0

راه های تشخیص و درمان هیدروسیل بیضه در بزرگسالان و نحوه پیشگیری از این بیماری

فهرست عناوین


هیدروسیل بیضه در بزرگسالان همان تجمع مایع در بیضه ها می باشد و در بسیاری از موارد این مورد ها بی خطر می باشند. در بسیاری از موارد اگر مشکلاتی در این زمینه نداشته  باشید و یا بیماری خاصی در این بخش از بدن تان نباشد می توانید به حال خود رها کنید تا بهبود یابد ولی اگر احساس می کنید که این مورد می تواند برایتان مشکل ساز شود بهترین راه کمک گرفتن از متخصص می باشد. به صورت معمول این مشکل می تواند ناشی از مشکلاتی زمینه ای در بیضه ها باشد.

هیدروسیل بیضه در بزرگسالان

اطلاعاتی در مورد بیماری هیدروسیل بیضه در بزرگسالان

بیضه و کیسه ان در حالت نرمال حالتی نرم دارند و گوشتی هستند. در واقع این کیسه  ها از بیضه ها در حالت های خاصی مراقبت خواهد کرد. در واقع لوله واز دفران اسپرم ها از بیضه ها به آلت تناسلی می برد و به صورت کلی آویزان بودن یک بیضه تا حدودی نرمال می باشد. زمانی که هیدروسیل بیضه در بزرگسالان برایتان ایجاد می شود  مایعات بدن در نزدیکی بیضه ها و درون کیسه بیضه تجمع می کنند و معمولا به یک سمت بیش تر ایجاد می شود. این مورد در برخی از موارد می تواند در نزدیکی دو بیضه باشد و بیضه نرمال توسط یک عدد کیسه نرم احاطه شده است. در واقع این کیسه ها برای حرکت های آزادانه بیضه ها بسیار مهم و ضروری می باشند و مقداری مایع روان کننده ترشح می کنند و فرد در حالت عادی این موارد را احساس نخواهد کرد. مایعات اضافی معمولا در سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شوند و در صورتی که تعادل بین مایع تولید شده و تخلیه شده ایجاد شود این مایعات به عنوان هیدروسیل در بیضه ها ذخیره خواهد شد.

هیدروسیل همانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع می باشد و این مورد معمولا نرم می باشد و در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد. اندازه های این مورد می تواند تفاوت های بسیاری با یک دیگر داشته باشند و این مورد معمولا در میان مردان میان سال و مسن بیش تر دیده می شود. معمولا افرادی که بی توجه باشند در این زمینه به مشکل می خورند زیرا این مورد به مرور زمان اگر درمان نشود امکان دارد خطرات بسیار زیادی داشته باشد. این مورد در حالت عادی و بدون مشکل دردی را با خودش ندارد و نوع بزرگ شده این مشکل می تواند منجر به ناراحتی هایی برای بیمار شده و در صورتی که فردی هیدروسیل بزرگ شده را درمان نکند ممکن است مشکلاتی در راه رفتن و فعالیت های جنسی اش برایش ایجاد شود و این مورد می تواند منجر به ایجاد ناراحتی های شدیدی شود.

  طرز تهیه ماهی کبابی خوشمزه در باربیکیو و در فر

احتباس مایعات در بیضه ها

علت های ایجاد شدن هیدروسیل

هیدروسیل در بزرگسالان به دلایل بسیار زیادی رخ می دهد و باید بدانید که این مورد در همه افراد بالای ۴۰ سال امکان دارد ایجاد شود. در بسیاری از موارد علت این مشکل نا مشخص خواهد بود ولی سایر علت هایی که می تواند منجر به ایجاد این مشکل شود عبارت اند از :

 •  داشتن مشکل بیضه از قبل
 • عفونت بیضه ها
 • التهاب بیضه ها
 • وجود توده در بیضه ها
 • وجود تومور در بیضه ها
 • تجمع مایعات در بخش های پایینی بدن

عارضه  های این مشکل در افراد

این مورد به خودی خود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ولی باید بدانید که این مورد می تواند میزان باروری را کاهش داده و اگر بیماری های زمینه ای دارید بهترین راه برای شما این است که هر از چند گاهی برای معاینه های دوره ای اقدام نمایید. اگر دارای سرطان بیضه و یا عفونت هایی در این بخش بوده اید باید بدانید که قدرت باروری شما با این مورد به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و اگر این مورد با فتق کشاله ران باشد خطرات جدی تری را با خودش به همراه دارد و حتی می تواند منجر به مرگ افراد نیز بشود از این رو این بیماری را جدی بگیرید.

تشخیص هیدروسیل

برای این  که این مورد در افراد تشخیص داده شود معمولا متخصص آن ها را بررسی می کند و برای بررسی بهتر معمولا از نوری در این زمینه استفاده می کند تا بتواند دید خوبی داشته باشد. اگر پزشک در این زمینه نتواند به بیضه  ها دست بزند و آن قدر مایع زیاد باشد معمولا با استفاده از سرنگ و سوزن ان را تخلیه خواهد کرد و برای این که این فرایند بدون درد باشد معمولا از بی حسی های موضعی استفاده می شود. معمولا بعد از این که این مایعات تخلیه شدند معاینه کردن بیضه ها راحت تر می باشد. برای تشخیص دقیق تر معمولا امکان دارد از سونوگرافی نیز استفاده شود.

هیدروسل بیضه چیست؟

درمان هیدروسیل

درمان هیدروسیل بیضه در بزرگسالان با چهار روش امکان دارد و باید بدانید که این مورد اهمیت ویژه ای دارد. در ابتدایی ترین روش اگر این مورد زیاد نباشد و شما را آزرده نکند می توانید بدون هیچ کاری ان را به حال خودش رها کنید تا بهبودی حاصل گردد. در واقع برای این مدل از درمان ها معمولا یک سری از ساپورت ها و یا بیضه بند های ساده به کار گرفته می شود و اگر این مورد خود به خودی درمان نشود بیمار می تواند برای درمان های دیگر در این زمینه اقدام نماید.

  تشخیص علائم و درمان اختلال هویت جنسیتی چیست؟

جراحی کردن

از دیگر روش هایی که می توانید با استفاده از آن هیدروسیل در بزرگسالان را درمان نمایید جراحی کردن می باشد. این راه مار بسیار سختی نیست ولی سختی های خودش را نیز به همراه  دارد. بزرگ بودن این بخش از بدن می تواند مشکلات بی شماری را برایتان ایجاد نماید از این رو نیاز است تا  بدانید که با استفاده از یک برش بسیار ریز و جزئی روی بیضه ها می توان این مورد را تخلیه کرد و در این میان مسیر بین بیضه و شکم بسته خواهد شد تا این مایع در آینده دوباره برای فرد ایجاد نشده و مشکلاتی را بوجود نیاورد. این جراحی معمولا در یک روز تمام می شود و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان نخواهد داشت. در برخی از موارد نادر امکان دارد که این بیماری بعد از جراحی برگردد و فرد دوباره درگیر این بیماری شود. مراقبت های لازم بعد از جراحی این مورد عبارت است از :

 • مراقبت کردن از زخم ها و بخیه ها و تعویض کردن پانسمان ها به موقع
 • برای کاهش درد و التهاب می توانید از کیسه های یخ زیر نظر متخصص استفاده نمایید.
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها زیر نظر متخصص برای کاهش عفونت ها
 • استفاده از مسکن های مختلفی برای کاهش درد زیر نظر متخصص
 • کمک گرفتن از محافظ های بیضه ها
 • درناژ برای تخلیه ترشحات ناحیه جراحی طبق نظر متخصص

درمان هیدروسیل

تخلیه مایع

از دیگر روش هایی که می توانید با استفاده از آن این بیماری را درمان نمایید تخلیه مایع می باشد. پزشک در این روش معمولا با استفاده از سرنگ و سوزن آن را تخلیه خواهد کرد و برای این که این فرایند بدون درد باشد از بی حسی های موضعی استفاده می شود. این مورد زمانی راحت تر می باشد که فرد نتواند جراحی کند و جراحی دوباره برای او دردسر ساز باشد. این روش پایانی ندارد و هر زمانی که احساس کردید کیسه های بیضه پر از مایعات شده اند می توانید برای درمان آن اقدام نمایید.

اسکلروتراپی

معمولا بعد از این که این مایعات تخلیه شدند مایعی برای عدم بازگشت هیدروسیل به بیضه ها تزریق می شود. در واقع این روش متداول نمی باشد و برای برخی از افراد چندان مناسب نمی باشد و توصیه ای در این زمینه نمی شود و بهترین راه ها استفاده از سه روش قبلی می باشد.

پیشگیری از بروز این بیماری

این مورد راه پیشگیری ندارد و حتی کودکان نیز امکان دارد دچار این مشکل شوند. البته در افراد نوجوان و بالغ تنها راهی که می تواند تا حدودی از بروز این مشکل پیشگیر نماید پیشگیری کردن از بروز ضربه به این بخش از بدن می باشد.

  طرز تهیه ترشی زالزالک و فوت و فن های درست کردن این ترشی خوشمزه

 هیدروسل بیضه

حال که با هیدروسیل بیضه در بزرگسالان و روش های درمانی اش آشنا شدید و اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های تورم بیضه و درمان پیچ خوردگی بیضه اطلاعاتی در مورد  آن ها بدست آورید.

منبع : آرگا

برچسب :



منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =