0

پتاسیم بالا

فهرست عناوین


مواد معدنی در خون باید به یک اندازه خاص باشند در غیر این صورت امکان دارد که شما بیمار شوید. یکی از مهم ترین این مواد معدنی ها که کم و زیاد شدنش می تواند تاثیرات بدی بر روی بدن تان داشته باشد potassium می باشد. پتاسیم بالا در خون می تواند مشکلات و عارضه های زیادی برای بدن داشته باشد از این رو بهتر است بیش تر با این مورد و روش های درمانی اش آشنا شوید.

    هایپرکالمی چیست؟

عارضه ها و درمان پتاسیم بالا

هایپر کالمی یکی از اصطلاح های پزشکی می باشد و زانی به شما نسبت داده خواهد شد که potassium بدن شما بالا تر از حد طبیعی باشد. در واقع پتاسیم یک ماده مغذی برای بدن می باشد و می تواند بر روی فعالیت های عصب ها و ماهیچه ها نقش حیاتی داشته باشد.

به صورت طبیعی باید بدانید که میزان طبیعی این ماده در بدن بین ۳.۶ الی ۵.۲ میلی مول در هر لیتر می باشد. با این حال اگر میزان potassium بدن شما بالا تر از ۷ میلی مول در هر لیتر باشد خطرناک خواهد بود و سلامتی تان مختل می شود و باید بدانید که در این حالت شما نیاز به درمان های فوری دارید.

علت های ایجاد شدن هایپرکالمی

در بسیاری از موارد امکان دارد که در آزمایش خونی که از شما گرفته می شود میزان potassium خون تان بسیار بالا باشد با این حال این موضوع ممکن است به این دلیل باشد  که امکان دارد گلبول های خونی در حین خون گیری پاره شده و وارد خون شده اند و این بدین معنا خواهد بود که میزان potassium خون شما به صورت کاذب بالا می باشد و در این حالت به صورت مجدد آزمایش شما تکرار خواهد شد. علت هایی که امکان دارد منجر به پتاسیم بالا در خون شما شود عبارت است از :

 • نارسایی های کلیوی
 • بیماری های مزمن کلیه
 • نارسایی در غدد فوق کلیه
 • اعتیاد شدید به الکل
 • استفاده از مواد مخدر
 • از بین رفتن گلبول های قرمز خون در اثر جراحت و یا سوختگی
 • دیابت نوع یک
 • استفاده بیش از حد از مکمل های potassium دار

 پتاسیم بالا

مراجعه به متخصص

باید بدانید که بالا بودن میزان potassium در خون می تواند منجر به ضعف های شدید در عضلات شما شود از این رو نیاز است  تا اگر احساس کردید که potassium خون شما بالا می باشد و یا در آزمایش های شما چنین چیزی نشان داده شده است سریعا برای درمان به متخصص مراجعه نمایید. جالب است بدانید که این بیماری به صورت اتفاقی قابل تشخیص نمی باشد و باید حتما آزمایش بدهید تا این مورد اندازه گیری شود.

  معرفی بهترین درمان های خانگی زود انزالی آقایان

البته امکان دارد که استفاده از دارو های خاص منجر به ایجاد شدن چنین حالتی در بدن شما شده باشد از این رو متخصص سعی می کند با تغییر دادن دارو های شما میزان potassium را در خون تان کنترل کرده و مانع از افزایش بی دلیل و شدید آن خواهد شد. معمولا برای درمان نیاز است تا علل بنیادی این موضوع کشف شود و بسیاری از افراد گاها ممکن است به درمان های فوری نیاز پیدا کرده و دیالیز شوند.این اختلال بسیار جدی می باشد و می تواند جان شما را به خطر بیندازد و باید بدانید که این اختلال دارای عارضه هایی می باشد و این عوارض عبارت اند از :

 • ضعف های شدید عضلانی
 • خستگی شدید
 • فلجی
 • آریتمی قلبی
 • تهوع و استفراغ

روش تشخیص

معمولا این بیماری با آزمایش ادرار و آزمایش خون قابل تشخیص می باشد. در این حالت معمولا پزشک با گرفتن یک چکاپ کلی متوجه چنین وردی در بدن شما خواهد شد و اگر دارو های خاصی استفاده می کنید باید این مورد را به متخصص بگویید زیرا دارو ها امکان دارد بر روی میزان پتاسیم بدن تاثیراتی داشته باشند و در نهایت پتاسیم بالای شما امکان دارد که به همین دلایل باشد.

چرا پتاسیم در بدن زیاد می شود؟

درمان های پزشکی

معمولا درمان این مورد با کاهش میزان پتاسیم بدن همراه خواهد بود و این کار به بهبود بدن شما و کارکردش کمک های زیادی خواهد کرد.

همودیالیز

از ابتدایی ترین روش های درمانی می باشد و زمانی که نیاز فوری به درمان دارید معمولا این روش به شما پیشنهاد خواهد شد. در این درمان از دستگاهی برای حذف potassium های اضافی بدن شما استفاده می شود و تاثیر سریعی دارد.

دارو ها

از دیگر گزینه های درمانی استفاده از دارو های خاص می باشد. در واقع شما با استفاده از این دارو ها به راحتی می توانید میزان potassium بالای خود را کاهش دهید.

 • گلوکونات کلسیم یکی از دارو های بسیار خوب می باشد و می تواند تاثیرات potassium بالا را در قلب شما کاهش داده تا میزان این ماده در بدن شما به تثبیت برسد.
 • دارو های دیورتیک نیز در درمان بسیار موثر می باشند و شما با خوردن این دارو ها ادرار بیش تری دفع خواهید کرد و برخی از دیورتیک ها نیز می توانند به شما کمک کنند تا در حین دفع ادرار پتاسیم های اضافی بدنتان نیز دفع شود. معمولا در این بیماری از دیورتیک هایی با نام های دیورتیک های حلقه ای، دیورتیک های نگهدارنده potassium و دیورتیک های تیازیدی استفاده می شود.
 • رزین ها از دیگر دارو هایی هستند که به شما داده می شود تا میزان potassium در خون شما کاهش داده شوند. در واقع شما زمانی که از این مورد استفاده می کنید potassium های خون با رزین پیوند می خورند و در طی اجابت مزاج دفع خواهند شد.
  بهترین روش های از بین رفتن سنگ لوزه در خانه

نشانه های بالا بودن پتاسیم

درمان های خانگی

برای درمان potassium بالا نیاز است تا ابتدا متخصص این مورد را بررسی نماید زیرا در نوع شدید این بیماری نیاز به درمان فوری هست و اگر نوع خفیف این بیماری را داشته باشید می توانید در خانه و با دستور متخصص این مورد را کاهش داده و بهتر زندگی نمایید.

 • برای این که بتوانید میزان potassium بدن خود را در خانه کاهش دهید بهتر است از غذا هایی که سرشار از potassium می باشند برای مدتی استفاده نکنید.این غذا ها شامل موز، آجیل ها، لوبیا، شیر،گوشت گاو و سیب زمینی می باشد.
 • از دیگر روش های خانگی برای درمان potassium بالا این است که اگر از نمک و یا جایگزین های آن استفاده می کنید آن ها را بررسی کنید زیرا در بسیاری از ان ها میزان potassium بالایی وجود دارد و این مورد می تواند شکلات شدیدی را برایتان ایجاد نماید.
 • نوشیدن آب زیاد می تواند مانع از کم آب شدن بدن شود از این رو برای این که potassium های بدنش ما به تعادل برسند بهتر است از آب بیش تری استفاده نمایید.
 • دارو های گیاهی خاصی نیز هستند که امکان دارد میزان potassium را در بدن شما به شدت بالا ببرند. بنابراین اگر دارای میزان پتاسیم زیادی در بدن خود می باشید بهترین راه برای شما این است که تا مدتی زیر نظر متخصص بوده و دارو های گیاهی را نیز برای درمان استفاده نکنید.

افزایش پتاسیم در بدن

همانطور که می دانید پیشگیری کردن از بیماری ها می تواند هزینه ای کم تر با خود به همراه داشته باشد از این رو نیاز است تا بدانید که با پیشگیری کردن از برخی از بیماری ها نیز امکان پذیر نمی باشد و از یک سنی به بعد امکان بروز آن ها چندین و چند برابر خواهد شد مخصوصا اگر در خانه و خانواده خود فردی به یک بیماری خاص مبتلا باشد. بالا بودن میزان مواد معدنی در خون می تواند نشانه ای جدی از مشکلات کلیوی باشد از این رو بهتر است آن ها را بررسی کرده و اگر مشکلی در بدن تان وجود دارد آن را درمان نمایید در غیر این صورت مشکلات شما تشدید خواهد شد.

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه شما می توانید یک سری اطلاعات دیگری در مورد نشانه های توده در گردن بیماری بی اختیاری عضلات نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده کرده تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید.

  تفاوت دانه چیا با کینوا و مزیت های استفاده از آن ها

منبع : آرگا

برچسب :منبع

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =