0

5 نکته مهم برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

5 نکته مهم برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی

فهرست عناوین

زعفران یکی از محصولات گران قیمت و ارزشمند می باشد که بانوان برای آشپزی بسیار از آن استفاده میکنند. بعضی از افراد نوع تقلبی آن را با قیمت ارزان در بازار می فروشند و باعث می شود که تشخیص زعفران اصل از تقلبی کاری مشکل باشد و افراد زعفران های تقلبی را خریداری کنند.

روش های آسانی برای شناسایی زعران اصل و مرغوب وجود دارد که کمک می کند تا زعفران با کیفیتی را بخرید و از عطر و بوی زعفران اصل استفاده کنید. زعفران های تقلبی به چند صورت وجود دارند در بعضی از آنها با قرار دادن کلاله در شکر باعث می شوند تا وزن زعفران بیشتر شود و ناخالصی بیشتر را با قیمت زیادی خریداری کنید و در بعضی از شکل های دیگر هم رنگ های غیر طبیعی به آن زده می شود. با مجله بانوی پارسی همراه باشید تا مهم ترین ویژگی های زعفران اصلی را بشناسید.

شناخت روش های تشخیص زعفران اصل و غیر اصلی

تشخیص دادن ناخالصی های درون زعفران در فضای آزمایشگاهی کار سختی نیست ولی تشخیص زعفران اصل برای خریدار کمی سخت است، ولی با دقت بیشتر در قسمت کلاله ها می توان متوجه شد که کلاله های براق دارای ناخالصی هستند و با کشیدن زعفران روی کاغذ و دست در صورتی که دست شما کمی روغنی شود یا رنگ بگیرد نشان از وجود ناخالصی در زعفران دارد.

ترفند تشخیص زعفران اصلی به وسیله کاغذ

در روشی دیگر هم می توانید با قرار دادن زعفران روی کاغذ و فشار دادن آن، روغن موجود در کلاله را تشخیص بدهید و اگر زعفران موجود به کاغذ رنگ بدهد نشان دهنده وجود ناخالصی است. زعفران خالص با فشار دادن باید پودر شود و روغن پس ندهد. این ترفند در تشخیص زعفران اصلی به شما کمک زیادی میکند.

تشخیص زعفران تقلبی با گاز

یکی از روش های موثر برای تشخیص زعفران اصل، قرار دادن آن روی شعله آتش است که باعث می شود زعفران تغییر رنگ دهد، اگر این تغییر رنگ به رنگ بنفش یا نارنجی باشد، زعفران خالص است و اگر مایل به زرد باشد زعفران تقلبی است. برای انجام این آزمایش نکات ایمنی را رعایت کنید.

 

شناخت زعفران اصلی با آب جوش

چنانچه با قرار دادن زعفران در آب جوش ساقه های زعفران به رنگ سفید در نیامد زعفران خریداری شده اصل می باشد. برای این کار باید زعفران را به مدت 5 دقیقه در آب جوش قرار دهید. دقت لازم برای گرفتن نتیجه در این آزمایش مهم است. استفاده از زعفران اصلی برای آشپزی ارزش این آزمایشات را دارد.

  مزایا و معایب پارتیشن اداری و دفتر کار

سرشاخه های شیپوری ویژگی زعفران اصلی

روش ساده برای شناسایی زعفران اصل، شناسایی بر اساس شکل شیپور مانند آن است. زعفران اصل شکل شیپوری دارد و در قسمت بالا با چند شاخه شدن نازک تر می شود. به وسیله این ویژگی با دقت در نگاه کردن به زعفران خریداری شده میتوانید به اصلی و تقلبی بودن زعفران خود پی ببرید.

تشخیص زعفران تقلبی و غیر اصلی

تشخیص زعفران با کیفیت با کلاله ها

کلاله در زعفران اصل نباید براق و روغنی باشد، کلاله های براق دارای ناخالصی است و به روغن آغشته شده است که باعث می شود وزن خریداری شده زعفران افزایش پیدا کند و قیمت بیشتر شود. در واقع کم فروشی در این نوع زعفران ها مشهود است.

در بعضی از موارد هم دیده شده است که با رنگ کردن کلاله ذرت آن را به عنوان زعفران به مصرف کنندگان می فروشند که هیچ خاصیت و رنگی هم ندارد. این مورد یکی از بی ارزش ترین موادی است که میتوانید بخرید.

زعفران این روزها به یکی از گران ترین ادویه ها و چاشنی های غذا در آشپزخانه تبدیل شده است. به همین دلیل بانوان برای خرید زعفران اصلی وسواس خاص دارند. اگر شما نیز نکته یا تجربه ای در این زمینه دارید با دیگر خوانندگان مجله بانوی پارسی در میان بگذارید.

 

منبع: www.topnaz.com

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 4 =