0

راه های کنترل متابولیسم بدن برای رسیدن به تناسب اندام

فهرست عناوین


کنترل متابولیسم بدن یکی از راههایی می باشد که شما با استفاده از ان می توانید به تناسب اندام رسیده و زنی ایده آل داشته باشید. در واقع این کار دارای راه های متفاوتی خواهد بود که در ادامه اطلاعاتی مفید در این زمینه به شما عزیزان خواهیم داد.

متابولیسم چیست؟

اطلاعاتی در مورد کنترل متابولیسم بدن

در تعریف ساده که از متابولیسم بدن وجود دارد شما می توانید متوجه شوید که بدن غذا ها و نوشیدنی ها را تبدیل به انرژی برای بدن می نماید و در طی این فعالیت ها کالری های موجود در غذا با اکسیژن موجود در خون ترکیب خواهد شد و انرژی مورد نیاز شما تامین می شود. معمولا زمانی که بحث کنترل متابولیسم بدن پیش می آید بسیاری از افراد یاد یکسری از افرادی می افتند که هر چه غذا می خوردند تاثیری بر روی وزن ان ها ندارد و این افراد به راحتی می توانند وزن کم کنند. اگر شما نیز می خواهید متابولیسم بالایی داشته باشید و کاهش وزن داشته باشید باید با روش های این کار آشنا باشید در غیر این صورت هر چقدر هم تلاش کنید امکان ندارد که بتوانید وزنی خوب و ایده آل را کسب نمایید. مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر متابولیسم بدن عبارت اند از :

  • تیروئید
  • سن
  • جنسیت
  • مقدار فعالیت بدنی
  • عوامل محیطی
  • انواع بیماری ها
  • مقدار توده عضلانی
  • مقدار خواب
  • ژنتیک

بالا بردن سوخت و ساز بدن

برای این که بتوانید میزان سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید نیاز است  تا ده کار را انجام دهید و این کار ها را در ادامه برایتان به صورت کامل بررسی می کنیم و اگر شما فردی سالم باشید که مشکل خاصی ندارد می توانید به راحتی با این مساله هماهنگ شده و دارای وزنی ایده آل گردید.

علل تاثیر گذار بر متابولیسم

هیدراته ماندن بدن

ساده ترین کاری که در این زمینه می توانید انجام دهید این است که به مقدار کافی آب بنوشید. در واقع هیدراته ماندن بدن اهمیت بالایی دارد و اگر شما دارای میزانی از کم آبی در بدن خود هستید میزان متابولیسم بدنی شما به شدت افت خواهد کرد زیرا متابولیسم وابسته  به آب است. در واقع اگر بتوانید در روز ۷ الی ۸ لیوان آب بنوشید می توانید به صورت کلی از سایر افراد کالری بیشتری بسوزانید و راحت تر وزن شما کاهش پیدا خواهد کرد. برای این که بتوانید بدن خود را از کم آبی دور نمایی کافی است قبل از هر وعده و میان وعده آب بنوشید و همچنین استفاده از میوه ها و سبزیجات نیز می تواند برای درمان کم آبی بدن بسیار خوب باشد و یا مانع از این مشکل خواهد شد.

  علت و روش درمان و رفع بوی بد ناف

استفاده از پروتئین

اگر کالری های بدن کاهش پیدا نماید امکان دارد میزان متابولیسم شما نیز کاهش یابد از این رو شما باید از پروتئین ها کمک بگیرید زیرا این مواد شروع کننده واکنش های سلولی می باشد و این مواد بیش تر از کربوهیدرات ها باعث افزایش سوخت و ساز های سلولی می شوند. بدن هر فرد برای هضم کردن پروتئین ها نیاز بیش تری به کالری دارد از این رو اگر می خواهید وزن خود را به راحتی کاهش دهید باید حواستان به وعده های مورد استفاده تان باشد. از مهم ترین منبع های پروتئینی می توان به گوشت گاو بدن چربی، گوشت بوقلمون، گوشت ماهی، سینه مرغ، آجیل، سویا، لوبیا، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب اشاره کرد.

نوشیدن قهوه

یکی از مهم ترین منابع سلامتی انسان کافئین می باشد البته اگر به اندازه کافی مورد استفاده قرار بگیرد می تواند در سلامت انسان نقش بالایی داشته باشد. کافئین می تواند به متابولیسم بدن کمک کرده و در نهایت گر شما نیز مانند بسیاری از افراد علاقه زیادی به نوشیدن قهوه دارید این مورد برایتان بسیار خوب خواهد بود. همچنین این نوشیدنی می تواند شما را از خستگی و کسالت دور کرده و در نهایت شما می توانید استقامت بالا تری در ورزش داشته باشید.

چای سبز برای افزایش سوخت و ساز سلولی

نوشیدن چای سبز

چای سبز برای سلامت بدن مفید می باشد ولی یادتان باشد که نباید در خوردن آن زیاده روی نمایید زیرا این مورد می تواند آسیب های جبران ناپذیری به شما وارد نماید. نوشیدن چای سبز برای درمان و افزایش متابولیسم بدنی بسیار خوب خواهد بود و مانند قهوه این مورد نیز برای بدن بسیار خوب می باشد. سعی کنید در روز یک فنجان چای سبز بنوشید تا بتوانید ۱۷ درصد بیش تر کالری بسوزانید.

کاهش استرس

استرس عامل بسیاری از بیماری ها می باشد از این رو برای این که بتوانید سوخت و ساز سلولی خوبی داشته باشید باید سعی کنید استرس خود را در طی روز کاهش داده و به حداقل برسانید. استرس می تواند بر سطح هورمون های شما تاثیراتی داشته باشد و میزان کورتیزول در بدن به شدت بالا می رود و همین مورد می تواند منجر به افزایش اشتها در شما شده و در نهایت کنترل متابولیسم سلولی از دستان شما در خواهد رفت.

همچنین باید بدانید که استرس می تواند تاثیرات غیر مستقیمی بر الگو های غذا خوردن و خواب داشته باشد و این موارد برای بدن بسیار مضر خواهد بود از این رو سعی کنید با روش های ساده آن را در بدن خود کاهش داده و همیشه خوب و سالم زندگی نمایید.

  بایدها و نبایدهای ورزش در هوای آلوده

داشتن میان وعده خوب

وعده های اصلی غذایی اهمیت زیادی دارند از این رو باید حواستان به آن ها باشد و در کنار آن ها میان وعده های خود را نیز به خوبی تعیین نمایید. در واقع اگر در میان وعده ها غذا های خوب گنجانده نشود امکان کند شدن متابولیسم سلولی شما وجود دارد و ممکن است انرژی شما در این یمان ذخیره شود. خوردن یک میان وعده خوب و مقوی می تواند باعث بالا رفتن میزان انرژی بدنی شان شده و کندی متابولیسم را از بین خواهد برد. در این میان شما در حین خوردن وعده غذایی اصلی کم تر احساس گرسنگی خواهید کرد و از پرخوری تان نیز پیشگیری خواهد شد.

اهمیت میان وعده در بالا بردن متابولیسم

خواب مناسب

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است باید بدانید  که افرادی که دارای خواب کمی می باشند بیش تر از سایرین آسیب می بینند. در واقع خواب زمان لازم برای ترمیم بدن می باشد و باید بدانید که در این میان شما امکان دارد با خواب کم بر متابولیسم بدن نیز تاثیراتی گذاشته باشید و آن را نیز کاهش خواهید داد. در واقع اگر بتولید خواب طولانی و خوبی داشته باشید می توانید میزان متابولیسم سلولی بدن خود را بهبود بخشید.

در واقع بسیاری از محققان با آزمایش های انجام شده به این نتیجه رسیدند که اگر کم تر بخوابید میزان متابولیسم کاهش پیدا خواهد کرد و شما دچار اضافه وزن شدید خواهید شد. از این رو برای داشتن کنترل متابولیسم بدن باید سعی کنید با توجه به نیاز های سنی خود خواب خوب و کافی داشته باشید.

نیاز افراد به خوابیدن بسیار متفاوت می باشد و هر فرد در هر سنی نیاز های متفاوتی دارد  و باید بدانید که اگر بین ۱۸ الی ۶۰ سال هستید نیاز دارید شبانه بین ۷ الی ۸ ساعت بخوابید و این میزان خواب با خواب های میان روز شما تداخلی ندارد و جدا از ان ها محاسبه خواهد شد.

داشتن رژیم های متعادل

برای این که بتوانید به کنترل متابولیسم بدن دست یابید بهترین راه برای شما این است که یک رژیم متعادل داشته باشید و سعی کنید برای این که وزن شما کاهش پیدا نماید از رژیم های شوکه کننده استفاده نکنید. در واقع رژیم های شوکه کننده یک سری از رژیم های غذایی می باشند که می توانند در زمان های کوتاه مدت میزان زایید از وزن شما را کاهش داده و مهم ترین بخش این رژیم ها خوردم کم تر از ۱۲۰۰ کالری در روز برای خانم ها و کمتر ۱۸۰۰ کالری برای مردان در روز می باشد.

  نگاهی به کرم ژنوبایوتیک و کاربردهای آن

این رژیم ها وزن شما را کاهش می دهند ولی مواد لازم بدنی شما تامین نخواهد شد و این مورد می تواند متابولیسم بدنی را به مشکلاتی دچار کند. همچنین باید بدانید که این رژیم ها دارای نتیجه های بر عکس نیز خواهند بود زیرا شما در این رژیم ها عضلات خود را از دست می دهید و در نهایت برای نگه داشتن انرژی متابولیسم بدنی تان کند تر خواهد شد.

کنترل متابولیسم بدن

استفاده از غذا های تند

غذا های تند خوردن یکی دیگر از روش هایی می باشد که شما می توانید با استفاده از آن کنترل متابولیسم بدن را در دست داشته باشید. غذا های تند دارای مقداری از مواد شیمیایی طبیعی می باشند که می توانند به تند شدن واکنش های سلولی نیز کمک کرده و در نهایت اگر ما بتوانید به صورت  متناوب از غذا های تند استفاده نمایید می توانید متوجه کار آیی آن شده و همچنین سوخت و ساز سلولی بدنی تان به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

البته باید بدانید که خوردن غذا های تند می تواند معده درد را نیز با خودش داشته باشد از این رو بهتر است سعی کنید این روش را در کنار سایر روش های گفته شده استفاده نمایید و آن را نوعی روش جانبی در نظر داشته باشید.

ورزش کردن

اگر شما نیز برای این که بتوانید به کنترل متابولیسم بدن دست یابید تصمیم به ورزش کردن گرفته اید باید بدانید که ورزش های هوازی و استقامتی بسیار خوب خواهند بود و این روش ها می تواند میزان عضلات تان را افزایش داده و با کاهش چربی های بدن همراه خواهد شد.

برای این که بتوانید متابولیسم را بالا ببرید باید کمی به خودتان فشار بیاورید. همچنین باید بدانید که ورزش کردن با شدت بالا می تواند میزان سوخت و ساز سلول های بدنی تان را برای مدتی بالا ببرد. برخی از متخصصان در این زمینه باور دارند که ورزش های استقامتی بیش تر از سایر ورزش ها می توانند برای بدن مفید باشند.

ورزش مردن راهی برای بالا بردن متابولیسم

حال که با روش های کنترل متابولیسم بدن آنا شدید و اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های دلیل سردرد در هنگام خم شدن و درمان خونریزی معده اطلاعاتی در مورد  آن ها بدست آورید

منبع : آرگا

برچسب :منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =