0

هورمون لپتین در بدن و نحوه افزایش و کاهش این هورمون

فهرست عناوین


هورمون لپتین یکی از هورمون های مهم در بدن می باشد و شما می توانید با کنترل کردن این هورمون از چاقی و اضافه وزن پیشگیری نماید. در ادامه اطلاعاتی بسیار خوب در مورد این هورمون مهم بدن به شما خواهیم داد تا بتوانید به راحتی با این هورمون و کار آیی که دارد آشنا شوید.

leptin و کاهش ان

هورمون لپتین چیست؟

لپتین یکی از هورمون هایی می باشد که از سلول های چربی ترشح می شود و به تنظیم کردن وزن بدن کمک بسیار زیادی خواهد کرد. در نظر داشته باشید که این هورمون را به نام کنترل کننده چربی ها می شناسند. در واقع این هورمون دارای یک سری عملکرد های دیگری نیز می باشد و می تواند به باروری و ایمنی بدن و بهبود عملکرد مغز نیز کمک نماید. کمبود این هورمون در بدن باعث می شود شما گرسنگی زیادی را احساس کرده و در نهایت اشتهای شما بیش از حد زیاد شود.

امروزه دارو هایی با نام لپتین  نیز در بازار هستند ولی باید بدانید که این هورمون ها به هیچ عنوان دارای این هورمون نمی باشند بلکه یک سری از مکمل هایی هستند که کمک می کنند تا این هورمون در بدن بهتر کار نماید. در این مکمل ها فیبر ها و موادی هستند که منجر به سیری بیش تر شما خواهد شد و این دارو ها هورمون های لیپتین را ندارند. نام های دیگر این هورمون در بدن هورمون سیری و یا هورمون گرسنگی می باشد. در واقع ژن های مرتبط با این مورد را با عنوان ژن “ob” می شناسند.

هورمون گرسنگی و یا سیری نوعی از سلول ها هستند که چربی ها آن را آزاد می کنند و این هورمون در بخش های خاصی از مغز به خصوص هیپوتالاموس فعال می باشند. در نظر داشته باشید که این هورمون اشتها را به راحتی تحت تاثیر خود قرار می دهد. لپتین به مصرف غذا اهمیت نمی دهد و تنها در زمان های خاص به مغز دستور می دهد تا بتواند دست از غذا خوردن بکشد. لپتین به شما کمک می کند تا بتواند وزن بدن خود را حفظ کرده و به تناسب اندام برسید. در واقع هر چقدر میزان چربی ها در بدن شما بالا تر بود این هورمون بیش تر می شود و همین مورد می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن شود.

در واقع این هورمون از چربی های بدن آزاد می شود و سلول های چربی تولید ان را کنترل خواهد کرد و میزان ترشح این هورمون ها بسته به چربی های بدنی دارد. بنابراین می توان گفت هر چقدر میزان چربی های بدن یک فرد بالا تر باشد لپتین  بسیار بیشتری در خون او وجود خواهد داشت. اگر توده چربی های خود را کاهش دهید لپتین کاهش یافته و اگر این توده ها را افزایش دهید لپتین به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

باا رفتن leptin در بدن

مقاومت به لپتین

افرادی که چاق می شوند میزان هورمون لپتین در آن ها به شدت زیاد می باشد و مغز آن ها به هورمون لپتین پاسخ درستی نمی دهد از این رو نمی توانند در زمان های خاص دست از غذا خوردن بکشند. در واقع این حالت مقاومت به لپتین  نام دارد و این حالت شبیه به افرادی می باشد که دارای دیابت نوع دو می باشند و در این حالت نیز افراد دارای میزانی از انسولین در بدن خود هستند ولی بدن نمی تواند ان ها را استفاده کند زیرا مقاومت وجود دارد. در واقع تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است هنوز نشان نداده که چرا بدن به این مورد مقاوم می شود.

  علائم و درمان حساسیت به لاتکس چیست؟

کاهش لپتین

کاهش لپتین  در بدن می تواند مشکل بسیار بزرگی باشد و این بیماری یکی از بیماری های ژنتیکی است. این بیماری باعث می شود که بدن نتواند لپتین  را تولید کند و در نهایت وجود نداشتن این مورد در بدن باعث می شود که فرد بی رویه از غذا استفاده کرده و در نهایت دچار چاقی مفرط خواهد شد زیرا بدن احساس می کند که هیچ چربی در بدن نیست و نیاز به خوردن غذا دارد تا بتواند چربی بسازد. کمبود این ماده در بدن می تواند بلوغ را به تاخیر انداخته و ضعف هایی را در سیستم ایمنی ایجاد نماید. در واقع این بیماری ها با تزریق های این هورمون به بدن از بین می رود و می توان گفت امروزه درمان این مشکل به صورت کلی وجود دارد.

هورمون لپتین

فواید دیگر لپتین

این هورمون فواید بسیار زیادی در بدن دارد و دانشمندان هنوز در حال انجام دادن تحقیقات روی آن می باشند. در واقع از مهم ترین فواید leptin می توان به حفظ و استحکام استخوان ها و قلب اشاره کرد. در واقع این هورمون می تواند باعث بهبودی در سیستم ایمنی تان شده و در نهایت می تواند بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی را بهبود بخشد. leptin اگر در بدن کم باشد امکان دارد بیماری های التهابی مزمن در بدن افزایش پیدا کند از این رو می توان گفت که این هورمون در بدن بسیار مهم می باشد. کار آیی های دیگر leptin شامل پیشگیری از پوکی استخوان ها، بهبود تراکم در استخوان، کاهش ابتلا به سرطان های خاص مانند سرطان پوست و همچنین بهبود عملکرد های مغزی به ویژه در بخش هیپوتالاموس خواهد شد.

درمان بیماری ها با leptin

این هورمون می تواند به درمان برخی از بیماری ها کمک نماید و باید بدانید که از فرم های قرص این هورمون برای کاهش وزن استفاده می شود ولی فرم مصنوعی و ساخته شده اش در آزمایشگاه نیز برای موارد بسیار مهم و با ارزش به کار خواهد رفت.

در واقع تزریق leptin برای مواردی مانند کمبود های مادرزادی هورمون لپتین کاربرد داد و باید بدانید که در این شرایط فرد دارای کمبود های مادرزادی دچار گرسنگی های کنترل نشده می شود و همین مورد می تواند منجر به چاقی شدید شده و درمان این مدلی بسیار موثر خواهد بود.

تزریق leptin  برای لیپودیستروفی بسیار خوب خواهد بود زیرا در این شرایط بدن افراد تقریبا بدون چربی می باشد و این مورد یکی از جدی ترین بیماری های شناخته شده می باشد و اگر چربی در بدن این افراد باشد آن را در اندام های مهم بدن جمع کرده و همین مورد می تواند عاملی خطر ساز باشد. یکی از بیماری های مرتبط با این موضوع دیابت بوده و این مورد می تواند دیابت را در افراد تشدید نماید.

هورمون لپتین

مواد غذایی مفید

در نظر داشته باشید که منبع های غذایی نمی توانند leptin را در بدن تولید کنند از این رو بهتر است بدانید که برخی از تحقیق هایی که در این یمان انجام شده است نشان داده اند که غذا های حاوی ویتامین D و پروتئین ها می توانند سطح این هورمون را در بدن گسترش دهند.

  نشانه های بیماری سارکوئیدوز و روش های درمان این بیماری

چربی ها و روغن های مفید می توانند منجر به افزایش چربی و قند خون شوند و داشتن سطح بالا تری از چربی در بدن می تواند این هورمون را در بدن زیاد نماید. مهم ترین چربی های مفید در این زمینه کره، مارگارین و روغن نارگیل می باشد و یادتان نرود که در برخی از شرایط امکان دارد که غذا های چرب مضر مانند سس ها و لبنیات های پر چربی بدن شما دار دچار اختلال نماید. همچنین نوشیدنی هایی که دارای قند های مصنوعی می باشند نیز در این زمینه مضر خواهند بود.

روزه گرفتن و افزایش leptin

بسیاری از بررسی های انجام شده در این زمینه نشان داده اند که اگر فردی در حین روزه داری باشد بدن او شروع می کند تا میزان انسولین را کاهش دهد و فرد دیر تر گرسنه شود و در این حین نیز روند ذخیره چربی به شدت افت خواهد کرد ولی میزان leptin را افزایش می دهد تا گرسنگی را مهار کند. همین مورد می تواند باعث برعکس شدن روند طبیعی ذخیره چربی ها شود از این رو اگر می خواهید leptin در بدن شما کاهش یابد بهتر است روزه داری را امتحان نکنید زیرا این مورد نه تنها منجر به کاهش نشده بلکه می تواند این هورمون را در بدن افزایش دهد.

فواید leptin در بدن

عوارض افزایش این هورمون

هورمون leptin که با نام هورمون چاقی نیز شناخته می شود و کنترل کردن آن اهمیت بالایی دارد می تواند نقش بسیار زیادی در مصرف انرژی بدن داشته باشد. در واقع مهم ترین وظیفه ای که این هورمون در بدن دارد این است که سیگنال های سیری را به مغز می فرستد. در واقع leptin حتی می تواند میزان جذب شدن غذا و ذخیره سازی آن را کنترل خواهد کرد از این رو باید بدانید که زیاد شدن این هورمون در بدن می تواند تاثیرات بسیار بد تری را نیز به همراه داشته باشد.

دشوار شدن حفظ تعادل در بدن

تناسب های بدنی بسیاری از افراد را امروزه به خود درگیر کرده است ولی باید بدانید که ارسال سیگنال های مغزی می تواند به تنظیم اشتها و سیری بدن کمک کند. بنابراین اگر دارای اضافه وزن هستید و یا مقاومت به این هورمون را دارید باید غذای بیش تری استفاده کنید تا بتوانید حس سیری داشته باشید. در نظر داشته باشید که اگر بدن شمال بیش از حد leptin تولید نماید چاقی بیش تر خواهد شد زیرا این هورمون دیر تر پیام های سیری را به مغز می دهد.

leptin و رژیم غذایی

گرسنگی بیش از حد

از دیگر عارضه های افزایش این هورمون در بدن می تواند گرسنگی بیش از حد باشد زیرا اگر این هورمون در خون شما زیاد شود بدن دچار عدم تعادل می شود و سیگنال های گیج کننده ای را به مغز شما می فرستد. بنابراین حتی با وجود این که شما نیازی به غذا خوردن نداشته باشید باز هم احساس گرسنگی خواهید داشت. در ادامه گرسنگی بیش از حد خوردن غذای بیش از حد وجود دارد و این مورد می تواند چاقی شدیدی را به دنبال داشته باشد و بعد از آن هم معمولا افراد مبتلا به دیابت، بیماری های متابولیکی و بیماری های قلبی و عروقی خواهند شد.

  نگاهی به تأثیر جوش شیرین در لاغری

کاهش leptin در بدن

این هورمون در بدن نقش بسیار زیادی در وزن گیری و کاهش وزن دارد از این رو باید بدانید که اگر اضافه وزن دارید دچار مقادیر بسیار بیشتری از این مورد هستید. افزایش این هورمون را در بدن می توانید با یک آزمایش ساده تشخیص داده و در نهایت برای درمانش اقدام نمایید. در ادامه به شما راه کار های ساده ای را پیشنهاد خواهیم کرد تا بتوانید به راحتی این هورمون را در بدن خود کاهش داده و از بروز مشکلات بد در این میان جلوگیری نمایید.

leptin و افزایش وزن

تغییر سبک زندگی

داشتن یک رژیم غذایی بسیار خوب و تمرین های ورزشی در این زمینه بسیار خوب می باشند و تعادل را در بدن تان ایجاد خواهد کرد و اگر تا کنون این موارد را رعایت نمی کردید الان باید این موارد را رعایت نمایید و سعی کنید بدن خود را به تعادل برسانید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود. در این میان سعی کنید روی تغییراتی پایدار تمرکز کرده و رژیم غذایی خود را حفظ نمایید.

البته منظور از داشتن رژیم غذایی بدین صورت نخواهد بود که شما خود را آزار دهید و برای کاهش وزن تلاش کنید بلکه در این میان باید سعی کنید از یک متخصص در این زمینه کمک گرفته و رژیمی خوب و ایده آل داشته باشید. البته ورزش کردن نیز تاثیرات زیادی بر leptin  دارد  و می تواند منجر به کاهش ان شود. بهتر است برای شروع تمرین از فعالیت های کوتاه آغاز کرده و روزانه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده روی تند داشته باشید  و با همین تغییرات کوچک سبکی بهتر برای زندگی تان بسازید.

کاهش کربوهیدرات ها

بررسی ها نشان داده اند که اگر شما بتوانید استفاده از کربوهیدرات ها را در بدن کاهش دهید می توانید به راحتی میزان leptin را کاهش دهید. در واقع این تغییرات ناگهانی نمی باشند و شما باید این رژیم را برای مدت های طولانی داشته باشید و در این زمینه صبوری و تداوم دارای اهمیت می باشد و این مورد برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا خواهد بود. کربوهیدرات ها نقش بسیار زیادی در غذا ها دارند و معمولا شیرینی ها سرشار از کربوهیدرات ها هستند.

بالا رفتن leptin در بدن

استفاده از مکمل های خاص

افرادی که از مکمل های خاص مانند اسید آلفا لیپوئیک و  روغن ماهی استفاده می کنند کاهش وزن بهتری به دیگران دارند. استفاده حدودی ۰.۳ گرم از اسید آلفا لیپوئیک و حدودا ۱.۳ گرم روغن ماهی می تواند میزان هورمون لپتین را در بدن شما کاهش دهد. البته در این میان مواد دیگری مانند بادام ها نیز هستند  که به دلیل داشتن اسید های چرب ضروری تا حدودی می توانند میزان لپتین را در بدن کاهش دهند.

حال که با هورمون لپتین آشنا شدید و اگر از این مورد رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد بیماری اسپلنومگالی و بیماری پوستی موسکولوم نیز مشاهده کرده و آگاهی خود را در این زمینه ها نیز افزایش دهید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این میان استفاده نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =