0

تاریخ رویدادهای آسمانی جذاب آوریل؛ از خورشیدگرفتگی تا بارش شهاب‌سنگ

فهرست عناوین


از خورشیدگرفتگی یا کسوف تا تماشای سیاره‌های دیگر منظومه شمسی و همچنین بارش شهاب‌سنگ، در ماه آوریل سال ۲۰۲۴ میلادی رویدادهای آسمانی بسیار جذاب و مهیج روی خواهند داد که می‌توان به تماشای آن‌ها نشست و از این رویدادهای آسمانی به هنگام شب لذت برد. در ادامه این مطلب همراه با ما باشید تا با این رویدادهای آسمانی و همچنین تاریخ آن‌ها آشنا شوید.

بسیاری از علاقه‌مندان به نجوم منتظر ماه آوریل امسال بوده‌اند. تنها در چند روز آینده، یک خورشیدگرفتگی کامل در امتداد نواری به وسعت ۱۰۰ مایل در آمریکای شمالی رخ خواهد داد که به‌عنوان مسیر کلیت نیز شناخته می‌شود و در این زمان نیز علاقه‌مندان به آسمان و نجوم می‌توانند از تماشای آن لذت ببرند. این رویداد جذاب و تماشایی در تاریخ ۸ آوریل (دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳) رخ خواهد داد و مطمئناً توجه میلیون‌ها نفر را به خودش جلب خواهد کرد، به‌خصوص افرادی که در ایالت متحده آمریکا هستند چراکه تا سال ۲۰۴۴ دیگر شاهد خورشیدگرفتگی کامل نخواهند بود.

با این حال، این خورشیدگرفتگی تنها رویداد آسمانی ماه آوریل به شمار نمی‌رود و رویدادهای بسیار دیگری نیز وجود دارند که می‌توان در آسمان شب به دنبال آن‌ها بود. علاوه بر منظره ملاقات ماه و خورشید، در آوریل رویدادهای دیگری همچون بارش شهاب، تماشای سیارات دیگر منظومه شمسی و دیگر موارد وجود دارند. در ادامه همراه با ما باشید تا با نکات نجومی این ماه آشنا شوید.

۸ آوریل؛ خورشیدگرفتگی کامل

به گزارش وب‌سایت Astronomy.com، در همان ابتدای ماه آوریل افراد شاهد یک رویداد نجومی خارق‌العاده یعنی خورشیدگرفتگی کامل خواهند بود، خورشیدگرفتگی‌ای که در مسیری ۹۰۰۰ مایلی از مکزیکو تا ۱۳ ایالت آمریکا از جمله تگزاس تا مین و سپس روی اقیانوس و بخش شرقی کانادا قابل مشاهده خواهد بود.

خورشیدگرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد و به طور کامل جلوی خورشید را می‌گیرد و روز را به شب یا غروبی کاذب تبدیل می‌کند. این رویداد در ابتدا به‌عنوان یک خورشیدگرفتگی جزئی شروع می‌شود و افراد جلوه‌های کم نور آن را شاهد هستند. خورشیدگرفتگی جزئی چندین ساعت طول می‌کشد اما خورشیدگرفتگی کامل فقط برای چند دقیقه قابل مشاهده است. افراد می‌توانند با استفاده از عینک مخصوص به تماشای این پدیده بنشینند یا اینکه می‌توانند آن را از پخش زنده ناسا شاهد باشند.

۱۰ آوریل؛ پیوستگی ماه و مشتری

به گفته وب‌سایت In-the-Sky.org ، خورشیدگرفتگی تنها یکی از رویدادهای آسمانی در آوریل به شمار می‌رود. در غروب ۱۰ آوریل (چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳) می‌توان در امتداد افق و درست پس از غروب خورشید، شاهد ماه دو روزه و مشتری درخشان در نزدیکی یکدیگر بود. این دو را می‌توان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد و حتی با یک دوربین دوچشمی نیز می‌توان از تماشای آن بیشتر لذت برد.

  عفونت قارچی واژن از نشانه ها تا روش های درمان

۲۰ آوریل؛ ملاقات مشتری با اورانوس

به گفته Starwalk، سیاره درخشان مشتری و اورانوس سبز رنگ در آسمان شب در تاریخ ۲۰ آوریل (شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳) در نزدیکی یکدیگر خواهند بود. در هنگام غروب و در نزدیکی افق غربی به دنبال این سیارات باشید. با اینکه می‌توانید سیاره مشتری را با چشم غیرمسلح ببینید، برای مشاهده کامل اورانوس و حلقه‌های عمودی آن، به دوربین‌های دوچشمی رصد ستارگان و مکانی با آلودگی نوری کم نیاز دارید.

 بارش شهاب‌سنگ بارش شهاب‌سنگ

۲۲ آوریل؛ اوج بارش شهابی لیرید

به گزارش وب‌سایت Space.com، بارش شهابی لیرید با قدرت متوسط از ۱۶ آوریل شروع می‌شود و تا ۲۵ آوریل ادامه دارد و انتظار می‌رود که در شب ۲۲ آوریل (دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳) به اوج فعالیت خودش برسد. شرایط مشاهده ایده‌آل نیست چراکه ماه درخشان آسمان شب نور بسیاری از این شهاب سنگ‌ها را از بین می‌برد. با این حال، اگر قصد تماشای آن را دارید، بهتر است که به یک مکان با آسمانی تاریک و صاف بروید تا بتوانید از تماشای این رویداد طبیعی لذت ببرید. این رویداد بارش شهاب‌سنگ در نزدیکی صورت فلکی لیرا و هرکول رقم می‌خورد.

۲۳ آوریل؛ ماه صورتی کامل

با اینکه ماه کامل در آوریل به معنای آن نیست که علاقه‌مندان به نجوم و ستاره نگاران در این زمان شاهد یک ماه کامل و صورتی خواهند بود چراکه برای تماشای این پدیده ابرماه باید تا ماه سپتامبر منتظر ماند. در عوض، ماه کاملی که در آوریل به آن اشاره می‌شود، بر اساس سالنامه قدیمی کشاورزان آمریکایی است و نشانه‌ای از شکوفه‌های بهاری در آمریکای شمالی است. این رویداد در عصر ۲۳ آوریل رقم می‌خورد.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =