0

اُوِرتوریسم در صنعت گردشگری به چه معنا است؟

فهرست عناوین


گردشگری برای اهداف اکتشاف از قرن هفدهم میلادی وجود داشته است. اروپاییان ثروتمند شروع به کاوش در دیگر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه یا اسپانیا کردند. پس از بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی در اواخر قرن هجدهم نیز سفر برای افراد بیشتری امکان‌پذیر شد اگرچه هنوز فقط افراد ثروتمند برای اوقات فراغت سفر می‌کردند. سرانجام در قرن هجدهم نیز شهرنشینی و توسعه شیوه‌های حمل و نقل امکان رفت و آمد آسان‌تر در اطراف و بین قاره‌ها را فراهم کرد.

در همین حین نیز مدرن‌سازی سفر را مقرون به صرفه‌تر کرد و در حالی که برخی از نابرابری‌ها مانند نابرابری پاسپورت محدودیتی بزرگ برای بسیاری از کشورها بود اما اکنون در قرن بیست و یکم، سفر تقریباً گزینه‌ای برای همه افراد است. سفر فرصتی باورنکردنی برای رشد و خودسازی است. امروزه در دسترس بودن پروازهای ارزان قیمت و هاستل‌ها و هتل‌های ارزان قیمت حتی به کسانی که بودجه کمی دارند اجازه می‌دهد تا جهان را کاوش کنند. همین نیز باعث شده تا مشکلی به نام اورتوریسم یا گردشگری انبوه ایجاد شود.

سیاره ما بسیار عظیم است و پر از مکان‌های جادویی، فرهنگ‌ها و مردم متفاوت است. یک فرد می‌توانند سال‌ها سفر کند و هنوز هم چیزهای بسیار زیادی برای کاوش وجود داشته باشد. با این حال، مکان‌هایی وجود دارند که افراد بسیار زیادی برای گذراندن تعطیلات به آنجا می‌روند و حتی کسانی که تاکنون به سفر نرفته‌اند نیز نام آن‌ها را شنیده‌اند.

برخی از عوامل دیگری همچون جغرافیایی نیز باعث افزایش ناگهانی گردشگری در مکان‌هایی مانند سانتورینی و بالی بوده است، جایی که افراد زیادی برای گرفتن عکس‌های معروف به آنجا سفر می‌کنند.

اورتوریسم چیست؟

اورتوریسم وقتی رخ می‌دهد که افراد بسیار زیادی از یک مکان بازدید کنند و این کار باعث تأثیر بد گذاشتن روی محیط زیست، حیوانات یا جوامع بومی شود. در سال ۲۰۲۲، اورتوریسم به‌عنوان یک مسئله جهانی در نظر گرفته شد چراکه اثرات منفی آن برای مردم بومی و محیط زیست آشکارتر و اجتناب‌پذیرتر می‌شوند. مکان‌هایی که تحت تأثیر اورتوریسم قرار گرفتند نیز می‌توانند تجربه مسافران را تغییر بدهند چراکه بسیاری از مکان‌ها شلوغ می‌شوند و از اعتبار و جذابیت آن‌ها کاسته می‌شود.

چرا اورتوریسم بد است؟

گردشگری می‌تواند پیامدهای منفی و بدی نیز به همراه داشته باشد. در حالی که یک بازدیدکننده ممکن است هیچ یک از اثرات بد را تجربه نکند اما این محیط زیست و جوامع محلی هستند که بهای گردشگری انبوه را در خانه‌های خود می‌پردازند. به‌عنوان یک مسافر مسئول و آگاه مهم است که هنگام انتخاب مقصدی برای سفر، از تأثیری که بر منطقه می‌گذارید نیز آگاه باشید و سپس به گونه‌ای عمل کنید که کمترین تأثیرات منفی را به همراه داشته باشید.

  سفر با تور شیراز یا مشهد در نوروز ۱۴۰۳

برخی از تأثیرات منفی که اورتوریسم به همراه دارد شامل افزایش زباله در منطقه است. این کار باعث فشار به مدیریت زباله‌ها می‌شود و می‌تواند بیشتر جوامع محلی را از مشکلات بهداشتی برنجاند و تأثیری منفی روی سیاره بگذارد.

این برای جوامع روستایی پیچیده‌تر و مشکل‌ساز است. بر اساس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، گردشگران بیش از ۴.۸ میلیون تن زباله تولید می‌کنند. از آنجایی که بیشتر کشورهایی که تحت تأثیر توریسم بیش از حد قرار دارند، هنوز در حال توسعه هستند و مدیریت زباله آن‌ها همچنان ضعیف است، مقابله با زباله‌های اضافی می‌تواند بسیار سخت و غیر قابل تحمل باشد.

از سوی دیگر، منابع طبیعی بومی نیز باید با صدها یا هزاران نفر دیگر به اشتراک گذاشته شوند و همین نیز باعث می‌شود که منابع طبیعی کمیاب شده یا در معرض خطر نابودی قرار بگیرند. آب یکی از منابع طبیعی است که توسط بازدیدکنندگان و شرکت‌هایی که برای گردشگران ارائه می‌دهند، بیش از حد مصرف می‌شود. جدای از استفاده منظم از آب برای دوش گرفتن یا مصرف، آب‌های بسیار زیادی در استخرهای شنا نیز استفاده می‌شود.

برای مقابله با اورتوریسم چه باید کرد؟

در بسیاری از مناطق آسیب دیده از توریسم بیش از حد، قوانین و مقررات جدیدی برای غلبه بر عواقب بد گردشگری وضع شده است. به‌عنوان مثال، خلیج بسیار محبوب مایا در ساحل تایلند پس از فیلم The Beach محصول سال ۲۰۰۰ با بازی لئوناردو دی کاپریو به شهرت رسید. تقاضای فزاینده تورها برای گردش در این منطقه باعث آسیب بسیار بزرگی به مرجان‌ها شد و در نتیجه نیز این ساحل در ژوئن سال ۲۰۱۸ به مدت سه سال برای بازیابی خودش تعطیل شد. باز شدن ساحل در سال ۲۰۲۲ نیز همراه با قوانین و مقررات جدیدی بوده است.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =