاک بسیار حساس بوده و زرد شدن برگ های آن در این مواقع طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست.

تاثیر نور شدید آفتاب برای گل و گیاه

نور شدید آفتاب و دریافت نور مستقیم یکی علت های زرد شدن یرگ شمعدانی می باشد که اغلب در طول روز های گرم تابستان رخ می دهد. با وجود اینکه شمعدانی برای رشد نیاز به دریافت نور خورشید دارد اما در روزهای گرم تابستان دریافت نور به صورت مداوم موجب سوختگی برگ هایش خواهد شد. میتوانید با افزودن یک سایه بان نازک این مشکل را برطرف کنید.

علت های اصلی زرد شدن برگ شمعدانی

خطرات تعویض گلدان گیاهان

توجه داشته باشید که تعویض گلدان برای گیاه شمعدانی نوعی مزاحمت تلقی شده و به همین خاطر گیاه آن را به نوعی استرس و یا تنش برداشت می کند و به واسطه آن برگ های خود را زرد می کند. در این مواقع نیازی به نگرانی نیست و بایستی اجازه دهید تا شمعدانی با شرایط جدید خود سازگار شود.

پس از انجام تعویض گلدان شما تنها بایستی شرایط ایده آل محیطی را برای گیاهتان فراهم نمایید. به این صورت که سایز گلدان جدید تنها دو سایز بزرگ تر از گلدان قدیمی باشد تا از وارد شدن استرس بیش از حد به گیاه جلوگیری شده و گیاه شمعدانی با سرعت زیاد تری خود را با شرایط جدید وفق دهد.

زرد شدن برگ های شمعدانی

علت هجوم آفات به گیاه شمعدانی

به طور کلی آفات گیاهان خانگی از جمله شته ها و کنه های عنکبوتی با هجوم شان به گیاه و تغذیه از آب موجود در برگ ها موجب زرد شدن برگ شمعدانی می شوند بنابراین در صورتی که لکه های قهوه ای مایل به زرد و یا سوراخ های نامنظم را بر روی برگ های گیاهتان مشاهده می کنید بدانید که گیاهتان مورد هجوم آفات قرار گرفته است.

  بهترین و کاربردی ترین ترفند های واتساپ WhatsApp

در این مواقع برای جلوگیری از زرد شدن تمام برگ ها بایستی آلودگی موجود را توسط الکل از روی برگ های گیاه پاک کنید و سپس به روش فیزیکی و یا استفاده از صابون های حشره کش اقدام به حذف آفات از گل و گیاه خود نمایید.

دلیل هجوم بیماری های عفونی به گیاه

یکی دیگر از عوامل موثر در زرد شدن برگ شمعدانی، هجوم بیماری های عفونی به گیاه خواهد بود که در نهایت با مرگ گیاه پایان خواهد یافت. بیماری های عفونی معمولا در اثر غبار پاشی گیاه رخ می دهند و می توانید آن ها را با وجود لکه های زرد و قهوه ای رنگ شناسایی نمایید.

به همین خاطر توصیه می کنیم که تنها در حالتی گیاهتان را غبارپاشی کنید که اطراف گیاه تهویه مناسبی وجود داشته باشد و گیاه با این کار دچار بیماری نشود.

البته گاهی اوقات تمامی شرایط پرورش و نگهداری گل شمعدانی ایده آل است اما باز هم شاهد زرد شدن برگ شمعدانی خواهید بود. این اتفاق در اغلب موارد جزئی از چرخه ی زندگی گیاه شمعدانی محسوب می شود که در طول آن گیاه ترجیح می دهد انرژی اش را صرف تولید برگ های جوان کند. به همین خاطر علت زرد شدن برگ شمعدانی جای هیچگونه نگرانی نداشته و بایستی به گیاهتان فرصت بدهید تا روند طبیعی رشد اش را طی کند.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 8 =