0

همه چیز درباره ارگاسم زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

همه چیز درباره ارگاسم زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

فهرست عناوین

ارگاسم از نظر بیشتر افراد به‌عنوان اوج هیجان و لذت جنسی تعریف می‌شود. احساسی قدرتمند از لذت و سرخوشی فیزیکی. البته تجربه اوج برانگیختگی جنسی فقط به همین چند کلمه خلاصه نمی‌شود (دست کم برای محققان و پژوهشگران) تا جایی که در قرن اخیر نظریه‌های مربوط به ارگاسم و ماهیت آن دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند. در این مطلب به ارگاسم زنان و مردان می‌پردازیم و نگاهی هم به علت وقوع و واقعیت‌های پنهان درباره این پدیده خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

ارگاسم چیست؟

ارگاسم براساس تعریف انجمن روانشناسی آمریکا عبارت است از رسیدن به اوج لذت. بدن تنش را آزاد می‌کند و عضلات پرینه و اسفنکتر مقعد، و اندام تناسلی به‌صورت تناوبی و ریتمیک منقبض می‌شوند. ارگاسم در مردان با انزال همراه است و ارگاسم زنان هم انقباض واژنی را تجربه می‌کنند. البته گاهی برخی خانم‌ها حین رابطه جنسی یا پس از ارگاسم، انزال دارند.

شناخت الگو های ارگاسم زنان و مردان

پژوهشگران روابط جنسی ارگاسم را با مدل‌های مرحله‌ای پاسخ جنسی تعریف می‌کنند. هرچند این فرایند در افراد مختلف کاملا باهم تفاوت دارد در بیشتر موارد با چند تغییر اساسی فیزیولوژیک مواجه می‌شویم. در ادامه الگوهایی را آورده‌ایم که در تمام اشکال پاسخ‌های جنسی مشاهده شده و صرفا به رابطه آلت تناسلی مردانه و واژن مربوط نمی‌شوند.

مدل ارگاسم 4 مرحله ای مسترز و جانسون

دو پژوهشگر به‌نام‌های ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در سال 1966 مدل چهار مرحله‌ای اوج برانگیختگی جنسی زیر را ارائه نمودند:

  • تهییج و برانگیختگی
  • اوج
  • ارگاسم
  • فرونشانی

ارگاسم 3 مرحله ای کاپلان

وجه تمایز مدل کاپلان با سایر مدل‌های پاسخ جنسی در وجود تمایل و خواسته است. بیشتر مدل‌ها از تغییرات غیرتناسلی اجتناب می‌کنند. لازم به ذکر است که لزوما تمام فعالیت‌های جنسی براساس تمایل نیستند. سه مرحله مدل رابطه جنسی کاپلان عبارتند از:

  • تمایل
  • تهییج و برانگیختگی
  • ارگاسم

حین رسیدن به ارگاسم چه اتفاقی می افتد؟

افراد حین ارگاسم نوعی احساس لذت شدیدی در اندام تناسلی و کل بدن‌شان تجربه می‌کنند. البته ارضای جنسی در هر فردی نسبت به دیگری متفاوت است. بعد از اینکه فرد ارضا می‌شود، صورت، گردن یا قفسه سینه فرد برافروخته می‌شود. به‌خاطر آزاد شدن اندورفین بعد از اینکه فرد ارضا شده احساس خواب آلودگی، شل و ریلکس شدن یا خوشحالی دارد. معمولا عمل ارگاسم زنان و مردان ویژگی‌های عمومی را حین ارضا شدن تجربه می‌کنند:

  • انقباض غیرارادی عضلات
  • بالا رفتن ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس.
  • فشار و تنش جنسی به صورت ناگهانی آزاد می‌شود.
  • عضلات واژن در خانم‌ها منقبض شده و عضلات رحم هم دچار انقباضات ریتمیک می‌شوند.
  • عضلات زیر آلت تناسلی مردان هم دچار انقباض ریتمیک شده و انزال صورت می‌گیرد یعنی خروج منی.
  • هاله‌ رنگی دور پستان در خانم‌ها پررنگ‌تر می‌شود.
  • سرخ و ملتهب شدن پوست

همه چیز درباره ارگاسم زنان و مردان و حین رسیدن به ارگاسم چه اتفاقی می افتد؟

همه چیز درباره ارگاسم در خانم ها که باید بدانید

اوج لذت جنسی در خانم‌ها به این شکل است که عضلات واژن و مقعد پنج تا هشت ثانیه منقبض می‌شوند و ضربان قلب و تنفس بیشتر می‌شود. پیش از ارضا شدن و حین برانگیختگی جنسی، واژن خیس شده و در برخی ممکن است انزال هم مشاهده شود. البته انزال در خانم‌ها چندان شایع نیست و بین 10 تا 70 درصد خانم‌ها حین ارضا، انزال را هم تجربه می‌کنند. حساسیت کلیتوریس بلافاصله پس از برانگیختگی جنسی چند برابر شده و ممکن است دردناک شود. ارگاسم زنان شرایط متفاوتی را دارد.

  بایدها و نبایدهای انتخاب و خرید لباس زیر زنانه مناسب

واقعیت هایی درباره ارگاسم در مردان

ارگاسم در مردان به این شکل است که عضلات آلت تناسلی و مقعد بین پنج تا هشت بار یکبار در هر ثانیه منقبض می‌شوند. ضربان قلب و میزان تنفس هم افزایش می‌یابد. سپس آلت تناسلی حدود 1 تا 2 قاشق غذاخوری مایع منی ترشح می‌کند.

ممکن است انزال حین اوج لذت جنسی اتفاق نیفتد اما معمولا هردو همزمان هستند. سر آلت تناسلی مردان بلافاصله پس از برانگیختگی و رسیدن به نقطه اوج حساس‌تر یا دردناک می‌شود.

مدت زمان ارگاسم زنان چقدر است؟

براساس یافته‌های پژوهشی، ارگاسم در خانم‌ها چیزی بین 20 تا 35 ثانیه طول می‌کشد. البته این زمان در افراد مختلف با توجه به فیزیک و جسم آن ها میتواند متفاوت باشد. سلامت جنسی نیز در تعیین این زمان موثر است.

مدت زمان ارگاسم زنان چقدر است؟

مهم ترین مزایای ارگاسم برای سلامتی

نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که اوج برانگیختگی جنسی ناشی از ارتباط با شریک جنسی باعث خواب بهتر می‌شود. پس از اینکه فرد به اوج لذت جنسی یا ارگاسم می‌رسد، هورمونی به‌نام اوکسی توسین در بدن ترشح می‌شود که روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد. از خواص ارضا شدن زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضطراب را کنترل می‌کند
  • ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد
  • ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را پایین می‌آورد

معرفی انواع روش ارگاسم در خانم ها

ارگاسم‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را باهم بخوانیم. البته شایان ذکر است که این لیست کامل و جامع نیست و هنوز هم پژوهش درباره انواع آن ادامه دارد. با این حال اصلی ترین انواع ارگاسم زنان شامل همین موارد میشود.

ارگاسم کلیتورال چیست؟

برانگیختگی و ارضای جنسی از طریق تحریک کلیتوریس صورت میگیرد و براساس یافته های پزشکی 60 درصد خانم ها فقط از طریق کلیتوریس به اوج لذت جنسی رسیده و ارضا میشوند.

ویژگی های ارگاسم واژینال

از طریق تحریک غیرمستقیم کلیتوریس در طول سکس از طریق دخول صورت میگیرد. به شکل کلی این نوع ارگاسم در خانم ها از طریق رابطه جنسی و دخول مستقیم انجام میشود.

ارگاسم ترکیبی در زنان

ارگاسم زنان به شکل ترکیبی زمانی روی میدهد که اوج لذت جنسی واژینال و کلیتوریس همزمان باهم در رابطه جنسی اتفاق بیفتد.

شناخت ارگاسم آنال یا مقعدی

برخی از خانم ها حین رابطه جنسی مقعدی آن را تجربه می کنند.این نوع رسیدن به ارگاسم تنها از راه رابطه جنسی مقعدی اتفاق می افتد.

روش ارگام از طریق نقطه جی

در این مدل، اوج برانگیختگی جنسی با تحریک نقطه جی اتفاق میافتد. با دانستن مکان نقطه جی در زنان و مردان میتوان به ارگاسم ازین طریق دست یافت.

ارگاسم چند گانه یا متعدد چیست؟

در این مدل ارگاسم، فرد میتواند در یک فاصله کوتاه چند مدل تحریک را پشت سرهم تجربه کند.

  نشانه های تعریق بیش ‌از حد و بررسی علل و روش های درمان

نکته: ازنظر جانسون و مسترز، خانم‌ها دوره بازیابی کوتاه‌تری دارند به‌همین دلیل در فاصله زمانی کوتاه‌تری، ارگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

انواع روش های ارگاسم زنان و خانم ها

ارگاسم با تصور و خیال

در این مدل فرد بدون هیچ‌گونه تحریک فیزیکی و فقط با تصور و خیال به اوج لذت جنسی می‌رسد. تصویرسازی ذهنی باعث فعال شدن نواحی مغزی مرتبط با ارگاسم، پاداش و تحریک بدنی می‌شود.

روش ارگاسم زنان از طریق نوک سینه یا نیپل

فرد فقط از طریق تحریک نوک سینه‌ها ارضا می‌شود. تحریک نوک سینه‌ها باعث فعال شدن آن بخشی از مغز شده که تحریک اندام تناسلی را فعال می‌کند. این نوع ارضا شدن در خانم ها نیز تا حدی رایج است.

مردان هم ارگاسم متعدد را تجربه میکنند؟

نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهند که ارضای چندگانه در مردان هم ممکن است. البته این مسئله چندان شایع نیست. کمتر از 10 درصد مردان در دهه 20 و کمتر از 7 درصد بعد سی سالگی ممکن است این نوع برانگیختگی را تجربه کنند. پژوهشگران دو نوع ارگاسم متعدد در مردان را شناسایی کرده‌اند: پراکنده و متراکم.

در نوع متعدد پراکنده، فاصله چند دقیقه‌ای داریم. و در مدل متراکم در فاصله چند ثانیه تا دو دقیقه بین دو تا چهار جهش ارگاسمی داریم. البته هنوز بررسی و پژوهش درباره عوامل تاثیرگذار بر پتانسیل تجربه ارگاسم متعدد ادامه دارد.

واقعیاتی درباره ارگاسم خانم ها که باید بدانید

شاید برای خیلی از خانم‌ها نرسیدن به نقطه اوج و ارضا نشدن در رابطه جنسی موضوع چندان مهمی نباشد و صرفا از خود رابطه جنسی لذت برده و خیلی به ارضا شدن یا نشدن فکر نمی‌کنند. خانم‌های زیادی هستند که صرفا از رابطه جنسی عاشقانه، عشق و دوست داشته شدن از سوی شریک جنسی لذت می‌برند بدون آنکه به نقطه برانگیختگی جنسی برسند. این یعنی ارگاسم نشدن تنها زمانی مشکل و اختلال محسوب می‌شود که خانم‌ها یا شریک جنسی شان آن را مشکل و اختلال بدانند.

واقعیاتی درباره ارگاسم خانم ها که باید بدانید

البته واکنش و پاسخ ارگاسمی به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله تحریک جنسی، احساس راحتی با خود، کلیشه‌های مربوط به مردان و زنان و دیدگاه شان درباره رابطه جنسی. درواقع فکر کردن بیش از حد به این موضوع خودش باعث جلوگیری از ارگاسم زنان می‌شود. در ادامه چند واقعیت جالب درباره ارضای جنسی در زنان را آورده‌ایم:

  • ارگاسم باعث تسکین درد می‌شود. رابطه جنسی باعث آزادشدن هورمون‌های اوکسی‌توسین، سروتونین، اندورفین و فنیل اتیل آمین در بدن می‌شود و مغز دستور حال خوب را صادر می‌کند.
  • پس از ارضا شدن خانم‌ها نوعی حس و حال عجیب و متناقض را تجربه می‌کنند چیزی بین درد، خنده، گریه و حتی عطسه.
  • اوج برانگیختگی جنسی مثل خوردن شکلات یا نوشیدن الکل و قهوه است. مغز پس از رسیدن به این مرحله، هورمون دوپامین ترشح می‌کند که همان انتقال دهنده عصبی است که برای ادراک پاداش در مغز فعال می‌شود.
  • احساس و نظر فرد نسبت به دستگاه تناسلی‌اش رابطه مستقیمی با اوج لذت جنسی دارد. یعنی هرچقدر فرد اعتماد بنفس بیشتری نسبت به ناحیه تناسلی‌اش داشته باشد قطعا تجربه دلپذیرتری از رابطه جنسی دارد. یادتان باشد که ظاهر واژن‌ها باهم فرق می‌کنند و هیچ الگوی کامل و بی‌نقصی برای دستگاه تناسلی وجود ندارد. هر گلی زیبایی خودش را دارد.
  • پیش نوازی کلید قلعه شهر است. بیشتر خانم‌ها دست‌کم 20 دقیقه تحریک لازم دارند تا به نقطه اوج برسند. پس قبول کنید که پیش‌نوازی شرط اول برای بیشتر خانم‌ها است تا این حس خوشایند را تجربه کنند.
   برخی هم بدون هیچ تحریکی می‌توانند به اوج رسیده و ارضا شوند مثلا با لمس ابرو یا مسواک زدن دندان‌های‌شان.
  نشانه های تومور کندروسارکوم و خطرات و نحوه درمان آن

واقعیاتی درباره ارگاسم در مردان

همه چیز درباره ارگاسم در مرد ها که نمی دانستید

واقعیات جالبی درباره ارضای مردان هست که حتی خودشان هم خبر ندارند. باور عمومی بر این است که تنها با تحریک چند نقطه مشخص در بدن زنان و مردان، اوج لذت جنسی اتفاق می‌افتد. اما این نقاط در بدن افراد مختلف فرق می‌کند. مردان هم ممکن است اوج برانگیختگی جنسی همراه با انزال یا بدون انزال را تجربه کنند. حالا باهم این واقعیات جالب را بخوانیم:

  • معمولا ارضا و انزال در مردان همزمان روی می‌دهد، اما هرکدام پدیده‌ای کاملا متفاوت هستند و لزومی ندارد که حتما باهم اتفاق بیفتند.
  • مردان هم مثل زنان نقاط حساسی در بدن دارند که با تحریک آن نواحی بیشترین لذت را می‌برند. یکی از نقاط حساس و تحریک‌پذیر در مردان پروستات است که همان کار نقطه جی در بدن خانم‌ها را انجام می‌دهد. پروستات غده اندازه گردویی است که بین آلت تناسلی و مثانه درست پشت راست روده قرار دارد. نوک سینه‌ها هم جزو نقاط حساس در بدن مردان به‌شمار می‌آیند.

همه چیز درباره ارگاسم زنان و مردان که باید دانست

  • ارضای جنسی و ارگاسم زنان و مردان فرقی باهم ندارند، ضربان قلب در هردو بالاتر رفته و حین برانگیختگی، جریان خون بیشتری به دستگاه تناسلی‌شان وارد می‌شود. تفاوت اصلی بین آن‌ها در مدت زمان ارگاسم و برگشت (فرونشانی) است. مثلا در خانم‌ها اوج برانگیختگی جنسی حداقل 20 ثانیه بیشتر از مردان طول می‌کشد.
  • مردان می‌توانند با انجام تمرینات ورزشی تنفسی و لگن خاصر، تا حدی ارگاسم خود را کنترل کنند.

نکات مهم ارگاسم زنان و مردان در روابط زناشویی

ارگاسم همچون سفری است با تجربه فردی کاملا منحصربفرد که باید عاری از هرگونه مقایسه باشد. اوج لذت جنسی هرکسی مدل و نوع خاص خودش را دارد که در افراد مختلف فرق می‌کند؛ به‌علاوه اینکه همه‌چیز صرفا به تحریک جنسی برنمی‌گردد. کوچک‌ترین دغدغه و استرس روی رابطه جنسی لذت بخش، ارضا شدن و ارگاسم زنان و مردان تاثیر می‌گذارد.

نکات مهم ارگاسم زنان و مردان در روابط زناشویی

ارضا شدن و رسیدن به اوج لذت به جنسیت خاصی محدود نمی‌شود و تراجنسیتی‌ها هم پس از انجام عمل تطبیق می‌توانند به این حس برسند. رسیدن به اوج برانگیختگی جنسی باعث ترشح اندورفین شده که حس آرامش و شادی را چند برابر می‌کند. اختلال ارگاسم زنان و مرد ها ممکن است هم در مردان و هم زنان دیده شود مثل انزال زودرس یا ناتوانی در ارگاسم.

برای مشورت درباره مشکلات رابطه زناشویی، و اختلال در ارگاسم می‌توانید به متخصصان این حوزه مراجعه کنید. بهداشت جنسی بانوان و آقایان نیز تاثیر زیادی در ارگاسم زنان و مردان دارد.

منبع: niniban.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 2 =