0

12 روش خانگی برای رفع پرز لباس

12 روش خانگی برای رفع پرز لباس

فهرست عناوین

چسبیدن پرز به لباس و از بین بردن این پرزها دغدغه بسیاری از افراد می باشد، زیرا ظاهر نازیبایی بر روی انواع لباس ها مخصوصا لباس های تیره خواهند داشت، بنابراین در این مطلب روش هایی برای رفع پرز لباس مشکی و تیره معرفی کرده ایم و برای حل مشکل تان در این زمینه پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله بهترین راهکارهای رفع پرز لباس با ما همراه باشید.

بهترین ترفند ها برای از بین بردن و رفع پرز لباس در خانه

ایجاد پرز بر روی لباس ظاهر زیبای لباس را خراب می کند و ممکن است خیلی از افراد با مشاهده پرز بر روی لباس آن را دور بیاندازند، در این قسمت راهکار هایی برای جلوگیری از ایجاد پرز روی لباس و نیز رفع پرز لباس پرداخته ایم. با دانستن این نکات میتوانید به بهترین شکل از لباس های خودد مراقبت کنید.

 • رفع پرز لباس به کمک غلتک پرز گیر

برای انجام این کار لازم است از یک غلتک کمک بگیرید که می توان آن را در بخش لباس شویی سوپرمارکت، فروشگاه های پارچه و یا فروشگاه های حیوان خانگی پیدا کرد.

رفع پرز لباس به کمک غلتک پرز گیربعد از تهیه غلتک آن را روی لباس بکشید و به سمت بالا و پایین حرکت دهید و تا برطرف شدن کامل پرزهای روی لباس این عمل را انجام دهید. حال در حین حرکت در صورتی که مشاهده کردید غلتک پرز کمتری را جمع می کند، باید ورق چسبناک روی آن را با ورق جدیدی تعویض کنید و حرکت را ادامه دهید.

همچنین برخی از غلتک ها قابلیت استفاده مجدد دارند که دارای یک ژل قابل شست و شو بوده و بعد از کثیف شدن به راحتی می توانید آن را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.

 • ترفند استفاده از نوار چسب و یا جوراب برای رفع پرز لباس

چسب های پهن و ۵ سانتی، وسیله مناسبی برای رفع پرز لباس می باشند، قسمت چسبنده چسب را بر روی پرزهای لباس قرار داده  و آن را در جهت بافت پارچه به سمت بالا و پایین حرکت دهید. توجه داشته باشید که هر چه نوار پهن تر باشد، فضای بیشتری را پوشش می دهد.

ترفند استفاده از نوار چسب و یا جوراب برای رفع پرز لباس

همچنین با استفاده از یک جوراب نایلونی از قسمت بالا به پایین می توانید پرزهای لباس را بگیرید و یا با استفاده از دستکش پلاستیکی و دست کشیدن بر روی لباس، پرز های لباس را جمع کنید.

 

 • گرفتن پرز لباس ها با ریش تراش

با استفاده از یک دستگاه ریش تراش می توانید تاحدودی از شر پرز های لباس راحت شوید، برای این کار دستگاه را روشن کنید و با چرخاندن آن بر روی لباس، پرز ها گرفته می شوند، زمانی که کار به اتمام رسید نیز می توانید ریش تراش را باز کرده و پرزها را دور بریزید.

  30 ایده جذاب طراحی آشپزخانه در بالکن

گرفتن پرز لباس ها با ریش تراش

استفاده از سنگ پا (پومیس) برای رفع پرز لباس نیز راهکار خوبی است و با قرار دان سنگ روی پارچه و حرکت دادن آن در جهت بافت پارچه، پرزها از بین خواهند رفت، البته باید سنگ را محکم نکشید تا لایه های آن از بین نرود و لباس پاره نشود.

رفع پرز لباس با سنگ پا +تصویر

استفاده از سنگ پومیس برای برطرف کردن پرز های پارچه های پنبه ای، پشمی، ابریشم، ساتن و نیز پارچه های ظریف و براق توصیه نمی شود. سنگ پا لایه های پارچه را از بین می برد و موجب پارگی پارچه خواهد شد.

 • رفع و پاک کردن پرز های لباس با تیغ و ژیلت

استفاده از تیغ در صورت در دسترس نبودن ریش تراش برقی برای برطرف کردن پرزهای چسبیده به لباس ها روش مناسبی است. لباس را بر روی سطح صافی همچون میز اتو قرار دهید و آن را طوری قرار دهید که پرزها به سمت بالا باشند، سپس تیغ یا ژیلت را روی لباس قرار داده و به آهستگی بر روی لباس بکشید، سپس آن را برداشته و پرزهای اضافی را جمع کنید، کافیست این کار را چند مرتبه انجام دهید تا به طور کامل پرز ها گرفته شوند. البته در هنگام استفاده از این راهکار باید مواظب باشید تا لباس پاره نشود.

رفع و پاک کردن پرز های لباس با تیغ و ژیلت

 • شستن مجدد لباس پرزدار بدون مواد شوینده

در هنگامی که لباس های شسته خود را از ماشین لباس شویی خارج کرده و متوجه پرز های چسبیده روی لباس شده اید، می توانید با شستن دوباره آن، اما بدون مواد شوینده و پاک کننده این مشکل را برطرف کنید، سپس لباس ها را خارج کرده و تکان دهید تا پرزهای روی آن جدا شوند و بعد آن را خشک کنید.

 • ترفند رفع پرز لباس با سرکه

در این روش، مقدار ۶۰ میلی لیتر (یک چهارم فنجان) سرکه سفید را در هنگام شستن انواع لباس و پوشاک به ماشین لباس شویی اضافه کنید، زیرا سرکه پرز های لباس را برطرف می کند و مانع چسبیدن پرز به لباس ها خواهد شد، ضمن اینکه کمک کننده خوبی برای شستن لباس ها می باشد.

ترفند رفع پرز لباس مشکی با سرکه

 • کاهش پرز پوشاک با خشک کردن در فضای باز

در خشک کن های لباسشویی، مقدار زیادی پرز ایجاد می شود و در صورتی که تمیز نشوند این پرزها را منتقل لباس ها می کنند، بنابراین خشک کردن لباس در فضای باز امکان پرز گرفتن آنها را کاهش داده و حتی در صورتی که پرز گرفته باشند، با آویخته شدن ممکن است، پرز های آنها ریخته شود.

  چند روش کاربردی جهت رفع بوی بد ماشین لباسشویی

کاهش پرز پوشاک با خشک کردن در فضای باز

همچنین در معرض بودن نور خورشید موجب از بین رفتن هر نوع باکتری بر روی لباس و در نتیجه از بین رفتن بوی بد و خوشبو شدن لباس ها خواهد شد.

 • رفع پرز لباس با یک اسفنج مرطوب یا پد

یک اسفنج یا پد تمیز را بعد از خیس کردن، فشار دهید تا اب اضافی آن خارج شود، سپس خیلی آرام قسمت زبر و خشن اسفنج را بر روی پارچه پرز دار بکشید و آن را از بالا به پایین حرکت دهید. به کمک این روش پرزهای لباس از بین میرود.

 •  دستکش ظرفشویی برای رفع پرز و موی حیوان خانگی

به این صورت که می توانید یک دستکش لاستیکی در دست خود کنید، همانطور که برای شست و شوی ظروف استفاده می کنید، سپس دستان خود را به سمت پایین در سراسر پارچه بکشید تا هر نوع پرز و موی حیوان چسبیده به روی پارچه به دستکش چسبیده و در یک قسمت جمع شود. حال می توایند انها را با دستکش پاک کرده یا با یک تکه از نوار و یا یک غلتک بردارید.

 • پیش از شستن لباس جیب ها را چک کرده و خالی کنید

اقلامی از جمله دستمال کاغذی به هنگام شست و شو پودر شده و موجب می شود تا پرز زیادی به لباس بچسبد، از این رو به هنگام شستن لباس ها اطمینان پیدا کنید که جیب ها خالی هستند و هر نوع ضایعات بافت و کاغذ یا پارچه را جدا کنید.

برطرف کردن پرز لباس بافتنی با اسفنج

 • رفع پرز لباس با ماهوت پاک کن

با استفاده از ماهوت پاک کن می توانید پرز لباس هایتان را از بین ببرید به این صورت که ماهوت پاک کن را روی لباس خود بکشید تا پرز های لباس را به خود بگیرد.

 • روش های خانگی رفع پرز لباس با شانه

با استفاده از یک شانه دانه ریز با حرکت از بالا به پایین، روی پارچه بکشید تا پرز ها را به خود بگیرد و جمع کند، سپس شانه را از وجود پرز ها تمیز کنید. رفع پرز لباس با شانه از راحت ترین روش ها است.

مهم ترین علت های پرز دادن لباس چیست؟

 • استفاده مداوم و بیش از حد از یک لباس
 • شستن مداوم و ناصحیح لباس
 • اصطکاک لباس با سطوح مختلف
 • جنس نامناسب الیاف

مهم ترین علت های پرز دادن لباس چیست؟

نکته : وجود دستمال کاغذی، کاغذ یا ضایعات بافت به همراه لباس باعث ایجاد پرز و چسبیدن آن به لباس ها می شود، بنابراین لازم است در هنگام شست و شوی لباس ها از وجود دستمال کاغذی و مواردی از این قبیل در جیب لباس مطمئن شوید.

  روش های مختلف تمیز کردن هود آشپزخانه

منبع: arga-mag.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهارده =