0

کالری انواع شیرینی های مختلف چقدر است؟

فهرست عناوین


مصرف شیرینی در آداب و رسوم ایرانی ها امری رایج می باشد، طبق رسوم در برگزاری جشن ها و مراسمات شیرینی یکی از پر مصرف ترین خوراکی ها محسوب می شود، اما در مقابل یکی از موارد مهمی که امروز بسیار به آن توجه می شود، تغذیه و کالری مصرفی روزانه می باشد. شیرینی ها با دارا بودن مقدار زیادی آرد و شکر ممکن است، به راحتی موجب چاقی و اضافه وزن شوند، بنابراین به بررسی دقیق میزان کالری انواع شیرینی می پردازیم.

لازم است بدانید، شیرینی های تر نسبت به شیرینی خشک مواد قندی بیشتری دارند و مصرف بیش از اندازه آن ها می تواند، علاوه بر اضافه وزن زمینه ساز بروز بیماری هایی چون دیابت نیز شود. توصیه می شود، با میزان کالری انواع شکلات  های مختلف نیز آشنا شوید، تا در حفظ رژیم و افزایش سلامتی خود موفق تر عمل کنید.

آشنایی با میزان کالری در انواع شیرینی

کالری انواع شیرینی

همانطور که مطلع هستید، انرژی نتیجه سوخت و ساز «متابولیسم» مواد مغذی آلی در بدن می باشد، که واحد اندازه گیری آن کیلو کالری است، اطلاع از کالری مواد غذایی و شیرینی ها کمک قابل توجهی در کنترل تعادل انرژی و کاهش وزن می باشد. در ادامه به بررسی میزان کالری انواع مختلف و پرطرفدار شیرینی می پردازیم، تا اطلاع دقیقی از میزان کالری مصرفی خود داشته باشید و در راه رژیم و تعادل وزن موفق تر گام بردارید.

کالری شیرینی خشک

میزان کالری در شیرینی های خشک مانند هر نوع خوراکی دیگری به مواد به کار رفته در آن بستگی دارد، بسته به میزان شکر، آرد و روغن به کار رفته کالری متفاوت خواهد بود، به شکلی تقریبی می توان گفت هر صد گرم از شیرینی خشک دارای ۵۰۰ کالری می باشد.

هر چند مقدار گفته شده در باقلوا، زولبیا و بامیه بیشتر است، چرا که مقدار مواد پرکالری مانند روغن و شکر بکار رفته برای ساخت این شیرینی ها بیشتر از سایر شیرینی های خشک می باشد.

کالری شیرینی تر

کالری انواع شیرینی تر یا خامه ای بیشتر از سایر شرینی ها می باشد، چرا که در ساخت این نوع از شیرینی ها مواد قندی و چربی بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است، برای افراد مبتلا به دیابت و درگیر با چربی بالا با عوارضی همراه باشد، در یک بیان کلی می توان اینطور گفت که کالری هر شیرینی خامه ای حدود ۴۱۳ می باشد.

برای درک این مقدار از کالری باید بدانید، با یک ساعت پیاده روی می توانید، تا ۲۰۰ کیلوکالری از آن را بسوزانید، بنابراین توصیه می شود، برای توجه به سلامتی و برخورداری از توده بدنی متعادل مصرف شیرینی خامه ای را به مراسمات خاص محدود نمایید.

  آشنایی با خواص زرده تخم مرغ و فواید متفاوت آن

شیرینی دانمارکی

یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین شیرینی ها دانمارکی می باشد، که افراد بسیاری به مصرف آن علاقه مند می باشند، طعم بسیار خوب این شیرینی موجب می شود، تا دوستداران بسیاری داشته باشد، هر شیرینی متوسط دانمارکی تقریبا دارای ۲۰۰ کالری می باشد.

کالری انواع شیرینی های مختلف

شیرینی نارگیلی

طعم گرم و دلنشین شیرینی نارگیلی از آن طعم های دوست داشتنی برای بیشتر افراد می باشد و یکی از خوراکی های محبوب در کنار چای به شمار می رود، این نوع از شیرینی دارای کالری کمتری نسبت به سایر شیرینی ها می باشد و هر شیرینی متوسط نارگیلی تقریبا دارای ۴۰ کالری است.

شیرینی زبان و کشمشی

شیرینی زبان یکی از معروف ترین شیرینی ها می باشد و هر شیرینی متوسط تقریبا دارای ۱۵۰ کالری است، میزان بالای کالری به دلیل وجود مقدار بالای شکر و چربی در این شیرینی است. شیرینی کشمشی نیز پروتئین بسیار کمی نسبت به کالری خود دارد، در هر صد گرم از این شیرینی ۳۰۰ کالری وجود دارد و هر شیرینی کشمشی متوسط دارای ۶۰ کالری می باشد.

شیرینی ناپلئونی

در خصوص بررسی کالری انواع شیرینی باید به بررسی شیرینی ناپلئونی خوشمزه نیز پرداخت، که علاقمندان بسیاری را به خود اختصاص داده است، این شیرینی خوش طعم در بین سایر شیرینی های خامه ای کالری تقریبا کمی دارد و هر صد گرم از آن حاوی ۲۰۰ کالری می باشد.

کربوهیدرات آن در حدود ۲۱.۳۶ گرم بوده و به مقدار ۴.۳۵ گرم نیز پروتئین دارد. لازم به ذکر است، که چربی به کار رفته در شیرینی های تر بیشتر می باشد و برای حفظ سلامتی تعادل در مصرف چنین شیرینی هایی باید رعایت شود.

رولت خامه ای

رولت خامه ای در دسته پر مصرف ترین شیرینی های خامه ای قرار دارد، این نوع از شیرینی توانایی بسیاری در ایجاد اضافه وزن دارد و در بیشتر مراسمات از آن استفاده می شود، هرچند طعم دلپذیر این شیرینی در کنار چای یا قهوه بسیار لذت بخش است، اما وجود ۲۵۰ کالری در هر شیرینی متوسط نیاز به دقت در مصرف آن دارد.

کالری انواع شیرینی تر

شیرینی پنجره ای

در ساخت شیرینی پنجره ای از روغن بسیاری استفاده می شود و به طبع کالری آن افزایش پیدا می کند، این شیرینی سنتی و خوشمزه معمولا در پذیرایی های سال نو استفاده می شود و نام های مختلفی چون خاتون پنجره ای و نان فرنگی و نان پنجره ای دارد، در هر چهل گرم از این شیرینی ۱۰۰ کالری انرژی وجود دارد.

شیرینی لطیفه

معمولا به دلیل وجود خامه میان این شیرینی افراد بسیاری گمان می کنند، دارای کالری بسیار زیادی می باشد، اما باید گفت میزان کالری موجود در این شیرینی به مقدار متوسط می باشد، چرا که هر یک عدد شیرینی لطیفه حاوی ۱۳۳ کالری می باشد.

  دلیل و علت یخ زدن دست و پا چیست؟

کالری باقلوا

در ذکر کالری انواع شیرینی باید به میزان کالری باقلوا نیز پرداخت که یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین شیرینی ها به خصوص در فرهنگ ایرانی ها می باشد، هر باقلوای ایرانی صد گرمی دارای ۵۴۰ کالری می باشد، این نکته را از یاد نبرید، که این شیرینی خوشمزه و پرکالری سرشار از قند، چربی و کربوهیدرات می باشد و در مصرف آن باید بسیار دقت نمایید، تا اعتدال را رعایت کنید، چرا که باقلوا در زمره خوراکی های پرکالری که موجب افزایش وزن می شود، قرار دارد.

شیرینی نخودچی

یکی دیگر از شیرینی های محبوب در ایام نوروز شیرینی ساده و سنتی نخودچی می باشد، معمولا تمام افراد از این شیرینی خوش طعم استقبال می کنند، این شیرینی دوست داشتنی که اصالت آن به قزوین باز می گردد، معمولا با آرد نخودچی، روغن، پودر شکر و هل ساخته می شود.

با توجه به اندازه کوچک، این شیرینی می تواند، انتخاب مناسبی برای شیرین شدن کام باشد، در هر شیرینی نخودچی متوسط حدود ۳۷ تا ۴۵ کالری وجود دارد.

بررسی کالری شیرینی نخودچی

کیک یزدی

کیک یزدی، یکی از شیرینی های قدیمی می باشد، که هنوز طرفداران بسیاری دارد، طعم دلچسب این نوع از شیرینی موجب می شود، تا همیشه خاطره ای نوستالژیک در ذهن تداعی کند، یکی از مزیت های این شیرینی های خوشمزه میزان کالری کم آن نسبت به سایر کیک های موجود در بازار است.

هر یک عدد کیک یزدی دارای وزن تقریبی پنجاه گرم می باشد و حاوی ۲۰۰ کالری است، مواد تشکیل دهنده کیک یزدی ها نیز آرد، تخم مرغ، شکر، روغن، ماست، هل، بیکینگ پودر، کنجد و گلاب می باشد. استفاده از آرد گندم راهی مناسب است، تا میزان کالری را کاهش داده و فیبر بیشتری دریافت کنید.

کالری قطاب

در ازای هر عدد قطاب حدود ۱۲۰ کالری دریافت خواهید کرد، هر چند کالری انواع شیرینی با توجه به اندازه آن متفاوت خواهد بود، به دلیل بالا بودن میزان کالری این شیرینی بهتر است، در مصرف آن احتیاط کنید.

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هشت =