0

نحوه اخذ اقامت دائم در فرانسه و آلمان

فهرست عناوین


از آزمون‌های زبان گرفته تا موارد دیگر، در این مطلب به بررسی مواردی می‌پردازیم که برای درخواست اقامت دائم در فرانسه و آلمان به آن‎‌ها نیاز دارید. همراه با ما باشید.

بعد از اینکه به کشور دیگری رفته‌اید، ممکن است به فکر اقامت طولانی مدت در آنجا باشید و برای این کار نیز باید به سراغ درخواست مجوز اقامت دائم بروید. این نوع مجوزها اغلب اوقات مزایای بیشتری نسبت به انواع دیگر ویزاها دارند و اگر شما برای چندین سال در همان کشور زندگی کرده‌اید، پس برای اینکه جا پای خودتان را در آنجا محکم‌تر کنید، اخذ اقامت دائم ضروری است.

اگر حداقل پنج سال به طور قانونی در اتحادیه اروپا زندگی کرده باشید، می‌توانید وضعیت اقامت طولانی مدت در اتحادیه اروپا را دریافت کنید و اکثر کشورها نیز به جای مجوز سراسری اتحادیه اروپا تمایل به صدور مجوز ملی دارند. علاوه بر این، درخواست برای آن نیز می‌تواند به معنای بررسی‌های اضافی باشد. در ادامه همراه با ما باشید تا به بررسی شرایط اخذ اقامت دائم در فرانسه و آلمان بپردازیم.

چطور برای اقامت دائم در فرانسه باید درخواست داد؟

به منظور درخواست اجازه اقامت دائم در فرانسه در ابتدا باید شما پنج سال را در آنجا زندگی کرده باشید و اگر همسر یا عضو خانواده یک تبعه فرانسوی هستید، لازم است که حداقل سه سال در فرانسه حضور داشته باشید. این موضوع می‌تواند در ویزای موقت فرانسه یا به‌عنوان شهروند اتحادیه اروپا / اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) باشد.

شما همچنین باید با فرهنگ فرانسه ادغام شده باشید و دانش کافی از فرانسه (حداقل سطح A2) داشته باشید، البته اگر بالای ۶۵ سال سن دارید، این مورد اعمال نمی‌شود. متقاضیان همچنین نمی‌توانند سابقه کیفری یا محکومیت‌های کیفری بزرگی داشته باشند.

اگر شما موفق باشید و شرایط لازم را داشته باشید، در آن صورت به شما امکان داده می‌شود تا در کشور فرانسه به‌صورت نامحدود زندگی کنید و به اکثر خدمات عمومی دسترسی داشته باشید. این مجوزها معمولاً ۱۰ سال اعتبار دارند اما می‌توانید هر چند بار که نیاز دارید کارت خود را تمدید کنید.

کارت اقامت دائم برای شما ۲۲۵ یورو هزینه دارد که با استفاده از تمبرهای مالیاتی پرداخته می‌شوند که فقط به‌صورت آنلاین فروخته می‌شوند.

تفاوت میان اقامت دائم و شهروندی در فرانسه چیست؟

چه اجازه اقامت دائم و چه شهروندی هر دو به معنای این است که شما حق تحصیل، اشتغال، خرید ملک، گرفتن وام مسکن و راه‌اندازی کسب‌وکار خود را در فرانسه دارید. همچنین می‌توانید به مزایای رفاهی و سیستم مراقبت‌های بهداشتی نیز دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، شما آزادی خروج و ورود مجدد را دارید.

  معرفی بهترین پارک های ملی برزیل برای سفر

تفاوت‌های اصلی این است که می‌توانید به‌عنوان یک شهروند پاسپورت فرانسه را بگیرید، در انتخابات شرکت کنید و برای مدت نامحدودی از فرانسه خارج شوید. برای برخی از افراد از جمله کسانی که کشور اصلی‌شان به آن‌ها اجازه داشتن تابعیت دوگانه را نمی‌دهد، اجازه اقامت ممکن است گزینه بهتری باشد. اما خود فرانسه از افرادی که تابعیت فرانسوی را دریافت می‌کنند، نمی‌خواهد که تابعیت اصلی خودشان را رها کنند.

چطور برای اقامت دائم در آلمان باید درخواست داد؟

اگر چند سالی است که در آلمان زندگی کرده‌اید، پس اقامت دائم آلمان را می‌توانید اخذ کنید ولی در ابتدا باید مدتی را به‌عنوان مقیم موقت سپری کنید. اگر شما تبعه اتحادیه اروپا نیستید، قبل از درخواست باید مجوز اقامت برای ملاقات با خانواده، تحصیل یا کار در آلمان را داشته باشید. معمولاً برای واجد شرایط بودن باید پنج سال را در آلمان زندگی کنید اما این مدت برای برخی از مقیم‌ها مانند فارغ‌التحصیلانی که به مدت دو سال در یک شغل ماهر کار کرده‌اند، کارگران ماهر، کارمندان دولت یا اعضای خانواده اتباع آلمانی می‌تواند کوتاه‌تر باشد.

همانند فرانسه، برای اخذ اقامت دائم در آلمان باید در جامعه این کشور ادغام شده باشید و این شامل گذراندن دوره ادغام است و همچنین حداقل دانش سطح A2 از زبان این کشور را داشته باشید. شما همچنین باید بتوانید از نظر مالی از خود حمایت کنید و در طول اقامت خود نیز حقوق بازنشستگی پرداخت کرده باشید و در محل اقامتی مناسبی برای خود و خانواده‌‌تان سکونت کنید.

علاوه بر این، شما نباید هیچ گونه جرم بزرگی در سابقه کیفری خود داشته باشید. در صورتی که همه این معیارها را دارید، می‌توانید برای اقامت دائم در اداره مهاجرت محل زندگی خود درخواست بدهید. این کار به‌صورت استاندارد ۱۱۳ یورو، ۱۲۴ یورو برای خوداشتغالی سریع و ۱۴۷ یورو برای متخصصان بسیار ماهر هزینه می‌برد.

تفاوت اقامت دائم و تابعیت آلمان چیست؟

درست همانند کشور فرانسه، تفاوت‌های اندکی بین اقامت دائم و شهروندی در آلمان وجود دارد. هر دو دارای حقوق کامل برای کار، تحصیل، راه‌اندازی کسب‌وکار، دسترسی به امنیت اجتماعی، خرید ملک یا گرفتن وام مسکن و سایر انواع امور مالی هستند. حقوق اقامت برای مدت نامحدودی باقی می‌مانند و می‌توانید هر چند بار که بخواهید کشور را ترک کنید.

اما کسانی که اقامت دائم دارند نمی‌توانند پاسپورت آلمانی بگیرند، حق رأی ندارند و حقوق شهروندی کمتری برای فرزندانشان دارند. آن‌ها همچنین نمی‎‌توانند بیش از شش ماه کشور را ترک کنند. در حالی که واجد شرایط بودن برای شهروندی قبلاً هشت سال طول می‌کشید اما قوانین جدید آن را به پنج یا سه سال در صورت دستاوردهای ویژه کاهش داده است. همچنین محدودیت‌های داشتن تابعیت دوگانه حذف شده و افراد بیشتری واجد شرایط دریافت آن هستند.

  نکات سلامتی و درمانی برای مهاجران جدیدمنبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =