0

کاربرد و عوارض قرص تنسی اورژانسی که باید دانست

کاربرد و عوارض قرص تنسی اورژانسی که باید دانست

فهرست عناوین

در برخی از موارد زوجین در اثر نزدیکی محافظت نشده و به دلایلی مثل عدم استفاده و یا استفاده نادرست از روش های پیشگیری از بارداری بسیار آشفته و نگران می شوند و اقدام به استفاده از روش های نادرست برای پیشگیری از بارداری می نمایند که شاید نتیجه بخش نباشد. در این مطلب با مزایا قرص تنسی و عوارض آن که یک قرص اورژانسی ضد بارداری است، آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

نکات مهم مصرف قرص اورژانسی تنسی و خطرات آن

تنسی نوعی قرص اورژانسی ضد حاملگی است که به عنوان بهترین نوع در ایران شناخته می شود. تنسی به عنوان قرص صبح روز بعد نیز شناخته می گردد این دارو شامل ماده موثره لوونورژسترول بوده که در زمان نزدیکی محافظت نشده و در زمان شک داشتن به وقوع بارداری ناخواسته خیلی فوری استفاده می شود. این قرص با عوارض جانبی کمتر نسبت به داروهای این دسته درصد موفقیت بالاتری نسبت به سایر داروهای اورژانسی دارد.

نکات مهم مصرف قرص اورژانسی تنسی و خطرات آن

بهترین زمان مصرف قرص تنسی اورژانسی

بهترین زمان استفاده از قرص تنسی در ۷۲ ساعت اولیه بعد از نزدیکی محافظت نشده می باشد که در این زمان بیشترین تاثیر را خواهد داشت. همچنین استفاده از قرص تنسی در ۵ روز بعد از نزدیکی نیز تاثیر گذار می باشد اما به یاد داشته باشید که با گذشت زمان درصد تاثیرگذاری این قرصث اورژانسی کم خواهد شد.

آموزش نحوه مصرف قرص اورژانسی

روش مصرف قرص اورژانسی تنسیی به صورت زیر می باشد:

زمانیکه از زمان نزدیکی کمتر از ۱۲ ساعت گذشته باشد باید در ابتدا یک عدد قرص ۷۵ میلی گرمی و ۱۲ ساعت بعد قرص دوم ۷۵ میلی گرمی مصرف شود.

حال اگر از زمان نزدیکی محافظت نشده ۱۲ ساعت گذشته باشد باید ۵/۱ میلی گرم از قرص و یا دو قرص ۷۵ میلی گرمی هم زمان استفاده شود.

آموزش نحوه مصرف قرص اورژانسی تنسی

مکانیزم میزان تاثیر گذاری قرص تنسی چیست؟

میزان تاثیر گذاری قرص اورژانسی با توجه به زمان مصرف به شکل زیر می باشد:

این دارو باعث توقف در آزاد سازی تخمک از تخمدان ها می شود و همچنین باعث جلوگیری از بارور شدن تخمک های آزاد شده به وسیله اسپرم می شود و در نهایت از اتصال تخمک بارور شده به مخاط رحم جلوگیری می نماید و از بارداری جلوگیری میکند.

مکانیزم میزان تاثیر گذاری قرص تنسی چیست؟

مزایا و فوایدقرص اورژانسی تنسی

استفاده از قرص تنسی اورژانسی دارای مزایایی می باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • این نوع قرص اورژانسی به هیچ عنوان داروی سقط جنین نمی باشد و فقط از لانه گزینی تخم جلوگیری می نماید. در صورتی که خانمی باردار باشد و از قرص استفاده نماید تاثیری بر سلامت جنین نداشته و خطری او را تهدید نمی کند.
 • به دلیل خوراکی بودن دارو روش استفاده از آن بسیار ساده است.
 • استفاده از قرص تنسی مشکلی برای بارداری های آتی ایجاد نخواهد کرد.
 • از نظر پزشکان متخصص استفاده از این روش برای تمامی خانم ها روشی ایمن است.
 • تهیه این دارو بدون نسخه امکان پذیر بوده و به راحتی در تمامی داروخانه ها دسترس می باشد.
 • اثر بخشی و کیفیت قرص تنسی ضد بارداری بسیار بالا می باشد.
  راه های طبیعی و خانگی درمان فیستول مقعدی بدون جراحی

مزایا و فوایدقرص اورژانسی تنسی

تشخیص تاثیرگذاری و کیفیت قرص تنسی اورژانسی

با توجه به استاندارد بین المللی داروهای هورمونی بخصوص قرص های اورژانسی باید در شرایط ویژه و با کمک فناوری های بالا تولید گردند. داروهای هورمونی فقط باید در محل تولید محصولات هورمونی تولید شوند چون شرایط ایزوله در کیفیت آنها تاثیر گذار است و خارج از محیط ایزوله کیفیت کمتری خواهند داشت. شرکت آتی فارمند شریک تجاری کمپانی Chemo در اسپانیا، فناوری تولید محصولات هورمونی را بر طبق استاندار جهانی انجام می دهد تا خطری برای سلامت بانوان نداشته باشد.

عوارض و خطرات مصرف قرص های اورژانسی

عوارض و خطرات استفاده از قرص های اورژانسی تنسی

خونریزی نامنظم و لکه بینی یک هفته تا یک ماه بعد از مصرف قرص تنسی ضد بارداری اتفاق می افتند و امکان اینکه عادت ماهیانه شما در تاریخ مشخص قبلی اتفاق نیفتد. حال در صورتی که یک هفته تاخیر در خونریزی ماهیانه داشتید، باید تست بارداری انجام دهید، از جمله شایع ترین عوارض مصرف قرص اورژانسی می توان به سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، درد های شکمی و دردناک شدن پستان ها اشاره کرد.

توجه داشته باشید که چاقی و داشتن اضافه وزن می تواند تاثیر این دارو ها را کاهش دهد. حال می توانید از پزشک معالجتان یا دکتر داروساز در رابطه با کاهش حالت تهوع سوال کنید، شاید لازم باشد تا پیش از مصرف این دارو از قرص های ضد تهوع استفاده نمایید و همانطور که گفتیم در صورت استفراغ تا ۲ ساعت بعد از مصرف قرص تنسی، باید مجدداً آن را مصرف کنید.

دارو های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری بعدی با قرص

در صورتی که قصد دارید بعد از مصرف قرص های اورژانسی از قرص های جلوگیری از حاملگی به عنوان یک روش همیشگی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید :

اگر از قرص های پروژسترون دار مانند لوونورژسترول و یا قرصهای ترکیبی مانند LD و HD استفاده کرده اید، می توانید فوراً مصرف قرص های جلوگیری را شروع کنید، اما در هفته اول حتما لازم است از کاندوم استفاده شود.

در صورت مصرف قرص ellaOne، تا ۵ روز بعد از مصرف این قرص نباید از قرص های جلوگیری استفاده کنید، چون تاثیر دارو را کاهش می دهد و نیز باید تا زمان عادت ماهیانه بعدی از کاندوم استفاده کنید.

اگر به هنگام مصرف قرص های اورژانسی باردار بوده باشید و از این موضوع اطلاعی نداشتید، نباید نگرانی از بابت سلامتی جنین خود داشته باشید، همچنین مصرف این دارو تنها برای پیشگیری از حاملگی بوده و نمی تواند مانع از ابتلا به بیماری های عفونی مراقبتی شود.

  مقایسه خطرات و عوارض عمل اسلیو معده با فواید و مزایای آن

روش های جلوگیری از بارداری بعدی با قرص

نکات مورد توجه در مصرف قرص ضد بارداری

برای استفاده از قرص های اورژانسی به موارد زیر توجه نمایید:

 • از مصرف قرص با شکم خالی بهتر است پرهیز نمایید.
 • اگر بعد از استفاده از قرص در فاصله ۲ ساعته استفراغ کرده اید، مجددا قرص را مصرف نمایید.
 • این قرص برای جنین خطرناک نبوده و سلامت مادر و کودک را تهدید نمیکند. در صورت تشخیص بارداری نیاز به سقط جنین بعد از مصرف قرص امکان پذیر است.
 • اسهال و استفراغ شدید باعث اختلال در جذب دارو می شود و از تاثیر آن می کاهد در اینصورت با داشتن مشکل اسهال و یا استفراغ با پزشک یا داروساز در مورد نحوه مصرف مشورت نمایید.
 • استفاده از این قرص در زنان بالای ۱۸ سال مجاز است.

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =