0

پرورش و نگهداری و روش تکثیر خرزهره با قلمه و بذر

پرورش و نگهداری و روش تکثیر خرزهره با قلمه و بذر

فهرست عناوین

بهتر است بدانید که در واقع گیاه خرزهره درختچه ای همیشه سبز به شمار می آید که دارای گل هایی به رنگ سفید، قرمز و صورتی می باشد و به دلیل اینکه زمان گلدهی آن بسیار طولانی است اغلب برای زیبا سازی فضاهای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید که تمامی قسمت های این گیاه سمی می باشند و نباید به هیچ وجه خورده شوند. برای آشنایی با بهترین روش های تکثیر خرزهره در ادامه همراه ما شوید.

آشنایی با چگونگی ترفند تکثیر خرزهره در خانه

توجه داشته باشید که در واقع گیاه خرزهره از دسته گیاهان بوته ای محسوب می شود که بومی مناطق مدیترانه ای می باشد و معمولا از آن به عنوان گیاهی زینتی نام برده می شود. این گیاه در تمام طول سال سبز بوده و دارای رشد سریعی می باشد به طوری که در طول هر سال بایستی یک مرتبه آن را هرس نمایید. برگ های این گیاه سبز رنگ و کشیده به طول ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر می باشند و گل ها نیز دارای رنگ های متنوع هستند که در طول فصول گرم سال ظاهر خواهند شد.

میوه های گیاه خرزهره بسیار باریک و قلمی می باشند و پوشش غلاف روی آن حاوی تعداد زیادی دانه با موهای ابریشمی است. بهتر است بدانید که تکثیر خرزهره در بسیاری از مناطق کشور ما قابل کشت است و حتی در برخی از مناطق به صورت خودرو یافت می شود.

بهترین روش های تکثیر خرزهره چیست؟

همانطور که می دانید تکثیر گیاه خرزهره از طریق روش های مختلفی قابل انجام خواهد بود. بسته به نوع و شرایط شما میتوانید از راه های مختلف برای تکثیر خرزهره استفاده کنید. در ادامه دو نوه روش برای تکثیر خرزهره این گیاه سمی را بررسی میکنیم. با ما همراه باشید.

بهترین روش های تکثیر خرزهره چیست؟

تکثیر خرزهره از طریق کشت بذر:

به طور کلی شما می توانید برای تکثیر خرزهره اقدام به کاشت بذر بکنید زیرا یکی از بهترین روش های کشت گیاه خرزهره به شمار می آید و برای استفاده از این روش بایستی بستری را با زهکش مناسب فراهم نمایید و سپس بذرها را درون بستر بپاشید، روی بذرها را بپوشانید زیرا بذر ها برای جوانه زنی نیاز به دریافت نور دارند.

تکثیر خرزهره از طریق کشت بذر:

توصیه می شود که در طول جوانه زنی بذر ها آبیاری را باید در اوایل کشت به صورت غبار پاشی انجام دهید تا بذرها جابه جا نشوند. توجه داشته باشید وقتی که گیاه به اندازه کافی در بستر خود رشد کرد و به مرحله سه برگی شدن رسید می توانید آن را به زمین اصلی انتقال دهید.

  مهم ترین خواص روی برای گیاه چیست؟

تکثیر گل خرزهره از طریق قلمه زنی:

همانطور که می دانید یکی از مرسوم ترین روش های ازدیاد و تکثیر خرزهره با روش قلمه زنی است و برای انجام این روش بایستی در فصول بهار یا تابستان از ساقه های نیمه چوبی بدون گل قلمه هایی تهیه کنید. سپس بایستی برگ های پایینی قلمه ها را حذف کنید و قلمه را درون بستری مناسب بکارید تا روند تولید ریشه به درستی صورت بگیرد.

شرایط مناسب برای رشد و نگهداری گیاه خرزهره

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی انجام دهند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط محیطی و اصول لازم برای پرورش و تکثیر گل خرزهره پرداخته ایم که پس از تکثیر خرزهره باید آن ها را رعایت کنید:

آبیاری مناسب برای گیاه خرزهره:

توجه داشته باشید که گیاه خرزهره قادر خواهد بود تا خشکی را به راحتی تحمل کند ولی برای اینکه رشد ایده آل تری داشته باشد توصیه می شود که آبیاری منظمی را برای آن انجام دهید و تنها وقتی اقدام به آبیاری کنید که سطوح خاک به صورت کامل خشک شده باشد. بهتر است بدانید گیاه جوان که تازه استقرار پیدا کرده خیلی کم می تواند خشکی را تحمل کند و به همین خاطر بایستی در روند آبیاری و تکثیر خرزهره بسیار دقت نمایید.

آبیاری مناسب برای گیاه خرزهره:

دما مناسب برای رشد و پرورش گل خرزهره:

بهتر است بدانید که گل خرزهره در واقع بومی مناطق گرمسیر است و برای کشت و تکثیر خرزهره در مناطق سردسیری مناسب نمی باشد ولی با این وجود این گیاه قادر خواهد بود تا حدودی یخبندان را تحمل نماید و در این شرایط از بین نرود.

نور لازم برای نگهداری خرزهره:

همانطور که می دانید خرزهره یک گیاه آفتاب دوست به شمار می آید که برای رشد نیاز به نور مستقیم خورشید دارد و علاقه چندانی به سایه ندارد. با این وجود اگر در استان های جنوبی زندگی می کنید و تابستان های بسیار گرم و خشکی دارید توصیه می شود که حتما گیاه خود را در تایم عصر در فضای سایه قرار دهید.

خاک مناسب برای تکثیر خرزهره:

بهتر است بدانید که گیاه خرزهره در واقع حساسیت زیادی به جنس و ساختمان خاک بستر ندارد و تنها وجود زهکشی مناسب برای رشد و تکثیر خرزهره کافی خواهد بود و همچنین شما می توانید برای رشد بهتر و سریع تر این گیاه از ترکیب پیت ماس، پرلیت و خاک برگ نیز استفاده نمایید.

  ترفندها و نکات پرورش گل گازانیا در خانه

خاک مناسب برای تکثیر خرزهره:

عوارض جانبی و خطرات پرورش و نگهداری گل خرزهره چیست؟

گیاه خرزهره حاوی مواد سمی زیادی است و جالب است بدانید که گل ها، ساقه، شیره گیاه برگ های آن حتی در زمان خشک یا سوزانده شدن, سمی هستند. گیاه خرزهره منشا گلیکوزید های قلبی بوده و در نتیجه مصرف آن می تواند منجر به نامنظم شدن ضربان قلب شود. همچنین مصرف یک جرعه از آب گلدان خرزهره یا خوردن یک برگ این گیاه، می تواند منجر به مرگ یک کودک شود.

عوارض جانبی و خطرات پرورش و نگهداری گل خرزهره چیست؟

مسمومیت با این گیاه بیشتر  در بین حیوانات و در مزارعی که حیوان هایی مثل اسب، گاو و … در حال چرا در آنجا هستند، رخ می دهد ناگفته نماند که پرندگان وحشی نیز از این خطر مسمومیت در امان نیستند. با این وجود اگر هنوز به دنبال نگهداری و تکثیر خرزهره در منزل هستید، در ابتدا اطمینان حاصل کنید که گیاه دور از دسترس کودک و حیوانات خانگی قرار دارد و خود نیز به هنگام تماس با گیاه از دستکش و لباس آستین بلند استفاده کرده و بعد از اتمام کار دست های خود را بشویید.

هشدار های لازم در رابطه با گیاه خرزهره

همانطور که گفتیم؛ گیاه خرزرهر سمی است، بنابراین در صورت پرورش و نگهداری گل و گیاه خرزهره در منزل مراقب کودکان باشید. دود حاصل از سوزاندن گیاه خرزهره به علت سمی بودن، می تواند فضای سمی ایجاد کند. در صورتی که برگ گیاه توسط کودک خورده شود، امکان بروز مشکلات قلبی در وی زیاد است.

در صورت کمبود مواد غذایی برای گیاه، رشد آن کمتر شده و برگ هایش می ریزد، ضمن اینکه گلدهی گیاه خرزهره نیز کاهش می یابد، بنابراین در چنین مواقعی باید از کود یا محلول کودی استفاده شود.

هرس گیاه خرزهره چگونه است؟

تنها مراقبتی که این گیاه نیازمند می باشد؛ هرس کردن آن است که بعد از پایان فصل گلدهی گیاه خرزهره و برای پرپشت شدن آن باید انجام گیرد، حال نیازی به هرس کردن زیاد نبوده و می توانید کمی از نوک شاخه های گیاه را کوتاه کنید تا بعد از رشد, بلند و زشت جلوه نکنند. پس هرس را بعد از تکثیر خرزهره فراموش نکنید.

از طریق هرس مناسب می توانید گیاه خرزهره را به خوبی سر و شکل و سامان دهید و در اندازه دلخواهتان نگه دارید، این نوع هرس در واپسین روزهای پاییز انجام خواهد گرفت.

مهم ترین آفات و بیماری های گیاه خرزهره چیست:

توجه داشته باشید که اگر گیاه خرزهره در آب و هوایی گرم قرار بگیرد به سرعت مورد هجوم شته ها قرار می گیرد و این آفت از طریق تغذیه شیره گیاه به آن صدمه خواهد زد و گیاه را به تدریج ضعیف می کند. همچنین حشرات سپردار نیز گاهی اوقات در پشت برگ ها پنهان می شوند و از این طریق از شیره گیاه تغذیه می کنند. توصیه می شود که برای مبارزه با این آفات از سموم سیستمیک که شیره گیاه را سمی می کنند استفاده نمایید.

  روش نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا آپارتمانی

مهم ترین آفات و بیماری های گیاه خرزهره چیست:

همچنین از بیماری هایی که می توانند روند رشد و تکثیر خرزهره را مختل کنند می توان به بیماری گال اشاره نمود که موجب ایجاد گال بر روی قسمت های چوبی گیاه خواهد شد و یا باعث رشد برگ های زیاد بر روی یک نقطه از ساقه خواهد شد. شما می توانید برای درمان این بیماری ساقه گیاه را از ۱۵ سانتی متر زیر قسمت بیماری قطع نمایید تا بیماری به سایر قسمت های گیاه سرایت نکند.

در این مقاله با روش های تکثیر خرزهره و همچنین نکات و مراقبت های ضروری گیاه خرزهره آشنا شدیم. اگر شما نیز نکته ای برای تکثیر خرزهره یا مراقبت از این گیاه در خانه دارید با خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =