0

۱۰ نکته درباره پارک ملی سرنگتی

فهرست عناوین


پارک ملی سرنگتی (Serengeti National Park) محبوب‌ترین پارک ملی آفریقا به شمار می‌رود و مقصدی رؤیایی برای علاقه‌مندان به حیوانات از سراسر جهان است. با این حال، نکات و موارد متعددی درباره این پارک ملی در تانزانیا وجود دارد که بهتر است آن‌ها را بدانید. در ادامه همراه با ما باشید.

۱. بزرگترین مهاجرت حیوانات در جهان

پارک ملی سرنگتی بیشتر به‌خاطر بزرگترین مهاجرت حیوانات در آن شهرت دارد، مهاجرتی که یکی از برجسته‌ترین مناظر طبیعی جهان را رقم می‌زد. در این مهاجرت بیش از ۱.۵ میلیون حیوان وحشی، ۲۵۰۰۰۰ گورخر و گونه‌های دیگر بین سرنگتی و ماسای مارا در کنیا مهاجرت می‌کنند و به دنبال پیدا کردن چراگاه‌های سبزتر هستند.

در تعقیب آن‌ها نیز شیرها، پلنگ‌ها، یوزپلنگ‌ها و دیگر شکارچیان قرار دارند و همین نیز سبب شده تا این مهاجرت یکی از مهیج‎‌ترین و جذاب‌ترین مناظر طبیعت باشد. بهترین زمان برای تماشای این مهاجرت بزرگ نیز از ماه ژوئن تا اوت است.

۲. هر ساله ۲۵۰۰۰۰ کل یالدار در این مهاجرت می‌میرند

یکی از شگفت‌انگیزترین حقایق درباره پارک ملی سرنگتی این است که تخمین زده می‌شود تقریباً ۲۵۰۰۰۰ کل یالدار هر ساله در طول این مهاجرت از دنیا می‌روند. علل اصلی مرگ این حیوانات نیز معمولاً گرسنگی، خشکسالی یا شکار است. با اینکه این تلفات بسیار قابل توجه است اما در کنار آن نیز تعداد قابل توجهی از آن‌ها نیز زنده می‌مانند و به تولید مثل ادامه می‌دهند.

۳. پارک عمومی سرنگتی در سال ۱۹۴۰ تأسیس شد

با اینکه پارک عمومی سرنگتی در سال ۱۹۴۰ میلادی تأسیس شده بود اما تا سال ۱۹۵۱ میلادی این موضوع رسمیت پیدا نکرده بود. پارک ملی سرنگتی بسیار وسیع است و مساحتی بیش از ۱۴۷۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد. با این حال، این بخش محافظت شده تنها نیمی از زیستگاه سرنگتی را شامل می‌شود که تقریباً ۳۰۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

۴. اشکال سنگی متعدد در سرنگتی

اشکال سنگی متعددی در پارک ملی سرنگتی وجود دارند که از گرانیت ساخته شده‌اند. این سنگ‌ها از میان چمنزارها سر بلند کرده‌اند و در طول هزاران سال شکل گرفته‌اند. این مکان‌ها در میان شیرها از محبوبیت بسیار زیادی برای استراحت برخوردار هستند و همین نیز الهام‌بخش صخره پراید در انیمیشن The Lion King دیزنی بوده است.

۵. ساخت بزرگراه در میان پارک

برای مدتی طولانی است که دولت تانزانیا یک بزرگراه بسیار بزرگ را در داخل این پارک در دست توسعه داشت تا شبکه‌های روستایی را به هم متصل کند. با این حال، ساخت این جاده می‌تواند مهاجرت بزرگ را مختل کند و اکوسیستم را از بین ببرد. علی‌رغم مخالفت سازمان ملل، دولت آمریکا، گردشگری تانزانیا و حامیان محیط زیست، ساخت این جاده ادامه داشت تا اینکه در نهایت در سال ۲۰۱۴ و به دستور دادگاه شرق آفریقا متوقف شد.

  همه چیز درباره بهترین زمان سفر به بدروم

۶. خشکسالی شدید دهه ۱۸۹۰

در دهه ۱۸۹۰ میلادی خشکسالی شدیدی در پارک ملی سرنگتی رخ داد و بیماری همه‌گیری نیز در میان حیوانات پخش شد. این بیماری سبب شد تا حیوانات شکارچی نیز مریض شوند و حیات وحش به مرز نابودی کشیده شود اما تا میانه سال ۱۹۷۰ شرایط و وضعیت حیات وحش در اینجا بهبود پیدا کرد و به حالت عادی بازگشت.

۷. سرنگتی سرزمین مادری قبیله ماسای

حفاظت از سرنگتی مستلزم کمک‌های اعضای قبیله ماسای است چراکه اینجا سرزمین مادری آن‌ها به شمار می‌رود و از اهمیت تاریخی برخوردار است. اعضای این قبیله نه تنها از حیات وحش اینجا محافظت می‌کنند بلکه دام‌های خود را نیز در نزدیکی این پناهگاه می‌چرانند و هماهنگی نزدیکی با محیط زیست دارند. گردشگرانی که از پارک ملی سرنگتی بازدید به عمل می‌آورند، به طور متناوب از سکونتگاه‌های سنتی این قبیله نیز بازدید می‌کنند.

۸. جمعیت ثابت شیر

جمعیت شیرها در سراسر آفریقا در حال کاهش است و به همین خاطر نیز محافظت از جمعیت این حیوانات در پارک ملی سرنگتی از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر در اینجا جمعیت ثابتی از ۳۰۰۰ شیر وجود دارد.

۹. فیل‌ها بومی سرنگتی هستند

فیل‌ها بومی سرنگتی به شمار می‌روند اما زمانی که این پارک تأسیس شد، در اینجا حضور نداشتند و باور بر این است که آن‌ها در دهه ۱۸۰۰ میلادی به‌خاطر عاج خود به شدت شکار شدند. با این حال، در دهه ۱۹۰۰ فیل‌ها بار دیگر به اینجا بازگشتند. جمعیت فیل‌ها به دلیل عوامل طبیعی و فعالیت‌های شکار غیرقانونی در نوسان بوده اما امروزه بیش از ۷۰۰۰ فیل در آنجا زندگی می‌کنند.

۱۰. جمعیت گاومیش‌ها در حال افزایش است

یکی از پنج حیوان بزرگ آفریقا یعنی گاومیش نیز در سرنگتی زندگی می‌کند و اخیراً نیز جمعیت آن‌ها در حال رشد بوده است. در سال ۲۰۲۰ تقریباً ۶۰۱۰۰ گاومیش وجود داشتند که نسبت به سال ۲۰۱۴ و تعداد ۵۰۰۰۰ تا مقدار قابل توجهی افزایش داشته است.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =